Jump to content

Inchidere Centralizata


Anthos
 Share

Postare recomandată

da, aceea este.

 

da jos yala, refa lipiturile, schimba switch-ul si curata colectorul la motoras - in felul asta o sa fie ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    61

  • Al Bundy

    29

  • kelu

    14

  • passat 1.9 avf

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare baieti,

 

Am cumparat de curand un Passat B5.5 din DE si avea usa spate blocata(probleme de inchidere centralizata) - nu mergea deschisa nici din telecomanda si nici din butonul de pe portiera sofer. Imediat ce am ajuns in RO, am deblocat usa si am lasat-io sa functioneze manual(inchis/deschis). Mentionez ca geamul merge ridicat/coborat, sesizeaza usa deschisa(se aprinde plafoniera si o arata si pe display).

 

Am incercat pentru remedierea problemei urmatoarele :

- refacut lipituri broasca;

- inlocuit modul confort;

- inlocuit motor actionare macara geam - inclusiv modul cu acelasi cod ca si cel de pe masina;

- curatat rotor motoras broasca(operatie executata de Florin);

- verificat broasca(operatie executata de Florin);

- verificat continuitate cablaj portiera dreapta spate(operatie executata de Florin);

Dupa toate aceste incercari problema persista.

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru gasirea si remedierea problemei - deja ma DISPERA !

Poate postata aici are mai multe sanse de rezolvare.

Va multumesc!

 

Cu stima,

DANYS80 

Modificat de DANYS80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor.

Am un Passat Variant din 99 si am o mare problema cu inchiderea centralizata la hayon.In ce consta aceasta problema:

cand inchid usile din telecomanda se inchid toate mai putin hayonul,nu stiu daca a functionat la mine sau nu pentru ca nu am verificat niciodata pana cand intr-o zi sotia a deschis portbagajul.masina fiind inchisa  si a inceput sa sune alarma.

Astazi avand putin timp liber am desfacut capitonajul si am incercat sa rezolv problema,insa ma uit acolo ca mata in calendar.

Intrebarea mea este ar trebui sa existe vreun motoras care actioneaza inchiderea la portbagaj sau nu?

Am vazut ca sunt 2 mufe dar nici un motoras mi-a fost frica sa umblu acolo sa nu stric ceva .

Exista vreun DIY pentru demontarea yalei la hayon sau vreo schema cum functioneaza acel mecanism?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva ce am omis ieri sa notez,daca incerc sa inchid mecanic cu cheia de la portbagaj se inchid toate usile iar portbagajul ramane deschis.

Se poate ca motorasul care comanda inchiderea portbagajului sa fie sub plasticul acela ce inconjoara luneta spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci daca se afla acolo cum da comanda la mecanismul de inchidere?Eu am vazut acolo unde este yala se afla 2 mufe ,am incercat sa dau curent la ambele mufe,dar nu se intampla nimic.

Macar daca as sti cum se scoate yala afara as scoate tot mecanismul si as vedea cum functioneaza.

Si inca ceva ce nu inteleg eu ,de ce nu se inchide mecanic cu cheia?

Daca ma puteti ajuta cu un sfat cum sa scot yala,va raman profund indatorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat problema cu ajutorul vostru de pe forum,era actuatorul de inchidere-deschidere portbagaj,am gasit tot ce imi trebuia pe alt topic!

Sunteti cei mai tari! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnilor. De curand am facut si eu o reparatie la stergatorul de pe luneta masinii din avatar si am gasit acolo un buton/contact atarnand.
Inainte cand deschideam usile din bunoul de pe cheia briceag, se deschidea si portbagajul....acum de cand am montat butonul/contactul la locul lui la deschiderea usilor din cheia briceag se deschid toate usile mai putin portbagajul. Acesta poate fi dechis din butonul special al cheii briceag cu portbagajul deschis (ala din mijloc) sau din butonul din masina de pe usa soferului....pe toata durata inchiderii haionului, portbagajul ramanae incuiat.

Acum va inteb pe voi care aveti Passat Variant....este normal asa ceva ca usa portbagajului sa ramana incuiata tot timpul???

Imagini cu interventia mea aici: http://vwforum.ro/topic/30876-stergator-spate-nu-mai-functioneaza/?p=2649996

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni habar de rezolvarea problelemei mele ?

Please help me !!!

Salutare baieti,

 

Am cumparat de curand un Passat B5.5 din DE si avea usa spate blocata(probleme de inchidere centralizata) - nu mergea deschisa nici din telecomanda si nici din butonul de pe portiera sofer. Imediat ce am ajuns in RO, am deblocat usa si am lasat-io sa functioneze manual(inchis/deschis). Mentionez ca geamul merge ridicat/coborat, sesizeaza usa deschisa(se aprinde plafoniera si o arata si pe display).

