Jump to content

Carlig remorcare


livium1966
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee daca se poate schimba broasca din carligul Oris? A mea s-a stricat si nu mai pot sa incui carligul pe masina si n-am nici cea mai vaga idee cum se scoate broasca. L-am studiat si chinuit vreo ora si ......nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poate sa atasesze cineva o poza cu mufa care intra la stopuri de la priza de la carlig. sau o explicatie cum sa leg firele pentru carlig, avand in vedere ca am cumparat un carlig sh si l-am primit cu cablu taiat. As vrea sa vad cum arata acea mufa sau cum as putea sa leg altfel firele. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am carlig de remorcare la Golf.Nu stiu daca e la fel ca la tine instalatia.Se scot mufele din stopuri,se introduc in altele care vin de la carlig si o alta mufa in care intra toate firele se pune in stop.Ca sa le legi altfel ar fi cam improvizat,eu personal n-as face,da in disperare de cauza...e munca de "chinez batran".Pot sa-ti fac maine dimineata niste poze la ansamblul de mufe,da daca nu le ai nu stiu daca-ti vor folosi,doar ca sa vezi cam cum arata,dupa poze nu poti sa faci legaturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi ok sa am ambele variante. in primul rand as vrea sa vad cum arata mufele alea..poate gasesc la ceva parc de dezmembrari. daca nu gasesc..o sa fie ceva munca de chinez batran..multumesc pentru bunavointa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai 3 foto.In prima mufele sunt cuplate la tripla spate(mufa alba din stg.este tot de la carlig,dar acolo se cupleaza 12V permanent si masa;conductorul este mai gros);in a doua sunt scoase ca sa vezi cum se imbina(cu mufa de la tripla) si in a treia sunt doar mufele care sunt pe circuitul electric de la priza carligului de remorcare.Practic,mufa care ar trebui sa intre in tripla spate,intra in cea care vine de la priza carligului(foto 3 in partea dreapta),iar alta de la priza se cupleaza la tripla(foto 3 stinga),deci sunt legate in paralel semnalizarea,frana,pozitia si lumina de ceata,prin intermediul acestui ansamblu de mufe.Daca te intereseaza,am si schema(semnificatia pinilor la priza de la carlig,cu 13 pini la carligul Westfalia,pe care-l am eu),in caz ca vrei sa te legi pecircuitele respective,fara mufa.De fapt nu conteaza marca,semnificatia pinilor este universala,poate difera culoarea conductorilor.

post-29936-1244185444_thumb.jpg

post-29936-1244185473_thumb.jpg

post-29936-1244185488_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

mentionez ca si eu sunt proaspatul detinator al unui carlig oris,varianta demontabila cu cheita,cel de la care l-am cumparat a vandut masina iar inainte de o vinde a demontat carligul care ulterior l-am cumparat eu , problema este ca in lipsa de timp, cand a dat carligul jos instalatia electrica a taiat-o pur-si-simplu,lasand cam 50 cm din acestea, ma poate ajuta civa cu rolul fiecarui pin din priza cu 13, eventul care pini se folosesc in combinatie cu adaptorul de 7 pini.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin_remorca.doc

Ia vezi aici !

Alex

multumesc dar din ce vad aici nu corespunde cu codul culorilor de la westfalia, nu trebuia sa fie un cod general?

zic si eu , nu ma pricep prea bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am doua intrebari, va rog sa-mi spuneti daca:

1. carligul de remorcare trebuie sa aiba ceva omologare? are el cand il cumperi sau trebuie mers la RAR dupa ce-l montezi?

2. stiu ca in unele tari nu e voie sa il ai montat cand nu tractezi. stie cineva care sunt acele tari? ati auzit caz concret sa le lege politia de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna

Are cineva idee daca se potriveste un carlig de SKODA FABIA 1 HATCHBACK pe GOLF IV ?

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lautrec 1.omologarea nu este individuala ci se face pentru modelul de carlig de catre producatorul acestuia in fiecare tara in care se comercializeaza.Deci nu trebuie mers la RAR pt omologare.

2. Asta sincer nu cred ca e adevarata. Cel putin eu nu am auzit asa ceva nicaieri.

mitzamihk Fabia este construita pe alta platforma, mai compacta. Nu se potriveste. Cel putin nu fara modificari... Si cu modificari nu e legal! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce spui tu de diferenta dintre aceste doua platforme dar principala mea nelamurire a inceput la diferenta dintre aceste doua prezentari:

1 exemplu

2 exemplu

Problema mea e ca nu stiu care dintre cele doua exemple este mai aproape de adevar si eram curios daca a incercat cineva acest schimb si poate sa ma lamureasca si pe mine care dintre exemple este cel bun........ Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se potriveste carligurl de remorcare de la o skoda octavia I 2002, la o bora din 2001?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat un carlig de pe un golf IV, original de fabrica, cu instalatia electrica intacta.A potrivit totul la fix, dar can am legat la rulota, toate luminile functioneaza OK, doar ca ,cu pozitiile aprinse, daca calc frana se aprind cele 2 lampi de la semnalizare.Daca sting pozitia si calc frana, se aprint stopurile pe frana asa cum trebuie.Ce sa fie oare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat un carlig de pe un golf IV, original de fabrica, cu instalatia electrica intacta.A potrivit totul la fix, dar can am legat la rulota, toate luminile functioneaza OK, doar ca ,cu pozitiile aprinse, daca calc frana se aprind cele 2 lampi de la semnalizare.Daca sting pozitia si calc frana, se aprint stopurile pe frana asa cum trebuie.Ce sa fie oare???

Cum pot verifica daca firele din mufa carligului sunt conectate corect?Mentionez ca instalatia electrica este originala de fabrica, cu mufe ptr.lampile de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare nu pot sa postez aici? tot incerc de vreo 2 ori

carligul de remorcare de pe octavia 1 2001 se potriveste pe bora 2001??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit eu sa dau un raspuns. Teoretic au aceeasi platforma si ar trebui sa se potriveasca. Practic, s-ar putea sa trebuiasca sudate un alt set de piulite pe jugul carligului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ata g4 scurt cat si variant au aceeasi platforma, dar practic carligele nu se potrivesc.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzi ca te contrazic, dar se potrivesc daca sudezi piulite la al doilea set de gauri. Am montat personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Inginerul: sudat normal ca merge. Daca e sa o luam asa, cu modificari poti monta si carlig de Dacie! Cred ca Al Bundy se referea la montarea ca atare, legala, a carligului si nu la improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e nimic ilegal si chiar te asigur de asta. Piulitele nici din fabrica nu sunt sudate, au doar cate un punct de sudura dat pentru ca evident nu ai avea cum sa bagi cheia sa tii contra. Iar daca al doilea set de gauri este dat tot din fabrica iar tu muti piulitele nu inseamna ca i-ai adus modificari. Te rog sa te abtii de la comentarii rautacioase mai ales daca nu ai cunostinte despre aceasta operatiune.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,

Am inteles ca nu se poate pune carligul de la modelul scurt de modelul break numai daca e OEM intrebarea mea este urmoatoarea:

Se potriveste un carlig luat de pe un golf IV break pe unul scurt fara sa fie nevoie de modificari?

Cum imi dau seama daca carligul e OEM pe cel care vreau sa il iau este un abtibild cu semnul VW si o serie e acesta?

Multumesc!

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!