Jump to content

Insula Lefkada


ender
 Share

Postare recomandată

Salut, traseul este cel cunoscut, Ruse-Stara Zagora-Makaza-Komotini-Egnatia Odos (autostrada) pana la intrare in Ioanina, se iese de pe autostrada si se tine drumul spre Preveza pana in Lefkas.Am fost de doua ori in Lefkada, dar anul asta, in afara de plajele cunoscute, am reusit sa ajung la Agiofili, plaja pe care o recomand mai ales pentru apa foarte limpede si atmosfera relaxanta. Ca restaurant, recomand El Greco din Nidri, Nautilus din Lefkas si un loc unde se mananca cea mai buna waffle cu inghetata si sufleul de ciocolata, Di Paris din Nidri.

Vacanta placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi  :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce m-am intors si eu din Lefkada(a fost a 3-a oara pe insula) si ca si ceilalti colegi iti recomand sa mergi pe Makaza si cum intri in Grecia sa te urci pe autostrada Egnatia Odos, care te duce pana aproape de insula( mai ai 150 de km de dn). E bine de stiut ca ai taxe de autostrada in jur de 16 euro + 3 euro la tunelul pe sub mare din Preveza.

Pe insula sunt multe lucruri de facut, personal, fata de anii trecuti, anul asta m-au dezamagit cele mai cunoscute plaje (porto katsiki si egremni) pentru ca erau mult prea aglomerate, nu aveai loc nici sa te misti.

 

Daca stai pe partea de est a insulei, recomand plaja Gialos. E misto ca poti parca fix langa plaja (nu sunt deloc comod si imi place mersul pe jos, dar nu la 100 de grade) ai si posibilitatea de a inchiria sezlong si au un beach bar tare dragut cu preturi rezonabile. Personal am fost de 3-4 ori la aceasta plaja.

 

Daca esti fan senzatii tari, recomand o tura cu parapanta, pe plaja kathisma sunt vreo 4-5 instructori.M-am dat deja si este super misto si foarte ieftin (30 euro 10 minute si 60 de euro 30-40 de minute).

 

Ca mancare totul e misto pe acolo, dar trebuie neaparat sa ajungi la restaurantul T'aloni din Hortata, este excelent (e top 4 pe insula dupa trip advisor). Iarasi daca esti fan carne recomand Dalton's Grill  House din  Lefkas, care este foarte tare pe carne.

 

Cam astea imi vin in minte, daca mai ai intrebari te rog sa imi spui.

 

Drum bun si concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte de ajutor :) Eu am sa stau in Lygia, m am hotarat astazi sa plec si am si rezervat fara sa ma documentez foarte mult.

Tocmai ce m-am intors si eu din Lefkada(a fost a 3-a oara pe insula) si ca si ceilalti colegi iti recomand sa mergi pe Makaza si cum intri in Grecia sa te urci pe autostrada Egnatia Odos, care te duce pana aproape de insula( mai ai 150 de km de dn). E bine de stiut ca ai taxe de autostrada in jur de 16 euro + 3 euro la tunelul pe sub mare din Preveza.

Pe insula sunt multe lucruri de facut, personal, fata de anii trecuti, anul asta m-au dezamagit cele mai cunoscute plaje (porto katsiki si egremni) pentru ca erau mult prea aglomerate, nu aveai loc nici sa te misti.

Daca stai pe partea de est a insulei, recomand plaja Gialos. E misto ca poti parca fix langa plaja (nu sunt deloc comod si imi place mersul pe jos, dar nu la 100 de grade) ai si posibilitatea de a inchiria sezlong si au un beach bar tare dragut cu preturi rezonabile. Personal am fost de 3-4 ori la aceasta plaja.

Daca esti fan senzatii tari, recomand o tura cu parapanta, pe plaja kathisma sunt vreo 4-5 instructori.M-am dat deja si este super misto si foarte ieftin (30 euro 10 minute si 60 de euro 30-40 de minute).

