Jump to content

Cat de important este schimbul lichidului de frana?


toni
 Share

Postare recomandată

Conform cartii mele de service lichidul de frana al masinii mele a fost schimbat in august 2003 si apare ca fiind schimbat in fiecare an. Eu stiam ca se schimba la 2 ani. Este neaparat necesar sa il schimb ? si daca da la ce interval? 2ani sau 1an?

Daca cunoasteti cam la ce pret ajunge manopera pentru asa ceva nu va sfiiti :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba la 2 ani.

Manopera... sunt manopere si manopere. Tu vrei la dealer sau la mecanicul personal? La dealer nu stiu si nici nu ma intereseaza sa aflu, la mecanicul personal... 3-400k manopera + 3-400k / 1L lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia manopera 500k + material.

Lichidul de frana se schimba cel tarziu la 2 ani, exista testere pentru starea lichidului de frana (punctul de fierbere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Intr-adevar, producatorii de lichid de frana recomanda schimbarea acestuia la 1 an, MAXIM doi !

Daca vrei sa-l schimbi, sa stii exista mai nou pe piata si lichid de frana DOT 5.1 - ultima :scratch: in domeniu (racing shit).

Bafta,

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE!!! Trebuie pus lichidul de frana pentru care a fost conceputa instalatia. Daca pui DOT5 intr-o instalatie prevazuta cu DOT4 iti va roade garniturile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus,

Imi pare rau, dar nu ai dreptate. Cred ca il confuzi cu lichidul DOT 5 care e alta treaba.

Vezi link-ul http://www.vtr.org/maintain/brake-fluids.html plus specificatiile producatorilor (de pe eticheta produsului).

Advantages:

DOT5.1 provides superior performance over the other brake fluids discussed here. It has a higher boiling point, either dry or wet, than DOT 3 or 4. In fact, its dry boiling point (about 275 degrees C) is almost as high as racing fluid (about 300 degrees C) and 5.1's wet boiling point (about 175 to 200 degrees C) is naturally much higher than racing's (about 145 C).

DOT5.1 is said to be compatible with all rubber formulations.

Disadvantages:

DOT5.1 fluids (and Spectro's Supreme DOT4) are non-silicone fluids and will absorb water.

DOT5.1 fluids, like DOT3 & DOT4 will eat paint.

DOT 5.1 fluids are difficult to find for sale, typically at very few auto parts stores, mostly limited to "speed shops."

DOT 5.1 will be more expensive than DOT3 or DOT4, and more difficult to find.

Bafta!

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar DOT 5.1 este urmasul lui DOT4, iar DOT 5 e cel bazat pe silicon si care necesita sistem special conceput pentru asa ceva. Suna aiurea, dar ...

Cum la mine a fost schimbat vara trecuta, poate sa mai astepte inca un an, mai ales ca n-am probleme cu franele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca DOT5.1 = DOT4+ <> DOT5, de aceea nu am scris "Atentie la DOT5.1" ci "Atentie la DOT5". Ceea ce am dorit sa fac a fost sa pun in garda pe oricine ar putea cadea in plasa "the higher, the better" sa fie foarte atent la ce baga in instalatie.

Ce-i drept puteam enunta mai explicit - multumesc pt. completari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Lichidul de frana trebuie neaparat schimbat cel putin o data la doi ani, altfel devine coroziv pentru instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi explice cineva de ce imediat dupa inlocuirea lichidului de frana eficiente franei scade? Parca tre sa apesi mai tare ca inainte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi explice cineva de ce imediat dupa inlocuirea lichidului de frana eficiente franei scade? Parca tre sa apesi mai tare ca inainte!

<{POST_SNAPBACK}>

:banghead: :banghead: poate daca ramane aer in instalatie??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta doar daca schimba dupa metoda DACIA, adica goleste instalatia si apoi reumple instalatia, cica "pentru a minimiza cantitatea de lichid de frana consumat". In mod normal lichidul se schimba prin introducerea de lichid proaspat concomitent cu golirea celui vechi. Se face cu o mini-instalatie speciala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

De citi litri de lichid de frina as avea nevoie pentru masina din semnatura si de care tip? Am facut 2 ani si trebuie sa schimb lichidul defrina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De citi litri de lichid de frina as avea nevoie pentru masina din semnatura si de care tip? Am facut 2 ani si trebuie sa schimb lichidul defrina.

la a mea l-am schimbat anul trecut in octombrie si a intrat aproape un litru ... dar mai verific pe factura si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2276417

Acesta este un link interesant despre problema in discutie.

