Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

http://www.fabia-vrs.com/technical-info/door-carrier-repair/

sau

http://vwforum.ro/index.php?showto...0292&st=140

am patit si eu la fel cu apa si s-a rezolvat definitiv cu siliconul sanitar. Am facut operatiunea doar la usile din fata.

spor la treaba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme dar apa nu era in spate ci in fata la ambele scaune!

Am cautat, am scos bateria si am scos cele 2 dopuri din fata (de sub baterie si de sub servo) degeaba.

Apa la mine curgea prin fetele de usi.

mai exact intre placa de aluminiu pe care este prinsa macaraua si cadrul usii.

Acum cateva zile am schimbat si difuzoarele si asa ca am umplut cu silicon de etansat pe acolo. De atunci lux!

Mai am sa siliconez si usile din spate ca si acolo am vazut ca uneori dupa o saptamana de ploaie se mai umezeste!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e: daca apa a ajuns pana la acel nivel, nu crezi ca e cam multa in usa? Scurgerile din ea cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa nu ajunge la scurgeri daca garnitura dintre placa de aliminiu si cadrul usii nu e buna.

la mine apareau problemele cand polua vreo 2-3 zile serios daca duceam masina la spalatorie nu preacurgea inauntru ci doar se umezeau pragurile

Modificat de romy_baubau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut poza la usile mele dar am subliniat cu rosu in poza pe unde am pus eu silicon.

Am destrans suruburile de prindere ale panoului si am pus silicon cu nesimtire.

sper sa fie de folos la cineva !!! Bafta

post-29488-1262795396_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot respectul fata de cei ce au scris in legatura cu problema "apa in spatele scaunului soferului". am rezolvat si eu prin a da jos bateria si a curata scurgerile din acel compartiment. mai bine intri pe vwforum decat sa mergi la mecanic! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu problema cu chederul de la usa din dreapta. Cand ploua f. mult, sau cand merg la spalatorie, apa se prelinge in partea de jos si se scurge pe pres.Nu am incercat nimic,astept parerile voastre, pentru ca nu-mi dau seama de ce se intampla chestia asta. O fii chederul de vina, o fii usa nu preseaza,binepe cheder sau are vreo scurgere care este in fundata.Mentionez ca scurgerile de sub usa sunt desfundate. Astept parerile voastre. Atasez si o fotografie , nu este de la masina mea ca nu am o poza cu interiorul, am marcat cu rosu zona unde intra apa si cu albastru cum se prelinge pe pres. Multumesc.

post-32108-1265572945_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

george gga citeste cu o pagina in urma. Si eu am avut exact aceeasi problema, vezi cum am rezolvat.

Modificat de tama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si eu varianta asta cu siliconarea garniturii, daca o fii deteriorata. Sper sa fie asta problema ca usa nu a fost lovita. Multumesc de sfaturi, tama si l@u[. Revin cu rezolvarea problemei.

Modificat de george gga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut

Am un G5 2006 si am apa si la sofer si la pasage numai cand ploua. La sofer se scurge de undeva de sub bord, pentru ca mascatorul care tine conectorul de vag de sub volan este un, al doilea loc este manerul de la caposa cand ploua este ud, am desfacut tot dar nu gasesc nici o problema, iar la pasager nu imi dau seama pe unde intra apa.Am umbalt si pe la stergatoare, si pe sub masina, dar nu pot sa identific nici o problema, si am citit tot forumul de la un capat la altul.Daca mai are cineva asemenea problema sa ma ajute si pe mine

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul dar totusi am o nelamurire... Am si io o problema pentru ca am apa in fata si in spate pe partea dreapta. La orificiile de care spuneati voi de sub baterie am umblat si curatat tot, dar problema mea este ca am si trapa si nu stiu unde sa verific scurgerile acesteia, mai bine zis nu stiu unde sa ma uit ! Daca cineva mi-ar putea spune ar fi super... Apa o am in masina de cand s-a incalzit vremea de dupa ninsorile puternice de anu asta. Si pana acum cand au crescut din nou temperaturile, ea a ramas acolo inghetata... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La usi sincer n-am umblat deloc dar cu prima ocazie cand imi va permite si vremea o voi face !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am cautat pe tot forumul, dar la G5+ Jetta nu este nici un topic despre aceasta problema(ori cel putin nu am gasit eu, dar caut de ceva saptamani bune), nici nu pot sa deschid un nou topic, ideea este ca la Passat si alte masini gen Fabia, Leon etc structura masinii este diferita, filtrele sunt puse altfel, la g5 filtrul este in masina nu sub capota etc, si nu pot sa identific problema, aseara a plouat din nou si normal si in masina, la pasager si sofer. Am verificat garnituri, parbrizul l-am verificat cu aer sa vad dc este dezlipit, gura de vizita de deasupra volanului l-am verificat, are o garnitura f buna si nu are cum sa intre etc, si tot intra apa.

Nu mai stiu ce s aii fac, si e ciudat ca nu am gasit golfuri cu problema aceasta, mentionez ca masina nu a fost lovita, nu am schimbat parbriz sau alte chestii

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am prins un pic de vreme buna si am umblat la portiere sa vad daca intr-adevar pe acolo imi intra apa ... si asa era ! Dar imi vine greu sa cred ca a putut intra asa de multa apa doar pe acolo. Si se pare ca apa intra pe la portierele pe unde a fost umblat inainte, respectiv pe unde a fost desfacut capacul ala interior.

