Jump to content

Duze stropitoare Octavia 2?


ALiCE
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o rugaminte: Am citit pe forumul daewoo ca Octavia (2 sau toate? si Laguna 2, dar e alta discutie) ar avea duzele stropitoare de parbriz cu pulverizare, si nu cu jet. Asa este?

Daca da:

- Sunt format 'clasic'? adica pot fi montate pe o alta masina, care are sistemul de stropire pe capota (Cielo)?

- Toate duzele de O2 sunt asa?

- Exista si cu sistem de incalzire, si cu pulverizare?

- Are cineva idee de unde as putea cumpara asa ceva, si cat ar costa?

Multumesc mult. Am cautat pe aici, dar n-am vazut nimic care sa ma lamureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt montate pe grila de sub parbriz, unde este si ansamblul stergatoare (nu pe capota); sunt cu perdea, nu cu jet; sunt si cu incalzire (60RON/buc) si fara incalzire (50RON/buc) si le poti cumpara de la orice dealer VW/Seat/Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult pentru raspunsuri.

Banuiam ca acolo sunt montate, dar am zis sa nu ma holbez ca tzaranu pe strada, ca poate mi-o si iau :P

O singura intrebare mai am: Se pot monta pe capota? Sau e prea complicat / arata de-a dreptul hidos?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult pentru raspunsuri.

Banuiam ca acolo sunt montate, dar am zis sa nu ma holbez ca tzaranu pe strada, ca poate mi-o si iau ;)

O singura intrebare mai am: Se pot monta pe capota? Sau e prea complicat / arata de-a dreptul hidos?

Multumesc.

Vrei sa le montezi pe capota...scuze da nu esti sanatos...strici bunatate de ingeniozitate....

poate e doar parerea mea,da chiar nu isi are rostu aceasta modificare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AditzaG.: Eu cred ca ALICE vrea sa le monteze pe Cielo ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blitz: sa inteleg ca se pot monta cele incalzite si daca masina nu vine cu asa ceva din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...monteaza-le pe grila de langa stergatoare(ca la octavia) ca pe capota se vad cam urat...sunt mai mari si mai patratoase fata de cele de cielo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Cielo vreau sa le pun.

Nu stiu daca pe grila ar merge, cum sunt la Octavia.

O sa le iau si vad eu unde le pun. La Octavia si Octavia2 sunt la fel?

dragosul: singura problema este legarea firelor :D

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de legat le leg eu, dar unde? nu cumva mai trebuie un releu...ceva? ma gandesc ca nu functioneaza permanent incalzirea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow

incearca sa le legi pe circuitul de la dezaburitor luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in iarna in urma unei intamplari stupide (antigel cu ambalaj si continut colorat identic in loc de lichid de spalat geamuri) am fost nevoit sa schimb o duza in service.

duza simpla m-a costat 11ron in cadrul unei intrari in service pe care ei o chemau sub numele de verificare de iarna.

duzele cu incalzire nu incalzesc apa de spalat geamul, doar se tin calde pe ele insele ca sa nu inghete in zilele geroase. asadar probabil n-au nici o legatura cu circuitul de dezaburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe aici, uni zic ca ar fi alimentate (incazite) tot timpul... Altii ca ar fi alimentate cand sunt 'incalzite' oglinzile, si altii habar nu au cand :)

Ar putea fi alimentate tot timpul, daca este un consum infim (ceva de ordinul a 0.1A / buc)

fx: duza simpla, adica fara incalzire dar cu pulverizare (perdea)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt alimentate tot timpul de la un plus de pe contact. Plusul trece printr-o siguran

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o mica problema cu duza din dreapta care de cateva zile incoace stropeste vizibil mai incet decat cealalta ?

Aveti idee din ce cauza ? Mentionez ca nu a inceput sa stropeasca din ce in ce mai incet ci pur si simplu dintr-o data mult mai incet.

E cumva infundat ceva pe acolo ? Jetul/perdeaua de apa are aceeasi forma ca la inceput.

As cumpara eu una de la skoda sa o montez? Se monteaza usor? Nu prea as duce masina la service pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori e infundata si se poate desfunda cu un varf de ac... ori e infundata si nu mai merge desfundata si astfel trebuie sa cumperi alta! Si eu am avut aceeasi problema, de mai multe ori, am desfundat-o eu ce-am desfundat-o, insa ultima data n-a mai mers si am cumparat alta de la volksman. A costat 16 ron.

Incearca mai intai sa o desfunzi tu, sa vezi daca merge, daca nu, ia legatura cu volksman si cumperi alta! Se monteaza usor... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca poate nu mai ai lichid de parbriz. asa face cand nu prea mai are lichid. :). nu stiu... zic si eu. daca nu, asculta de ce spune shkoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

operatiunea de demontare/montare dureaza cca 2 min.

pasul 1: se smulge vechea duza

pasul 2: se infige noua duza

e foarte simplu.

bogd: din ce am inteles, duzele alea mai au o piesa in interior care se desprinde si atunci nu mai pot fi reparate.

daca din senin doar face o balta mai pronuntata la baza parbrizului, posibil sa trebuiasca inlocuit, ca si al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca am vazut lichid in jurul duzei, dar am pus asta pe seama faptului ca stropeste mai incet. Se pare ca o paste schimbarea daca nu merge figura cu desfundatul.

Si eu am crezut ca e pe terminate lichidul de spalare si am completat. Tot asa face :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Va salut! De ieri sunt proprietarul unei Skoda Octavia 2, Elegance motor 1.9 TDI 105cp, cod motor BJB! Am observat astazi ca daca actionez maneta pentru a spala parbrizul nu vine niciun strop de apa si nici macar nu se aude vreun zgomot! As vrea sa va rog sa imi spuneti si mie care e locatia vasului cu lichid de spalare geam si unde este amplasata pompa(banuiesc ca tot in vas)! Va multumesc! Astept un raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In drepta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc al bundy! am cautat un manual si am vazut... deh.. e mai usor sa intrebi ara sa cauti! Sper sa fie acolo... totusi cred ca mi-ar fi sarit in ochi! Multumesc inca odata! O seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa o gasesti dupa ce dai proiectorul din dreapta fata jos, cel mai bine verifica sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,

Poate cineva sa-mi explice cum se scot duzele de la parbriz ? Una din ele nu mai functioneaza corect, da apa numai intr-o parte, nu face o perdea uniforma. Am incercat sa o desfund cu un ac, dar fara succes. As scoate-o afara de tot sa vad daca o pot desfunda asa, sau daca trebuie, sa o inlocuiesc de tot.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se baga ace in duzele tip perdea, inseamna ca ai stricat-o de tot. Are un clips pe partea cealalta a plasticului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci cum se pot desfunda aceste duze minunate :) ? Dupa ce am bagat  spirt cu o seringa cu ac, parca a mers ceva mai bine, dar dupa o saptamana din nou a mers la fel de prost. O sa incerc sa o schimb de tot ca am inteles ca nu costa prea mult.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!