Jump to content

Intra apa in masina


b5mircea
 Share

Postare recomandată

terminatoru

Apa cade pe geam si intra in usa pe langa acel ornament exterior de la geam, ce e montat pe usa si pe urma e normal ca odata intrata in usa sa si iasa prin acele gauri, pe pragul exterior si de acolo afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da, dar curge prima data pe panoul despartitor (ce tine macaraua). Apoi ajunge jos la gaurile de scurgere. Asa ca daca gaseste liber pe traseu, curge in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Corect @C o s m i n , eu incercam sa-i explic cum ajunge apa in usa si ca e normal sa se scurga prin acele gaurele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus silicon in loc de garnitura de la Ecu (parea a fi un fel de burete si absorbea apa) 

Am lasat sa se usuce, am turnat apa in acea zona si nimic, nu a curs, insa acum dupa o mica ploaie iar a inceput sa picure, tin sa cred ca nu pe la Ecu intra apa.

Picaturile de apa ajung in masina in partea stanga de coloana de la volan, dar nu stiu pe unde intra,

Se poate prin spatele tulumbei, pe la vreun surub de sus? Este enervant deja :)

 

IMG_6340.JPG

IMG_6341.JPG

Aveti vreo idee, unde sa ma mai uit?

IMG_6342.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu te-ai uitat cu o lanterna sus in bord? Sa identifici macar zona pe unde e umed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, pare sa se umezeasca usor un fel de burete care de altfel este si pe acel caciuc de se prelinge.

De jos, singura gaura se vede cea de la ecu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei usa pe fata fiind grea se lasa din balama un pic. Sub usa exista 2 tampoane de cauciuc, dupa ce usa se lasa in jos aceste tampoane stau propriuzis pe prag, nu mai au loc de trecere pt apa. Cand apa se prelinge de la partea de sus ajunge la tampon. Tamponul fiind jos pe prag apa nu mai trece pe sub el ci se formeaza ca un mic baraj si incepe sa se deverse in masina pe la cheder. Am avut si eu aceeasi problema si pana nu am scos tamponul de langa balama si am reinlocuit balamaua si sa ridic usa la o ploaie torentiala imi intra apa in masina. La mine se vedea foarte clar pe unde a intrat apa. Incercati si varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui te rog poze? unde sunt acele tampoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE....NU toate modelele de Passat B5.5 au aceste tampoane, sunt in forma de "L" intors (sa-ti faci o idee)!!!
Uite aici 2 poze...

Capturadeecrandin2017.05.18la16.58.56eda


Capturadeecrandin2017.05.18la17.00.0447f

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici o treaba acele cauciucuri cu apa.Ca sa preia ele scurgerile, apa trebuie distribuita catre ele.Apa intra la usi din cauza imbatranirii garniturii de pe dublura usii.Plus ca la o analiza atenta a cauciucurilor oricine isi poate da seama ca nu pot face acest lucru.

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu o problema cat se poate de ciudata la skoda superb 3u 2007. 

 

Acum vreo 3 saptamani dupa ploile din Bucuresti am gasit tot sezutul scaunului din dreapta fata ud si la picioare exact sub torpedou.  Am uscat, totul bine si frumos. 

 

Dupa ploaia de aseara ma urc in masina si  tot sezutul scaunului soferului de data asta era ud(culmea, cel al pasagerului perfect uscat). Am verificat in jur, la picioare, totul uscat. 

Mentionez ca am trapa, dar, totul e uscat in jurul ei. 

 

Dati-mi, va rog, un sfat unde sa caut mai intai. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerile trapei sunt desfundate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pare sa aiba apa in jurul ei, deschida fiind. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu pare, ca s-a scurs pe unde-a putut. Dar pe la trapa iti intra. Verifica scurgerile prima data, cum spune si colegul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar ai scapat cu plafonul curat....scurgerile de la trapa sunt vinovatele! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! 

Am întrat și eu în clubul piscinelor așadar vin și eu cu câteva precizări. După ce am citit aproape tot topicul m-am apucat de treaba pentru ca inițial aveam părerea ca la mine se umezește doar în partea dreapta spate, însă m-am înșelat,  ca am o adevărată piscina, deci am apa peste tot. Am găsit găurile de sub baterie și vaccum frână înfundate care bineînțeles le-am curățat, apoi am dat jos carcasa filtrului de polen unde am găsit într-adevăr garnitura rupta și scoaptă, am înlocuit-o cu silicon universal. Am tras mari speranțe ca am rezolvat dar după ploaia de ieri am observat ca tot mai am putina umezeala în dreapta spate dar o zona foarte mica, mai exact lingă șina scaunului de la consola, deci nu dinspre ușa. Întrebarea mea este dacă imaginea care o voi insera corespunde scurgerii de la clima. Tind sa cred ca dacă este înfundata  s-ar  putea prelinge pe la gurile de evacuare spate a climei.

Multumesc! 

IMG_20170608_111906.jpg

Modificat de florinmacri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , acea este scurgerea de la clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns. Acum vin de afara întrucât a început sa ploua, însă am descoperit și alta scurgere în partea șoferului, am sa pun și o poza, exact pe lingă clema alba de plastic. As vrea sa știu dacă garnitura de la ECU este identica cu cea de la filtrul de polen, pentru ca nu am reușit decât sa desfac capacul și unde sunt firele exista o garnitura de burete care este intacta și uscata. În cazul în care desfac cutia, mufele cu fire se scot pur și simplu sau au vreo urechiușa  ceva de care trebuie sa tragi? Întreb pentru ca nu as vrea sa rup ceva pe acolo. 

Multumesc frumos! 

IMG_20170608_172112.jpg

Modificat de florinmacri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai trapa panoramica?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

La trapa stiu ca scurgerile sunt pe stalp! 

La mine se scurge chiar in dreptul cutiei ECU.

 

Modificat de florinmacri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele sunt cu blocaj, evident. Dar te prinzi tu ce ai de facut cand le vezi, E cam evident ca pe la garnitura cutiei ECU iti intra apa. In zona aia mai exista doar burduful de la cablul de deschidere capota, dar ala e in dreptul stalpului, nu unde iti curge tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura carcasa ECU e diferita fata de garnitura carcasa filtu Polen.
-Garnitura ECU (cod piesa: 8D1 907 619) OEM  15Lei....la Midocar pe comanda in 2-3 zile.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile-s diferite ca forma. Materialul (buretele) este acelasi.

Daca ajunge apa la cutia ecu este infundata scurgerea de sub coltul parbrizului.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde sunt acele scurgeri ca eu nu am observat nici o gaurica nimic în colturile parbrizului. Eu nu cred ca am asa ceva. Dacă are cineva niște poze, îi multumesc frumos! 

Modificat de C o s m i n
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e poza cere o am, nu trebuie demontate atatea...  dar trebuie data jos grila de la baza parbrizului si aparatoarea  balamalei de la capota. Locul incercuit arata relativ cam pe unde ''circula'' apa.

post-82361-0-50465700-1379056394.jpg

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!