Jump to content

Modulul confort s-a blocat


ciobi68
 Share

Postare recomandată

Buna .am o problema cu un VW Passat 1,9 TDI,74Kw,2001,AVB.si anume:ieri a venit la mine cu urmatoarele simtome,nu functionau geamurile electrice,nu se aprindea lumina interior,nu reactiona inchiderea usilor din telecomanda masinii.test cu Vag-Com.in modulul 46

01333-door Control module :Rear left(J388)

49-10 - No Comunication- Intermitent

01330-Central Module for Central Convenience (J393)

37-00 - Faulty

dupa verificarea sigurantelor si-a revenit lumina plafoniera si actionarea geamurilor,(dar nu a fost arsa nici una!) doar comanda din cheia nu mai stia .am readaptat cheia cu procedura expicata pe forum .si si-a revenit .a functionat totul normal.Am sters toate eruorile afisate in module ,am curatat totul .

Bun.azi iar a venit la mine ca totul a cazut .iar nu functiona nimic :geamuri ,lumina plafoniera.inchidere din cheie...

iar test si surpriza ..nu mai pot intra in modulul 46 ,nu il mai gaseste!!intru in CAN-Gateway si am o eruoare;

01330-Central Module for Central Convenience (J393)

49-00 No Comunications,verific circuitele de alimentare in jurul tabloului de sig.nimic ars(sig.) sau suspect.

intr-un tirziu ne mai stiind ce sa fac deconectez borna baterie si las asa circa un min.Dupa reconectare apare lumina plafoniera ,actionarea geamurilor,si surpriza iar a uitat cheia (actionarea inchideri din cheie)

intru in modulul 46 de data asta cu succes ,iar adaptare si functioneaza totul normal.curat iar memoria de eruori .Las totul curat .

Intrebarea ar fi ce sa putut intimpla peste noapte ?

Are modulul de inchidere o Baterie interna ?

Unde e plasat modulul ?ca din ce documentatie am, nu am gasit unde e pus in masina.va multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul este sub mocheta de sub pedalier si de cele mai multe ori din cauza umezelii oxideaza contactele sau firele de legatura.

Ca sa ajungi la el trebuie sa demontezi ornamentul de plastic de sub chederul usii soferului, pedala de repaos a piciorului stans si ornamentul inferior al stalpului usii soferului, apoi ridici mocheta pana ai acces la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Andi pentru informatia referitoare la locul modulului .Iar despre defectul aparut crezi ca asta ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Andi pentru informatia referitoare la locul modulului .Iar despre defectul aparut crezi ca asta ar putea fi cauza?

Pai ti-a raspuns omu' :salut:

"Modulul este sub mocheta de sub pedalier si de cele mai multe ori din cauza umezelii oxideaza contactele sau firele de legatura"

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve ! problema asta am intalnit-o de n ori intr-adevar alimentarile modulului de comfort de sub mocheta oxideaza cumplit si se strapung ......preferabil este de dat scaunul jos pt. o chinuiala minima. sigur este ceva " crocant " pe acolo .... succes ! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ,revin cu noi informatii,azi am demontat mocheta si am ajuns la modulul cu pricina,totul pare curat am verificat si manunchiul de cabluri ce vine inspre modul cit si conexiunile de pe stilpul stinga sofer .Nimic care sa duca la nefuncitonarea modulului.in interiorul cutiei modulului era curat si uscat.Mentionez ca defectul a aparut si in urmatoarea zi .parca uita tot peste noapte??!la un moment dat a inceput lumina plafoniera sa clipeasca aiurea.Dupa toata munca asta care a durat cam o ora am remontat totul inapoi si am reconectat bateria masinii,am intrat in Modulul 46 si am primit defectiunea :

01330-Central Module for Central Convenience (J393)

Faulty

am sters din nou DTC si acum astept miine sa vad ce se intimpla .

Daca miine dimineata apare din nou defectul ce trebuie facut?inlocuit modulul??astept pareri.va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, suspectez alimentarea modulului .... ( merg pe varianta "norocoasa" in care nu trebuie sa schimbi modulul :) ). Ar trebui sa verifici masa si +12V la contactele din interiorul modulului in clipa in care nu-ti merge . Incerc sa-ti trimit maine pinii si semnificatia lor de pe modul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci alinica2001 si astept mesajul tau.precizez toata ziua merge si peste noapte uita!! ..nu se decupleaza in timpul zilei cind folosesti masina .ci peste noapte cind ??se poate intrerupe alimentarea????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa-ti o favoare si mai verifica o data manunchiul ala de fire .in special unde sunt inadituri de fabrica pe firele albastru/rosu alb/rosu si armai fi si plafonierele pe care nu mai tin minte exact ce culoare sunt ..... desfa putin izolatia pe acolo ...s-ar putea sa gasesti multa varza pe acolo ......nici eu nu as merge pe varianta schimbat modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum ti sa mai spus mai verifica o data legaturile si modulul de sub mocheta l-ai verificat numai extern s-au l-ai demontat ca eu zilele astea am avut aceeasi problema cu un passat2000 dar modulul era inecat in apa si cutia de protectie si modulul. cand l-am desfacut era plin de apa si piciorusele din mufe erau mincate de oxid in interior am avut 3 intrerupte

