Jump to content

Scut protectie podea


cutcutro
 Share

Postare recomandată

Am fost la revizie si ca recomandare mi-au zis ca trebuie sa inlocuiesc scutul de protectie podea fata stinga (pentru ca cica am lovit-o si e fisurat).

stie cineva ce e ala si la ce foloseste (adica daca afecteaza siguranta sau altceva). si sdaca se poate schimba pe casco.

Multam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba pe casco, desigur. Protejeaza conductele de combustibil si de frana; depinde pe ce parte e.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Trebuie sa mergi la politie si sa-ti iei un proces verbal de constatare iar dupa, mergi la compania de asigurari.

Sa declari ca ai lovit un bolovan aflat pe partea carosabila. Trebuie sa te despagubeasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pe stinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procesul verbal de constatare trebuia sa i-l dea service-ul, pentru ca politaiul nu sta pe sub masini sa faca constatare. Mergi la service si ceri o adresa catre Politia Orasului unde locuiesti, serviciul tamponari. Mergi cu adresa la politie si iti da autorizatie de reparatie in baza adresei service-ului. Mai departe mergi cu autorizatia la societatea unde ai incheiat polita casco.

Cheerz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu ca nu sta politaiul.

dar problema e: am buletin de tulcea si stau in bucuresti (pentru cei care nu au facut armata si nici nu au vrut stiu de ce...). masina e luata in leasing pe firma din bucuresti...

asa ca ce imi zici tu e tare complicat....taaaare complicat....

deci: e vreo problema daca circul cu ea asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent unde ai buletin, te duci la cea mai apropiata sectie de politie sa declari avaria, asa zice la regulamentul de circulatie. Indiferent din ce judet ai tu buletin. Singura chestie mai nasola este ca iti trebuie de la firma care a contractat leasingul pentru masina o imputernicire cum ca tu reprezinti firma in legatura cu dauna produsa (indiferent ca esti sau nu angajat al firmei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri dupa masa m-am bagat sub masina (cam greu sa bagi 100 de kile..) sa vad si eu care e treaba cu scutul.

in fata (sub motor) e scutul de protectie de plastic (cel prea mult discutat pro si contra drumuri grele).

pe lateralele podelei (din fata si pina la portbagaj) sunt 2 scuturi tot din plastic.

m-am uitat sa vad unde sunt crapate. am tras de ele. am dat in ele. nimic. sunt in regula.

poate o fi unul lovit si putin crapat (eu nu am vazut) dar fiind din plastic oricum la o lovitura mare o sa se faca praf (chiar de ar fi bune).

in concluzie nu mai schimb nimic, pentru ca nu cred sa fie probleme.

multam pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Si-a pus cineva scut metalic AM?Acopera tot ,la fel cu cel din plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta as vrea si eu sa aflu. Si daca se potriveste la orice O2 care NU a avut din fabrica, pe gaurile existente. 

 

La ce pret ai gasit si unde domnu Danim? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste pe gauri, mai trebuie adaugat 2 prinderi metalice pe lonjeroane in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o traversa metalica pentru partea din spate a scutului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta sau alte magazine de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care vind scuturi au in kitul de montaj tot ce trebuie si treversa ( daca trebuie) si prelungitoarele si suruburile...

La pretul unui scut,  merita luat de nou ca sa ai tot chitul sa nu mai ai batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 350 ron nou,de pe site vanzaripost-23709-0-56153700-1446359832_thumb.j

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale sunt din teava, nu platbanda cum sunt astea aftermarket, doar traversa spate este asemanatoare, plus ca scutul original are si insonorizantul compartimentat pe el...

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Eu mi-am montat scut metalic after market, ca cel descris de Danim, am dat 290 lei pe el, fara transport, l-am montat , dar singura problema este ca acea traversa din spate trebuie decupata in dreptul bieletei care face leg dintre motor si cutie, deoarece atinge si transmite diverse trepidatii. Am avut scut de plastic, dar nu se compara cu cel de metal care acopera de la radiatoare pana la cutie inclusiv. Are loc de vizitare pt busonul de ulei. Recomand montarea unui astfel de scut. A nu se considera reclama, il puteti achizitiona de oriunde, important este sa il aveti.

 

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut,

Ma poate ajuta cineva cu modelul de scut din plastic pentru FL 1.6 MPI din 2011?

Ce am cumparat din pacate nu contine asa ceva.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.11.2015 at 8:35, DANIM a scris:

In jur de 350 ron nou,de pe site vanzaripost-23709-0-56153700-1446359832_thumb.j

Acesta e modelul @Dra90s  Eu mi-am montat asa ceva, e din tabla de 2, este foarte ok, si protejeaza si radiatoarele. Dupa 3 ani a inceput sa rugineasca... un grund, o vopsea si e aproape ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!