Jump to content

Leasing - inchidere Inainte De Termen


aec
 Share

Postare recomandată

Sunteti fericiti, mie mi-au introdus 350 Euro la orice dauna, fara sa fac masina praf, in primul an am vopsit de 2 ori spoilerul fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • Burady

    13

  • Aer Curat

    12

  • Al Bundy

    6

Si asigurator tot Generali este?

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Generali. Ciudat e ca nu toti cei care au leasing de la Porsche Leasing au avut aceasi problema, unora nu li s-a introdus nici o fransiza, desi folosisera destul de mult polita casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil pentru ca intre Generali si Porsche exista un contract/intelegere care se reinnoieste de la an la an sau se modifica pe parcurs. Drept urmare, e foarte posibil ca doi clienti care si-au achizitionat masinile in aceeasi perioada, sa nu fi "beneficiat" de acelasi contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de pilda pe contractul incheiat cu dealerul Cardinal motors din Ploiesti nici macar nu era firma Generali asigurator, ci UNITA.

Verbal m-au anuntat ca din nu stiu ce motive se schimba asiguratorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achitat factura proforma de inchidere anticipata a leasingului si astept acum emiterea facturii fiscale.

Apoi din cate am inteles trebuie sa predau la dealer sau la sediul lor certificatul de inmatriculare a masinii, ca apoi sa-mi trimita ei tot setul de acte.

Pentru cei interesati descriu aici urmatorii pasi care trebuie facuti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant sa descrii toti pasii, sunt sigur ca nu esti singurul aflat in situatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etapa 2:

Azi Porsche Leasing mi-a confirmat intrarea banilor in cont si au emis factura fiscala.

Plata se face initial conform unei facturi proforma ( pentru care se face cerere si se trimite pe fax), care are valabilitate doar 7 zile.

Atat aveti la dispozitie sa faceti rost de bani si sa intre la ei in cont.

Mi-au comunicat miercuri 24 feb sa le duc talonul (certificatul de inmatriculare).

Revin cu etapa 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plata s-a facut in RON la cursul din data facturarii? Sa inteleg ca aceasta suma in RON este fixa timp de 7 zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian: Da, se pastreaza valoarea facturii in ron in cursul celor 7 zile.

Plata se face in RON, insa cursul Porsche s-a modificat ca formula de calcul de cand a inceput sa scada cel BNR. De pilda azi cursul de facturare Porsche este de 4,17 ron, desi curs BNR este 4,1269 ron.

Etapa 3 :Le-am predat talonul masinii si astept telefonul lor sa vin dupa toate documentele.

Modificat de Burady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate zile ti-au confirmat ca le-au intrat banii in cont?eu am platit pe 22-02 2010 si pana astazi nu mi-au trimis nimic.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate zile ti-au confirmat ca le-au intrat banii in cont?eu am platit pe 22-02 2010 si pana astazi nu mi-au trimis nimic.multumesc.

In 2 zile mi-au confirmat, mai insista, eu am stat ca raia pe ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi la ora 10 am luat actele de la porsche leasing din bucuresti si la ora 15,45 le-am pus pe cele de buzau-in buzau-(voiam WWW si mi-a spus ca nu se poate aceasta combiatie si am luat pana la urma WMW) ASTA ESTE (pret 85 roni).bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au facut deja asta... in afara de comisionul de rambursare anticipata (2% din sold) si suma ramasa de plata ati mai platit si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine comisionul de inchidere anticipata a fost de 4% si s-a calculat la soldul ramas si la valoarea reziduala(porsche leasing-contract incheiat in 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit intr-un articol ca se va scoate comisionul de plata anticipata a ratelor. Accize cat ati platit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit acciza 1%.

Insa desi am achitat ultimile 2 rate + acciza (asa mi-au sosit facturile) astept dupa ei sa obtina de la autoritatea vamala certificatul vamal (sau ceva de genul asta).

Nr/talonul si casco expira pe 17.03, dar rca-ul expira pe 14.03 si desi le-am tot dat telefoane (cand imi pun aceiasi placa, ca nu le-au venit actele de la vama si ca trebuie sa depun talonul cu 5 zile inainte de a expira, acum vb de zile calendaristice si nu lucratoare :) ) tot nu reusesc sa-mi iau actele de la ei.

