Jump to content

Leasing - inchidere Inainte De Termen


aec
 Share

Postare recomandată

Hi all,

pe site-ul porsche a aparut link-ul urmator: 'Inchidere inainte de termen' ptr contracte leasing.

dupa accesarea contului meu imi pare suma care trebuie platita plus fraza urmatoare:

"Pentru a inchide inainte de termen (astazi, 15/05/2007) contractul de leasing nr. 12345, aveti de plata suma de x,xxx EURO plus TVA-ul aferent. In cazul in care factura pentru luna in curs nu a fost emisa pana la data prezentei, aceasta va trebui achitata separat, nefiind inclusa in sumele deja comunicate.

Accizele si TVA-ul aferent acestora se vor aplica la valoarea reziduala a autoturismului, in functie de tipul si de capacitatea motorului, precum si de gradul de poluare.

In cazul in care se modifica legislatia, Porsche Leasing Romania IFN SA isi rezerva dreptul de a factura diferenta la valoarea accizei."

A mai platit cineva inainte de termen masina?eu mai platesc acize inca o data?Pls help.

In the meantime,

Kind regards,

Alain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • Burady

    13

  • Aer Curat

    12

  • Al Bundy

    6

Salutare,

Am platit eu mai devreme leasingul pe masina mea, dupa ce a trecut un an contractual. Mai devreme nu poti face miscarea asta. De platit platesti comisionul de inchidere anticipata ( refinantare) si ratele care le mai ai de platit si TVAul si ce alte comisioane mai au ei. Apoi ei iti fac radierea in favoarea ta si iti trimit actele. La mine a durat 3 zile de cand m-am hotarat cu inchiderea anticipata. Mergi la inmatriculari si se rezolva repede, trebuie sa faci si autentificarea RAR. Eu am facut asta inainte de 2007, sa nu ma prinda marea schimbare nepregatit. Mai ai o optiune interesanta: poti prelua contractul de CASCO. Eu asa am facut si acum am casco la masina pana in 2010!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hi,

poti sa-mi dai niste date mai concrete;cat este acea taxa de refinantare(%),ai avut val.reziduala inclusa in rate sau nu;

la ce suma zic ei pe site mie nu-mi ies calculele de nici un fel.....

Thanx a lot,

A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am achitat masina, dupa 2 ani am mai platit o taxa de 4% (comision de rambursare anticipata) din valoarea reziduala. O sa ma uit prin mail si iti dau o adresa a tipului care se ocupa de acest lucru.

REVENIRE! Adresa de e-mail a persoanei care se ocupa este: lucian.bazna@porschebank.ro ( Dl. Lucian Bazna) sau la telefon: 021/2.08.26.56

Mesajul pe care l-am trimis eu la momentul respectiv:

"Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti in ce constau taxele aferente si care este valoare finala ce trebuie achitata catre Porshe Leasing pentru incheierea contractului. As vrea sa stiu care este calculatia totala inclusiv taxele aferente, cat detalierea calculatiei pe fiecare suma in parte.

Astept raspunsul dumneavoastra.

Cu stima,

Marius Tanase"

Mesajul pe care l-am primit in urma acestui email:

"Din pacate nu am cum sa detaliez fiecare calculatie in parte intrucat volumul lor este foarte mare iar timpul alocat nu ar fi suficient. Ceea ce va pot spune este ca acel calcul trimis catre dumneavoastra contine ratele de capital ramase pana la finalul contractului + valoarea reziduala, in cazul in care nu a fost inclusa in rate, la care se adauga comisionul de 4% pentru inchiderea inante de termen a contractului si TVA-ul aferent. Accizele se aplica la valoarea reziduala a autoturismului, procentul stabilindu-se in functie de capacitatea cilindrica si tipul motorului si fiind trimis de catre Vama."

Dupa acest schimb de mesaje am cerut sa imi emita factura.

P.S. Mergi la dealer si iti calculeaza cineva de acolo suma exacta, asta in caz ca nu vrei sa mergi direct la sediul Porsche Leasing (cladirea mare la et. 1)

Multa bafta si sper sa te ajute aceste informatii!

Modificat de Mariuz_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut si eu o calculatie a sumei pe care o mai am de platit daca cer incheierea contractului dupa un an.

Masina a avut valoarea 10.500 euro cip, 12.500 ddp, leasing pe 5 ani, valoare reziduala 20%, avans 30% (4400 euro), 60 de rate a 180 euro (120 euro fara tva rata) din care s-au achitat 12 rate.

