Jump to content

Passat B6 Cu Motor 2.0 Fsi


poe
 Share

Postare recomandată

Salut,

Are careva dintre voi B6 cu motor 2.0 FSI? As dori impresii daca se poate, cum trage, consum, ce fel de benzina foloseste (95, 98, 100), multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

da am eu.masina are cam 10 000 multumit de ea .ulei nu mananca deloc motorul trage mai ales dupa 3000 (asta nu inseamna ca la turatii mici nu trage), consum in oras am cam 11-12 dar merg sportiv. sunt din ct si e adevarat ca in buc ma duc si in 14-15 .benzina pe ea scrie sa bagi 95 si merge fara probl si cu cifra octanica mai mare .eu de exp ii bag 98.altceva daca vrei sa mai stii intreaba :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am doi litri f

Modificat de pantagruel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

la cutie manuala:

cel mai mare consum - 18l/100Km in centrul Bucurestiului ziua,

cel mai mic consum - 8l/100Km pe autostrada pe la 120 Km/h in viteza a sasea cu tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

si eu am un fsi de 2, consumul e cum e, ca la masinile astea pe benzina, adica, cu vreo 2 litri mai mult ca la un tractoras(diesel) deci daca tdi-ul care l-am avut inainte manca vreo minim 10 (fara clima!!) in bucuresti si maxim , nu pot sti ca am ajuns si la 16 cu el dar mai putea :P . in concluzie am reusit si 10 10.5 in bucuresti (nu ma intrebati unde si la ce ora ca e irelevant, distanta pipera -militari ora 12.30 ziua).mai cautam , sa scoatem cat mai mic consumul , daca reusesc va scriu :P

ps. oricum masina e o placere sa o conduci am scapat de tractor(si de cuplul mare, ce urat... si de mirosul de la esapament infect, doamne ce urat mai poate mirosi motorina asta de euro?3?), dar si consumul acum a crescut sant constient(iar, ce urat..).

Modificat de audelpassat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu eu am 2.0 (cred TSI, si nu FSI, pt ca e facut in 2008). la 200 de caluti. :o

pe drum drept si liber scot undeva la 8/100. prin orase, si ma refer la orase de talia bucurestiului, imi ia si 17/100.

aa.. am uitat, transmisie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pe autostrada, cu tempoatul pus la 130, drum plan, 2 adulti in masina si ceva bagaje, naiba stie directia vantului (ca nu am scos capul sa masor) consumul este un pic sub 8. (7,8-7,9).

sub consumul asta nu cred ca am cum sa scot! aaa, ba da! cand franez :coffee_lol: .....

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu am la al meu folosesc 95 consum 6 extraurban 7 urban este din 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Probleme cu bobinele de inductie exista ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am motor 2.0 FSI cutie automata ( Tiptronik ) - si cel mai mic consum a fost de 7.5% Galati - Constanta mers pe D viteza 140-160 , iar 9% acelasi drum dar mers in S viteza nu mai are rost sa zic :) .... iar in oras ... cel mai mult am avut 15% , daca merg cu ea constant la mine in GL , cu viteza de peste 50km/h consuma 11-12% sunt multumit de masina ... este un consum rezonabil la cat de mare e masina ,

salutare numai bine .

benzina bag numai 95 , am bagat 1 singura data 99+ si consuma mai mult si nu e nici o diferenta ...

Modificat de ssoorr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bag numai 99+ (deci benzina de 95...) si am media pe ultimii 4000km de 8(si am mers si cu clima ,si cu 200, si cu 160km/h,si cam 70% afara si restul in oras-nu am luat limuzina sa merg in oras sa iau paine sau ceapa.). sant multumit, motorul asta este pentru autostrada,nu de oras- parerea mea. masina e super, silentioasa, motorul trage si pana in 3000 si dupa 3000 rotatii/min- ce sa mai zic? in oras se duce pe la 12-13 depinde cat de aglomerat este si distanta parcursa, cu cat e mai mica cu atat sta cam pe la 12-12.5 consumul dar cine isi ia masina ca sa stea cu ochii pe consum?-raspund tot eu, romanul care se plange ca nu are bani(si are cate 2 masini)

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AVERTISMENT

Va rog sa ramaneti ONTOPIC. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

drum de cateva sute de km, cea mai mare parte pe autostrada (95%), in general cu tempomatul pus pe 130 de km/h, consumul este de 7,6.

la viteze de aprox 100 de km/h consumul mediu e de 7,1-7,2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza raspunsul colegilor care au motorizarea 2.0 TSI 200 CP. In regim de autostrada, in Germania, unde stim sunt zone fara limita de viteza, la o viteza mentinuta constant intre 160-180 km/h, care este consumul mediu aratat de BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza raspunsul colegilor care au motorizarea 2.0 TSI 200 CP. In regim de autostrada, in Germania, unde stim sunt zone fara limita de viteza, la o viteza mentinuta constant intre 160-180 km/h, care este consumul mediu aratat de BC?

imi e greu sa-ti spun, ca asta nu am verificat. daca la 130 de km/h consunul e 7,3 -7,5, probabil la 160-180 sare de 9.

parerea mea.

ot: la ce vad din semnaturi, sunt singurul cu 200 de cai?

