Jump to content

Pareri despre VW Caddy


elikratos
 Share

Postare recomandată

Domnilor,

Ma poate ajuta cineva cu o parere despre Caddy? S-ar putea sa cumpar unul ptr. firma unde lucrez (varianta Kombi, 1.9TDI 105CP) si as vrea sa stiu cate ceva despre el, dincolo de bla-bla-ul dealerilor...

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa cumpar unul pt. firma mea si deoarece sunt prieten f. bun cu cineva de la vanzari de la un dealer ( nu dau nume ca poate il infunda careva :) ) .. mi-a spus sincer ca nu merita d.p.d.v. pret, ca la banii mult mai putini renault, fiat ofera chiar mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat pe pielea mea veleitatile Caddy-ului, motorizarea 1.9TDI 105CP, si va marturisesc ca este o placere. Isi merita toti banutzii: stabilitate, temperament rutier, tinuta de drum, echipare, calitate a finisarii, toate la cote delicioase.

Nu se compara cu ceea ce ofera concurenta - dai un ban dar stai in fatza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fata la ce? la stop dupa ce depasesti niste renault kangoo sau doblo? .. depinde pt. ce o iei.. eu unul consider ca nu isi merita banii pt. businessul de carat ( cel putin pt. firma mea )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place masina foarte mult atat la exterior cat si in interior. Daca ai o firma care are un nume, trebuie sa te respecti si sa iti cumperi in VW. :D E clar superior celorlalte marci, inafara pretului ce este un pic ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fata la ce? la stop dupa ce depasesti niste renault kangoo sau doblo? .. depinde pt. ce o iei.. eu unul consider ca nu isi merita banii pt. businessul de carat ( cel putin pt. firma mea )

Ma scuzi dar e cam aiurea ce spui. De ce sa iei un Kangoo sau Doblo ??! Ia un Dacia Papuc 1.6i si baga-i GPL sau Papuc Diesel. Eventual la mana a doua si iesi mult mai ieftin ca un Caddy nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau.. dar sincer nu transport cartofi .. pe aia i-as pune intr-un papuc fara probleme, iar ca sa ii pun GPL inseamna sa ocup spatiu util. Nu mai zic ca pana acum nu am vazut nici un carosaj de papuc care sa mi se para secure.

( anyway respectiv la acest topic eu doar combateam pretul comparativ cu, concurenta directa )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW are - intr-adevar - preturi piperate la autoutilitare (bagam si Caddy aici, desi are multe elemente de autoturism sadea), lucru pe care il recunosc chiar si dealerii, daca te imprietenesti putin cu ei... Sa ne referim la T5 / Multivan, de exemplu...

Dar sunt masini foarte reusite... iar eu eram in cautarea unei masini performante din aceasta clasa, care sa faca zilnic drumuri interurbane (transport pasageri, nu marfa neinsufletita) - la niste standarde de confort si mai ales fiabilitate ceva mai ridicate. 8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' ce v-ati incalzit! :D

@Andrei: :D :D :D imi place patosul care l-ai pus in ce-ai scris! :D Eu zis, ce mai, luam o Dacia break la mana a doua si ii intarim suspensia si iesim si mai ieftin. :D

@Thheo O utilitara de categorie mica se foloseste la :D: transport cartofi, muncitori, materiale constructie, gunoaie etc. :D bagi in ea ce vrei...si un GPL daca e cazul, ca nu ocupa mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate se ajunge la batrana solutie a buteliilor pe acoperisul masinii.

Serios vorbind acum am avut ocazia sa merg cu un Caddy si e super masina. Pe de alta parte am avut la firma un Peugeot partner diesel de 64cp. A fost extraordinar de fiabila masinutza si nu am ce sa-i reprosez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce sa-ti zic.....ia-ti frate ca merita......eu am unu tot TDI 105 cp.......temelie.....numa ca pe mine ma ajuns cam 21.000.... da e full....si e o mashina fiabila.cam scumpa da....asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Atit de putine pareri despre VW Caddy? Ma bate gindul sa ma arunc la un Life si eram curios sa aflu impresii ale proprietarilor de caddy model nou. Au aparut probleme? Sinteti multumiti? Consumul e conform cu site-ul oficial? In timp s-a schimbat ceva in comportamentul masinii? Ce masina veti lua dupa caddy? :)

