Jump to content

Audi Tt


Cristi M
 Share

Postare recomandată

Salut baieti,

Am cumparat de curand un Audi TT si am o problema cu indicatorul de benzina, adica nu coboara sub jumatate. Dupa umplere se duce acul pana la full dar, de coborat nu cboara sub 1/2 chiar daca se aprinde becul. Ce se poate face ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se poate face un output test cu vag-com la bord. Testul respectiv misca acul dintr-un capat la altul al scalei.

Daca nu-si face toata cursa atunci trebuei desfacut bordul si inlocuit/reparat indicatorul respectiv.

Daca isi face cursa atunci trebuie inlocuit litrometrul din rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este problema "comuna" la TT-uri, nu indica cum trebuie, nu stiu ce poti face, din cate stiu eu ... nimic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se poate face un output test cu vag-com la bord. Testul respectiv misca acul dintr-un capat la altul al scalei.

Daca nu-si face toata cursa atunci trebuei desfacut bordul si inlocuit/reparat indicatorul respectiv.

Daca isi face cursa atunci trebuie inlocuit litrometrul din rezervor.

pls. spune-mi, daca ai timp mai multe despre testul "vag-com" ...cu ce se mananca !??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine face la fel.coboara totusi pana aproape de ultima linie,dar niciodata pana la rosu.daca rezolvi prb anunta-ma si pe mine te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema la Audi TT Quattro 225 CP

Acul de carburant de pe bord sta pe "empty" - oare o fi de la litrometrul din rezervor ?

Puteti sa-mi recomandati pe cineva care se pricepe sa repare aceasta problema (nu ma duc la Porsche romania ca ma rupe la bani)

Modificat de Emeraldu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la un service si mi-a spus ca este posibil sa fie din instrumentele de bord.

Cristi, tu ai reusit sa rezolvi problema ?

Merci

Modificat de Emeraldu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este vb. despre indicatorul de carburant care nu mai indica cata benzina am in rezervor (sta pe empty) si alte cateva probleme de afisaj. Am aflat ca procesorul + softul panoului de bord sunt "busite" si trebuie schimbate.

Am 2 solutii: - schimb instrumentele de bord (f scumpe - nu merita)

- schimb chipul si resoftez eprom-ul

Chipul deja l-am schimbat cu un model mai nou - dar problema nu s-a rezolvat - la modul ca acum functioneaza indicatorul de carburant dar nu mai merge afisajul (nu mai vad KM de pe bord, data si ora, consumul instant, informatii CD player, temperatura, indicatoarele etc... )

Pt rezolvarea problemei am nevoie acum de versiunea de soft aferenta modelului meu de TT. Am incercat cu alte versiuni de soft si nu merge... imi trebuie neaparat versiunea 7.8.2 hl

Adica:

Panou de bord : 8n1920880h

procesor : 2j74y

flash type : 7.8.2 hl

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc

post-296-1188547267_thumb.jpg

Modificat de Emeraldu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii ce nu inteleg eu,de l-ai mai demontat?

te-ai convins acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii ce nu inteleg eu,de l-ai mai demontat?

te-ai convins acum?

Err ?

Tu ai fost primul si singurul care l-a demontat (imaginea cu instrumentele de bord este luata de pe net)

Daca faci rost de soft ne auzim la un tel.

Multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Problema similara... Nu este masina mea dar e a unei prietene foarte buna si pot zice ca o folosesc mereu, iubesc motoarele pe benzina ;).Masina este un TT din 2003 cumparat din Germania acum 1 an si jumatate.Este 1.8T varianta de 180 CP fara quattro.Indicatorul de benzina si cel de temperatura apei nu functioneaza...La o revizie la audi mi s-a zis ca trebuie sa schimbe tot bordul care costa in jur de 4000 Ron, daca imi aduc eu bine aminte...Eu nu ma bag sa desfac nimik dar daca cineva stie problema sau ma poate sfatui ce sa fac ... Eu as vrea sa functioneze dar nu merita 4000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Problema similara... Nu este masina mea dar e a unei prietene foarte buna si pot zice ca o folosesc mereu, iubesc motoarele pe benzina :).Masina este un TT din 2003 cumparat din Germania acum 1 an si jumatate.Este 1.8T varianta de 180 CP fara quattro.Indicatorul de benzina si cel de temperatura apei nu functioneaza...La o revizie la audi mi s-a zis ca trebuie sa schimbe tot bordul care costa in jur de 4000 Ron, daca imi aduc eu bine aminte...Eu nu ma bag sa desfac nimik dar daca cineva stie problema sau ma poate sfatui ce sa fac ... Eu as vrea sa functioneze dar nu merita 4000

Salutare! Este un mecanic aici in Iasi, care e shcolit de nemtzii de la Audi. Si eu am aceeasi problema cu indicatorul nivelului benzinei si temperaturii apei. Costa 150 ron sa o faca. Cine e interesat, il pot indruma

Modificat de Alecssandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Intrebarea este: tine acea reparatie? Problema este foarte foarte des intalnita la TT-uri. Si eu am indicatoarele de la benzina si temperatura dereglate. Le-am reglat manual , scotand acele si fixandu-le in pozitia corecta, insa usor usor au revenit la starea initiala(adica dereglate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare,

am avut aceleasi probleme, ma dadeam cu capu de pereti.

temperatura la lichidul de racire nu mai urca la 90 nici s-o bati iar indicatorul de combustibil nu ajungea la full nici cand indesam benzina cu pumnu'n rezervor.

ambele au fost remediate din vagcom de Marian, care mi-a dat si niste explicatii competente despre cauzele care au dus la decalibrarea "ceasurilor"... ii las lui placerea explicatiei ca are si talent de ion creanga :D

sfatul meu: nu va bagati la reparatii costisitoare pana nu va asigurati ca nu exista alta cale.

TT rulz :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si pe mine ma intereseaza sa rezolv problema indicatorului. Cum pot da de Marian? Un nr de tel ceva? Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am si eu intrebare offtopic, in spatele pasagerului din dreapta se afla un compartiment asemanator cu cel de magazie de cd-uri din spatele soferului. Are cineva idee ce e? la mine inauntru acolo e un fel de clapeta gen cea de reglat scaunul dar putin mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
mariusgaman

poate ma ajuti si pe mine cu ceva sfaturi pentru a calibra acele din vag com.

multumesc

este vb tot pt un tt din 2002 cu acele de benzina si temperatura lichid racire permanent la maxim.

va multumesc!

si chiar cu displayul intrerupt.

oare este alta varianta fara a schimba ceasurile de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!