 

Am incercat pentru remedierea problemei urmatoarele :

- refacut lipituri broasca;

- inlocuit modul confort;

- inlocuit motor actionare macara geam - inclusiv modul cu acelasi cod ca si cel de pe masina;

- curatat rotor motoras broasca(operatie executata de Florin);

- verificat broasca(operatie executata de Florin);

- verificat continuitate cablaj portiera dreapta spate(operatie executata de Florin);

Dupa toate aceste incercari problema persista.

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru gasirea si remedierea problemei - deja ma DISPERA !

Poate postata aici are mai multe sanse de rezolvare.

Va multumesc!

 

Cu stima,

DANYS80 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca sau calculator de usa defect.

LA diagnoza ce apare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

 

Culmea este ca la diagnoza nu da nicio eroare si daca este vorba despre calculatorul care vine pe motorasul macaralei geamului usii cu probleme, l-am schimbat cu tot cu motor si face la fel.

Broasca a probat-o Florin in fel si chip si spunea ca functioneaza.

???????????

Modificat de C o s m i n
nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculator ai pus aceelasi cod ?

 

trebuie vazut si cablajul acum, alimentarile, etc - mers pana in confort.

 

am gasit calculatoare de usa defecte si nu genereaza nicio eroare, la generatia ta.

 

cand vrei, te astept sa verificam/rezolvam problema.

 

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

 

DA, calculator am pus acelasi cod cu cel de pe masina. Cu cel "nou" vede la fel: usa deschisa, merge coborat/ridicat geamul dar nu incuie/descuie.

Nu mai stiu ce trebuie sa fac ! 

Este foarte incomod. Acea usa este usa pe care se urca/coboara copilul si de fiecare data cand o foloseste trebuie sa o deschid manual, sa ma uit daca a apasat "tamburusul" cand a coborat din masina astfel incat usa sa fie incuiata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o rezolvam, doar sa ai un pic de timp sa treci si sa verificam mai departe - sa ai ambele calculatoare de usa la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Bostina Razvan

baieti..am si eu urmatoarea problema..nu mai primeste comanda de la cheie..nici cum, precizez ca am avut un fir topit si  l-am schimbat. cheia am resincronizat`o din nou , masina confirma dar nu vrea nici cum..in blocurile de masura cand apas pe butoane apare ca merge...

 

orice sfat este bine venit, multumesc

Modificat de Bostina Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt modul, din descrierea ta.

Oricum, ce fir ai reparat si de unde a aparut scurt circuitul pe el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema mea cu inchiderea centralizata se manifesta asa : doar la usa soferului,functioneaza cand vrea ea,cand nu functioneaza nu imi este iluminata consola cu butoane de pe usa soferului , atunci nu functioneaza nici reglajul oglinzilor, initial am crezut ca e cablajul intrerupt undeva deoarece cand nu functiona, desfaceam manerul si trageam/miscam de firele care vin in maner si isi revenea sau uneori mai aplicam alta metoda neortodoxa dar neinvaziva si anume :  "ii trageam cate-o palma doua fetei de usi in zona manerului " si uneori isi revenea si asa. N-am mai stat sa caut daca e intrerupt ceva fir/fire si am schimbat instalatia electrica din usa complet dar problema persista si de acea ma gandesc ca poate problema e undeva la calculatorul de usa , mai exact eu banuiesc ceva lipituri reci pe placa lui , avand in vedere ca "rezolvarea temporara" e una din cele 2 metode descrise mai sus, eu in urma acestor simptome eliminand din calcul modulul confort. Ati mai intalnit astfel de cazuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Bostina Razvan

salutare..as avea nevoie de putin ajutor daca se poate, este vorba de un passat b5 5 din 2003 cu calculatorul  de confort 1c0 959 799 a cu 3 mufe . problema este urmatoarea , nu vede calculatorul...ma puteti ajuta cu o schema electrica sau cu pini necesari verificarii? orice sfat/ajutor este bine venit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica alimentarile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

imi poti spune exact care sunt pini? are 3 mufe calculatorul si nu gasesc nici o schema electrica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

Nimeni nimic..?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut , am un passat b5 si nu am inchidere centralizata , dar se aprinde beculetul rosu , cand este masina incuiata din cheie.

As vrea sa ii montez o inchidere aftermarket cu impuls pentru geamuri , si as avea nevoie de o recomandare. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Închidere centralizată au toate....nu ai telecomanda. Exista tipic dedicat acestei modificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, sunt proprietarul unui VW Passat b5 2003, recent am cumparat un sistem de navigatie , problema este urmatoarea, cand montez sistemul nu mai functioneaza inchidearea centralizata, daca il scot isi revine. Ce e de facut ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica conexiunile din mufa de alimentare a acestuia, in mufa iso. Acolo ai un fir legat aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!