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da din pacate era perfect si uscat,nu mai stiu nimic de masina ,intre timp cred ca a schimbat modulul,.....caci nu a mai trecut pe la mine sa-mi zica ce si cum e treaba...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o problema asemanatoare: cand deschid usa sofer nu mi se aprinde becul din plafoniera, daca am farurile aprinse nu se mai aude semnalul sonor si daca am geamul deschis si tin cheia in contactul de la usa timp de 30 de secunde in pozitia in care se inchide usa geamul nu mai urca, ceea ce inainte se intampla. De mers, inchiderea centralizata merge, dar nu mai am aceea semnalizare de avarii doar daca apas inca apas inca o data butonul de inchidere a usilor si mai merge si actionarea geamurilor din interior. S-ar putea sa fie problema acelasi modul sau exista ceva contacte si in usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ai probleme la broasca usi stinga fata la care un microintrerupator( F221) este defect. O solutie de rezolvare este inlocuirea acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...de altfel aceasta e o defectiune foarte des intalnita la VAG (accentuat la VW).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andi ai avut undeva pe forum http://www.anditdi.as.ro/articole%20adapta...tari_vagcom.htm dar nu le mai gasesc Activarea functiilor ascunse pt. inchiderea centralizata Activarea functiei de inchidere a geamurilor deschise la inchiderea usilor din telecomanda cu stima lucian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serverul As.ro este cazut de cateva zile asa ca incearca aici:www.anditdi.dap.ro.

La Passat inchiderea geamurilor din telecomanda masinii implica sau adaugarea unui modul suplimentar, sau intervantia la nivel de Eeprom in modulul de inchidere (cateva module pot fi ajustate in acest fel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am alarma pe masina si intrebarea ar fi urmatoarea:

- in momentul in care tin cheia in usa, in pozitia de inchidere, mai mult de 30 sec. geamurile se ridica automat, asta inseamna ca acea functie de care vorbea Lucian e setata ? si daca da in cazul asta as putea sa o comand si din telecomanda ( daca imi pun alarma, binenteles).

in legatura cu microintrerupatorul F222 nu am facut nimic inca, dar va anunt de indata ce desfac usa... deocamdata mi-am printat pasii de demontare a usii de pe site si am scos modulul cu butoane de usa .... astept vreme mai calda sa continui ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind vremea asa frumoasa in Timisoara zilele astea am desfacut toata usa soferului ....conform procedurii descrise de Andi aici pe forum. Intrebarea mea este cum ajung la microintrerupatorul F222 din broasca usii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va rog sugestii cit de repede posibil pe aceeasi tema: de ieri pina azi, nu se mai aprinde becul de dedesubtul usii soferului si cind actionez telecomanda inchiderii centralizate (pe cheia originala - lacat inchis) , se aude un tacanit, toate butoanele la usi coboara, dupa 1 sec se mai aude un tacanit si se ridica doar cel de la sofer. In acest moment led-ul rosu pilpie, usa o pot deschid si led-ul tot pilpiie, iar alarma, evident, nu suna. Daca incui din cheie butonul ramine jos. Sa fie numai din switchul usii sau e de facut un test vag com? Please answer asap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, va rog o sugestie pe aceeasi tema: de ieri pina azi la usa sofer nu se mai aprinde lampa de dedesubt, si mai rau e ca la actionarea telecomenzii (originale) pentru inchidere, se aude un tacanit - firesc - si coboara toate butoanele de la usi, dupa care la 1 sec. se mai aude un tacanit - nefiresc - si se ridica doar butonasul de la usa sofer. In acest moment led-ul rosu pilpiie dar usa se poate deschide, si alarma nu suna! Daca incui cu cheia butonasul coboara si ramine inauntru, cum ar fi trebuit. Poate fi doar de la switchul din usa sau se cere scanarea erorii cu vag com-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

INTRADEEVAR ESTE PROBLEMA GENERALA AL VW CU MICROINTRERUPATORUL DIN BROASCA USII CARE APRINDE SI STINGE BECUL PLAFONIERELOR PLUS CA DA COMENZI LA MODUL CENTRALIZARE CEEA CE FACE CA SA SE DESCUIE SINGURA DUPA INCUIERE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare nu e vorba de o eroare? pt ca ,cu vagul azi am intrat pe un modul si la adaptare se schimba ultima cifra cu 1 in plus si la o apasare pe telec. se deschide doar usa soferului la doua scurte ,se deschid toate ,in acest caz e invers :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Si eu am aceeasi problema cu microintrerupatorul F xxxx

Ma gandeam ca daca tot suntem "loviti" de problema asta, poate reusim sa gasim un dealer, care sa ne faca un discount daca cumparam "en gros".

Fireste ,acest lucru ar fi valabil daca pretul este exagerat.Pana acum nu am reusit sa aflu vreun pret.

Stie cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P stiu ca nu e tare estetic dar dl voinea ,paremise a dat o sugestie si mi se pare practica si ieftina :D se pune ca la modelul vechi un buton in stalp si gata :P merge brici mai ales daca cumparati buton portiera dacia :P ,ieftin si mai putin bun,dar e usor de schimbat pe viitor :P ,in fiecare 2 luni alte intrerupatoare :P (doar stim toti cat tin piesele de dacia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut!am si eu o problema cu un passat variant din 2001.nu mai functionau geamurile,nu se mai inchidea de la telecomanda si nu se incuiau usile din spate si cea de la portbagaj ramasese blocata!am cumparat alt modul central l-am schimbat si acum functioneaza geamurile dar nu se mai inchide de la telecomanda,nu sa mai deschide portbagajul dela butonul din interior si nici din spate....ce trebuie sa fac?cum se face sa reprogramez iarasi modululsi sa se deschida de la cheie...cine ma ajuta si pe mine?se face cu vag com?sau nu se potriveste modulul?ce modul imi trebuie?multumesc si astept sa malamuriti si pe mine:))

Modificat de DB18NCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!