Jump to content

Perioada Service Interval


xxfiles
 Share

Postare recomandată

Nu ai luat nici o teapa ca l-ai schimbat la 10k km. Sunt multi care schimba uleiul mai repede decat intervalul prestabilit. Mai bine mai devreme decat mai tarziu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspunsuri! Am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutand cu un prieten posesor al unui Volvo S40 cu vreo 180.000 km la bord imi spune ca cei de la reprezentanta de la Volvo l-au sfatuit ca, tinand cont de kilometrii avansati pe care ii prezinta masina sa, sa faca schimbul de ulei la 10.000 km si nu 15.000 cum facea pana acum.

ce parere aveti despre asta ? ati mai auzit de asa ceva pe la Skoda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
artistultehnic
discutand cu un prieten posesor al unui Volvo S40 cu vreo 180.000 km la bord imi spune ca cei de la reprezentanta de la Volvo l-au sfatuit ca, tinand cont de kilometrii avansati pe care ii prezinta masina sa, sa faca schimbul de ulei la 10.000 km si nu 15.000 cum facea pana acum.

ce parere aveti despre asta ? ati mai auzit de asa ceva pe la Skoda ?

Domnule Joe.

Pentru ca nimeni nu a incercat sa-ti raspunda si pentru ca desi am explicat destul de clar cum este la Skoda vad ca inca sunt unele nelamuriri.La obiect n cristian a citit topicul si nu a inteles nici macar acum ca a luat o teapa ca a schimpat uleiul la 10000 km cand putea sa-l schimbe in mod normal si fara probleme la 15000 de km si poate si mai tarziu daca avea in motor ulei long live - la aproximativ 25000 km.

El s-a multumit cu raspunsul unui posesor al unei Skode pe motorina unde repet daca este sa ne luam dupa cartea tehnica, in unele tari in care continutul de sulf este ridicat in carburant, producatorul Skoda recomanda schimbarea acestuia la 7500 Km.Ce nu s-a inteles este ca sunt diferente in exploatare intre un motor cu benzina si altul cu motorina.

Si sa raspund punctual la intrebare sfatul celor de la reprezentanta Volvo este corect pentru ca ai un motor care se alimenteaza cu motorina.Cand citesti pe forum incearca in primul rand sa vezi ce masina are cel care iti da sfaturi poti sa vezi si in ce calitate si dupa ce iti formezi o impresie sa zicem ca ai putea sa crezi ca sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abilitățile tale deductive nu contenesc să mă uimească... Nu aveam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

artistultehnic

Nu pot decat sa zambesc.Nu esti nici singurul si nici ultimul care nu citeste ce s-a mai scris pe forum si se lanseaza in concluzii pripite.Te rog citeste putin mai sus si o sa vezi ca si Al Bundy ti-a raspuns ca uleiul la masina ta se schimba la 15000 Km.Daca nu ai uitat ce ai scris pe forum- ai considerat ca este "o mare teapa sa schimbi uleiul la 10000 km in loc de 15000 km".Tocmai ca nu fac pe detectivul sau conspirationistul nu mi-am pus intrebarea ce strain nu foloseste uleiuri long life ci pur si simplu am raspuns ce scrie producatorul in planul service al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai fi citit și tu cu atenție ceea ce am scris, ai fi știut că decizia mea de a schimba mai repede uleiul este o consecință a regimului de exploatare, o decizie personală luată ca urmare a coroborării multitudinii de informații găsite pe internet. E clar că noi doi nu vom ajunge niciodată la un consens, dintr-un motiv extrem de simplu: fiecare a ales c

Modificat de n.cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am 2 intrebari legate de intervalul de service afisat pe bord ambele fiind pt 2 skoda fabia 1,9sdi motor ASY una cu an fabr martie 2005 si alta ianuarie 2006

1)pot sa resetez intervalul de service dupa metoda descrisa in manual chiar daca nu a aparut cheita cu service dar masina are deja km la care trebuie schimbat uleiul(adica are 15000km fara vreo 300)?-pt cea fabricata in martie 2005

2)pot sa resetez intervalul de service tot dupa carte chiar daca nu a aparut cheita cu service si nu am cei 15000km facuti dar a trecut un an de la schimbarea uleiului(masina o foloseste al batran si face pe an cam 4000maxim 50000km)?-pt cea din ian 2006

Repet intrebarile sunt valabile doar pt resetarea din bord nu cu ajutorul diagnozei(pt ca asa stiu sigur ca merge).

Cer scuze in cazul in care postul meu nu este specific strict topicului! Mentionez ca masinile sunt identice ca variante de echipare inclusiv vopsea respectiv fabia combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, am o Fabia din 2004, 1.4 16V. Deja am 15400 km de cand am schimbat uleiul. Abia marti sunt programat la service. Intrebarea mea este cati km mai pot merge cu ea ? E foarte rau sa o mai folosesc asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cite zeci de mii de km mai faci pina marti ?! 

Sau altfel spus cred ca exagerezi si iti faci griji degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!