Referitor la cererea dumneavoastra de inchidere inainte de termen a contractului de leasing nr. xxxxxxx, va comunicam ca aveti de achitat suma de 6,710.48 EURO plus TVA-ul aferent, reprezentand contravaloarea Autovehicolului.

Accizele si TVA-ul aferent acestora se vor aplica la valoarea reziduala sau la valoarea de intrare a autoturismului, in functie de tipul si capacitatea motorului precum si de gradul de poluare, tinand cont de reglementarile legale aplicabile in momentul incheierii contractului de leasing.

In cazul in care se modifica legislatia, Porsche Leasing Romania IFN SA isi rezerva dreptul de a factura diferenta la valoarea accizei.

Aceste sume se vor calcula in RON la cursul Porsche Leasing Romania IFN SA din ziua facturarii. Calculul este valabil pana la sfarsitul lunii in curs.

Formalitatile de inchidere a importului si de radiere a Autovehicolului dureaza intre 3-4 saptamani de la

data confirmarii platii in contul nostru.

Pentru emiterea facturii este necesar acceptul dvs. in scris privind suma de mai sus + taxele aferente.

Factura se va emite pana in data de 20 ale lunii in curs si se va achita in termen de 5 zile calendaristice.

In eventualitatea inchiderii contractului, polita de asigurare CASCO este valabila pana la expirarea perioadei pentru care s-a achitat ultima factura de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut leasingul la HVB. Masina a fost la 12.000 euro incluzand si valoarea reziduala, care am platit-o la sfarsit. Dupa un an am avut urmatoarele costuri:

a) soldul capitalului 3952.69 la care se adauga TVA;

B) un comision de inchidere anticipata de 5% aplicat la valoarea ramasa, respectiv 197.64

EURO, la care se adauga TVA;

c) comision de radiere 130 EURO, la care se adauga TVA;

d) accize 89.33 EURO, la care se adauga TVA;

e) eventuale facturi fiscale/deconturi emise pana la data radierii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hi all,

A mai platit cineva inainte de termen masina?eu mai platesc acize inca o data?Pls help.

Care acciza sa mai platesti?,contractul se refera daca s-ar fi marit acciza plateai diferenta si invers daca ar fi scazut.

Acum fiind taxa de inmatriculare,nu mai ai nimic de plata.

Succes,daca platesti sa ne scrii si noua detaliat toate platile.

Modificat de Geogvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu de gand sa inchid anticipat un contract de leasing de la Porsche.S-a mai schimbat ceva?

Eu am urmatoarele nelamuriri:

1) TVA platesc DOAR la rata reziduala(val rez * 1.19) , sau la soldul cat mai am de platit ((x rate+val reziduala) * 1.19)?

2) Platesc taxa de prima inmatriculare?

3) Returnarea anticipata - 4% din sold?

4) Mai se poate pastra CASCO?

Pe site scrie:

Calculul este valabil pana la sfarsitul lunii in curs. In eventualitatea inchiderii contractului, polita de asigurare este valabila pana la sfarsitul lunii in curs.

Multumesc.

Modificat de fia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandesc sa termin contractul de leasing in curand.

1. TVA se plateste la sold, adica ratele pe care le mai ai de platit plus valoarea reziduala.

2. Taxa de prima inmatriculare in mod normal n-ar trebui sa platesti, pentru ca masina e inmatriculata deja, chiar daca provizoriu, daca ai numar de inmatriculare de forma B xxxxxx.

3. Comisionul de rambursare anticipata e 3%, cel putin asa mi s-a spus la telefon, intr-o discutie cu cineva de la Porsche Leasing.

4. Despre Casco nu stiu nimic, insa pentru mine nu ar fi un avantaj, avand in vedere ca am fransiza de 350 euro pe fiecare dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am confirmat la Porsche. Nu se plateste taxa de prima inmatriculare, se poate muta casco, si taxa de rambursare e de 4%.

E destul de nasol cu taxa aia de 4%... la cat mai am eu de returnat, 4% e aproape egal cu cat mai am dobanda de dat, asa ca probabil nu o sa mai achit in avans, pentru ca nu are rost.

Modificat de fia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutari, acesta este primul meu post pe acest forum fiind membru de putin timp, din cate stiu eu taxa speciala se factureaza la inceputul perioadei de leasing si deci tot de catre noi este platita(cel putin mie, prima factura, mi-a venit dubla) si banuiesc ca din cauza acestei taxe care este aproximativ cat o rata(in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Fiind in situatia in care iau in calcul inchiderea anticipata a contractului de leasing, am incercat sa obtin toate informatiile necesare de la Porsche leasing.