Nu stiu cum lucreaza alte societati de leasing, in acelasi timp nici nu ma incalzeste cu ceva ca la altii poate e mai rau, dar in viitor voi fi f sceptic in a mai incheia un contract de leasing (cel putin cu soc. din RO), in special cu porsche leasing.

Se pare ca nici cu ocazia acestei crize nu sunt in stare sa-si reevalueze atitudinea si comportamentul fata de client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine este deja a 3-a saptamana de cand le-am predat talonul masini si astept actele din vama.

De asemenea in afara de acciza de 1% si de comisionul de 4 % din sold + valoare reziduala, am mai platit o rata in plus de CASCO intrucat acesta se plateste retroactiv cu 1 luna.

Nici eu nu vreau sa mai fiu pe viitor client Porsche Leasing, subscriu la concluzia colegului Aer Curat.

Nici macar formula de calcul pentru cursul de facturare nu o pastreaza , o modifica dupa cum bate vantul BNR-ului cu evolutia cursului, adica sa fie tot mare daca scade cursul.

Consider ca sunt multe abuzuri care le fac cu clientii lor, cel de sus fiind unul din ele si propun sa ne strangem intr-o asociatie mai mare si sa-i dam in judecata sa ne castigam drepturile pierdute, fac referire si la fransizele alea abuzive de 100, respectiv 350 euro cu care ne-am trezit plocon la CASCO, desi politele au fost incheiate cu fransiza zero pt toata perioada leasing-ului.

Modificat de Burady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nici pana astazi nu am putut sa imi iau actele masinii de la porsche leasing, pe motiv ca nu a sosit certificatul de la autoritatea vamala, iar contractul de leasing este incheiat, azi dimineata am primit un plic de la porsche, trimis cu curierul.

Cum nu eram la sediu, am autorizat preluarea plicului de catre o alta pers, pe care am rugat-o sa-l deschida si sa-mi spuna ce contine. In loc de acte, scuze sau orice gest reparatoriu, primesc noua polita rca.

Deci contractul este incheiat (sau ma rog pe 17.03.2010 expira nr, dar toate platile au fost facute in termenele prevazute, ultima la inceputul lunii in curs, iar eu astept sa-mi pot ridica actele), iar ei emit o factura pt polita rca, care nu va avea cum sa fie valabila.

Le-am dat telefon, i-am instiintat ca vor trebui sa storneze factura, i-am intrebat de acte si inca nu sunt pregatite sa le pot ridica.

Vad ca in loc sa repare, imbunatateasca situatia, o agraveaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La terminarea primului contract s-au miscat foarte repede la mine, intr0o saptamana, adica 7 zile lucratoare am, terminat cu ei. Acum sunt la al 2-lea contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa si eu la primul contract 1 sapt cu toate actele

al2-lea si al 3-lea cred ca m-am dus la aprox 30 zile pe motiv de acte vamale cica

si da am primit si eu rcd in acest timp si da nu am primit actele pana nu am achitat-o cu injuraturi etc...

apoi a trebuit sa imi fac si eu damblaua am inmatriculat masina (dupa ce am vandut-o in prealabil fictiv si revandut-o inapoi si m-am dus sa imi iau banii inapoi de la asig .

acum e adevarat ca una a fost cu nr de B si celelalte 2 cu nr cu banda rosie fara vama achitata si am mai dat si vreo 500 euro pe aia.

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceeasi situatie sunt si eu am achitat in 16.02.2010 si nu am primit nimic pana acum.Mi s-a spus acelasi lucru ca actele sunt la vama si dureaza inchiderea importului vamal deoarece auto e achizitionat CIP insa asta nu mi se pare a fi treaba utilizatorului daca auto e CIP su altcumva,banii i-am dat mi se pare normal sa primesc actele mai ales ca nu m-am folosit de auto in aceasta perioada intrucat mi s-a spus ca va fi radiat din circulatie

Modificat de ventx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu, lucrurile au luat o turnura/solutionare neasteptata:

Ieri (Vineri 12.03.2010), mi-am facut timp sa dau o fuga personal pana la porsche leasing; aveam 2 obiective: lamurirea chestiunii cu noua polita rca si factura aferenta primita zilele trecute (si care nu are cum sa fie valida, tinand cont ca masina este achitata integral, iar pe polita rca prop apare porsche) si incercarea obtinerii sau urgentarii predarii actelor masinii.

