Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Nu amestecam lucrurile.

Te rog prezinta dovada pentru motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TI-am zis ca o sa fac, nu o sa cobor acum in fata blocului ca sa te conving pe tine. Poti foarte bine sa mergi cu distributia ta cati ani vrei, dar nu influenta userii cu afirmatii neadevarate ("Nu exista durata de viata in ani") ca sa te citez. Gasisem indicatiile astea pe net pana una alta:

maxresdefault.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://aam-europe.contitech.de/pages/kits/zahnriemen-kit-wapu/zahnriemen-kit-wapu_en.html 

Uite ce recomanda Contitech, producatorul curelei de distributie cu care mi-a venit echipata mie masina si nu cred ca numai mie: 

Replacement interval:

Belt drive components are subject to aging and wear. They therefore have to be regularly checked and replaced. The checking and replacement intervals are always specified by the vehicle manufacturer and must be complied with.

Storage:

Store in a dry, dust-free and cool place (ideally 15-25°C) (desi o masina, cel putin in Romania e supusa la temperaturi de la -20 la +44 grade C , umiditate, inghet, praf excesiv, factori care deterioreaza si scad durata de viata a unei curele de distributie).

Avoid direct sunlight

Avoid contact with all liquids (oil, water etc.)

Maximum storage period: 5 years from date of production!!!!! 

 

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

"The checking and replacement intervals are always specified by the vehicle manufacturer and must be complied with." VW specifică doar numarul de kilometrii. Curelele moderne au amestecuri foarte complexe, nu sunt cauciuc pur.

Storage înseamnă stocare. Adică un comerciant nu o mai poate vinde dupa cei 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce inseamna storage :) . Dar stiu ce inseamna si "aging".  Intrebarea mea este: de ce nu se mai poate vinde dupa 5 ani daca a fost pastrata in conditii optime?  expira? 

O curea montata pe masina este supusa unor uzuri si unor conditii mai aspre de "stocare".  BTW, Contitech ofera 5 ani garantie unui kit de distributie. Oare de ce? de ce nu 10? (in limita unor km bineinteles) Pentru ca si cauciucurile (anvelopele) se deterioreaza in timp, din exact acelasi motiv, chiar daca nu sunt folosite: imbatranirea! Niste anvelope noi, care au stat 5 ani intr-un depozit nu vor avea aceleasi proprietati ca niste anvelope fabricate in prezent.

Eu zic sa nu transformam topicul in polemica. La mine la 98 000 km, cureaua de distributie care nu mai fusese schimbata, (era originala pe masina)-dupa 5 ani era plina de crapaturi, arata deteriorata si imbatranita. Citisem si in manualul de service ca trebuie inlocuita la acest interval de timp, am zis ca o sa caut si o sa fac poza. Mi-a recomandat si mecanicul sa o schimb dupa ce am verificato impreuna in prealabil.  Oamenii cer sfaturi, astea sunt recomandarile! Fiecare poate face ce vrea pana la urma, cum spuneam, puteti sa circulati si 10 ani cu distributia neschimbata daca asa considerati! 

Bafta! 

 

Hai sa aruncam un ochi si la ce spun cei de la Brady...(asta e ceva reprezentanta Skoda/VW)

 

distr.jpg

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, corad0 a scris:

...nu influenta userii cu afirmatii neadevarate ("Nu exista durata de viata in ani") ca sa te citez.

ELSA este cartea de capatai a service-urilor VAG, iar acolo nu se specifica interval de schimb in ani.

Afirmatia neadevarata nu este la mine.

Te-as ruga sa verifici ce spun, ai putea adresa o scrisoare oficiala la Porsche sa-ti precizeze ei intervalul de schimb prevazut pentru motorul tau, de ex. si sa postezi aici raspunsul.

 

Nu amestecam lucrurile, una este stocare, alta este exploatare. 

Reiese si din citatul de mai sus ca intervalul de schimb este cel precizat de producator.

 

în urmă cu 13 ore, corad0 a scris:

... Citisem si in manualul de service ca trebuie inlocuita la acest interval de timp, am zis ca o sa caut si o sa fac poza. ...

