Jump to content

Proprietari Seat Arosa


FiReBuRn
 Share

Postare recomandată

Va salut. Simpatic topicul, e chiar "distractiv" avind in vedere forma si dimensiunile unui Arosa...

De curind, odata cu Passatul meu, i-am luat si fetei mele un Arosa 1.4 TDI 75cp din 2000 euro 3

E o jucarie frumusica foc, dotata cu AC, jante BBS, CD etc. Singurul inconvenient e ca e neagra

Ieri au iesit si numerele de circulatie. Se perzinta foarte bine, cu toate ca am luat-o cu 202 mi km

Plinul l-am facut cu 130 lei... Se pare ca jucaria consuma foarte putin,asta am si urmarit de fapt

Tot ieri i-am luat niste jante adevarate pt iarna pe 14, echipate cu anvelope noi Semperit de iarna

Postez citeva poze si o sa va scriu pe traseu cum se comporta. Deocamdata fata mea e fricita rau

post-57136-0-48973600-1294233185_thumb.j

post-57136-0-27542900-1294233204_thumb.j

post-57136-0-32390300-1294233221_thumb.j

post-57136-0-47027900-1294233238_thumb.j

post-57136-0-45448200-1294233265_thumb.j

post-57136-0-00574800-1294233282_thumb.j

Poze noi cu ultimele echipari, dupa ce se intoarce de la Cheia. Deocamdata este in probe de consum.

Modificat de FamiliaRusu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FiReBuRn

    16

  • krisbujac

    6

  • Slick

    5

  • lupo_bv

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare.Ma gandesc sa-mi iau si eu un Arosa de 1 litru din 98'.Imi puteti spune care ar fi problemele la el,aparitia ruginii,puterea motorului,costul pieselor,fiabilitate in general?Multumesc.

Eu am una din 98 si una din 2001, tatal meu are una din 2000, dar eu am mai avut vreo 10 in ultimii ani, in toate culorile posibile, toate cu motor de un litru. Rugina nu au pe nicaieri, decit doar daca au fost lovite. poti sa le iei din orice tara. Doar linga capacul de la rezervorul de benzina mai apar bule sub vopsea la unele, dar nimic sa te ingrijorezi, e doar de suprafata si nu inainteaza. De asemenea doar rugina de suprafata unde e bateria. Verifica cu atentia buzele aripilor si pragurile. Daca au fost lovite si nu au fost reparate ca lumea, ar putea prinde rugina. Putere au destula cit sa te poti duce in suta de mile pe ora. Piesele sint ieftine, desi nu vei avea nevoie decit de consumabile in general. Fiabilitate, am vazut cu 198000 de mile. asta inseamna vreo 320000 km si inca nu se umblase in motor (cu exceptia distributiei). Nu lua de la tinerei. Nu uita, merge cu 160km/h. Iti dai seama citi nu si-au putut permite sa invete pe altceva si le-au stricat, nu le-au intretinut, etc. Daca e din 98, cel mai probabil va avea motorul AER.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@FamiliaRusu

Felicitari pt. noile achizitii facute si sa aveti parte de ele cat mai mult timp! Nu uita sa ne ti la curent cu reparatiile si imbunatatirile aduse masinii. Cat despre culoare, stai linistit nici daca aveai alba nu era mai bine.

PS: Faine pozele si buna faza cu: "Deocamdata este in probe de consum", asta la un diesel cu 202.000 km deja facuti. :lol:

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutari tuturor proprietarilor de SEAT Arosa . Abia mi-am procurat o astfel de masinuta. foarte multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut Care este cea mai buna motorizare la seat arosa ? eu as prefera 1.7 SDI dar sunt foarte rare :icon_cry: ma bate gandu sa ma duc in Germania sa-mi achizitionez una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva de la ce masini s-ar potrivi manivelele pentru coborat geamul la Arosa?

Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Care este cea mai buna motorizare la seat arosa ? eu as prefera 1.7 SDI dar sunt foarte rare :icon_cry: ma bate gandu sa ma duc in Germania sa-mi achizitionez una

Uite si aici http://www.okazii.ro/catalog/56599558/vw-lupo.html una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ....mi-a aparut in bord un bec check engine. Am pus pe tester si mi-a aparut o eroare

16706 - Engine Speed Sensor (G28): No Signal

P0322 - 35-10 - - - Intermittent

Am inteles ca e senzorul de turatie management motor g28, aveti idee pe unde se afla pozitionat senzorul asta la arosa motor de 1.0 auc??? multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

BUNA.Sunt proprietarul unei Arosa si am ceva probleme in ultimul tip:

1. Mi se inunda cilindrul 1 si 2 nush cu ce ...ori benzina ori ulei..o sa vad maine dimineatza

2. imi scade nivelul de antigel, nu inteleg unde se duce

3. scoate un fum alb dens cand accelerez masina

Va multumesc mult pentru raspunsuri. o seara placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate 3 pot avea acceasi cauza, care poate fi garnitura de chiulasa impuscata intre cilindrii 1 si 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bunaziua. Nu de mult timp sunt detinator de Seat Arosa. Mi-a fost adusa din Germania . Ce sa zic, motor micut, masina mica pe afara si mare pe dinauntru. E cam de femei masinuta asta dar pe criza de acum e indicat sa ai una in ograda.

