Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

On 5/30/2018 at 9:24 AM, Bicaconstantin said:

Am citit mai multe comentarii si nu inteleg,o parere autorizata daca se poate, la cit se shimba distributia la wv.passat 2.0 140cp. anul 2014?

Niste ghiduri cu intervale de schimb de la Continental si Gates, din pacate nu vad fix modelul mentionat de tine, ci doar cele mai vechi.

La B7 ca al tau, se schimba la 210.000km din cate stiu eu. Inainte era simplu, manualul continea aceasta info... acum insa... taiere de costuri la pagini in manuale?

http://aam-europe.contitech.de/pages/downloads/docs/Poster-Wechselintervalle_de_en_es.pdf

https://assets.gates.com/content/dam/gates/home/resources/resource-library/catalogs/timingbeltreplacementguide.pdf

Informatii pt B7 poti vedea aici (210.000km): 

Aici mai poti vedea aceasi informatie, 130.000 mile adica 210.000 km:

https://www.beachhouseimports.com/maintenance-schedules/VW-2012-PASSAT.pdf

 

 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci 210.000 km in 25 de ani, nu schimbi distributia 25 de ani?

Durata e la fel de importanta ca si kilometrii, asta nu zice lumea. 

Pagubele sunt atat de mari, incat nu merita sa-ti asumi riscurile. In fine, pe banii lui, fiecare face ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Omulrecent said:

Durata e la fel de importanta ca si kilometrii, asta nu zice lumea. 

cred ca in cazul asta, zice producatorul, nu lumea. Daca iei argumentul cu "nu merita sa risc, mai bine schimb" poti deci arbitrar sa schimbi cand doresti, la cati km doresti.

Raspunzand strict la ce recomanda producatorul, astea au fost sursele gasite de mine. Daca ai ceva mai complet, ar fi super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, schimba distributia la 25 de ani. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu, aici nu intram sa ne antagonizam unu pe altu in discutii fara sens, ci sa ne ajutam.

Deja ti-am sugerat ceva mai sus, dar iti explic mai clar ca se pare ca nu prea se intelege:

- eu am postat niste surse cat mai credibile si multiple, nu doar una. Te-am rugat daca ai tu altele mai bune sa le postezi si aici, cu multumiri.

- ti-am mai zis si ca daca mergi doar pe argumentul "nu vreau sa risc" poti sa schimbi la un an.

Deci as putea sa iti raspund si eu ceva de genul "ok, atunci schimba la 1 luna", cum ai facut tu mai sus cu o postare inutila spunand "schimba la 25".

Omul a intrebat la cati km se schimba si i-am raspuns... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe MARCI AUTO (nu piese) de ceva ani au obisnuita sa dea garantie "life time" anumitor componente, doar ca acel "life" nu e de om ci e a masinii ? care oricum in viziunea lor nu depaseste 10 ani .Eu in general tin cont de recomandarile PRODUCATORULUI  nu al COMERCIANTULUI (VW in acest caz) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu', ideea e ca cine citeste pe-aici, sa si afle ceva, nu sa vada doar orgolii de 3 lei.

Cu o pagina mai devreme am spus despre situatia pieselor la masina mea, la 5 ani si 160.000 km.

Intamplator, asa era si recomandarea PBN, de unde a venit masina si nu regret ca i-am ascultat (desi nu sunt nici pe departe fanul lor).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...orgolii ?!?  

...ideea era ca daca te uiti pe recomandarile PRODUCATORILOR nici o curea nu e garantata mai mult de 10 ani indiferent de marca/motorizare; parerea mea e ca daca nu sunt alte specificatii decat km, a nu se depasi aceasta limita de timp .

   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa vad si eu o curea de distributie garantata de producator 10 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rsz_20150505_100351_zps8mh5hsyj.jpg

Modificat de calin.g
Cureaua mea originala Dayco e data de expirare a producatorului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omulrecent ....daca te uiti doar in siteul contitech postat de colegul  "detinator" la inceputul acestei pagini gasesti curele garantate 10 ani ; daca nu crezi cauta si la gates si la dayco .Peugeot are aceste garantii de peste 200Kkm si 10ani la curelele de distributie de prin 2000-2001 cand VW inca dadea 90Kkm .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@floro_st205 daca te uitai pe o cutie de distribuitie si citeai carticelele din ea....vedeai ca Contitech garanteaza 5 ani orice curea, inclusiv cele de accesorii.
Dar trebuie sa detii facura de achizitie si factura de la service-ul (autorizat RAR) unde sa facut montajul!
Sau vezi aici, ai tot ce te poate interesa: http://aam-europe.contitech.de/pages/garantie/5.cshtml

 


34448064_1845818458783427_20453297234703

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite ce spune siteul indicat de tine ? 

SnapShot_180612_125958.thumb.jpg.20a100b2d4365bda7b9bdfa1ddb3b79b.jpg

 

....garantia aia de 5 ani e din alta poveste ;dar totodata ei spun si asta http://aam-europe.contitech.de/pages/downloads/docs/Poster-Wechselintervalle_de_en_es.pdf  unde vad si intervale de 10 ani ?

....deci ?!?!