Desigur ca te astept cu o fotografie din manualul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună, la golf 6 1.6tdi cayc la cat se schimba a doua oară distribuția? Am 200000 km. Cat costa, ce kit este recomandat și poate îmi recomandați pe cineva priceput și ieftin pe undeva prin sectorul 2 (megamall). Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cineva interesat sa cumpere distributie, pe autokarma au oferta la 150 lei tot kitul pe INA. (cu tot cu pompa de apa) la motorul de 2 tdi.

image.thumb.png.7abb59795a7ea8ae834f442cf751a5a0.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am schimbat si eu recent distributia, nu fusese schimbata niciodata + pompa de apa, masina este cea din semnatura, dupa schimbare am observat un consum mai scazut, ca astazi sa observ urmatorul consum in treapta a 3a, la 2400rpm 60km/h, atasez poza, vi se pare in regula ?? La un motor de 2.0 170cp asa consum ? Cand ii dau talpa consumul sare la 20-25, dar constant cam asta e...

A893C8C0-5764-42AF-8478-7CF30E5246DD.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎29‎.‎01‎.‎2018 at 19:44, corad0 a scris:

 

Astept in continuare o fotografie dupa cartea de service cu limita de timp pentru schimbarea curelei de distributie.

 

în urmă cu 1 oră, daniix a scris:

Salut, am schimbat si eu recent distributia, nu fusese schimbata niciodata + pompa de apa...

Ce motor ai, PD?

Daca da, stii cat a fost avansul inainte si cat este acum?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cea mai mica idee, da, PD 170cp, ar putea dauna in vreun fel acel consum ? Sa umblu la avans ? In gandire romaneasca, consuma mai putin cu atat mai bine, mie nu prea mi se pare ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage la fel, trage tare, nimic sesizabil, singura chestie care mi a batut la ochi, dupa ce am observat consumul si a inceput filtrul regenerarea la ceva timp, acum in 200km de cand i-am facut o, si a inceput-o iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, daniix said:

Nici cea mai mica idee, da, PD 170cp, ar putea dauna in vreun fel acel consum ? Sa umblu la avans ? In gandire romaneasca, consuma mai putin cu atat mai bine, mie nu prea mi se pare ok ?

pune un printscreen pe grupurile 1,4,13 si 15 sa vedem ce consum ai,altfel nu e prea relevant ce spui tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut , urmeaza sa schimb cureaua de accesorii, ar trebui schimbata si fulia de la alternator.?? la masina din semnatura care are 250 mii si nu cred ca a fost schimbata. ca probleme iarna asta am avut doar zgomotul specific care venea de la cureaua de accesorii dimineata pe temp scazute cu pronire din a 3/4. probabil intinzator dar din ce am citit si fulia mai cedeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună ziua. Am un vw golf 6 1.6 tdi 2013 cu 183000km. Trebuie să schimb distribuția? Dacă da, pot cumpăra curea și role ca în chit-ul original? De la un magazin de piese, vânzătorul mi-a spus că a văzut diferențe între cureaua din chit-ul original și curea separată (aceleași producător). Este diferență de 300 lei aproximativ între ele (curea și role).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

Urmeaza sa schimb 2 role la un passat cc.La magazin am cerul pe codul din etka dar mi s-au oferit altele.Cica sunt la fel.

Un sfat ca rog

Screenshot_2018-04-06-18-10-44.png

Screenshot_2018-04-06-18-14-38.png

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din ETKA ai codurile de original, daca ai vrut pe OE codurile ar fi fost identice dar pe alt producator normal ca e un alt cod, fiecare producator are codul lui, fie Ina, Conti, Bosch sau alt producator. Rolele sunt bune dupa codurile din ETKA, iar data viitoare sa nu iti mai faci griji cauta echivalentul codului pe un site de piese auto gen autokarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

In cazul asta o sa le returnez si o sa iau dupa cod.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu un sfat. Am cumparat in februarie un Sharan 2.0 din 2011 140hp. Acuma are 130000 si inca nu a fost schimbata distributia, in carte si pe net am vazut ca se schimba la 180000. Dar tinand cont ca masina are deja 7 ani, nu ar trebui schimbata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre linistea ta ar trebui schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru codul CUPA cand se schimba distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.04.2018 at 10:50, EEXCALADE a scris:

Ia kit dayco,role ina ,pompa hepu

Mulțumesc pentru răspuns. Să înțeleg că nu sunt diferențe între curea/role (același producător) cumpărate separat ori kit-ul complet vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!