Jump to content

Izolare fonica capota Octavia 2


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Aveti asa ceva sub capota?

Cred ca numai la TDI-uri este. Din ce am gasit eu, codul este 1Z0 863 831 (26 eur in catalog) si clemele 1H5 863 849 A 01 C (60centi). Intrebarea este daca capota la benzinare e identica dpdv nervuri cu cea de TDI si daca se potriveste izolatia de la TDI si la FSI :(

La Fabia am asa ceva, la Octavia nu, si mi-ar placea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    16

  • virgilius23

    11

  • Executron

    6

  • dany2k

    4

la diesel este antifonarea respectiva. cred ca se gaseste sa cumperi si mai mult ca sigur au aceleasi nervuri pe capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Ramane sa aflu cate cleme sunt necesare si dau comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Ramane sa aflu cate cleme sunt necesare si dau comanda.

M-am gandit si eu la asta ! De-abia astept sa vad la tine daca are vreun efect !

Ar trebui sa se cunoasca !

Captuseala costa cca 250 RON daca am inteles eu bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enorm! In catalog este 26 euro. Adaugam TVA si ceva castig dealer si ne iese jumatate fata de pretul de 250RON!

Mai mult de 40 euro nu investesc in poveste. Maine sper sa aflu si eu un pret.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai vin de la handler-ul Skoda. Mi-a cerut pe izolatia respectiva 30 euro. Am comandat-o (impreuna cu 12-13 cleme), marti seara pot trece sa o ridic. Sunt curios ce imbunatatiri aduce. mi-ar placea sa mai atenueze sunetul acela gros cu tenta de diesel la plecarile de pe loc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat dureaza pana vin piesele ?

Scuze am citit din nou , e clar ...

Sper sa aiba efect , eu ma prind imediat .Zgomotul la accelerari e suparator ! E pacat , pentru ca altfel e un motor foarte silentios !

La banii astia nu e mare lucru , ma intreb totusi de ce nu e prevazuta din fabrica aceasta capitonare a capotei ?Imi vine greu sa cred ca s-a facut asta pentru a economisi 20 de euro pe materiale si manopera .

Astept marti seara vesti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F. interesant topic. Daca sunt progrese semnificative la capitolul zgomot eu zic ca merita.

OffTopic : Despre afirmatia lui virgilius23, raspunsul din punctul meu de vedere este... da. Asta este o chestie tipic VAG, de a pune detaliile astea mici, dar care fac diferenta numai la modelele "de top".

Exemplu concret : Chestiile alea de care te tii deasupra usilor din interior, imi scapa denumirea lor exacta. Ei bine cand ii dai drumul isi revine violent la loc. La passat are un arc ceva si revine lent fi frumos. De asemenea suportul de pahare (de langa frana de mana) care este f. prost gandit, nu are si el niste urechiuse ceva (avand asta la passat, scuzati ca tot insist pe aceasta comparatie).

Chestiile astea mici ma enerveaza la VAG.

OnTopic : Mie sincer zgomotul motorul la un drum scurt asa si asa imi place f. mult. Ce nu-mi place este zgomotul care-l face cand mergi constant cu 120-140 deci viteze normale pentru o autostrada. Ei bine mergand la 3500-4000, dupa 100 km, fara muzica .. vei simti o oboseala datorata zgomotul motorul. Poate ca vreau prea mult de la 1.6. Eu conduc masinuta mai rar dar cand o am pe mana din 5000 nu o scot. Si scoate un zgomot asa frumos la acea turatie... Zici ca e V8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place cum suna cand merg pe autostrada cu 130, dar mie se pare ca suna cam tare/ciudat/aiurea la plecarile de pe loc. Am impresia ca vibreaza un plastic ceva la motor, asa haios face :evil:

Cum vine si montez, o sa raportez :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executron are dreptate : la 5000 de ture e nervoasa rau , iti si da daca-i ceri , e adrenalina nene ....

rvacaru : cam asa e , s-ar putea sa fie sarit usor si capacul motorului , sa tragi in sus putin de el , sa verifici daca se misca , am patit-o si eu . totusi nu cred ca e de-acolo in cazul tau !