As vrea totusi sa verific si trapa si daca stie careva sa-mi spuna si mie pe unde sunt iesirile de apa (scurgerile) de la trapa ar fi super ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca poate intra foarte multa pe la usi :D

Eu am patit, imi baltea tapiteria de jos, asa multa apa aveam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut am si eu aceeasi problema cu apa...din cate miam dat eu seama ori cand spal masina , ori cand ploua foarte tare mi se face balta in spatele scaunului de la sofer, acum problema este ca nu mereu se intampla asta.Am verificat la baterie era curat , am verificat la cablu de la capota tot ok , am verificat la trapa totul ok , acum mai am 2 verificari de facut ori pe la conducta aceea de condens de la AC ( doar ca mie imi curge apa in dreapta jos in fata masini cand functioneaza AC'ul ) ori intra apa pe la portiera stanga spate...ideea e ca eu nu am mai demontat fata d usa si mie frica sa nu rup cva...ma poate ajuta cnva..ca mam saturat sa stau sa scot apa , sa pun prosoapte sa scot apa etc...pur si simplu ma dispera prob asta..:icon_thumright:

Modificat de AlexTheKid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descris unde trebuie sa pui silicon, in postul 37, dupa care cativa colegi au pus si poze cu locul exact

Doar trebuie citit si iti vei rezolva singur problema

Si atentie, faptul ca ai apa in spatele scaunului soferului nu inseamna neaparat ca apa iti vine de la portiera stanga spate, poate sa vina si de la portiera fata si se duce exact acolo

Bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm cele spuse de floro ,dupa ce am pus silicon la usile spate am spalat masina si am gasit apa in spatele scaunului de la sofer ,nu mi-a venit sa cred dar dupa ce am deschis usa de la sofer am vazut ca pe la ea se scurge apa si se duce exact in spatele scaunului de la sofer,chiar se simtea uda mocheta pe unde a curs apa asa ca trebuie pus silicon si la usile fata pentru a avea pace(cel putin la mine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna. din nefericire sunt si eu posesorul unei mici piscine in masina.:rolleyes: Mentionez ca am un golf 4 variant, 1.6 benzina, deci nu am bateria pe scurgeile de sub stergatori, :)

am verificat si eu aproape toate ideile postate pe acest topic. mai am de verificat canalele de scurgere de sub masca de la stergatori. o sa verific cand o sa reusesc sa scot stergatorile pt ca m-am chinuit ceva timp si nu am reusit. cred ca am sa confectionez o presa prezentata tot aici pe topic si o sa le scot pana la urma(numai ca pana atunci apa se aduna :) ). Am scos mocheta pe toata lunginea partii stangi a masinii, partea in care se strange apa, si am eliminat posibilitatea infiltrarii din chedere, usa, preguri, pentru ca progul de sub mocheta este uscat si nu se vede sa se infiltreze apa pe nici unde. Trapa nu am si mentionez ca apa mi se aduna in special la picioare pe locul din spatele soferului cat si la sofer.Am lasat la urma verificarea canalelor din fata de sub stergatori intrucat prima data am observat apa in spate si abia a doua zi in fata si am zis ca nu are cum sa ajunga apa din fata in spate fara sa se ude si in fata ????

vreau sa scot si mocheta sa o pun la uscat, si pentru a depista exact pe unde se infiltreaza apa, dar am intampinat o dificultate la demontarea manerului de actionare a capotei, dar cu ajutorul unui moderator promt care a postat o poza cu specificatii, sper sa reusesc sa o demontez. o sa incerc abia luni, asa ca pana atunci apa isi face de cap.

Alte idei mai stralucite????

Multumesc

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful pe care l-am avut inainte am avut si io aceeasi problema ca si tine, si dupa multe cautari am descoperit ca apa imi intra in masina pe langa garnitura de cauciuc de pe caroserie de pe cablul ce deschide capota, din cauza ca cel care a montat alarma (atermarket) a trecut pe acolo cablul, dar nu prin garnitura... ci pe langa garnitura lasand-o astfel aiurea pe-acolo neasezata calumea. Astfel intra pe acolo destula apa cat sa balteasca in spate dar in fata parea ca e numai putin umeda.

La passat in schimb am apa in spate din cauza ca intra prin portiera din cauza garniturii ce lipeste capacul ala interior de portiera. Scuze dar nu stu sa explic mai bine... :icon_thumright: Cat despre ce spune cristy 9 si eu tre sa siliconez portierele din fata dar mai intai trebu sa schimb switchurile...

Tre sa mai verific si trapa dupa care... rabdare si uscare !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am reusit sa desfac mocheta atat cat sa pot sa o ridic si sa vad de unde se infiltreaza apa.Se pare ca se prelinge de sub bord partea stanga.Am reusit sa scot maneta ce actioneaza deschiderea capotei, am reusit si sa fac o presa si am dat stergatorile jos dar nu am reusit sa scot grila de plastic de sub stergatori :rolleyes:. Am gasit intr-un articol ca se trage pur si simplu de ea in sus incepand dintr-un colt. O sa incerc maine sa vad daca reusesc. Sper sa nu rup nimic.

Daca are cineva alta idee cum se scoate grila de plastic de la stergatori????

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!