Situatia mea este: am facut in 03.2006 un contract de leasing pe 4 ani, cu valoarea reziduala inclusa in rate; nr sunt de tip vechi (B xxxxx), inteleg ca astfel acciza nu a fost platita. Acum mai am de plata 16 rate.

Dupa indelungi incercari de a discuta cu cei de la Porsche (nu raspundeau la tel), am reusit sa discut cu cineva de acolo, dar nu m-a lamurit. Concret mi-a spus doar ceea ce este legat strict de ei: achitarea ratelor in avans, comisionul de 4% de penalitate (desi nu i-am inteles logica niciodata). Dar nu au stiut sa ofere lamuriri in ceea ce priveste acciza si daca trebuie sau sa platesc tpi sau taxa de mediu; iar in cazul in care trebuie sa o platesc cum este considerata masina: noua sau sh ?

Mi-au sugerat ca pt acciza sa intreb la admin. financiara, iar pt taxa la politie. :icon_thumright:

Ar fi nemaipomenit daca cineva ma poate lamuri exact cum stau lucrurile cu aceasta situatie; exceptand plata catre firma de leasing ce anume mai este de plata/ mai este necesar pt a inmatricula masina ?

Multumesc anticipat.

P.S.: am leasingul pe pers juridica, dar in cazul inchiderii leasingului am inteles ca o pot inmatricula si pe pers fizica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand o sa platesti acel comision de 4% de achitare anticipata a leasing-ului(este clauza in contract si nu ai ce face.ai semnat).

apoi, masina a fost prima data inmatriculata pe porche leasing.tu vei fi, pe cartea de identitate a masinii, al doilea proprietar.deci nu vei plati taxa de poluare, aceasta achitandu-se numai la prima inmatriculare in RO.

oricum trebuie sa te duci la ei, sa faci o cerere de inchidere anticipata si dupa asta ei se ocupa de acte.platesti restul de plata si o sa iei numerele rosii de la politie si dupa asta o inscrii cu achitarea taxelor de inmatriculare, faci RAR (cu programare prealabila in voluntari sau grivita) plus celelalte taxe care mai sunt.

dar oricum, trebuie sa iei legatura cu porche leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca, vreau nu vreau, va trebui sa platesc acel comision de penalitate de 4% pt inchiderea anticipata a leasing-ului (doar ca nu sunt de acord cu el, dar asta e).

Am luat legatura cu porsche leasing, asa cum am scris si-n postul anterior, dar problema este ca nici ei nu stiu (cel putin pers. cu care am discutat) ce si daca trebuie platit pt inmatriculare (acciza si/sau tpi sau taxa de poluare).

Dilema mea este data de faptul ca nu stiu cum vor ei sa interpreteze situatia, masina fiind inmatriculata temporar (tipul mai vechi de leasing, cu nr de tipul: B xxxxx).

S-a mai lovit cineva de aceasta situatie ?

Sau stie cineva concret care-i situatia in acest caz ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am mai spus.du-te frate la ei la sediu si vorbeste.am avut si eu o masina in leasing.un opel astra h.daca tu o ai din 2006, la vremea aia nu era taxa de poluare ci acciza.tu o sa platesti acciza, la porche leasing.nu o sa platesti taxa de poluare, in primul rand pt ca in anul 2006 masina ta era purtatoare de acciza si nu de taxa de poluare si al doilea rand masina a fost inmatriculata prima data pe porche leasing.asta nu este inmatriculare temoparara este permanenta.uitate in talon la sectiunea proprietar ce scrie.este foarte simplu.iti repet te duci la ei, faci cerere de inchidere leasing, achiti diferenta si ei iti dau cartea de identitate si a doua cheie.apoi tu iti vezi de inmatriculare, adica:taxa la cec (cele 2 taxe), verificare RAR (faci programare prealabila prin telefon), completare fisa de inmatriculare si ei viza de inscriere la circa financiara si apori politie la ghiseu depui actele.ai inteles?daca mai este ceva cu care te pot ajuta...

Modificat de Roger
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca am vorbit cu ei, asa cum am scris in primul meu post din acest topic, dar ei nu stiu nimic altceva decat ce mai trebuie sa le platesc lor direct (ratele din care se scade contravaloarea casco si tva, dupa care se adauga acel procent de 4% si tva). De acciza, etc. nu stiu nimic concret, ma trimit sa ma interesez la admin financiara.

La ce bun sa mai fac un drum la ei, sa-mi spuna din nou acelasi lucru ?

