Jump to content

Carlig remorcare


livium1966
 Share

Postare recomandată

Carligul mi l-a montat la un service in DE,prietena de acolo care mi-a luat si masina;(m-a costat si 400 euro cu montare :offtopic: ,da aveam nevoie de carlig cand m-am dus dupa ea sa aduc si rulota si ca sa nu mai pierd timpul eu...)deci are pozitia semnalizarile in regula da ar trebui sa aiba un +12V permanent pentru alimentarea rulotei,frigider,etc.In panoul de sigurante e prevazut circuit de 12v pentru carlig de remorcare,dupa cum am vazut in scheme,sper sa fie si in realitate activ.Fiind cam frig pana acum nu am putut studia,dar cum vremea se va mai incalzi m-as interesa de acest circuit.In cazul in care nu are fir din panou o sa trag eu unul,dar am vrut sa vad mai intai ce fire vin la priza de la carlig,poate au omis sa cupleze si 12V permanent;de fapt daca e cu mufa :) ...o sa vad,deci nu trebuie demontat nimic,doar unde sunt stopurile ar trebui sa fie si mufa de cuplare a prizei carligului?Ar fi mult mai usor,acolo am mai umblat cand am pus un bec la luminile de ceata,da credeam ca mufa o fi pe undeva pe sub plasticul din spate,nu trasa pina acolo.Daca zici ca acolo e,o sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile spate au mufe pentru conectarea mufelor carligului de remorca. Ce marca de carlig ti-au montat ? Aris cumva ?

Daca rasfoiesti primele doua pagini, ar trebui sa fie schemele electrice ale prizei carligului si ale cuplei de remorca.

Eu am avut montata priza cu 12 fire pentru rulota si avea 2 plusuri, unul permanent si unul pe contact, daca nu ma insel avea si doua fire pentru iesire audio.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru videosergiu, arunca o privire si pe www.clubrv.ro la sectiunea forum.gasesti acolo cam ce te intereseaza. succes cu rulota,e microb care se ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Vreau sa dau jos carligul de pe masina mea (golf4 hatchback) si vreau sa il "donez" tatalui meu care are un golf IV variant, se potriveste carligul de pe hatchback pe variant?

Da, daca este OEM. ;)

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=567274

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampile spate au mufe pentru conectarea mufelor carligului de remorca. Ce marca de carlig ti-au montat ? Aris cumva ?

Daca rasfoiesti primele doua pagini, ar trebui sa fie schemele electrice ale prizei carligului si ale cuplei de remorca.

Eu am avut montata priza cu 12 fire pentru rulota si avea 2 plusuri, unul permanent si unul pe contact, daca nu ma insel avea si doua fire pentru iesire audio.

Carligul este Westfalia.M-am uitat la mufele de la stopuri si n-am vazut o alta mufa cuplata pe acolo,care sa mearga la carlig.In partea stg.insa,era in plus un manunchi de fire ,care intra undeva sub plasticul negru.Mai era o mufa alba cu 3pini,cu fire rosu,galben si maro cu o dunga alba.Nu era legata la nimic,nici n-am idee de la ce o fi;apropo stie cineva rolul ei?.Sa fie aia mufa care ar trebui cuplata la firele de la carlig?Scheme electrice am,am luat si de pe forumul de la rulote,dar vreau sa ajung la mufa cu care se cupleaza firele de la priza rulotei,ca sa vad ce fire au legat ei.M-am uitat in priza si acolo sunt legate toate firele unde trebuie,deci inseamna ca nu sunt legate pe masina.Siguranta exista si ea,deci inseamna ca exista si un +12V care se poate lega.Problema era cum sa ajung la mufa de cuplare.Daca nu e accesibila pe la stopuri,inseamna ca ar trebui dat jos plasticul care acopera mecanismul de inchidere al portbagajului,(de-a lungul chederului de la portbagaj);cred ca asa as ajunge la firele respectivecare intra de fapt in dreptul carligului de remorcare,in caroseria masinii.Am incercat sa dau jos plasticul ala da nu stiu cum,sa nu rup ceva.Suruburi de prindere nu are,poate ceva cleme sa aiba,da n-am fortat sa nu rup ceva.Daca stie cineva cum se poate da jos fara sa se rupa...Atunci rezolv si restul,ca n-are unde sa fie in alta parte cuplarea mufelor(presupun)

