Jump to content

Inchidere Centralizata


Anthos
 Share

Postare recomandată

L.E. Acum am observat ca semnalizarea functioneaza iarasi la blocarea usilor.

Banuiesc contactele modulului confort...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    61

  • Al Bundy

    29

  • kelu

    14

  • passat 1.9 avf

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sau un switch care face figuri/lipituri reci pe placa vreunei broaste. Pune vag-com si vezi daca ai vreo eroare stocata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acum 2 saptamani am patit o problema cu usile - nu se mai deschideau fara cheie , dar am expus problema pe forum si m-au ajutat baietii si anume era vorba doar de niste sigurante arse care trebuia schimbate , problema mea este ca de cand am rezolvat problema cu sigurantele arse nu s-a mai deschis portbagajul . Pot sa-l deschid doar cu cheia . Dupa ce am schimbat siguratele si funchiona din nou inchiderea centralizata la computerul de bord imi aparea iconita cum ca portbagajul este deschis - el de fapt fiind inchis . Dupa vro doua zile nu mi-a mai aparut nici un mesaj la computerul de bord dar portbagajul tot nu mergea sa-l deschid din telecomanda sau de la butonul de la usa - mergea doar cu cheia .

Trebuie schimbat iar vreun switch ? sau alta siguranta arsa de care nu stia eu ? - sau exista cineva in Ploiesti care stie sa repare asa ceva ?

Sper ca n-am balarit prea mult subiectul - mersi mult ptr orice sugestie imi dati .<h3 class="r"></h3>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie sa faci cateva verificari. Demonteaza capitonajul portbagajului, scoate mufa de la actuator - motoras - si vezi daca primesti 12v cand apesi butonul de pe telecomanda.

Daca da, alimenteaza actuatorul pe direct si vezi daca lucreaza.

Daca nu - alt actuator - sau poti incerca repararea celui existent - decapsare, curatare perii, etc - se mai pot salva... altfel, altul nou OEM - in jurul la 100 lei,

Switch yala - la portbagaj e mai urat, deoarece nu se gaseste de cumparat modelul original.... si se lasa cu modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema!!! Este a doua oara cand mi se intampla insa prima data si-a revenit. Acum vad ca nu mai vrea...Despre ce este vba: Din senin nu imi mai actioneaza inchiderea pe inchis(se aprind semnalizarile etc. dar masina nu se inchide) de deschis se deschide. Pentru a o putea inchide trebuie sa ma duc pe scaunul din dreapta si sa inchid din interior. Prima data daca tin bine minte mi-a facut figura dupa o ploaie.(am crezut ca este de la inchidere, fiind montata una cu chei briceag) Am fost la electician mi-a desfacut pragul de la sofer a ridicat mocheta a verificat, a schimbat si modulul de la inchidere tot la fel, masina se deschidea dar nu se inchidea. Si inca ceva de obicei cand inchizi masina becurile de la palfoniera se sting iar cand o deschizi se aprind..la mine nimic stateau mereu aprinse. Mi-a spus electicianul dupa 2-3 ore de kin ca ar fi vba de nustiu ce modul din usa soferului, nu mai stiu exact despre ce a spus ca e vba si ca acel modul nu mai functioneaza si in curand o sa ma lase, ceea ce cred ca sa si intamplat. Spunea ca din cauza acelui modul sa-i spun asa masina vede ca am usa soferului deschisa si de asta nu ma lasa sa inchid. Iar cand bagam cheia in contanct mergea fara probleme inchiderea si inchis si deschis...Spunea ca atunci calculatorul masinii vede ca e cineva in masina si imi da mie comanda. Problema e ca acum nu mai merge nici daca bag cheia in contact. So fi dus de tot modulul ala sau ce o fi el. Spunea ca nu este scump dar ca e mult de munca deoarece trebuie data jos fata de usa, apoi tabla aceea, motorasul de la geam etc....Ce parere ave-ti? Sa mai confruntat cineva cu problema asta? Tin sa precizez ca si acum tot dupa o ploaie zdravana mi sa intamplat chestia asta. Ofi intrand apa in usa si o fi facut vre-ul scurt prostia aia...habar nu am

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, vin cu urmatoarele probleme:

1- am observat ca avariile nu se mai aprind la inchidere/armare

2- usa sofer(stanga) nu intra in modul SAFE.

Am inceput sa caut defecte si am gasit urmatoarele: usa nu intra in SAFE din cauza a doua fire intrerupte:remediat, acum a ramas problema cu avariile, de ce nu se aprind la armare? La dezarmare se aprind. Are cineva o schema a inchiderii?