Macar sa fie asa cum spui, sa trebuiasca sa platesc doar acciza (probl este ca fiecare, politie, admin fin, interpreteaza dupa cum doresc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aer Curat trebuie facuta cererea si depusa la ei. La o persoana 'competenta', ofiter de credite sau echivaletul lor in firma respectiva. Dupa ce depui cererea de inchidere anticipata leasing o sa te contacteze ei cu ce mai ai de plata. La administratia financiara o sa-ti zica ei ce si cum. In cazul meu am platit anticipat leasingul dupa o cerere catre brokerul de asigurare cu care lucrez, in max 7 zile aveam CI in original ( venita de la Bucuresti la Brasov ) si masina radiata in favoarea mea ( RCA.ul si CASCO.ul le-am pastrat ). La finante am depus doar o crere de luare in evidenta si apoi dupa plata impozitului au vizat foaia de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am citit recent urmatorul lucru:

"Valoarea comisioanelor de rambursare anticipata ajunge, la nivelul pietei, la o medie de 3-4%. O directiva a Comisiei Europene prevede ca din mai anul acesta comisioanele de rambursare anticipata pentru creditele de consum cu dobanda variabila sa fie plafonate la 1%. In cazul creditelor cu dobanda variabila, clientul suporta integral variatiile dobanzilor pe piata interbancara. "

Stie cineva de asa ceva? se va modifica si retroactiv la contractele mai vechi ?

mai am 11 rate si as vrea sa inchid deja contractul de leasing, insa daca se modifica la 1% mai pot astepta.

Sau probabil la leasing-uri nu se va tine cont, ca nu sunt considerate credite de consum......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA stii ca tot pe acolo iesi la zece rate care le mai ai de platit,i recalculeaza dobanda si pun acel comision de 4%, pana la urma cred ca iesi in castig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burady - la cat mai ai de rambursat, diferenta de 2-3 procente pe care o astepti, cred ca este insignifianta :biggrin: (cel putin, in comparatie cu dobanda pe care o ai de platit pentru restul de 11 luni).

Cu cat astepti mai mult, cu atat ea va fi si mai mica...asta in cazul in care, esti hotarat pentru inchidere anticipata. Parerea mea.

Totusi, ai putea sa iei in calcul si CASCO in cazul in care, vrei sa faci CASCO dupa inchiderea leasing-ului. Tu acum platesti o valoare mai mica (la CASCO) decat ai plati la o noua polita. Doar daca, nu ai vreo oferta speciala din partea unui asigurator. Nu ar fi rau sa te interesezi. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, ai putea sa iei in calcul si CASCO in cazul in care, vrei sa faci CASCO dupa inchiderea leasing-ului. Tu acum platesti o valoare mai mica (la CASCO) decat ai plati la o noua polita. Doar daca, nu ai vreo oferta speciala din partea unui asigurator. Nu ar fi rau sa te interesezi. :rolleyes:

Sa inteleg ca se poate pastra valoarea ratei actuale , chiar daca inchid leasingul?

Problema ar fi ca am 65 euro rata pe luna CASCO, insa de 2 ani include si o fransiza de 350 euro, ceea de deja devine neinteresant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca se poate pastra valoarea ratei actuale , chiar daca inchid leasingul?

.

Pai...NU. Tocmai asta era ideea. Daca vei dori sa ai CASCO, va trebui sa-ti faci (altul) si probabil va fi la un pret mai mare. Cel putin asa mi se pare mie, dupa ce am citit cateva discutii prin topic-urile dedicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..Casco se modifica in sus deoarece, la leasing, procentele de Casco sunt negociate cu finantatorul si sunt mai mici.

La mine, de exemplu, am casco, 4.7% la masina.

Daca vreau sa fac Casco la alt asigurator, dupa leasing, procentul creste la min 6% si asta in functie de criteriile alea noi: varsta, locatie...etc

Daca sunt pana in 25 de ani, am Audi si stau in Bucuresti, procentul poate ajunge si la 9%.

Si mai este un avantaj la leasing...Franciza la casco nu exista!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai este un avantaj la leasing...Franciza la casco nu exista!

Aici te contrazic. Poate cand inchei initial contractul nu exista, cum am patit eu, fransiza zero pe toti cei 5 ani de leasing.

Insa - fara sa consulte utilizatorul - te pot trezi dupa 1-2 ani ca ai si fransiza, mai ales daca ai o dauna sau doua. Pt prima cam 150 euro, a doua 350 euro, ceea ce o sa te cam usture. Parerea mea !

Caz concret intre Porsche Leasing si Generali Asigurari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!