pentru videosergiu, arunca o privire si pe www.clubrv.ro la sectiunea forum.gasesti acolo cam ce te intereseaza. succes cu rulota,e microb care se ia.

Mersi.M-am uiatat si pe-acolo,da modul de a ajunge la acele fire numai aici il pot afla ca acolo n-au masini VAG toti,poate unii doar... :icon_thumright: E tare microbul...de-abia astept sa se mai incalzeasca sa-l pun la munca (la tras)pe Golfulet.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul ala se demonteaza foarte usor, insa n-am gasit metoda de demontare fara a rupe si clipsuri cu ocazia asta. Cum stai cu fata la portbagaj, ridici foarte putin de el si glisezi spre dreapta cu putere, apoi tragi in sus.

LE. Mai intai, scoate chederul in toata partea de jos cat tine ornamentul de plastic si putin in lateralele lui. Nu bag mana in foc ca e dreapta sau stanga, sincer sa fiu nu mai retin foarte bine in ce parte am tras, cert este ca nu merge glisat decat intr-o singura parte. Incearca.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un G4 Variant pentru montarea carligului trebuie data bara de spate (spoilerul) jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai era o mufa alba cu 3pini,cu fire rosu,galben si maro cu o dunga alba.Nu era legata la nimic,nici n-am idee de la ce o fi;apropo stie cineva rolul ei?.Sa fie aia mufa care ar trebui cuplata la firele de la carlig?

Cred ca e mufa pentru priza de curent din portbagaj, nu cred ca o ai. Daca ai 12v pe firul rosu poti lua de acolo si sa-l duci la mufa de cuplare rulota.

Astea te ajuta: http://vwforum.ro/index.php?showto...amp;hl=bricheta

http://vwforum.ro/index.php?showto...48526&st=0# ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Am priza (tip bricheta) in portbagaj,mufa de care vorbeam este linga tripla si are trei fire: rosu,galben si maro cu o dunga alba.O sa fac maine o poza,ca am sculele foto la job.Firele pentru priza de portbagaj sunt mai incolo,in partea dreapta a cavitatii la vreo 50 cm de stopuri.Am postat Aici o poza cu priza din portbagaj,probabil la aceasta mufa te referi?Sper totusi sa descopar ce e cu acea mufa si sa iau cei 12V de la firul special dedicat pt.carlig care are legatura cu siguranta din bord pentru carlig(imi place sa fie totul STAS asa cum l-a gandit neamtul ;) ).In caz ca nu o sa reusesc o sa iau de acolo 12V.Da tot trebuie sa-i dau de capat :Driver: o sa o iau sistematic,fac mai intai o poza.

@inginerul

"Plasticul ala se demonteaza foarte usor, insa n-am gasit metoda de demontare fara a rupe si clipsuri cu ocazia asta"Pai in acest caz nu se demonteaza asa usor daca se rup si clipsuri :P Oricum eu am incercat sa trag de el in sus,bine ca n-am insistat.O sa incerc sa si culisez daca zici ca asa se desface,numai ca e cam frig acuma,sa nu-mi crape ceva pe acolo.Poate dau peste un DIY cu asa ceva sa vad daca nu se rupe ceva si acolo in materialul demo.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Am revenit si cu mufa,despre ea este vorba.Daca nu tine de instalatia Golfului,inseamna ca e posibil sa fie cea de la carlig?si care nu e legata acum.In acest caz presupun ca pe ea ar trebui sa o cuplez cu +12V de la priza tip bricheta care e la vreo 40-50 cm distanta de tripla spate;in loc de priza sau in paralel cu ea,daca a mai ramas vreo mufa libera acolo.Am vazut ceva siguranta acolo care mi s-a parut ca nu e legata nicaieri,poate aia sa fie.In acest caz nu ar mai trebui sa desfac plasticuri de pe acolo ca intr-adevar mufele de cuplare sunt trase pina langa mufele de cuplare cu triplele stg.dreapta.Sper sa nu gresesc.O sa verific si cu un aparat de masura toate astea.

