Jump to content

Leasing - inchidere Inainte De Termen


aec
 Share

Postare recomandată

Eu am primit in momentul livrarii auto 2 chei de la dealer si ma gandeam ca o a treia cheie ar trebui sa ramana la ei pana in momentul achitarii leasingului(in caz de neplata sa poata sa-ti ia masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • Burady

    13

  • Aer Curat

    12

  • Al Bundy

    6

Masinile au 2 chei (normale sau briceag) si unele o mai au pe aia de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am primit de la bun inceput cele 2 chei, adica telecomenzi ale masinii.

Azi m-au anuntat ca mi-au venit actele din vama, adica dupa 3 saptamani si 3 zile de la expedierea talonului catre ei si la aprox 4 saptamani de la confirmarea integrala a platii.

Maine mi-au zis ca le vor primi cei de la Cardinal Motors, dealerul din Ploiesti de unde am luat masina.

Mai exista si o a treia telecomanda care trebuie sa-mi vina cu actele sau e posibil ca ei sa nu fi oprit nimic ?

O sa revin si cu detalii dupa ce imi iau acele acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Faza finala:

Am luat toate documentele de la dealer, anume Cardinal Motors.

Cu o parte din acestea si anume:

Cartea de identitate a masinii - original si copie ( in prealabil mi-am tiparit pe ea numele meu la poz.2 la o tanti langa sediul politiei care se ocupa cu diverse, inclusiv copii xerox)

Factura finala de la Porsche

Actele vamale si copii dupa ele ( factura DVI)

Certificatul de inmatriculare pe care este specificat de cei de la Porsche la rubrica instrainat numele meu, apoi stampila si semnatura

De asemenea sa fie ITP-ul valabil pe certificat

Numerele vechi de leasing

si am adaugat C.I.-ul meu - original si copie

Contract de leasing - original si copie

m-am prezentat la biroul inmatriculari din localitate, unde am completat cererea de transfer de proprietate ( de la leasing la utilizator adica), dupa care mi-au taiat numerele vechi si restituit, urmand sa revin in aceeasi zi la alt ghiseu dupa numerele noi, C.I. masinii stampilat si semnat de ei si o adeverinta provizorie de circulatie.

Noul certificat de inmatriculare l-au trimis ei prin priopripost in 3 zile de la cele de mai sus.

Cam asta a fost tot procedeul, acum masina este pe numele meu.

P.S. Daca sunteti utilizator la contractul de leasing NU mai este nevoie sa treceti pe la RAR.

Modificat de Burady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Buc., mie mi-au cerut certificatul de autenticitate de la RAR.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca in cazul tau utilizatorul in perioada leasingului a fost o firma iar inmatricularea s-a facut pe numele tau (pers. fizica)! Gresesc?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cu mentiunea ca pers juridica (firma) este tot a mea.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

Faptul ca firma este a ta nu are prea mare importanta.

Lucrurile sunt clare : inmatricularea s-a facut initial pe Leasing cu Utilizator S.C. ... apoi la terminarea leasingului inmatricularea s-a facut pe numele tau ; daca inmatriculai masina tot pe firma utilizatoare nu mai aveai nevoie de certificatul de autenticitate de la RAR.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Imi puteti spune si mie daca in toata perioada cat astept sa primesc actele de la ei pot circula cu masina?

Credeti ca e mai bine sa fac inchidere anticipata cu 2 luni inainte de terminare leasing pentru a evita problemele de RCA, Caso etc?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sigur ca se poate circula.

Bineinteles daca ti-ai facut o copie dupa talonul masinii, ca pana una alta numerele sunt valabile pana in ziua cand te duci la politie cu toate actele.

Oricum daca nu ai facut copia le ceri celor de la Porsche sa-ti trimita o dovada sau o copie.

Termenul de 2 luni este maximul la care poti inchide anticipat contractul de leasing, insa nu cred ca mai are sens, intrucat oricum vei plati si comisionul ala de 4% penalizare din restul valorii ramase, adica si din valoarea reziduala. Daca este inclusa in rata atunci este ok , ca nu se simte.

Modificat de Burady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am numar cu B-xxxx pe care scrie cand expira. Respectiv Ianuarie 2011.

CE se intampla daca nu imi vin actele in timp. Pot circula cu aceleasi numere si dupa ianuarie 2011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.

Nu numai ca nu poti circula dupa Ian 2011, dar nu poti circula cu masina dupa data expirarii certificatului de inmatriculare (poate fi de ex. 07.01.2001).

Astfel, daca nu vei primii toate actele in timp util si nu vei inmatricula masina pana la data expirarii certificatului (talonului), vei patii aceiasi chestiune care mi s-a intamplat si mie (si probabil si altora), anume vei tine masina parcata pana o vei inmatricula.

Tot aici, iti pot da un sfat: daca vei avea nevoie de certificatul de autenticitate de la rar, fa programarea pana la data expirarii talonului (dupa aceea ori vei lua nr provizorii, ori vei duce masina pe platforma).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este expira pe 10 Ianuarie 2011

Nasol ca nu pot circula.

Ce pot face ca sa evit acest lucru? De cand sa incep sa discut cu leasing-ul? sau sa inchid leasing-ul de prin septembrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca dispui de bani il inchizi cu cateva luni mai devreme, nu mai platesti dobanda pe acele luni dar platesti comisionul de 4% la suma care o mai ai de dat. Cu 5-6 lu ni inainte cam tot aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri....am insa o alta intrebare

Stiu ca sunt un pic off-topic.

Ce trebuie sa fac daca vreau sa dau masina inapoi la firma de leasing? A facut cineva asa ceva?