Motorul de 1.9 TDI e acelasi pe toate masinile VW? Cutia de viteze automata in 6 rapoarte - are cineva asa ceva? e cu triptronic (nu prea stapinesc bine termenii - cred ca e cutia automata la care iti da voie sa schimbi din levier vitezele). Eu am acuma un VW cu cutie automata in 4 rapoarte si chiar am simtit nevoia macar a treptei 5 - treapta a 4-a se schimba incepind cu 60 la ora si tine pina la 140-160 la ora... Aveti idee la cit schimba cutia automata de pe caddy?

Cei care detin caddy - nu puneti si poze? Eu am dat cautare pe forum si despre caddy am gasit numai 2 topic-uri. Poze deloc....

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat pe pielea mea veleitatile Caddy-ului, motorizarea 1.9TDI 105CP, si va marturisesc ca este o placere. Isi merita toti banutzii: stabilitate, temperament rutier, tinuta de drum, echipare, calitate a finisarii, toate la cote delicioase.

Nu se compara cu ceea ce ofera concurenta - dai un ban dar stai in fatza!

Nu stiu daca ati studiat atent toate ofertele concurentei...

Singurul lucru bun al Caddy-ului este calitatea asamblarii.In rest concurenta ofera mai mult.

Referitor la stabilitate ,nu stiu cum ar exista la o masina cu punte rigida pe spate si arcuri lamelare(cum are Caddy).Suspensia e copiata dupa cea a unei utilitare mai mari, dar nici greutate mare nu poate cara.De exemplu: Citroen Berlingo/Peugeot Partner are suspensia pe spate independenta cu bare de torsiune.La Caddy, ca si la Transit Connect este un pic mai rigida, dar f slaba d.p.d.v al performantelor rutiere.

Apoi la spatiul interior, Doblo este suveran, Caddy fiind pe undeva pe la mijloc ;la motorizari , concurenta are dieseluri cam la aceleasi cilindree si la acelasi nivel de putere/performante.

Fiabilitatile sunt asemanatoare tuturor utilitarelor din aceeasi categorie(VW-ul ne mai fiiind cel de alta data).

De exemplu: am un prieten cu un Doblo de 1.2i si 60 cp.La 80 000 km facuti numai in forja (viteze de croaziera de 130-140 km/h,ca motorul e slabut) masina merge absolut impecabil, nu a schimbat absolut nimic pe ea,in afara consumabilelor.

Initial tatal meu a vrut sa isi ia Caddy pt el, apoi pt firma.A renuntat.

Ne-am uitat apoi la Citroen Berlingo 2.0 Hdi, care la un pret f. decent ofera dotari arhisuficiente si este o masina super polivalenta.

Renault Kangoo si Fiat Doblo sunt mai scumpe,iar Ford Transit Connect nu ne-a incantat, in I-ul rand d.p.d.v. al designului.

Deci, in afara de Caddy mai exista si alte masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, in afara de Caddy mai exista si alte masini!

Corect. Numai ca eu sint indragostit de cutii automate, iar caddy este singura dupa cunostintele mele care ofera asa ceva. (Daca ma insel chiar va rog sa ma atentionati... :P ). Nu m-as da in laturi de la fiat doblo - desi umbla vorbe prin tirg despre fiat...

Frantuzele nu au prea mult spatiu si nici ele nu stau prea bine la fiablitate (tot prin tirg auzita...:P ). Ramin deci caddy, tourneo connect (care mie nu-mi displace, dimpotriva cistiga la spatiu fata de competitie, plus ca umbla vorba despre un facelift) si fiat doblo. A, era sa uit opel combo, dar asta chiar nu-mi place.