Ajung la etajul 1 la relatii cu clientii, astept la rand, apoi ajung sa discut o una din doar cele 2 domnisoare care trebuiau sa se ocupe de toti clientii care veneau acolo. Ii povestesc ca degeaba au emis noua polita rca, practic un abuz din partea lor, recunoaste (cu jumatate de gura) absurdul situatiei si ma trimite la parter, la receptie, sa depun factura pt a fi stornata.

O intreb daca au sosit actele de la autoritatea vamala si daca pot ridica/lua toate actele masinii, verifica in calc si ................. actele erau sosite din data de 08.03.2010. :coolpics:

Asta in contextul in care sapt trecuta le-am dat telefon, sapt asta (mai putin o zi) i-am sunat zilnic si tot timpul primea acelasi rasp, ca actele nu au sosit. :blink:

Tinand cont de noua situatie incerc sa iau actele atunci, pe loc; donsoara, candida imi spune ca de fapt ar trebui sa treaca min 24h pt asa ceva. Ii explic ca ea si colegii ei au cauzta incurcatura si ca min. gest reparatoriu ar putea sa fie amabili si sa-mi dea actele, sa nu ma mai plimbe. Apoi aflu ca tine de cei de la logistica; o rog sa-i sune, nu stiu unde a suna donsoara ca nu a rasp nimeni, dar m-a trimis pe mine la biroul celor de la logistica. Ajung acolo, iau legatura cu pers desemnata, ii explic situatia si-l rog frumos sa aibe amabilitatea de a-mi elibera actele.

Din toata tevatura asta, domnul de la logistica a fost cel mai cooperant si receptiv la problema clientului, a facut tot ce a depins de el si in max. 15 min actele erau pe biroul donsoarei cu care discutasem. Bucuros, o astept sa termine cu clientul care era la birou si ma duc sa-mi ridic actele; cand se iveste o noua piedica: imputernicirea si stampila.

Eu nu ma asteptam sau visam sa ridic actele, alte treburi care sa necesite stampila nu am avut, deci nu aveam de ce sa o am la mine; de imputernicire nu mai era nevoie, eu fiind asociat la firma.

Drept pt care m-am grabit sa ajung la birou s aiau stampila si sa ma intorc; era ora 16:00 cand am plecat de la porsche si aveau progr pana la ora 18:00, dar considerand traficul din zona Pipera........

Norocul meu ca nu a trebuit sa ajung in celalat capat al Bucurestiului, am avut timp sa iau stampila, sa revin la porsche si sa-mi ridic actele.

Morala intamplarii: cand vreti sa va luati actele de la porsche si ei va spun la tel ca nu sunt venite/sosite sau gata, este fposibil ca actele sa fie sosite, dar ei habar sa nu aiba. :evil:

p.s.: in discutiile purtate de mine cu cateva pers din diferite dept de la porsche, am remarcat ca nu numai ca nu sunt singurul caz de acest gen, dar ca pot fi alte situatii si mai si; plus o oarecare lehamite a angajatilor fata de cum se desfasoara lucrurile la porsche (chiar si fata de companie).

Pt mine aceasta chestiune este elocventa, insa nu ma asteptam la asa ceva din partea unei companii private si care se doreste/promoveaza ca fijnd serioasa si profesionista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa detaliezi ce acte mai exact ai primit si daca ti-au dat cumva si a treia cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actele primite sunt:

- cartea de identitate a masinii - original

- fisa de radiere, admin financiara

- certificat fiscal porsche - copie conform cu originalul

- certificat de inmatriculare al masinii, cu mentiunea de instrainare

- declaratia vamala de import - copie legalizata notariat

- act constatator - doc pt regularizarea situatiei operatiunilor vamale

- dovada achitarii drepturilor vamale, op cu anexa - copie

In ceea ce priveste cheile, de la bun inceput (de la livrarea masinii de catre dealer) am primit cele 2 chei ale masinii plus cheia de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!