Eu cred ca firul care ar trebui sa arate modului ca s-a armat inchiderea este intrerupt sau oxidat, nu stiu care este....... :question: Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune te rog care erau acele 2 fire intrerupte, si unde le-ai gasit intrerupte? Aceeasi problema o am si eu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt setate sa se aprinda la armare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune te rog care erau acele 2 fire intrerupte, si unde le-ai gasit intrerupte? Aceeasi problema o am si eu. Multumesc

1- albastru/rosu era rupt in dreptul unui clips cu care se prinde harnasamentul pe usa, se pare ca a fost putin slab si de la trepidatii a afectat firul

2- verde/rosu era intrerupt linga mufa de la yala.

daca tot desfaci usa verifica si circuitele din yala, exista posibilitatea sa ai contacte reci(cazuri frecvente)

Sunt setate sa se aprinda la armare?

nu stiu, unde,cum se poate verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu vcds-ul, pe 46-convenienta. Daca totul e ok, sa nu fie siguranta arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

climatic aceeasi problema o am si eu, la armare nu se aprind ci doar la deschidere. am desfacut cam toate firele verificat cu vcd si nimica, a mai ramas doar sa desfac calculatorul de la modul sa vad poate am ceva fire oxidate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zipp - scaneaza si vezi ce eroare gasesti. Poti sa ai probleme la un switch, ori cu lipiturile reci.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin am scos ambele switch-uri(sofer si pasager) am refacut lipiturile dupa tutorialul de pe forum iar pe VCD nu-mi da nici o eroare. Am verificat si in timp real pe VCD fiecare usa in parte plus haionul de pe spate si imi arata bine.Ma gandeam la un fir oxidat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou pe aice. cand am cumparat passatul meu nu se incuiau usile din telecomanda, am schimbat modulul confort si functioneaza acum dar nu mai fac blink semnalizarile nici la incuiere nici la descuiere am facut o scanare cu vag-com si este activata functia de blink sigurantele sunt toate bune ma poate ajuta si pe mine cineva cu aceasta problema ca nu mai stiu ce sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai o siguranta sub bord, prin panoul de relee, aia se ocupa de senalizari cand incui sau descui e de 15A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc in cursu zilei de astazi am sa ma uit din cazuza la siguranta aia sa nu mearga nici claxonu acela din porbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Vezi ca raspunsul la problema ta, era postat deja.... cateva posturi mai sus.

2. Claxonul - sau goarna - trebuia sa mearga ... verifica sigurantele de pe rack-ul cu relee - inainte a mers acel claxon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns sa verific is doua sigurante pe panoul de relee una de 20A si una de 5A amandoua sunt ok. mai aveti alte pareri ce sa verific un releu ceva?

Modificat de nutusb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ajuns sa verific is doua sigurante pe panoul de relee una de 20A si una de 5A amandoua sunt ok. mai aveti alte pareri ce sa verific un releu ceva?

vezi ca mai este una mai sus, uitate cu atentie, eventual ia si o lanterna. La mine de exemplu este mascata perfect de un harnasament daca te uiti pe langa tabloul de sigurante, se vede foarte bine daca te uiti de jos, din "fata pedalelor''.

Modificat de climatic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc am rezolvat problemele si cu goarna si cu semnalizarile era 2 sigurante a durat umpic pana leam gasit dar a meritat multumesc inca odata pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nutsub ce nr au sigurantele de pe panou? poate incerc si eu dar la mine se aude si claxonu si merge blink-ul numai pe deschis, cam slabe sanse dar merita sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu is pe tablou de sigurante trebuie sa desfaci plasticul de sub volan si acolo ajungi la un panou cu relee doteazate cu o lanterna si uitate pe acolo trebuie sa gasesti 2 sigurante de 15 una e pt semnalizari si una pt goarna problema ta sar putea sa fie din modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc am rezolvat problemele si cu goarna si cu semnalizarile era 2 sigurante a durat umpic pana leam gasit dar a meritat multumesc inca odata pentru ajutor

bravo !

nutsub ce nr au sigurantele de pe panou? poate incerc si eu dar la mine se aude si claxonu si merge blink-ul numai pe deschis, cam slabe sanse dar merita sa incerc.

ai lipituri cu probleme, la partea electrica a yalelor si sau probleme la switch-urile usilor - din cauza asta face asa.

Se repara, nu-i bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa mai desfac o data pe la usi sa verific, e posibil sa fie lipiturile pt. ca switch-urile sunt bune la deschiderea usilor se aprinde becurile din masina (plafoniera) plus ca in vcd transmit semnal open/lock. Ms Florin pt. sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, vin si eu cu rmatoarea problema,referitor la inchidere. De curand am cumparat un b5.5, avea bateriile la ambele chei terminate, le-am schimbat cu unele noi. Una din chei mi-a consumat bateria in 3 zile , iar a 2 m-a lasat aseara (2 sapt) si cu nici una din chei nu pot deschide masina de la distanta, trebuie sa stau cu cheia in dreptul portierei. A mai patit cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!