Jump to content

Pareri despre VW Caddy


elikratos
 Share

Postare recomandată

Mie la reprezentanta cand l-am comandat a spus ca se fabrica in Cehia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la reprezentanta cand l-am comandat a spus ca se fabrica in Cehia...

POLONIA , din 2004 pina acum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e Assembled in Germany. Si din piesele schimbate pana acum toate erau Germany. Tatal meu are un Caddy ca al meu si are acelasi "pedigree". E adus tot din Germania, tot second. Eu vb din experienta celor pe care ii stiu de la Rds. Inainte avusera niste Opel Combo luate second la pachet din Germania. Si cand iti spun cativa ca acele Opeluri erau mai fiabile decatvVw......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e Assembled in Germany.

Verifica la VIN , semnul nr. 11 , este X - simbolul fabricii VW din Poznan unde sint produse Caddy-urile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost sa vad noul Dokker , ce dezamagire ! Finisajele interioare sint muuuult mai slabe decit la primul CADDY Kombi 2004 , pina la aparitia modelului LIFE , iar sistemul de deschidere al usilor spate e dintr-un film prost...

In buzunarul usilor nu poti pune o sticla de 1/2 litri , sprijin lateral la scaune = 0 , daca ai proasta inspiratie sa cobori parasolarul risti sa iti pice agenda / markerul din spatiul de depozitare de sus ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caddy.fan e abia primul model de genu'. la caddy au trecut multe generatii :) experienta sis pune amprenta

edit te rog nu mai da quote la postul de deasupra la care faci comentariulMultumesc

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ denics .. Dacia a avut tot timpul din lume sa '' '' traga cu ochiul" la concurenta si sa isi faca temele !

Nu am fost fan VW , primul Caddy l-am cumparat pentru ca era cel mai mare , avea cel mai puternic motor si arata cel mai bine , la al doilea am reluat cercetarea pietei si concluzia clara a fost ..tot Caddy !

PS. Am fost un mare fan Renault Espace !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt fan al masinilor italiene (acasa am un Stilo, asta pentru ca si imi place sa ma bag in ele)

La serviciu am avut 2 Doblo (1.3 multijet) primul l-am dat unui coleg la 115000 (in 2008) si s-a vandut acu 2 luni la 240000 (mergea ceas) al doilea l-am dat unei colege la 60000 (acum are 120000 si merge ceas). Nici un pic de rugina !!

Din 2010 am primit un Caddy ,acum am 56000, numai ulei si filtre. ... mai am pana la 350000 cand o sa-l dau. :icon_confused:

Nu-mi place zgomotul de motor la rece si nici cutia de viteze (cand e rece iese greu din marsh-ariere ) ...in rest ...imi place cum e trecut Germany pe peste tot, dar sunt asamblate in Poloniaaaa !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa aproape 10000 km parcursi cu Caddy (1.9 TDI), pot afirma urmatoarele: 1 Este o adevarata placere sa o conduci, stabilitate, vizibilitate (parbriz foarte mare, oglinzi retrovizoare la fel de generoase)

2 Spatiu suficient atat pentru pasageri cat si pentru bagaje.

3. Designul e cu mult peste concurenta.

Puncte slabe: Zgomot din partea din spate (tren de rulare cred) nefiind capitonata pe interior, bancheta spate putin prea dreapta (spatarul) ceea ce poate creea discomfort unor pasageri mai sensibili. As mai adauga aici si pretul cam piperat.

In rest toate bune    

   

Salutare!   eu am un caddy pt marfa 2.0 SDI   pot spune ca e tractor....:D   atat ma deranjeaza ,zgomotul din spate...in rest masina e ok plec cu a 3-a,a4-a de pe loc lejer :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari tuturor . De 3 luni sunt posesorul Caddy Life de 105 CP. Voiam o combinatie optima de masina pentru drumuri lungi de autostrada ,dar in care sa imi pot duce suficiente bagaje , avand in vedere ca  imi place sa pescuiesc . Caddy Life mi s-a parut combinatia perfecta . Este suficent de spatioasa , suporta incarcaturi decente , dar in acelasi timp este destul de eleganta , confortabila si sprintara. Pe autostrada am testat-o pana la 170km/h .

Consumul este intre 5,2 litri si 7,4 pe distante de 350 - 1200 kilometri, ce incude  oras ,autostrada si chiar drumuri nesfaltate si urcusuri pe serpentine. Zgomotul motorului pot spune ca este decent  , la 120  aproape nu se aude , este acoperit de zgomotul rotilor pe asfalt. Jantele sunt schimbate cu altele de 16" originale Audi , anvelope de 215/55ZR  care o fac si mai  placuta la aspect  dar si mai eficienta in franare si parca se lipeste si mai bine  de sosea , ori este doar parerea mea.