 

 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbiti despre lucruri total diferite:

1 Continental da GARANTIE de 5 ani la piesele noi care au fost montate corespunzator si corect...daca in intervalul de 5 ani apar probleme si esti inscris in programul de garantie Continental iti schimba piesele problematice.Ca sa ai parte de astfel de tratament piesele vor fi demontate de pe masina si intr-un final vor ajunge la reprezentantul de garantii care are ultimul cuvant.

2 Perioada de Service a curelelor care in functie de anumite criterii difera de la marca la marca si de la motorizare la motorizare.Asemeni aici se poate lua in discutie problema ''amintita'' de cei de la Continental care recomanda daca nu exista criterii de baza dupa care te poti ghida sa nu depasesti maxim 7 ani ca durata de schimb.PERIOADA DE SERVICE nu are legatura cu PERIOADA DE GARANTIE amintita mai sus.

3 (Asta e bonus din partea mea) Pe fiecare curea de distributie sau set de distributie Continental veti gasii specificatia ''a se monta inainte de/ install'' data cutare.Regula lor este ca perioada de stationare a produsului (curele de distributie sau seturi de distributie) sa nu depaseasca 5 ani in depozit,raft,magazin ...etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, GABIVVX said:

1 Continental da GARANTIE de 5 ani la piesele noi care au fost montate corespunzator si corect...daca in intervalul de 5 ani apar probleme si esti inscris in programul de garantie Continental iti schimba piesele problematice.

In cazul curelei de distributie, daca imi inlocuieste aceasta piesa (cureaua) nu ma ajuta cu nimic. 

Un defect al curelei duce la avarii motor f grave, m-ar interesa sa acopere reparatia sau inlocuirea tuturor componentelor defectate in urma ruperii curelei

20 hours ago, GABIVVX said:

3 (Asta e bonus din partea mea) Pe fiecare curea de distributie sau set de distributie Continental veti gasii specificatia ''a se monta inainte de/ install'' data cutare.Regula lor este ca perioada de stationare a produsului (curele de distributie sau seturi de distributie) sa nu depaseasca 5 ani in depozit,raft,magazin ...etc.

E normal sa incerce sa dea niste limite, pana la urma e si interesul lor sa vanda mai mult, si sa evite orice fel de posibile probleme, chiar daca vechimea ar putea afecta numai 0.0001%, pt un producator tot e avantajos sa posteze astfel de recomandari. Uneori raman doar recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi faceti MARE confuzie intre "RECOMANDARI" si "GARANTIE"....

@detinator....un defect al curelei NU exista, acestea sunt verificate si testate pana sa iasa pe piata si daca iti crapa un motor dupa montaj, este stict vina mecanicului si a seviceului unde sa facut montajul, de aceea ai un minim de 6 luni si un maxim de 12 luni garantie ca ti-a fost montat kit-ul de distribuiie la service.
SI cinee si-o face pe bordura sau la SC Garajul dintre blocuri SRL....isi asuma orice risc.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii colegi au raspuns foarte corect, inca nu am vazut garantia de 10 ani. :)

Grija mare la termenii: garantie, recomandare, termen mediu de utilizare, perioada de viata.

Pentru garantiile lungi, va rog sa fiti atenti si la conditiile in care se ofera, degeaba primesti garantie de 30 de ani daca montajul e exclusiv in Australia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin un passat cc 2.0 tdi la cat timp/km se schimbadistributia?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa schimb si eu distributia la masina din profil. Are 167000 si am si piesele. Am luat un kit Conti + curea transmisie tot Conti.

Problema este la pompa de apa. Eu nu prea as vrea sa o schimb, dar daca este cazul trebuie!

Am gasit 2 modele de pompa de la Hepu. Prima este fara contact de intrerupere integrat ( https://www.epiesa.ro/pompa-apa-vw-golf-vii-variant-ba5-bv5-1-6-tdi-hepu-p669m/58945/100091/autoart-286280929/ ), iar a doua cu contact de intrerupere integrat ( https://www.epiesa.ro/pompa-apa-vw-golf-vii-variant-ba5-bv5-1-6-tdi-hepu-p669/58945/100091/autoart-286280708/ ). Nu va uitati la preturi, E-piesa s-a tiganit!

Ce este acest contact de intrerupere? O pot lua pe aceea fara contact si sa refolosesc cotactul existent?

Mai trebuie reglat avansul la CR?

Va multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul original, dupa care identifici piesa AM (daca chiar insisti pentru piesa AM), este:

- 04L121011L - pompa de apa cu garnitura, valva solenoid si suruburi - ~554Lei la Autokarma

 

Din 01.02.2018 nu mai exista programul de piesa veche la schimb pentru pompa de apa respectiva.

- 04L121011LX - poate o mai gasesti la unii dealeri, ar trebui sa fie sub 554Lei, si nici nu v-a trebui sa dai pompa veche.

Modificat de lupo_bv
QUOTE POSTARE ANTERIOARĂ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autokarma nu au niciun fel de pompa pentru motorul meu. Am cautat si ieri, am dat si acum cautare.

Codul pe original il stiam si eu. Sti cumva cine este producatorul pe original?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata cautarea.

Iata cautarea si pentru codul cu X, cu piesa la schimb.

Nu conteaza cine este producatorul pe original, este piesa OE.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!