Fara alte pretentii financiare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt asta trebuie sa iei legatura cu firma de leasing, sa staniliti o intalnire si sa discutati concret. Depinde de mai multe variabile, inclusiv daca esti cu platile la zii, valoarea ramasa de achitat, valoarea din acel moment pe piata al auto, etc.; dar nu in ultimul rand de disponibilitatea si intelegerea celor de la compania de leasing.

Poate ca pt tine predarea contractului de leasing, altei pers interesate, ar fi o optiune mai indicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Am citit intr-un articol ca se va scoate comisionul de plata anticipata a ratelor. Accize cat ati platit?

Incepand cu 21 iunie 2010 (oug 50/11.06.2010) s-a scos comisionul de rambursare anticipata si la contractele de leasing financiar cu dobanda variabila, iar pentru cele cu dobanda fixa e de maxim 1% daca rambursarea se face mai devreme cu 1 an si 0.05% daca se face sub un an pana la inchiderea contractului. La leasing insa nu se poate face rambursare anticipata mai devreme de 12 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva cand a crescut tva si a fost achitata o suma de bani inainte ca avans, a inceput leasingu de 6 luni si trebuie platita masina la 24% adica si din urma?

Sau ce s-a achitat pana atunci cu 19% asa ramane, iar in continuare se achita cu 24%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am achitat si eu zilele astea factura pentru valoarea reziduala, inclusiv accize. Odata cu factura pentru valoarea reziduala mi s-au emis si ultimele facturile pentru ultimele 2 rate si asigurare. Am depus certificatul de inmatriculare la Porsche Leasing si mi s-a dat o copie pe care au stampilat-o si semnat-o, cu mentiunea conform cu originalul.

Astept sa vina actele de la vama, pentru a inmatricula masina. Mi s-a promis ca undeva la inceputul lunii mai se va intampla asta, sper sa nu am surprize sa nu vina pana pe 10, cand expira certificatul de inmatriculare si numerele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Suntem in 5, de luni sunt in fiecare zi la Porsche Leasing si primesc acelasi raspuns, maine sosesc actele. In fiecare zi mi se cere numarul de telefon pentru a fi contactat, bineinteles ca nu ma contacteaza nimeni, le-am platit, de acum nu-i mai intereseaza problema mea. Sunt 90% sigur ca voi ajunge pe 10 mai in aceeasi situatie, asteptand sa vina actele din vama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am sunat la Porsche, bineinteles ca mi s-a zis ca nu au sosit actele. Am solicitat sa vorbesc cu un superior, mi s-a facut legatura, doamna a fost ceva mai amabila, spunandu-mi ca din punctul ei de vedere actele ar fi trebuit sa ajunga. A ramas ca se intereseaza si ma suna. Bineinteles, am asteptat 3 ore, dupa care am sunat iar, cerand din nou sa vorbesc cu aceeasi doamna, sef la Relatii cu clientii, care mi-a spus senina ca pot veni sa ridic actele. Fara cerut scuze, fara nimic altceva.

Ca si ceilalti membri ai acestui forum care au spus ca nu mai vor sa auda de Porsche Leasing, nici eu nu voi mai face vreodata leasing la aceasta firma, mai ales dupa problema cu casco la care mi s-a introdus fransiza imensa de 350 euro pe fiecare dauna. Exista multe alte firme de leasing, sunt sigur ca voi gasi una la fel de ok din punct de vedere financiar, dar mult mai ok din punct de vedere al relatiei cu clientii.

PS: Angajatele de la relatii cu clientii erau foarte preocupate astazi de locatia unei petreceri la care urmau sa participe in urmatoarele zile. Ma bucur ca au timp de asa ceva pe banii mei si ai celorlalti fraieri, clienti ai Porsche Leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ai terminat si ai reusit sa iei actele masinii, intr-un tarziu.

Eu am fost unul dintre cei care au semnalat, periodic, o continua deterioare a atitudinii poRO fata de clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, tocmai acum, cand datorita scaderii dramatice a numarului de clienti, aceasta atitudine ar fi trebuit sa fie cu totul alta, mai ales ca probabil multi dintre clientii deja existenti se gandesc ca la un moment dat sa mai foloseasca serviciile lor, relatia cu clientii e din ce in ce mai proasta. Pana la urma, angajatii nu sunt direct interesati ca firma sa aiba cat mai multi clienti, ei isi primesc oricum salariile si primele. Bineinteles, asta pana cand sefii isi vor da seama ca au prea putine contracte de leasing pentru a mai justifica acelasi numar de angajati care freaca menta toata ziua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o nelamurire si rog pe cineva care stie sa ma lumineze si pe mine.

Deci, problema e in felul urmator: tata doreste sa cumpere o masina de la o persoana care locuieste intr-o alta localitate iar masina a fost achizitionata in leasing. Acum, persoana respectiva a terminat leasing-ul si nu doreste sa mai inmatriculeze masina pe numele sau deoarece s-a hotarat s-o vanda si deci sa nu mai faca o cheltuiala in plus. Ce trebuie sa verifice ca sa nu-si ia vreo teapa? Poate sa circule cu masina? Contractul de vanzare cumparare se va face intre tata si ...? Poate sa circule cu masina, in conditiile date, pentru a o putea aduce acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face inmatricularea direct pe numele tatalui tau, insa va trebui facuta identificare la RAR. In rest, actele sunt cele normale pentru inmatricularea masinii: contract de leasing, factura pentru valoare reziduala, chitante pentru taxe de inmatriculare, etc. Gasesti informatiile necesare pe site-urile Politiei. Poti circula cu masina doar daca numarul de inmatriculare si bineinteles certificatul mai sunt valabile. Daca nu, masina trebuie dusa pe platforma la Rar pentru identificare si apoi mers la politie pentru inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!