Ca mancare totul e misto pe acolo, dar trebuie neaparat sa ajungi la restaurantul T'aloni din Hortata, este excelent (e top 4 pe insula dupa trip advisor). Iarasi daca esti fan carne recomand Dalton's Grill House din Lefkas, care este foarte tare pe carne.

Cam astea imi vin in minte, daca mai ai intrebari te rog sa imi spui.

Drum bun si concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

http://adevarul.ro/life-style/travel/una-cele-mai-frumoase-plaje-lume-disparut-urma-unui-cutremur-puternic-1_564d8bb67d919ed50e5ea1c1/index.html 

 

Se pare ca a disparut plaja Egremni in urma unui cutremur care a avut loc pe 17 Noiembrie. Pacat, era un loc superb.

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Se mai poate ajunge la plaja Egremni cu barca(nidri star de ex)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.google.ro/maps/dir/București,+Municipiul+București/Gurkovo,+Bulgaria/Lefkada,+Grecia/@41.4871986,18.8772036,6z/data=!3m1!4b1!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x40a8f47f50a9061b:0x400a01269bf5b40!2m2!1d25.7953904!2d42.6572754!1m5!1m1!1s0x135db414da08c147:0x949e9819e6f840c6!2m2!1d20.64073!2d38.7066464!3e0

 

Drumul cel mai rapid. E si mereu liber!

Mai este o varianta spre final, drumul de la Ioannina in jos este destul de aglomerat si pe munte asa ca anul asta o iau in fata pe autostrada spre Igoumenitsa si cobor spre Lefkada ( pe la Mazarakia). Pe google maps da 10-15 minute in plus, e cu 37 km mai lung dar castig 60 km de autostrada. Pe aici nici nu pare a mai fi munte pentru ca autostrada trece prin munte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aici am facut o ghidusie. In loc sa fac la Ioannina stanga, m-am dus mai in fata spre Igoumenitsa si apoi in zona Paramythia, am facut stanga pe langa Mazarakia. AM castigat autostrada vreo 80 km, nu va mai spun cu ce viteza am mers pe autostrada ca iar imi da warning stimabilul moderator B_o_g_d_a_n. Vezi doamne ca am mers cu mai mult decat e viteza legala si s-a ofuscat dansul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

As vrea sa va intreb pe cei care stiti mai bine traseul, daca este oportun si recomandati un popas de o noapte undeva la intrare in Grecia dinspre Bulgaria. Voi pleca in data de 20 august, iar cazarea incepe in 21, in Nikiana. Nu as vrea sa fac cei 1200 km intr-o singura zi si prefer sa raman peste noapte undeva la jumatatea drumului intre Bucuresti si destinatie. Cum stiu ca nu se recomanda sa ramai in Bulgaria asa pe oriunde, ma gandesc ca dupa ce trec vama in Grecia (habar nu am pe unde!!!) as putea sa innoptez si sa continui drumul dimineata, odihnit.

Pe langa ajutorul cu cazarea, v-as ruga sa ma indrumati si spre cea mai libera vama dintre BG si GR in ideea ca prefer sa merg mai mult, decat sa pierd timpul asteptand la cozi. Orice ruta recomandata va fi luata in calcul.

Ps: nu se pune in discutie zborul cu avionul, pentru ca dorim sa mergem cu masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In drumurile spre Grecia ,eu am facut (si voi face) popas in Salonic, hotel Ditania.

Cand am mers in Lefkada nu am facut popas.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergand spre Corfu, din Bucuresti, am oprit in Paralia (am gasit cazare ieftina si multi romani :) ). Am plecat pe la 4:00 de-acasa, am intrat pe lumina in Bulgaria, am traversat-o legal (fiecare podulet e cu limitare de viteza), apoi am trecut prin vama (Kulata), ne-a incurcat putin GPSul in Salonic, dar am ajuns in Paralia in jur de 16:00. 