Asa ca ne intoarcem la caddy, chiar daca e cea mai scumpa dintre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramaneti la subiect, pareri despre VW Caddy si sa nu ajunga acest topic un versus intre Caddy si concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Dupa aproape 10000 km parcursi cu Caddy (1.9 TDI), pot afirma urmatoarele: 1 Este o adevarata placere sa o conduci, stabilitate, vizibilitate (parbriz foarte mare, oglinzi retrovizoare la fel de generoase)

2 Spatiu suficient atat pentru pasageri cat si pentru bagaje.

3. Designul e cu mult peste concurenta.

Puncte slabe: Zgomot din partea din spate (tren de rulare cred) nefiind capitonata pe interior, bancheta spate putin prea dreapta (spatarul) ceea ce poate creea discomfort unor pasageri mai sensibili. As mai adauga aici si pretul cam piperat.

In rest toate bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Banui ca e vorba de caddy combi si nu de caddy life - ca asta din urma e capitonata si in spate. Ai mers un pic si cu un caddy life sa vezi diferenta de zgomot? Motorul nu se aude deranjant? zgomotul e numai din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat un fluierat/suierat ciudat in mers, cam in dreptul parbrizului, probabil de la gemuletul acela triunghiular lateral... Pentru mine e enervant... Caddy-ul era din 2004 si am observat lucrul asta constant, la fiecare deplasare cu >70km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Caddy life, 2007. Nu fisiie absolut nimic - deci nu cred ca tine de gemuletul triunghiular.

Impresii: o masina extraordinara - nu vreau sa aud de altele... :D

Ditamai magaoaia sa consume 5,1 motorina la suta - la un drum de 400 km (condus relaxat, noaptea)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

se aude vantul de la oglinda stanga daca o rabatezi nu se mai aude

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer nu mi-as lua nici mashina franceza nici italiana.... Renault? Nici vorba ...masina slaba...slaba slaba. Motoarele de altfel sunt OK. Fiat? Hmmm nu cred.

VW si-a castigat reputatia de-a lungul timpului, deci Caddy all the way. German Engineering!!!

Modificat de tristan.k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor. Uitati aici pareri sincere de cumparator Roman cu buget roman care si-a luat masina de familie. Ieri seara am venit cu ea de la Bucuresti de la dealer pana in Iasi. Arata, Se simte, Se conduce de vis. Merita toti banii. Cu toate ca in 16 500 Euro am luat numai Aer conditionat si inkidere centralizata. Nu imi pare rau deloc. Cine vrea o masina germana da si un ban in plus. Dai un ban da stai in fata, parerea mea. Acuma depinde foarte mult de buzunar. Dar, in detrimentul dotarilor, si in favorul calitatii germane eu am ales caddy. Parerea mea sincera :wub: bafta

Modificat de voala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"tristan.k" are dreptate.Masina e superba.Nimic de care sa te plangi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin un vw Caddy din 2006 1.9 tdi de 105 cai si pot spune ca merge vis la capitolul motorizare, alearga de nu itzi vine sa crezi

Parerea mea, dupa peste un an de utilizare si "mici" modificari de estetica:

pro: -motorizare puternica indiferent de greutatea pe care o cari

-vizibilitate foarte buna datorata parbrizului imens si pozitiei inalte la volan.

-spatiu suficient in care un stivuitor poate baga un palet fara probleme

-Suspensii placute atata timp cat alergi incarcat cu cel putzin 400 kg pe tine

-am depasit 100.000 de km si am schimbat doar consumabilele inclusiv cureaua de distributie(pe care am schimbat-o singur), capetele de bara (dar trebuie tinut cont si de faptul ca am jante pe 18' cu balon pe 40 si 245 latimea pneului)

quo: -in mediul urban devin obositoare suspensiile din cauza arcurilor lamelare de pe puntea spate

-extrem de obositoare pe drum prost din acelasi motiv(nu din cauza jentilor deoarece am si jantele originale si ne dif mare)

- consum mare, nu stiu poate am eu o problema desi mai nou mi-am achizitonat un vag-com si valorile sunt normale si nu am erori, si anume cca 8.7% mixt si cca 8% in extraurban mers pe autostrada cu max 140km/h.

Atasez si cateva poze sa imi spune-ti ce parere aveti despre cum mi-a iesit designul exterior:

post-13773-1220956200_thumb.jpg

post-13773-1220956215_thumb.jpg

post-13773-1220956222_thumb.jpg

Modificat de Blurrrache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Extrem de frumoasa masina.Nu am cuvinte.Sa ai noroc de ea ^_^

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!