post-29936-1235375706_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

stie cineva dc merge un carlig de la un golf 4 pe un golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai noroc am si eu o problema in legatura cu carligul la un passat b5 e montata pe masina priza de remorca si carligul de remorca dar imi lipseste carligul e cu cheie marca "aris s-au oris" stiti cumva unde gasesc si eu doar carligul cu cheia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai sau nu ai carligul,ca n-am inteles:"e montata pe masina priza de remorca si carligul de remorca dar imi lipseste carligul".Daca citesti postul#36,poate esti si tu in aceeasi situatie,daca ai luat masina de afara si nu ai cautat peste tot.Daca nu...poate rezolvi cu adresa din postul#31. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are carlig care poate fi detasat cu ajutorul unei cheite. De gasit poate doar la dezmembrari.

Modificat de gavrochem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remarcat si eu ca de carlig detasabil vorbeste,de-aia i-am indicat posturile de mai sus,care se refera la acest tip de carlig,si ar putea fi o rezolvare pt.el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze mam exprimat eu gresit parte prinsa de masina este doar carligul detasabil lipseste si din pacate pentru mine nu lam gasit in gentuta cu scule de-la roata de rezerva :offtopic:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu,incearca sa comanzi unde scrie in postul celalalt indicat,daca se poate comanda cheie,poate au si carlig...da va costa ceva...pe mine m-a costat 200 si ceva euro carligul in DE si nu e detasabil.

L.E.Da are si o parte buna ca nu-l dau jos,daca parcheaza cineva prea aproape de mine,se alege cu o gaura in numar,sau o bara crapata :offtopic:

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi inginerul am sa-i sun pe cei dela enginehaus sa vad daca pot lua doar carligul si ce pret au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
chiuzan emeric

Recent am montat si eu carlig pe golf-ul meu , 1,9 tdi din 2000, si nu a fost nevoie sa dau toba mare jos. Trebuie doar atentie unde sunt gaurile de prindere (care sunt acoperite de izolatie ) si totul este ok. Atentie la instalatia electrica , cea originala de pe masina mai contine inca un releu de semnalizare care este montat in partea stanga deasupra la oala de la roata (in interior), sub masca , si are o mufa de cuplare la releu. In rest totul ok, toata treaba dureaza cca 2 ore lucrand relaxat. Mentionez ca am dat jos carligul de pe o masina identica cu a mea si am dat pe el 400 RON.

Modificat de chiuzan emeric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

videosergiu

La mine,probabil aceu releu de semnalizare,este legat la mufa prizei de 12 V din portbagaj(sau oricum ceva legat de instalatia electrica a carligului).Astfel,cand am decuplat acea mufa(vezi foto),pentru a lua un 12V permanent pentru alimentarea in mers a frigiderului rulotei( de la circuitul prizei bricheta) nu mai functiona semnalizarea spate a masinii si nici la remorca;ca atare am legat in paralel acea mufa pentru a fi alimentata si ea cu 12V,altfel nu mai aveam semnalizare.Am postat asta pentru ca eu m-am cam chinuit cateva ore,pana sa gasesc cauza pentru care nu mai functiona semnalizarea pe spate la masina si la remorca,deci daca vi se intampla sa nu mai cautati explicatia ;)

post-29936-1242381277_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!