Jump to content

Audi100 - diagnoza si zgomot tacheti


Audi_100
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sun fericitul posesor al unui Audi 100 din 1991. Am si eu 2 intrebari:

1. Se poate face diagnoza la Audi 100? Adica te poti conecta cu VAG-ul la el?

2.Cum pot rezolva problema unui tachet care bate? (asta mi-a spus un nene ca are) Mentionez ca motorul are 310.000 KM, Pun ulei ARAL 20W50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Audi_100

    27

  • s_c

    14

  • dogarel

    4

  • Cod3r

    4

Top Posters In This Topic

salut,

1. Da se poate face diagnoza.. are in cutia de sigurante un releu cu 2 conectori. ( evident nu e mufa OBD )

2. daca intr-adevar e un tachet... mai bine ii schimbi pe toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIN:WAUZZZ442KN020207

vreau sa fac dignoza pentru ca de 1 saptamana mi s-a aprins semnsul exclamarii pe bord.Am verifcat nivelurile la ulei (Motor, servo, lichid de frana).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca hmmm codul motorului este scris in talon la mentiunea tip motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...si daca spun Audi HX....(ce scrie la tip motor)ajuta? Eu credeam ca VIN-ul e de mare ajutor atunci cand ai probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in semnaturi la noi apare langa masina un cod EX: ADZ, ADP, ADD, ALH etc. Acela este codul motorului si, dupa cum a spus s_c mai sus, dupa acest cod identifici documentatia necesara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca m-am lamurit care e cauza semnului de exclamare: Senzorul de la placutele de frana...acum nu stiu care o fi fata sau spate nu stiu...avand in vedere ca nu am reusit sa aflu daca pot face o diagnoza pe masina (sa mai aflu si eu una alta), am sa ma apuc diseara acasa sa dau rotile jos sa vad si eu placutele. Poate am noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu sunt sigur daca asta e problema. Si cum pana acum nu am gasit un mecanic care sa stie ce mama supararii face la o masina de genul asta preferam sa aflu de la voi daca :

1)Pot face o diagnoza la masina care sa-mi spuna unde e problema semnaului de exclamare

2)Gasirea unui mecanic care se pricepe avand in vedere ca eu nici tipul de motor in talon nu sunt in stare sa-l citesc.

Iubesc mult prea mult masina asta ca sa-mi bat joc de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu diagnoza te pot ajuta eu. Am rugamintea sa puna cineva pe forum dispunerea pinilor in mufele de diagnoza. Cand vrei sa facem diagnoza, da-mi un telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul HX nu exista; cel mai apropiat motor de descrierea lui Audi_100 pe care l-am gasit a fost AAR, 2309cmc, 98kW. Pentru acest motor postez mai jos toata documentatia relevanta pe care am gasit-o.

De asemeni, modific titlul topic-ului pentru o mai mare claritate, as per noile reguli referitoare la titlurile thread-urilor valabile in aceasta arie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva: uleiul pe care il folosesti nu mi se pare cel mai potrivit. Tot asta pui si iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema tachetului care bate suna cam asa: Dimineata la rece se aude cam 10 sec. Daca nivelul la ulei este cu un sfert sub maxim incepe sa bata. Asa ca vrand nevrand verfic cam odata la 2 saptamani nivelul. La ora actuala masina mananca cam 1 L ulei la 2 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este MY 1989 fabricata in Neckarsulm (DE) intre 31 august 1988 si 30 septembrie 1988 - deci nu este din 1991, cel putin asta se deduce din VIN-ul masinii.

Codul motor este NF daca intr-adevar motorul este 2.3l/100Kw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ufff..diseara iau cartea de service a masinii..trebuie sa scrie acolo tot ce trebuie. Oricum din ce tin eu minte Codul motor e corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!