Alt criteriu in alegerea mea a fost ca achizitionand o masina SH , nu m-as incurca in nici un caz cu "frantuzoaice". Asta dupa tristele experiente pe care le am avut cu Renault si Peugeot SH.

Pot spune ca masina asta imi convine de minune , iar pretul de intretinere m-a surprins placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari! Momentan sunt posesorul unui caddy din '98, 1.9sdi. Masina foarte fiabila si economica. Acum tintesc spre ceva mai mult comfort si spatiu dar vreau aceeasi fiabilitate si calitate, deci tot un caddy dar mk3.

As vrea sa fie tot un van (2 locuri).

Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi despre achizitionarea unuia? Stiti pe cineva care pleaca din Iasi spre targuri din strainatate si are nevoie de bani de motorina? :D

Dispun de maxim 3200 de euro si de aici nu prea cred ca imi pot lua ceva bunisor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un caddy din 2003 1.9 tdi 90 cp,imi poate spune cineva de ce cind opresc motorul masinii trepideaza???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie uzati suportii de la motor. Am observat ca si la sdi'ul din 2002 face foarte ciudat cand il opresc, dar ziceau mecanicii ca ar fi ceva normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opreste motoru' cu ambreiajul apasat.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate cineva sa-mi dea plaja de turatii optima pentru motorul 2.0 sdi? Am un caddy cu acest motor si as vrea sa il folosesc in cel mai corect mod cu putinta. Ma intereseaza atat pentru pentru consum cat si pentru a prelungi viata motorului. Stiu ca are cuplul maxim la 2200 rpm. Ar trebui sa il tin mereu in preajma acestei cifre?

Modificat de Syrusss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...aici e discutabila treaba. Din ce am citit pe forumuri, consumul optim il obtii cand turometrul e la valoarea cuplului maxim. La tdi am incercat asta(avand cuplu maxim la 1800) dar sincer am scos consum mai bun cand l-am tinut la 1600, vorbind de acelasi drum. Sdi'ul cica s-ar comporta "ca un benzinar" dpdv al consumului=cu cat e mai joasa turatia consuma mai putin:))Parerea mea e ca daca il ti-i undeva la ~2000 e ok. Oricum in oras nu prea reusesti asa ceva, pt ca de Sdi trebuie sa tragi destul de binisor ca sa capete ceva momentuum:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Locuiesc in Iasi, un oras fara "momentuum". Cum se afla intr-o continua reasfaltare, peticire, demolare, sunt putine sectoarele de drum pe care poti depasi 60km/h. In rest, eu oricum urmaresc intretinerea masinii si un consum cat mai scazut. De asta am cautat sdi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti pe drumul cel bun:)Daca alegi un SDI bun, o sa ai parte de el de o sa te saturi. Dupa achizitie sa ma anunti sa-mi spui cateva detalii ca sunt curios cam la ce pret se invart acum. In viitorul apropiat o sa schimb si eu mkII'ul sdi pt un mkIII

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat-o cu 4100€. E diferenta uriasa. Cam ca intre logan van si dokker. Am scos un consum mixt de 5.8 pana acum. Saptamana viitoare plec in Ungaria si o sa pot vedea si consumul extern cu precizie. In rest, nu cred ca exista masina mai buna la buget redus.

Ps: da, Dementor. 2000 e numai bun. Cam asa il tin, intre 2000 si 2200. Schimb pe la 2500 sa cada tot in valoarea asta si da rezultate.

Modificat de Syrusss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie. Iti doresc multi km fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc de urari! 1400 km extraurban ( daca se poate socoti asa pe vreun drum de la noi) cu un consum de 5,2 l/100km. Mi se pare rezonabil. Fostul caddy, mk2, avea consum de 4,5 dar e de inteles avand in vedere ca era mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Caddy Combi 1.9 TDI 55kw, consumul mediu afisat pe computer de bord  este 7 l/100km, e normal sau este prea mult?Pe tester nu da nici o eroare,in schimb are in mers destul de frecvent o intrerupere scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un consum normal, putin mai mare dar nu exagerat. Depinde de stilul fiecaruia de condus. Probabil iti place sa apesi pedala un pic mai tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul depinde de distante și categoria de drum. Nu am avut niciodată mai mult de 6, 8 litri pe autostrada , pe distante de 300 -600 km , cu aer condiționat și viteze medii de 120 -140 km/ora .

În oraș am avut și consumuri de 9, 8 litri pe distante de 20 - 40 km doar urban , cu multe semafoare , deci multe opriri și plecări de pe loc. Nu știu dacă ar trebui sa mă preocupe dar dacă mă uit la consumul instant atunci când plec de pe loc , acesta îmi raporteaza consumuri ce depășesc și 40 de litri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu deja m-am obisnuit sa vad 49,9 cand plec de pe loc:p. Rare sunt momentele cand arata 32, 33 etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!