Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Eu am pus din nou distributie noua. Pompa hepu restul daico. Am inteles de la mecanic ca e marca buna daico. Acum ramane de vazut si sper sa tina 60.000 km. De data asta am stat langa mecanic si m-am asigurat ca ajung piesele bune pe masina nu ca data trecuta. Manopera a fost 200 ron, la jumatate fata de pretul manoperei cu piesele vechi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai dus la acelasi mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Sub nici o forma nu mai trec pe la acel service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

Pana la urma o sa merg pe curea conti,role ina si pompa hepu.Am inteles ca si dayco au piese bune,voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea dayco, fara zgomot.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

a folosit cineva kit distributie Quinton Hazell  cod QBK625 si pompa apa Airtex cod 1998 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rost au astfel de incercari ? Mergi pe Dayco ,INA ,Hepu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

Am inteles. Deci curea Dayco, rulment INA, pompa apa Hepu. 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_silva2003

Intrebare de necunoscator: daca am facut schimbul distributiei (curea dsyco, pompa hepu si role ina), urmatoarea distributie e peste 60k sau peste cati km? Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respecta intervalul dat de producator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Salutare oameni buni!Am si eu o intrebare legata de distributie:ce riscuri sunt daca schimb eu distributia acasa cu toate ca am kitul necesar de schimbare adica ma refer la acele piese care tin distributia la punct?A mai schimbat cineva acasa distributia si apoi a intampinat probleme?Eu am un passat 3bg 2001 1.9tdi motor awx 101cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,recent a schimbat un coleg tot la un avb de 101 cai si a pus prost pinionul pe axa cu came...si adio supape,tacheti si chiulasa

iti recomand sa te uiti la cineva cum face

 

@EEXCALADE este calaj la ,,ora 11,,?eu asa am pe seat,e din 2004,bjb

am gasit pe bkc uri la ,,ora12,,  ...iar pe bxe uri la ,,ora13,,

50 minutes ago, alex_silva2003 said:

urmatoarea distributie e peste 60k sau peste cati km?

te uiti in manual,la pd uri pana in 2006 o faci la 120kkm

dupa 2007 la 150kkm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos.florentin

Pai am găsit pe internet câteva filmulețe în care îți arată exact cum se face pentru ca exista niște semne pe care trebuie sa le aliniezi mai întâi apoi o fixezi și ma gândesc ca dacă fac la fel nu cred ca ar apărea alte probleme.Ce nu știu exact este dacă exista vreo diferența la schimbul distribuției în funcție de motoarele care sunt și anume AVB,AVF,AWX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut10a Sunt doua tiputi de pinioane si doua tipuri de cale .

Trebuie sa folosesti cala specifica pinionului pe care il gasesti pe vilbrochen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend am facut si eu o inspectie vizuala a curelei de distributie. Este cea originala, care are 10 de cand a fost fabricata masina si 94k km parcursi. Nu prezinta deloc urme de imbatranire, gen crapaturi. Cat credeti ca ma mai pot baza pe ea? Eu as mai tine-o cel putin un an, dupa cum se prezinta. Astept parerile celor cu experienta practica, nu sfaturi de genul "daca vrei sa fii linistit, mai bine schimb-o"... Si de ce nu as schimba-o inutil? Fiindca montajul OEM de fabrica, cu piese de calitate si strangeri la cuplu nu face nimeni pe la noi...

curea distr..jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

Astazi am schimbat distributia cu pompa de apa.Totul merge ok insa cantitate de motorina injectata a crescut de la 4.9 la 5,9 mg.Avansul este pe 0.

Cu apa la 90°,la relanti am 0,7 si computerul de bord imi arata 9,9/100km

Cum as putea regla avansul?Am mai reglat la un bkd ,insa acela avea 2 axe cu came.

Mecanicu spune ca dupa vreo 200km o sa-si revina

Multumesc

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minute în urmă, x-tremist a scris:

... Este cea originala, care are 10 de cand a fost fabricata masina si 94k km parcursi. Nu prezinta deloc urme de imbatranire, gen crapaturi. Cat credeti ca ma mai pot baza pe ea? ...

Ar trebui sa monitorizezi avansul, sa-ti dai seama daca se intinde cureaua, in fiecare luna sa faci o verificare.

De asemenea mai trebuie sa asculti eventuale zgomote din zona curelelor, daca se aude un fasait si dupa ce stropesti cu apa intinzatorul de la accesorii si cureaua, inseamna ca acel zgomot este foarte probabil sa provina de la distributie.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu in tabelul celor de la Continental, la multe motoare diesel VW, printre care si AXR, nu este data limita de timp pentru curea, decat cea de km, in cazul motorului meu, fabricat in 2008, limita fiind 120k km. La majoritatea marcilor de masini din tabel este data si limita de timp ( intre 5 si 10 ani), dar la motoarele VW diesel, se pare ca nu prea exista asa ceva...Nu cred ca ar avea vreun interes firma Continental sa nu dea interval de timp, daca chiar ar exista riscul sa se rupa dupa 10 ani...

https://www.contitech.de/getmedia/8dfb65b2-a3c9-43b0-a007-3faabfffbaee/PTG8625-DeEnEs-Timing-belt-replacement-intervals.pdf

 

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, x-tremist said:

In weekend am facut si eu o inspectie vizuala a curelei de distributie. Este cea originala, care are 10 de cand a fost fabricata masina si 94k km parcursi. Nu prezinta deloc urme de imbatranire, gen crapaturi. Cat credeti ca ma mai pot baza pe ea? Eu as mai tine-o cel putin un an, dupa cum se prezinta. Astept parerile celor cu experienta practica, nu sfaturi de genul "daca vrei sa fii linistit, mai bine schimb-o"... Si de ce nu as schimba-o inutil? Fiindca montajul OEM de fabrica, cu piese de calitate si strangeri la cuplu nu face nimeni pe la noi...

curea distr..jpeg

Părerea mea e sa o mai păstrezi,si sa știi ca,chiar ai dreptate cu montajul OEM.Si eu tot distributia originala o am pe masina mea cu 1.9 tdi bxe,are 114k km si 10 ani,iar la inspectia vizuala arată impecabil. Nici la mine in carte nu scrie despre limita de timp,zice ca se schimba la 150k km si atât. Nici nu ma gândesc sa o schimb înainte de acest interval,pana cand fac eu 150k km poate vând si masina:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@x-tremist cureaua nu e pe mijlocul pinionului,e de la inceput asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Candva a fost acolo unde trebuie ,adica pe mijloc . Dupa 10 ani ....

@x-tremist In general rolele fac probleme ,nu cureaua .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si colegu zice ca e ca noua....fara suparare

@x-tremist  a mai ramas din scris pe ea macar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat B8 2.0 TDI 190cp la cat se schimba oare cureaua?

Am vazut mai multe carti de service ce mergeau pana spre 200.000 si la acest model si la B7 si nu aparea ca schimbata cureaua la niciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrisul dispare dupa aproximativ 10.000 km

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as mai pune ceva km...parerea mea e ca dispare in 30-40kkm

am curele de pe motoare cu biele iesite prin bloc,au scrisul pe ele dar nu mai indraznesc sa le pun pe masina si nu cred ca au toate in jur 10kkm...oricum toate au fost schimbate,nu e niciuna OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!