b5mircea

Intra apa in masina

610 postări în acest subiect de discuţie

Apa cade pe geam si intra in usa pe langa acel ornament exterior de la geam, ce e montat pe usa si pe urma e normal ca odata intrata in usa sa si iasa prin acele gauri, pe pragul exterior si de acolo afara.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar curge prima data pe panoul despartitor (ce tine macaraua). Apoi ajunge jos la gaurile de scurgere. Asa ca daca gaseste liber pe traseu, curge in masina.

0

Link către postare

Corect @C o s m i n , eu incercam sa-i explic cum ajunge apa in usa si ca e normal sa se scurga prin acele gaurele.

0

Link către postare

Am pus silicon in loc de garnitura de la Ecu (parea a fi un fel de burete si absorbea apa) 

Am lasat sa se usuce, am turnat apa in acea zona si nimic, nu a curs, insa acum dupa o mica ploaie iar a inceput sa picure, tin sa cred ca nu pe la Ecu intra apa.

Picaturile de apa ajung in masina in partea stanga de coloana de la volan, dar nu stiu pe unde intra,

Se poate prin spatele tulumbei, pe la vreun surub de sus? Este enervant deja :)

IMG_6340.JPG

IMG_6341.JPG

Aveti vreo idee, unde sa ma mai uit?

IMG_6342.JPG

0

Link către postare

Nu te-ai uitat cu o lanterna sus in bord? Sa identifici macar zona pe unde e umed.

0

Link către postare

M-am uitat, pare sa se umezeasca usor un fel de burete care de altfel este si pe acel caciuc de se prelinge.

De jos, singura gaura se vede cea de la ecu...

0

Link către postare

De obicei usa pe fata fiind grea se lasa din balama un pic. Sub usa exista 2 tampoane de cauciuc, dupa ce usa se lasa in jos aceste tampoane stau propriuzis pe prag, nu mai au loc de trecere pt apa. Cand apa se prelinge de la partea de sus ajunge la tampon. Tamponul fiind jos pe prag apa nu mai trece pe sub el ci se formeaza ca un mic baraj si incepe sa se deverse in masina pe la cheder. Am avut si eu aceeasi problema si pana nu am scos tamponul de langa balama si am reinlocuit balamaua si sa ridic usa la o ploaie torentiala imi intra apa in masina. La mine se vedea foarte clar pe unde a intrat apa. Incercati si varianta asta.

0

Link către postare

poti sa pui te rog poze? unde sunt acele tampoane?

0

Link către postare

Publicat (modificat)

ATENTIE....NU toate modelele de Passat B5.5 au aceste tampoane, sunt in forma de "L" intors (sa-ti faci o idee)!!!
Uite aici 2 poze...

Capturadeecrandin2017.05.18la16.58.56eda

Capturadeecrandin2017.05.18la17.00.0447f

Modificat de mariuscbn
0

Link către postare

Publicat (modificat)

Nu au nici o treaba acele cauciucuri cu apa.Ca sa preia ele scurgerile, apa trebuie distribuita catre ele.Apa intra la usi din cauza imbatranirii garniturii de pe dublura usii.Plus ca la o analiza atenta a cauciucurilor oricine isi poate da seama ca nu pot face acest lucru.

Modificat de l@u
0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.