Jump to content

Carlig remorcare


livium1966
 Share

Postare recomandată

Am si eu carlig Oris pe masina, dar nu este din fabrica(nu apare nici la dotari la vin decoder).

1.Nu mi se aprinde becul acela in bord care se zice ca palpaie deodata cu semnalizarea, cand remorca este montata.

2.Carligul meu nu este demontabil, adica totul e dintr-o bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare la cei care au carlig de remorcare si nu este un produs omologat. RAR-ul a transmis o directiva de a se urmari in cadrul inspectiilor tehnice ( ITP ) ca aceste carlige de remorcare sa fi omologate de catre producatori, mai exact pe dispozitivul de remorcare sa existe placuta de identificare a carligului ( ce contine serie, tip, cine l-a produs, .....). In caz contrar se respinge de la ITP sau trebuie demontat de pe auto. In cazul verificarilor in trafic fiecare raspunde pe pielea lui de faptul daca are un carlig neomologat pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Carligul este IDENTIC la toate cele 4 modele prezentate de tine pentru ca toate 4 sunt fabricate pe aceeasi platforma : A4 .

Singura diferenta este la gaurile de prindere in sasiu .

Dar cum nemtii de la Oris ... nu-s rromani ( sa faca 4 carlige diferite pentru 4 masini fabricate pe aceeasi platforma ) , au facut un singur carlig iar pe el exista deja gaurile de prindere pentru oricare din cele 4 modele .

Tu trebuie doar sa schimbi locul piulitelor de pe niste gauri pe altele ... Atat si nimic mai mult ... :icon_thumright:

Carligul este identic, dar din pacate gaurile cu piulite de golf sedan (1j1) nu se potrivesc la golful variant (1j5)...si alte gauri cu piulite nu exista! Si la mufa de conectare am avut o surpriza neplacuta...nu se potriveste, sunt alt tip de mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu carlig de remorcare asa am luat masina si nu am cheia aia cu care se da jos ce ma sfatuiti sa fac? Se potriveste oare o cheie de la un passat am un vw bora 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine se pricepe sa monteze carlig de remorcare ?

Am Passat B6 4 Motion si carlig Bosal, cu electronica.

Am programul Ersa, am vagcom dar nu ma bag la montaj ca nu am experienta,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@CRYSU - daca e carlig original ORIS atunci intri pe www.oris.com si este la capitolul "Spare Keys" un formular si indicatiile necesare completarii si trimiterii lui (trebuie fax) cu solicitarea cheii necesare carligului respectiv. Pret informativ - 10 euro o cheie; 17 euro doua chei, plus taxele de transport.

Urmeaza sa dau si eu comanda ca mi-am montat acum doua zile carligul pe golf 4 scurt. Carligul a fost luat sh de pe un golf variant si intr-adevar a trebuit sa sudez piulite pe cel de-al doilea rand de gauri. Acum trebuie doar sa mai cumpar si instalatia electrica, deoarece carligul nu o avea.

La montaj - vedeti ca pe sasiu, daca masina nu a avut carlig montat din fabrica, gaurile pentru carlig sunt astupate cu un dop protector din plastic, peste care a fost aplicat antifonul din fabrica. Nu se vede nimic. E bine sa faceti rost de schema de montaj din ELSA sau alt program de acest gen, pentru a identifica locurile si apoi... cu degetul la pipait. Va fi mai greu de montat suruburile din dreptul pasajelor rotilor, din cauza protectiilor din plastic de la roti. Am reusit fara sa mai dau jos rotile si protectiile respective, doar demontand suruburile care tineau protectiile respective lipite de corpul caroseriei si bagand un "distantier" intre plastice si caroserie - o sticla pet de 1.5 l. Pentru rapiditate e recomandabil sa fi montat o data in afara suruburile pe piulitele respective folosind ceva vaselina, pentru a merge usor. Inca ceva - nu va sfiiti sa puneti vaselna pe sasiu acolo de unde ati scos dopurile fiindca ramane o zona expusa la umiditate si implicit rugina. Montajul in sine dureaza cam 3-4 ore - e prima data cand montez asa ceva la masina. Si n-am "reusit" sa stric nimic...inca :)

PT SPOILERELE CU NUMAR DE INMATRICULARE MONTAT (Golf 4 scurt):

La demontarea spoiler-ului, atentie mare la firele care alimenteaza becurile pt numar. Din portbagaj, de langa lampa stop stanga, demontati conectorul firelor respective si impingeti-l cu tot cu garnitura afara din caroserie. Garnitura este montata fix pe fire, nu poate "culisa". la mine era sa rup firele din cauza asta dar m-am "trezit " la timp. Va zic asta pt ca o sa aveti impresia cand demontati ca spoilerul agata in ceva si o sa fiti tentati sa trageti mai tare ca sa isi dea drumul - PERICOL !!!

In concluzie: documentare, pregatire, scule (chei tubulare si inelare de 17', surubelnita cu capuri in stea ca trebuie doua tipuri-marimi plus chei tubulare de 9'pt piulitele de la stopuri), rabdare, grija mare la detalii si... spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, Am un vw Passat Variant, an 2000. Vreau sa-i pun un carlig de remorcare (In viitor vreau sa-mi iau rulota). Am gasit unul original de Golf4 Hatchback. Apelez la cunostintele celor care se pricep: se potriveste la mine? fara sa tai din bara....fara improvizatii. Multumesc anticipat pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Carligul de Golf IV / Bora NU se potriveste pe Passat !

