Jump to content

Probleme Lupo 1L


blue lupo
 Share

Postare recomandată

Pe la buşonul de sus se verifică, se scoate buşonul şi dacă nu dă pe afară măcar să fie aproape. Vezi că iese foarte greu buşonul ăla, ai nevoie de un imbus măricel, nu mai ştiu exact de cît este, şi un prelungitor. Să te uiţi câte filete are afară şi când îl bagi la loc să-l bagi tot atât. Ar fi bine să scoţi cu o seringă un pahar de ulei să îl examinezi puţin şi apoi îl bagi la loc. Dacă este nevoie de completat iei de la reprezentanţă G50 (este cam scump, vreo 90 lei litrul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    14

  • djpagany

    7

  • mm05htp

    6

  • nickisnic

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am observat ca masinuta imi mananca cauciucul dreapta spate pe interior ce e adevart ca janta e indoita destul de bine pe aproximativ 7-9 cm este dreapta, :)) spaima mea cea mai mare este sa nu fie puntea indoita, din cate am inteles nu se poate regla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În primul rând că janta trebuie îndreptată, altfel dă vibraţii.

Puntea îndoită nu se poate regla, dar sunt unii care le îndreaptă, dacă nu alta din dezmembrări.

O cauză pentru care se uzează cauciucurile pe spate sunt bucşile de la punte uzate..

Deci: verificarea bucşilor şi schimbare dacă este cazul, apoi verificarea unghiurilor şi acolo îţi spune dacă puntea este strâmbă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am si eu un lupo 999 2001 si imi consuma undeva la 12 13 in oras 6 7 extern am fost cu el la tester si mi-a gasit eroare la EGR, dar tipul a spus ca ala nu influenteaza consumul si nu stie ce ar putea avea altceva, ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. In primul rand vreau sa multumesc pt ajutorul acordat, in al doilea rand vreau sa va intreb ce pret ar avea racordul flexibil de la esapament ? Mi-a suflat toba in lovul in care se prind pe undeva la miglocul masini a fost inlocuit racordul dar baiatu de la tobe mi-a aratat ca furtunul flexibil e praf si zice ca costa 180 ron nu gasesc mai ieftin atata sa fie pretul pt un tub am schimbat si la masina care am detinut-o inainte si era doar 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti intra pe magazine online sa verifici..gen autokarma, al padrino, lumea auto, etc. La ibiza ca idee a fost 70 lei racordul si 130 lei manopera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am si eu un lupo 999 2001 si imi consuma undeva la 12 13 in oras 6 7 extern am fost cu el la tester si mi-a gasit eroare la EGR, dar tipul a spus ca ala nu influenteaza consumul si nu stie ce ar putea avea altceva, ce parere aveti ?

Am mutat postul aici pentru că acolo unde ai postat este vorba de informări referitor la consum şi nu despre probleme în funcţionarea motorului care duc la consum crescut.

În poză se văd cauzele posibile care duc la consum crescut.

post-40889-0-96221800-1407272054_thumb.j

 

Trebuie verificate în special cauzele marcate cu albastru. Verifică în primul rând dacă ai scăpări de vacuum. Filtrul de aer de când este schimbat?

Dacă ai un multimetru se pot verifica senzorii de temperatură (se pot vizualiza şi pe vagcom temperaturile pe engine)

Regulatorul de presiune se verifică cu un manometru.

Alte manifestări are? Ghidează-te după ce scrie în banda din stanga

din poză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii nu gasesc in dezmembrari bara ce incorporeaza semnalizarile help pls :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta trebuie să întrebi în aria prestări servicii, aici discutăm doar despre motor şi ce mai este pe lângă el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De pe ce modele potrivește fuzeta spate la 999 auc ?

Modificat de mm05htp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna!Ma poate ajuta cineva cu codul electroventilatorului de racire(Lupo 1,0/2001)?

Huruie rau cand este foarte cald afara....

Multumesc!

Modificat de nickisnic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!