Izolarea fonica pana la 120 kmh eu zic ca e ok . Peste 120 oricum e acelasi nivel de zgomot indiferent de motor ! Parerea mea .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste 120km/h, nu se mai aude motorul. zgomotul cauciucurilor si al vantului este mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, eu as zice ca Turanza nu prea suna la viteza, vantul da, el apare. Eu nu am mers peste 150-160km/h cu ea, dar am observat ca brusc, dupa 120-130 incepe sa se auda motorul mai tare. Poate izolatia aceea ajuta si ea la ceva :)

Referitor la plastice motor, eu ziceam de capac baterie, si galeriile alea de admisie aer catre capacul de pe motor. O sa le "fixez" eu fest cu proxima ocazie.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca marti trebuiau sa soseasca materialele , rvacaru ?!

Ne dai ceva vesti astazi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata-ma cu vestile, tocmai am venit de la un mic test matinal pe sosea. Super subiectiv fiind, zic ca se simte. M-a costat 29euro toata distractia, eu zic ca merita (pasla vine cu toate clipsurile pe ea, nu trebuie comandate extra). Nu devine masina un Maybach, dar parca ceva ceva e mai bine. Impresia mea e ca "filtreaza" anumite sunete si motorul se aude ceva mai infundat. E foarte greu sa afirm obiectiv ca "da, se imbunatateste major". Impresia mea este ca ajuta. Acum, dupa 50-60km nici nu mai stiu cum era inainte :)

Concluzia: pentru un pret moderat (1-1.5milioane lei) cred ca merita. Mai mult nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din exterior se aude la fel ca inainte ?

Mai ai tacanitul metalic ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm..din exterior nu am ascultat inca. Tacanit metalic mai este, dar numai la rece si la plecarea de pe loc. Poate putin mai atenuat. Mie mi se pare ca atenueaza din zgomote, nu le reduce de tot (ceea ce era si de asteptat).

Da 2 beri la un coleg cu TDI sa iti imprumute pasla pentru 2-3 ture si vezi!

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu vorbeam de mersul cu trapa deschisa :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat si eu una , au zis ca e 97 Ron cu TVA , numai ca mi-au cerut sa comand si 12 x 3.5 lei pentru clipsuri .

Le-am scris ca au fost si altii care si-au comandat ( nu spui cine , persoana importanta :D ) si livrarea include clipsurili ( sunt din Bacau ) .

Astept sa vad ce iese !

E normal sa nu fie o diferenta mare la senzatia auditiva , daca ar fi fost asa atunci pasla era montata din fabrica !

Eu zic ca ar fi diferenta si din exterior pentru ca , impreuna cu pasla , capota nu mai poate actiona ca o suprafata rezonanta , care sa preia si sa amplifice zgomotele motorului - am zis-o aici , ce mai ! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun!

Pe mine ma enerva sa vad capota aia "cheala". Am si la Fabie, de ce sa nu am si la o2? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E oficial , conduc prima Octavia 2 cu motor pe benzina din Ro cu capota izolata fonic .

Azi am facut montajul , a durat 20 de sec, cu tot cu scosul din ambalaj .Avea bineinteles clipsurile premontate pe izolatie .

Masina mi se pare ceva mai silentioasa la 80 kmh .N-am iesit la drum sa vad cum e la 120 , dar banuiesc ca se cunoaste un pic .

Izolatia o recomand celor care pot da acesti bani fara regrete , pentru ca altfel nu consider ca merita .Cred ca se confirma astfel si decizia initiala a Skoda , de a nu o folosi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca primul nu era Rvacaru ? Sau el nu se pune ca e in Germania ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu e initiatorul procesului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalarea acestei izolatii fonice nu influenteaza negativ racirea motorului,a turbinei(in cazul meu)?

Asteptam sa vedem si dupa 120 km/h cum se comporta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se "comporta" si la 160 km/h :vaidecapulmeu:

Eu habar nu am daca ajuta sau nu, deja e "integrata" in masina, nici nu mai stiu cum era inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am iesit azi cu balena din oras !

Se simte si la viteza mare !

Motorul se aude mai infundat , de parca l-ar fi mutat cineva mai departe de locul lui .

Din ce am citit la 2-3 decibeli senzatia auditiva se modifica semnificativ . Cred ca atenuarea realizata este cam de 2-3 dB !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!