Si nici invers .

Nu au aceeasi platforma si distantele dintre lonjeroane nu sunt la fel . :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ptr raspuns. Nu ma asteptam asa repede. Esti constantean....si eu.Sstii de unde as putea achizitiona unul special de passat si unde sa-l montez? Multumesc ptr ajutor

Modificat de marco24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Eu la Golf mi-am luat un carlig si a trebuit sa tai din bara. Nu din bara, de fapt, din spoilerul de sub bara. Cred ca si la Passat e la fel. Dar nu se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am studiat amanuntit problema ca nu prea m-a interesat, dar intervin pt cei cu golf4/bora variant

eu am avut un mic acident, fiind lovit in spate de o tipa si s-a schimbat bara. fiind in service am studiat putin ceea ce se afla bsub spoiler si am constatat ca exista un sistem (aparent original) cu priza retractabila (in sensul ca in mod normal ea nu este vizibila, fiind ascunsa sub spoiler si se poate cobora) si carlig demontabil cu cheie si tot ce trebuie, puse in "trusa" aceea de la roata de rezerva.

concluzia e ca desi la prima vedere nu exista acel mecanism de remorcare, doar o verificare cu spoilerul dat jos poate comfirma existenta acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut ca pentru conectarea carligului treiesc trase fire la triplele de pe spate. La aceste triple am vazut mai multe mufe nefolosite. Stie cineva ce fire trebuie trase de la mufa carligului la fiecare tripla in parte si in ce mufa de pe tripla ? Vreau sa-mi comand acele mufe si nu stiu exact care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca citesti si pagina cealalta a topicului ai sa gasesti si semnificatia pinilor din mufa de cuplare . :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee cat mai costa la una din reprezentatele din bucuresti un carlig de remorca cu montare + traseu electric pentru un passat B6 4motion...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am demontat suportul cu becuri de la tripla de pe spate, am descoperit ce fir trebuie conectat si in ce mufa. Intrebarea mea acum este pe unde duc firele de la priza externa in spatele triplelor (pe unde le trec din "exteriorul" in "interiorul" masinii). O alta intrebare este cum desfac acea aparatoare de plastic care "acopera" si incuietoarea haionului (cea de jos din portbagaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(pe unde le trec din "exteriorul" in "interiorul" masinii)

Cauta o scurgere, orificiu in coltul respectiv, prin care sa treci firul prin podeaua masinii, dupa care prin spatele barii te duci cu el unde ai nevoie. Ceva de genul sagetii din fotografie.

hjgfjygglkb7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la mijloc sub bara, exista o gaura astupata cu un dop de plastic/cauciuc (care trebuie indepartat), special pt trecerea cablajului electric de la priza in interirul masinii la stopurile din dr, respectiv stg. (La mine asa este) Eu am folosit cablaj de la BRINK, care este PROFI. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.Am si eu montat un carlig Westfalia(montaj facut in service,Germania cind am luat masina).Daca o cuplez la rulota functioneaza luminile,semnalizarea,dar conform schemei pe care o anexez foto,pe pinul nr.9(conductor rosu) ar trebui sa aiba+12V,dar nu are.Or fi uitat(neglijat) sa conecteze si acel pin?Eu am nevoie de acel 12V pentru functionarea frigiderului rulotei pe timpul deplasarii.Cunoaste cineva partea electrica?exista conductor(probabil cu mufa adus pina in spatele masinii unde s-a conectat si restul instalatiei si n-a fost conectat?),sau trebuie adus suplimentar din panoul de sigurante?Daca trebuie sa-l aduc,stie cineva de unde mai precis?Poate mai are cineva carlig cu priza 13 pini si s-a intalnit cu problema asta.

post-29936-1227685679_thumb.jpg

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Vreau sa dau jos carligul de pe masina mea (golf4 hatchback) si vreau sa il "donez" tatalui meu care are un golf IV variant, se potriveste carligul de pe hatchback pe variant?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se potriveste, am incercat si eu sa fac operatia asta si nu am reusit,

RazvyRULZ daca vrei sa il vinzi am o cunostinta care cauta de mult timp si poate va pun in legatura. Ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de info, ti'am raspuns prin pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-ar interesa sa-mi leg un +12V la priza de la carlig(acum nu este legat)firele intra in caroserie in centru,indreptul carligului.Stie cineva pe unde am acces la mufa de cuplare de pe masina(adica ce trebuie sa desfac si cum,sa pot verifica unde este firul de +12V si de ce nu e legat la priza masinii)sa nu ma apuc sa desfac tot de acolo din spate,daca nu e necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua capace laterale din portbagaj care iti dau acces la becurile lampilor spate trebuie sa le demontezi. Mai apoi daca dai jos soclurile cu becuri ai acces la mufele care vin de la carlig. N-ai precizat daca carligul este montat din fabrica sau este aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!