Jump to content

Indepartare Pete De Pe Plafon


THE ROCK
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor ,

sunt nou pe forum asa ca in cazul in care pb mea sa discutat va rog sa imi spuneti unde ...... :P fiindca am dat search pana m-am plictisit ...

pb mea : am plafonul putin murdar la masina din semnatura si as dori sa il curat cu ceva

intrebarea mea : e posibil avand in vedere ca e alb sa il curat ? Daca il curat nu il fac sa arate mai rau ?!

daca stie cineva cu ce solutie si cum sa il fac sa arate fara nici o pata ar fi ok ....

multumesc tuturor celor ce se vor implica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de pete ai? Ai spus ca ai o pata ... este matuita vopseaua, este urma de alta vopsea, ce fel de urme sunt??!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bamsemad omul se refera la tapiteria de pe plafon din cate inteleg eu . :biggrin: :biggrin:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cum spunea si aryes13 la tapiteria de pe plafon ma refer ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Uite aici un topic despre curatarea tapiteriei .

Mai cauta , pentru ca mai sunt cateva . :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: fiecare cu treaba lui ... eu intelesesem plafonul de metal :biggrin: asta e scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-a prins meseria prea mult :biggrin:

Am vazut in Cora si Bricostore solutii de curatat, insa la toate spune ca trebuie testate intii pe o suprafata ascunsa pentru a vedea efectele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu intr-un week-end curatarea plafonului, rezultate lamentabile. Am dus-o in prima spalatorie (respectabila) si a iesit treaba de nota 2.000 :biggrin: mai bine sa faca altii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand substantele dedicate curatarii materialelor textile (eu am folosit Arexons si Sonax (cod produs:321 200),cel din urma mi s-a parut mai bun,dar este mai scump).Atentie la textura materialului din care este facut plafonul(la unele masini in functe de tipul de material exista riscul de scamosare).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folositi biocarpet, multe carpe curate si apa la discretie. eventual un aspirator cu care sa absorbi apa din plafon. Nu necesita clatire ;)

Modificat de john_otto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu biocarpet l-am curatat si eu si sunt multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
folositi biocarpet, multe carpe curate si apa la discretie. eventual un aspirator cu care sa absorbi apa din plafon. Nu necesita clatire :D

da ' am avut niste pete destul de negre pe care le-am sters usor cu o carpa fara apa si aproape ca au disparut cu totul :) ce chestie domle '

nu stiu din ce material e facut plafonu dar se curata foarte usor ......

cu biocarpet l-am curatat si eu si sunt multumit

inca ceva biocarpetu asta unde il gasesc ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ' am avut niste pete destul de negre pe care le-am sters usor cu o carpa fara apa si aproape ca au disparut cu totul :( ce chestie domle '

nu stiu din ce material e facut plafonu dar se curata foarte usor ......

inca ceva biocarpetu asta unde il gasesc ?!

Il gasesti in orice magazin care vinde produse de curatat, Axion,Pur, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merge foarte usor cu sonax so 321200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu am cumparat o solutie din PetromV (cred ca se gaseste si prin OMV, ca deh, tot aia e mai nou), e din gama aceea F1, intr-un flacon galben. E pentru numai pentru textile. Pot spune, ca am avut pete de cafea pe tapiseria de pe plafon (vechiul proprietar probabil a mers calare si a varsat cafeaua :rolleyes:), pete de murdarie pe stalpii fata (pe la service au pus mana baietii sa impinga masina) si nu in ultimul rand mizeria clasica, acumulata cu timpul (praf si alte chestii).

Iese ca si noua tapiseria, care apropo e alba la masina mea, trebuie doar pulverizat pe zona murdara si imediat sters cu o carpa moale care nu lasa scame. LUX !!! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

apa cald cu biocarpet si cu o bucata de perde mai aspra , si dupa frecarea pe pete cu perdeua imbibata in biocarpet , se sterge cu un prosop curat , super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima oara am ras, cand am auzit de perdea, nu ma gandeam ca se poate sterge suprafata textila cu perdea, dar dupa ce am experimentat, a iesit bine. Doar ca eu am folosit o solutie pentru textile, de la ArmorAll cumparata de la Selgros, vreo 21 de lei a fost parca. Am dat cu solutia, am lasat-o un pic sa actioneze, am sters cu perdeaua si dup-aia am sters cu o carpa moale. A ramas un pic ud, dar s-a uscat si a iesit bine. Eu unul sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poza cu manerul de la pasager, este murdar , materialul este putin scamosat...asta se datoreaza pasagerilor care stau atarnati de manerul ala...cum o indepartez.fara sa scamosez mai tare .

Poza cu petele...cred ca sunt de.....habar n-am....ceva maro (...)cum pot s-o indepartez si p'asta...

Andrei

post-26748-1235821800_thumb.jpg

post-26748-1235821813_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea zis lufy e foarte ok si merge perfect...ptr mine e cea mai buna solutie de curatat tapiterie. am avut si eu niste pete execrabile, a iesit cu F1 galben ca si nou, de accea recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a pus cineva mana murdara de vaselina pe fata de la portiera si s-a patat. In jurul manerului era murdara si am luat biocarpet cu apa intr-o sticla si am frecat cu o carpa, a ramas ca noua. Nu stiu cum se face dar usa mea e ca noua dupa doi ani, si la exterior si la interior in schimb cea a pasagerului mereu e murdara si dunga usii mereu are sarita vopseaua desi am vopsit usa aia de 3 ori iar a mea are vopseaua originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai exista o solutie de la SANO se numeste CARPET se pulverizeaza, seasteapta putin si se sterge cu un prosop curat

functioneaza dar trebuie facuta pe suprafete mai mari pentru ca iese mai curata de cat restul (se observa diferenta :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Biocarpetul si/sau vanis,dar recomand biocarpetul face treaba mai buna,iese impecabil,dar trebuie sa folosesti instructiunile de pe el !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

SFAT: CEL MAI TARE SE CURATA TAPITERIA SAU,... CU BIOCARPET CU APA CALDUTA SI CU... O B U C A T A DE P E R D E A!... SE FREACA BINI, BINI... SUCCES!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se freaca bini,bini ca sa duistrugem materialul si asa subtire al plafonului?

mizeria aia unde se duce? perdeaua trebuie sa fie dintr-un material foarte absorbant,nu? altfel o impingem in plafon si cum se uda putin,apare o pata draguta...

intr-adevar este ok vanish/biocarpet dar trebuie clatit foarte bine pentru a scfoate solutia+mizeria din material. la scaune merge (dar se usuca mai greu), la plafon este riscul sa se dezlipeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!