Exista si un tutorial video foarte explicit pentru cei care vor sa incerce singuri. Din pacate noi nu avem ustensilele lor, dar cei mai priceputi sunt sigur ca se descurca.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma duc sa-l schimb si eu pentru ca masinuta mea are deja 2 ani si o luna si nu e schimbat. Sunt tare curios cum o sa-l schimbe baietii de la Metrotehnica, prin ce metoda adica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut ITP-ul la masina , ieri, si in Alba Iulia am intrebat atit pe cei de laITP cit si pe toti meseriasii patroni de ateliere, despre schimbul de lichid de frina. Toti, dar absolut toti, se uitau la mine ca la negrii. La mine la serviciu am pus aceeasi intrebare (lucrez la o unitate cu profil de transport). M-am bucurat de aceeasi reactie. In concluzienu am schimbat lichidul de frina. Nu am la cine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In toamna, cind am cumparat masina, am schimbat toate lichidele:ulei, antigel,frina, servo. In ceea ce priveste lichidul de frina, avea o culoare "gri petrol". Am golit toata instalatia, desurubind toate ventilele, inclusiv ventilul dela cilindrul receptor ambreiaj. Dupa golirea instalatiei, am pus lichid, am insurubat ventilele si am aerisit circuitul de frina, incepind cu cel mai departat punct. Apoi a urmat aerisirea cilindrului receptor ambreiaj. Pentru aerisire aveti nevoie de un prieten :D (pentru a apasa pe pedala frina, respectiv

ambreiaj)

P.S. La masina din semnatura este nevoie de 0,9l lichid de frina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice service autorizat ar trebui sa aibe instalatia de care vorbea cineva mai sus, care pe o parte scoate si pe cealalta baga. In felul asta nu trebuie sa faci operatiunea de care vorbea Floriand si esti si mai sigur ca nu ai aer sau mai stiu eu ce pe instalatie. Operatiunea dureaza cca 20minute, ai nevoie de 1l de lichid, costa in jur de 70 Ron( manopera ). Trebuie neaaparat sa testezi franele dupa, pe bancul de proba pe care trebuie sa-l aibe aia la servive. Pretul probei este inclus in manopera de 70RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana se schimba la 2 ani fiindca absoarbe in timp vapori de apa si gunoaiele de pe instalatia de franare (cine zice ca nu sunt gunoaie intr-un sistem inchis nu are dreptate :scratch: ) colorandu-se din galbui cum e normal in brun sau chiar negru. Odata contaminat devine mult mai putin eficient, se evapora usor si vaporii reduc forta de franare ca si cum ai avea aer in instalatie.

Cei care se lauda ca au lasat multa vreme acelasi lichid la VW, Mercedes, BMW, Dacia, Volga sau orice altceva si nu s-a intamplat nimic spun asta fiindca nu obisnuiau sa mearga prea repede si la franarea de la viteza mica nu se simte diferenta. Pe autostrada e altceva.

DOT 5.1 e in teorie foarte eficient, mai ales la franari repetate de la viteze mari, dar nu stiu cat de mare e diferenta fata de DOT 4 la o masina care merge prin traficul normal.

Cei care se plang ca nu gasesc DOT 5.1 decat la "racing shops" sunt evident americani, care, din nefericire pt ei, n-au OMV :D pe un forum al Mercedesistilor de la ei a iesit cearta intinsa pe vreo 10-15 pagini asupra necesitatii schimbarii lichidului de frana, multi fiind convinsi ca nu trebuie si ca e o metoda inventata de dealeri pentru a te stoarce de ceva bani.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Aveti idee ce lichid de frana se utilizeaza pe Altea 2.0 TDI/2005? Merge pus lichid de frana generic sau doar ceva brand recomandat de VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Trebuie lichid de frana cu specificatia DOT4. Brandul lichidului ramane la alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Date tehnice SEAT; ALTEA (5P1); 2.0 TDI

Cantităţi de umplere şi specificaţii

Ulei de motor cu filtru

3,80 litru

Specificare ulei de motor

VW 505 01

Cutie de viteze manuală

6 treapta 02Q 2,30 litru

6 treapta DSG 02E, Cantitate de schimb 6,00 litru

6 treapta DSG 02E, Cu reumplare 7,20 litru

Specificaţie ulei transmisie manuală

6 treapta 02Q G 052 171

6 treapta DSG 02E G 052 182

Lichide de răcire

8,00 litru

Specificare lichid de răcire

p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce DOT trebuie la Seat Leon 1M ? A,si ce cantitate se foloseste? Daca imi mai spuneti si cum ati procedat, va pup pe portefel :icon_cool:

Modificat de Mariusino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Toledo 1M 2001 si la mine intra 2L DOT4, DOT4 trebuie sa fie si la tine si probabil aceeasi cantitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!