A doua zi, dimineata, plecat spre Igoumenitsa, via Meteora. :) 

Concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mereu plec la 2 noaptea din BUC

Ajuns in Lefkada in jur de 15:30, 16:00... mers regulamentar la BG si aproape la fel pe egnatia oddos :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca vad ca sunt destui colegi care cunosc bine zona, ii rog sa ne ajute si pe noi cei care mergem prima data, cu cateva "atractii turistice". Zone si locuri care merita vizitate, de la zone pietonale cu magazine si suveniruri (pentru neveste), la grote, plaje, croaziere etc. ce merita vizitate/efectuate (pentru cei ca mine care vor sa scape de soare si cauta umbra).

Orice sugestie este binevenita!

Mai ales ca voi sta 8 zile in Lefkada si nu intentionez sa ma prajesc la soare.:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu imi propun anul asta Lefkada, candva la inceputul lui Septembrie, si chiar as fi recunoscator pentru ceva tips&tricks. Am mai urmarit pe aici si ce au postat colegii mai sus, dar nu strica alte sfaturi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost si eu anul trecut pe Lefkada. E superb... Noi am stat in Vasiliki, dar am "batut" toata insula cu masina. Daca iti place sa conduci pe drumuri montane, sunt sosele la greu, care urca pana pe cele mai inalt varfuri de pe insula, de unde ai panorame de vis. Eu am facut vreo 500 de km pe insula. Iti recomand si cascada Dimosari, un obiectiv ce merita vazut. Daca te duci doar pentru plaja, sincer nu e ce mai buna alegere, deoarece nu sunt plaje cu nisip, ci cu pietre. La Porto Katsiki iti cam rupi degetele de la picioare. Insa, una peste alta, e superb si merita vazuta insula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Plec spre Lefkada/Nikiana duminica, 20 august, noaptea.

Daca mai pleaca cineva si vrea sa traversam Bulgaria impreuna, dati un semn!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

resuscitez topicul.

vreau sa merg din nou in Lefkada, ma uitam de cazare si vad ca preturile au cam crescut.

recomandati ceva ok, eventual cu demipensiune?

vom fi grup de 10 cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Muale, anul asta ma intorc si eu in Lefkada dupa o pauza de 2 ani (KURfu si Zakynthos), noi suntem 4 familii, din care eu fara copil.

Am prins in vasiliki arata f ok,  studio 350 EUR 8 nopti, 380 eur pt tripla (unul are 2 copii).

p.s. in iunie pe 10 plec. M-am saturat sa ma duc in septembrie...plec de la 35 grade si vin in RO unde mor de frig :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi mergem mai tarziu, prin august

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si eu la sfarsitul lui iunie. 

@Crap Lasa un feedback cand te intorci, legat de drum, cazare, taverne etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu in 22 Iulie, cazare la Nikiana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ne pregatim de plecare spre lefkada, vad ca toata lumea recomanda Makaza, am mai fost odata pe acolo pana in Halkidiki si la intors am mers pe Sofia(centura era in lucru), asta acu vreo 2 ani. A fost mai ok la intoarcere avand mai multa autostrada. Au mai schimbat ceva in afara de faptul ca au terminat centura la Sofia ?

Modificat de 2Mr.M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin pentru Bansko, s'a micsorat durata cu o ora odata cu deschiderea bucatii de autostrada ce ocoleste Sofia :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o tangenta care ocoleste Sofia si se merge bine. Problema este ca momentan este inchisa autostrada A3 cea pe care urci dupa ce cobori de pe tangenta intre ora 13 si 18.  Trebuie sa cauti mai multe informatii despre asta.

Parerea mea este ca daca iti place sa mergi relax, si cu multi km de autostrada  mergi pe la Sofia, chiar daca o iei pe centura veche sau prin oras, nu are importanta, tot mai multa autostrada ai.

Daca in schimb iti place drumul virajat, mergi pe la Makaza, problema cu Makaza este ca daca mergi ziua, probabil o sa prinzi putin aglomerat, si la vama e bine sa nu ajungi intre ora 6:30am si 2 pm deoarece se fac cozi.

 

11.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!