Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

odata la bkc 2005 -2006 se schimba la 120kkm...sper ca te ai uitat in cartea care trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Am si eu o intrebare vis-a-vis de schimbarea distributiei la masina mea (Seat EXEO, 2.0 CR, CJCA, 2012, 208000Km).

Am achizitionat kitul de distributie original si cel de transmisie Conti/INA si urmeaza inlocuirea (inclusiv rola intinzatoare transmisie si fulie alternator).

Nu am gasit insa informatii despre cuplul de strangere pentru diverse role si fulii ce urmeaza a fi desfacute.

Ma puteti ajuta cu informatii despre valorile cuplului de strangere pentri rolele de la distributie si de la cureaua de transmisie (inclusiv rola de la alternator).

 

Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Probabil s-a mai discutat, probabil s-a mai scris samd, insa nu gasesc deloc....la vw cc din 2012, 2.0tdi, 170 cai, automat, aveti idee la cati km se schimba distributia? Am tot auzi tot soiul de pareri, toate diferite si toate de la service-uri...are cineva informatia din cartea de service?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

210 000 fara limita de ANI(nu scrie nicaieri perioada in ani)si nu de km.??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad, am scris in graba. Intr-adevar, nu este specificat niciun numar de ani ci doar de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/8/2017 at 7:24 PM, Dolfin said:

Am mai repetat pe topic, in acest moment kit-ul de distributie OE este semnificativ mai ietin ca un kit AM, iar pompele de apa au aproximativ acelasi pret, aceea AM cu cea OE cu piesa veche la schimb.

Salut ! Ma gandesc sa schimb distributia, si as pune ceva OEM, toate piesele pentru masina din semnatura sunt in jur de 750ron.

Dolfin, pretul din reprezentanta este mai mic ? Sau de unde cumperi piesele OEM mai ieftine ca AM ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aici de pe forum de la Volskman, de la Autokarma, de la Epiesa, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa schimb distributia la masina din semnatura si nu stiu ce sa cumpar...ce contine "kitul de distributie"? Mi s-a spus ca mai trebuie cumparat: curea accesorii si intinzator. Stiu ca mai trebuie si pompa de apa (Hepu) dar de restul nu stiu ce sa fac....daca ma poate ajuta cineva cu o enumerare a pieselor ce trebuie cumparate I-as ramane indatorat. Chiar si o recomandare de producator, va rog. Multumesc anticipat.

Modificat de Myanad
greseala tastare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea, 2 role, pompa apa.

Ca producator OEM/Contitech/Dayco/etc/pompa apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua de accesorii este ceea ce ai scris "curea" si rolele sunt "intinzator" din mesajul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitionarea kit-ului de distributie,va recomand sa o lasati in seama unui service sau mecanic,pe acelasi nr de sasiu sunt mai multe tipuri de piese si dimensiuni....am fost patit si am pierdut timp mult+nervi.O sa va ofere ei alternative de calitate/pret si nu-si pun prea mult peste dar ei raspund pentru tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Myanad

Curea=curea distriburie.

2 role=o rola intinzator si o rola de ghidare

Cureaua de accesorii este acea care"trece"pe la vilbrochen(fulie accesorii)/compresor AC/alternator/pompa servo(bine ar fi sa se schimbe odata cu distributia).

Kit ce l am folosit la masina mea(fa abstractie de pret/e promo:)).

2017-10-04 20.54.44.jpg

Modificat de Cristi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui un chit original vag...numai ca acolo nu stii cine e fabricantu...azi am vazut un chit original vw,si avea cureaua facuta de continental,rolele skf...asa ca,ori iti alegi pe bucati,ori comanzi un chit original si afli fabricantul cand ajunge la tine...da ma gandesc ca daca face pentru chitul original, orice fabricant isi da interesul,fata daca ar vinde AM..

Modificat de leon07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect..am omis asta..asta care l-am vazut expira prin 2020..nu mai tin minte data fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 2020 este recomandat a se monta!!

Inca o atentionare, de la caz la caz vine cu prezonul pt.rola intinzatoare majorat, deci ai doua variante 1. majorezi filetul in bloc, 2.inlocuiesti rola intinzatoare din kit.

Eu am optat pt.kitul din bucati pt.ca mi am pus ce am vrut.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa ma gandeam si eu sa le iau separat..ce parere ai de continental? am una pe masina de 7 ani,da am auzit pe cineva ca nu ar mai fi chiar asa de stralucite la momentu de fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dau sfaturi in privinta asta!!

Toate sunt ok, depinde de"gusturile"fiecaruia.??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai conteaza gusturile( financiare daca la asta te referi)?cu distributia nu prea e de joaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, vine majorat, deoarece atunci cand scoti vechiul prezon, iese cu tot cu filet ? Sau care este motivul de fac prezonul marit ?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt.ca au fost cazuri in care acel filet  s a smuls din diferite motive.

Nu neaparat din pct.de vedere financiar m am referit la gusturi. Unii se mandreasc ca au pus OEM, altii spun ca Contitech e fabricata in Romania si nu e ok, ca unele pompele de apa Hepu sunt cu turbina de plastic si altele de bronz/etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum pompa de apa clar o iau hepu,role ina,sa vedem cureaua..as baga tot continental ,ca ti-am zis am una de 7 ani si o mai tin maxim o luna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cristian Popescu77

Schimbat distributie, Dayco, curele Conti,senzor temperatura G62. Pompa apa Hepu.:rolleyes: 

Passat b5.5 BGW 2.0 din 2005

20171019_153416-567x1008.jpg

20171019_161258-567x1008.jpg

20171019_153356-567x1008.jpg

20171019_151259-567x1008.jpg

Modificat de Cristian Popescu77
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La audi a4 b8 2011, motor de 2.0tdi CR si 143 cai, in cartea tehnica se specifica la planificator service(mentenanța) ca distributia pentru motoare 1.6tdi - 2.0tdi se inlocuieste la 210.000km, fara specificatie de ani. Momentan masina are 130.000 km, ce sa fac? Sunt programat la reprezentata, dar cei din Romania mereu spun, 5 ani sau ca e deja depasit nr de KM.... Colegii cu motorizari asemanatoare cum ati procedat? are cineva distributie  pe originala si peste sau 180.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!