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti singurul care are 2.0 TSI, ca multi au 2.0 FSI-ul, deci ai cu ce sa te mandresti :rolleyes:

Ca asa la capitolul CP, si din 2.0 FSI poti scoate mai mult printr-un chip in stage 1, plus daca mai umbli si la motoras pt stage 2, scoti si mai multi :blah_:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi e greu sa-ti spun, ca asta nu am verificat. daca la 130 de km/h consunul e 7,3 -7,5, probabil la 160-180 sare de 9.

parerea mea.

Aha. Multumesc pt raspuns. Vreau sa aflu cam care este consumul la motorasul asta, pt ca peste 1 an vreau sa imi iau G6 GTI. Cu toate ca motorul de pe G6 GTI nu are nimic in comun cu vechiul TFSI, consider ca la consum nu este o diferenta f mare, cu toate ca cei de la VW afirma ca au scazut consumul cu 0,7 l fata de vechiul TFSI de 200 CP.

Modificat de Andrei2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite asa arata motorul. nu imi dau seama cat este de diferit de FSI.

esential este ca la 200 de cp cu o cutie tiptronic, cand pui talpa in podea te infunda zdravan in scaun. :)

p1040367.th.jpg

si asta e masinuta mea

p1050044g.th.jpg

un pic de OT: la motorul meu, ce benzina este de recomandat? daca vorbim de OMV, sa fie de 95 sau de 100?

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

un pic de OT: la motorul meu, ce benzina este de recomandat? daca vorbim de OMV, sa fie de 95 sau de 100?

Eu zic sa nu faci diferente si sa-i pui benzina cu cifra octanica peste 98 :P

Adica Carrera 100 (OMV/PetromV), Top Premium 99+ (Petrom), Alto101 (Rompetrol), etc. ;)

Astfel, caluti tai vor fii "adapati" corespunzator tehnologiei de la baza lor :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa pui de benzina zice producatorul, cred ca gasesti in cartea tehnic a masinii sau intrebi la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Riddler are dreptate. Producatorul zice cifra octanica peste 98.

Si in general am pus OMV 100. Dar am gasit si OMV-uri care nu aveau de 100, asa ca am pus de 95.

Mare diferenta EU nu am simtit, dar poate simt CALUTII?? Fac carii daca e 95?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor.

Doresc sa-mi iau un passat second din germania din 2006-2007 si nu ma pot hotari asupra motorizarii. Eu acum am o masina pe benzina si nu mi-ar displacea un passat pe benzina. Prin 2006 stiu ca se facea passatul 2.0 fsi si as vrea mai multe informatii despre performantele lui. Ma deplasez destul de putin cu masina si de aceea consumul nu pot sa zic ca e f important pt mine. Stiu ca masina nu e una f sportiva insa ma intereseaza performantele dinamice de la cei ce au asemenea motor. Trage cat de cat sau e lenesa tare? (asta condusa corespunzator nu ca un diesel)? ...ca daca e lenesa ma gandesc atunci cum e 1.6 fsi? Stiu ca ar fi de preferat un tsi, insa aceste motoare sunt mult mai noi si implicit masinile mult mai scumpe, depasind bugetul meu. Va multumesc anticipat pt raspunsuri

Modificat de muresansergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

1.6 fsi pe passat se descurca binisor pentru drumuri din pct.A in pct.B.nici in oras nu o sa ai probleme.

cel de 2.0 si 150 cp iti dai seama ca nu are nicio problema in afara de consumul maricel cand mergi cu ea la turatii ridicate.

eu zic sa iei lejer un 2.0 fsi si daca nu faci mai mult de 10000km pe an merita si un 1.6 fsi 116cp.

bafta la achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Sergiu,

Eu am mers cu aceasta motorizare si mi-a placut foarte mult mi-as dori foarte mult si eu aceasta masina.

Are 150hp/200nm din cate stiu si se descurca foarte bine >3000rpm.. Consumul nu este punctul lui forte dar daca ai merge mai mult de 10.000-15.000km/an ai putea sa inclini spre un diesel... Mai jos ai si cateva specificatii care probabil iti vor fi de folos care ceilalti colegi pot sa ti le confirme si sa le mai si completeze.

VW PASSAT (3C2) 2.0 FSI

DESCRIERE

SPECIFICATII

Curea dintata - interval de schimbare a comenzii motorului p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am avut un Passat 2.0 FSI cu cutie Tip Tronic. Am fost foarte multumit de masina, dar despre consum pot sa va spun ca imi consuma 11-14% in oras (Cluj) si cam 7% in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!