Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Multumesc. Este foarte ciudat. Eu dau cautare si nu imi da nimic.

LE. Acum am vazut ca trebuie sa caut la originale.

Modificat de nonel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am schimbat a doua distributie dupa 100.000 km(223.0000 in bord) acum înlocuind si pompa de apa! Acum 4 ani cineva aici pe forum imi zicea ca nu mai tine până la următorul schimb. Toate piesele schimbate erau in stare bună si ar mai fi mers 20mii km. Pompa de apa originala avea paletii din plastic cea noua hepu îi are de metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am gasit in cartea service ultimul schimb al distributiei la 139 286 km. Sa inteleg ca a fost schimbata de 2 ori la 70 000 de km ? Am vazut ca prin carte este recomandat schimbul curelei la 90k sau chiar 120k km. Sa o schimb sau mai pot face inca vreo 15k de km?Mentionez ca nu se aud zgomote ciudate sau scartait. Este vorba de masina din semnatura. Multumesc.00000000000.thumb.JPG.8660ce67c012b0cfa9fc120a5200d2bf.JPG

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca acum am ~ 210 000 km  (nu mai pot modifica)  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu a pus pe original si a preferat sa schimbe mai repede. Cat timp iti permite buzunarul nu e ceva iesit din comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati disperat nene cu "original"! Eu am făcut 100mii km cu kit conti(adica exact ca ce era pe mașină din fabrică) si cureaua e impecabilă. O să fac si niste poze sa pun pe forum. Poti să faci o verificare vizuală ptr liniștea ta sufletească.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E normal sa fie impecabila, doar e in perioada garantata de producator. Daca ea se schimba la 120k, producatorul face teste care sa garanteze buna fuctionare cu mult peste aceasta limita, tocmai pentru a garanta ca tine fara probleme numarul de km specificati. Daca ar fi franjuri la 100k, cam nasol, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Pentru un passat b7 1,6tdi CAYC an fabricatie 2012 la care a fost schimbata distributia si pompa apa la 91k, la cat se recomanda urmatoarea schimbare? Masina are acum 156k km si am observat uneori ca scade antigelul in vas. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@polodriver   Conti asemenea cu cea originala insa eu am observat diferenta calitate,in acelasi regim de exploatare si km cea AM era mult mai imbatranita decat cea originala,tot conti de altfel dar cu sigla vw.Ambele au fost cumparate din acelasi loc , un magazin serios .Insa am ramas placut impresionat de Dayco,pret ok si calitate buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Salutare baieti. Am facut astazi schimbul distributiei si revin cu cateva poze pentru a va arata cum se prezentau cureaua si rolele. Rolele mici erau INA, cea mare KOYO  (din japonia) iar cureaua nu se distinge. Rola din stanga avea foarte putin joc (aproape insesizabil), insa celelalte 2 nu aveau deloc. Dar cureaua desi parea OK de sus, daca te uitai cu atentie, pe interion intre zimti se vedeau crapaturi aproape dupa fiecare. Mentionez ca este cureaua originala care a facut ~ 247.000 Km, ce-i drept, in Olanda. Mi-au spus baietii de acolo ca teoretic rolele mai mergeau destul de mult dar cureaua cam trebuia schimbata :)

20180712_160812.jpg

20180712_160505.jpg

20180712_160329.jpg

20180712_160323.jpg

20180712_160819.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

as dori sa aflu la ce numar de kilometri se schimba distributia la masina mea. Detin un Golf 4 TDI 1.9 cod motor ASZ serie sasiu: WVWZZZ1JZ2W248273.Ce piese recomandati pentru schimbul distributiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia originala la volksparts e undeva la 650lei cu pompa la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 minutes ago, calin.g said:

90K.

de ce 90kkm si nu 120-150kkm ca la un bxe?in teorie motoarele sunt la fel,plus ca cureaua care se va pune va fi noua ,deci fabricata recent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel asa recomanda producatorul, restul e discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e,asa a recomandat producatorul cand s a produs ASZ ul intre timp curelele au devenit mult mai rezistente

de exemplu kit ul DAYCO KTB296 se poate monta pe ambele moatoare,BXE si ASZ,de ce trebuie tinut numai 90kkm pe ASZ,cand pe BXE se poate tine 120-150kkm?

am avut pe masina kit skf am si l am tinut cam 130kkm fara probleme

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cureaua e probleme, ASZ are un intinzator cam ciudat. BXE nu are decat rola intinzatoare, e mai usor traseul.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e amortizor de vibratii,nu vad de ce nu ar tine mai mult de 90kkm atata timp cat nu are nici o rola pe el

img23.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate tine, mai conteaza 20k. in plus sau minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Octavia 2 2008 1.9 tdi BXE 117k km, kitul de distributie este cel  original,in carte scrie 150k km,ce parere aveti sa o schimb sau sa mai stau pana la 150 k km? Masina e luata de noua si stiu cum s-a mers cu ea,nu mi-am batut joc de ea..

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si da si nu,totusi are 10 ani stiu ca nu scrie nicaieri de ani dar totusi bate la ochi,eu am facut 130kkm cu o curea dar i am facut relativ ,,repede,, 6 ani

in functie de starea axei cu came si a tachetilor o mai poti tine sau nu,si evident al crapaturilor de pe dosul curelei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, eu nu înțeleg de ce îmi recomanda toți mecanicii la care am fost schimbul la ASZ ul meu din 2001 schimbul la 60000 de km a distribuției?Voi de ce spuneți că se schimba la 90000km?

Am uitat sa spun că are 6 ani de la ultimul schimb!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbarea mai repede a curelei aduce profit instant

cum am discutat mai sus cu calin,e identic kit ul cu bxe,la asz ai in plus amortizorul de vibratii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beidaud, avem acelasi an , aceeasi  motorizare, eu l-am schimbat la 60k. daca nu ma insel, consider ca nu merita riscul, 10 ani e destul pentru orice curea indiferent de km. Totusi  lucreaza intr-un regim de tensiune, temperatura ridicat, imbatraneste mai rapid decat una de accesorii.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca o mica paranteza,degeaba schimbam prima distributie la 150kkm pt ca in jurul valorii de 200kkm se duce axa cu came si tachetii si tot va trebui umblat la distributie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!