Am mers cateva sute de km cu ea si sunt foarte multumit. Nu cred ca a consumat peste 5% , in medie.

Confort are ca la case mari. Cand te dai jos din ea ...vezi cu ce jucarie ai mers... .

Se vede peste tot amprenta VW. Calitatea e la ea acasa. Ba pot sa spun, am avut si un Passat , parca e mai ingrijit facuta.

Pe bord a aparut un scris "service" parca. Ce-o insemna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Service Oil scrie si apare din 15000 in 15000 km sa-ti aminteasca sa faci schimbul de ulei. Daca tu faci schimbul la alt interval normal ca o sa apara cand nu trebuie, asa ca nu este nici o problema. Mai apare si INSP cateodata nu stiu la ce interval. Ambele se reseteaza astfel: apesi butonul de resetare a kilometrajului zilnic si pui contactul tinand in continuare apasat pana cand apar 3 liniute, iei contactul si eliberezi butonul. Dureaza vreo 10-15 secunde pana apar liniutele alea.

La multi km fara evenimente :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Chiar INSP parca apare. Am notat.

Ma voi uita la cureaua de distributie sa vad stare ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interesant e ca are Euro 2 din anul de fabricatie 2000 . Februarie 2000 a fost fabricata. Inmatriculata 4 luni mai tarziu.

Or fi nemtii mai putin grijulii cu mediul, pe parbiz are acel D4 , deci sunt mai grijulii cu fiscul :icon_confused:

La RAR a iesit Euro 2 (ca in Brief). Ma tot uit la anunturile de pe net cu Lupo si Arosa Euro 3 ... stiind ca s-a trecut de la E2 la E4 :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Fratele meu are un Seat Arosa, adus din Germania. L-am condus si eu o gramada de vreme, atat prin oras, cat si extern.

Merge foarte bine, pe benzina, consuma putin.

Sotiei mele ii place foarte mult, astfel ca pe viitor, dupa ce vom avea copil, vom achizitiona si noi o "masinuta" ca a fratelui meu.

 

Voi reveni si cu alte poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drăguţă maşina, dar ce este cu ştergătorul ăla de arată ora 12 :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asa l-a montat ultimul proprietar, adica in rallye look, ca si aici:

post-5905-0-66092200-1372541101_thumb.jp

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna, caut un proprietar de Arosa 1.7 SDI care o mai are si in 2014, si ma poate sfatui cum sa o "caut" la achizitie. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare.am achizitionat si eu un arosa si intradevar ca sunt rare.am unele probleme cu turometrul si pana acuma nu mau lamurit nici macar mecanicii.daca ma poate ajuta cineva ias multui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
superpiranha69

Salutari tuturor posesorilor de Arosa mai noi , dar si celor mai ,, circulati " ! In vara anului 2013 am intrat in posesia unei Arosa 1.0 motor AER adus din Austria . Inainte de achizitie am condus timp de 4 ani si aproximativ 80.000 km un Matiz , lucru ce m-a atras spre Arosa. Personal sunt incintat de consumul extraurban / urban la turatiile apropiate cuplului maxim , ergonomia postului de conducere si simtamintul de masina solida,bine lucrata. Va doresc tuturor ,, Drumuri bune " !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

posesor de Arosa 1.4mpi 60cp. foarte multumit de ea din toate punctele de vedere. in vara lu` 2015 o sa intre la o "schimbare majora"  :D..... sper sa ne strangem cat mai multi si incepem sa facem intanliri :beer: . bafta multa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am si eu un seat arosa 1.0 din 98,si m.ar interesa si pe mine sa stiu daca pot merge 850 km constant avand in vedere k la 100 km la ora are 3500 turatii???

Modificat de Mari91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge cat vrei tu..dar nu e necesar sa postezi pe toate topicurile de 5 ori aceeasi intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge cat vrei tu..dar nu e necesar sa postezi pe toate topicurile de 5 ori aceeasi intrebare.

Mersi pt răspuns si scuze :) dar îmi trebuia un răspuns rapid .Mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!