Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

cureaua originala pe ce producator vine?dayco?

cel mai mult conteaza cine monteaza cureaua,sa o tensioneze corect

eu am kit skf cu tot cu pompa de apa si nu am nici o problema...are 100kkm facuti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum sa nu o intinzi cum trebuie?? Rolele au semne!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au fost probleme de tensionare,prea stranse de au smuls si prezonul de la intinzatorul hidraulic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista cheie dinamometrica pt.asta, acum daca fiecare i si face distributia in parcare...i si asuma si riscurile!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, mami said:

multumesc colegi. ce aleg acum? DAYCO{ ZGOMOTOASA}, CONTI, GATES. sfatul de la doi profesionisti conteaza. cu stima si multumesc anticipat

*up to 2003 every 90.000 km (54000 mi) ,from 2004 every 120.000 km (72000 mi) 

*te incadrezi la interval de 90.000.

 

*Varianta economica- daca ai piese originale montate la vechea distributie (pompa de apa ne intereseaza in mod deosebit),poti schimba doar cureaua de distributie dar asta inseamna ca la alti 40.000 maxim 50.000 km facuti trebuie schimbata toata distributia.

*Varianta premium- schimbi toata distributia,inclusiv pompa de apa si te axezi pe original sau producatori premium.

*Varianta medie- schimbi doar setul de distributie,fara pompa de apa,si alegi un producator af bunicel,spre exemplu ...Ina face toti banii.

Eu presonal nu recomand sa se depaseasca 6 ani ca vechime a curelei de distributie.

 

 

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat set curea GATES, pompa apa GRAFF, anexe DAYCO, termostat MAHLE. vineri dimineata intra la revitalizare, va tin la curent cu lucrarea. cost piese 725 ron.

    MULTUMESC MULT DE PROMTITUDINE SI EXPERTZA LA TOTI BAIETII.

       MULTUMESC IN MOD DEOSEBIT LUI EEXCALADE SI LUI GABIVVX PENTRU ANALIZA SI ARGUMENTARE.

      cu stima.

Modificat de mami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde gasesti pompa OEM la 200ron, ca mie mi-au cerut peste 500 si una OEM la schimb.

4 hours ago, ionut10a said:

au fost probleme de tensionare,prea stranse de au smuls si prezonul de la intinzatorul hidraulic

da ,dar AXR-ul e de pe vremea cand inca se faceau motoare pe vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea pompelor de apa OEM cu piesa veche la schimb nu depasesc 250-300 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, mami a scris:

am comandat set curea GATES, pompa apa GRAFF, anexe DAYCO, termostat MAHLE. vineri dimineata intra la revitalizare, va tin la curent cu lucrarea. cost piese 725 ron...

Nu reusesc sa inteleg cum dupa procesul de analiza ai decis sa cumperi piese AM la un pret mai mare fata de OE (de la magazinele on-line sau volskman de pe forum).

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemna ca cele de pe ALH nu se inscru la "majoritatea". NU ma crezi,suna la quark motors timisoara ,vezi ce-ti zic aia.

iti dai seama ca la 300 o luam cu ochii inchisi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 038121011AX - pompa apa ALH cu piesa veche la schimb este 202Lei la AutoKarma si probabil asemenea la volskman pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi ca si alea ce le-a luat ultimul mecanic tepar pe pejo-ul din familie,

- da dom'le sunt originale.

Si cand au venit, erau original. Original Birth mai exact! piese pe care am zis sa si le bage in anus!!

 

asa e cand merg femeile sa repare masini.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confunzi lucrurile si magazinele.

Eu ti-am dat codul OE, cauta singur pe net si vezi la ce pret se vinde, nu trebuie sa ne crezi pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pe autokarma, ca nu au decat aftermarket listate iar la originale nu gaseste dupa cod. si un catalogul lor de piese e 115 euro cea cu ax

ok, am sunat acum la astia de la reprezentanta, acum 2 ani era 500, acum e 370.

la un magazin local de piese auto ar fi la 230 cu piesa la schimb.

Deci o fi :). S-a cam schimbat pretul destul de mult.

eu am dat in jur de 200 pe hepu in martie 2015

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distributie schimbata la 7 ani(fara 3luni) si 52000km. am gasit curea cu dintii rotunjiti binisor, fara sa se mai cunoasca scrisurile doar o stanta. cureaua nu era crapata. ambele role aveau ceva joc nu foarte mare. pompa de apa fara scurgeri , fara x in coada(deci produs nou nu reconditionat), dar cu turbina de plastic. dupa cum am scris mai sus toate piesele au fost originale. am pus: curea distributie gates(belgia), pompa apa graf(italia), anexe dayco, termostat gates. verificat avans si injectoare. totul este in parametri. acum baga caldura nu tre sa ajung la galati pt asta. si ca fapt divers sper sa nu fie placebo dar parca acun trage mai bine. la relanti arata 0.8 fata de 0.9 cat arata inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine, insa preferabil ar fi sa se mai verifice odata avansul, injectoarele, si canalele 18/23 la injectoare. Trebuie sa te incadrezi intre 0.5 si 0.6 l/h iar ca si cantitate injectata 4.4 si 5.5 mg/str.

Totul depinde si te starea injectoarelor, si de cat de bune sunt o-ringurile la injectoare de asemenea reglajul lor. Eu cu motor asemanator cu AXR (BKC) in exterior cu roti de 15 scot consum de 4.3- 5 % max, iar daca alerg ilegal scot 5.5, in Bucuresti dimineata si seara la ore de varf, viteze medii de 18- 22km/h pe distante de minim 23 km (Buc strabatut de la Nord la Sud prin oras) scot 7-7.5 %. Am vazut aceasi masina si motor scotand 13%, reglajul conteaza enorm.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau folosit cale la montarea curelei?ideal e 0.4 -0.6 la relanti

de verificat ca avansul sa fie pe 0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, 

Care este limita oficiala de km/ani la care se schimba distributia la golful meu ?

 Golf 6 1,6 MPI, an fabricatie 2009.

Mentionez ca am schimbat distributia in 2013 la 45.000 km si acum am aprox 70.000 km.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Engine control toothed belt change interval.not prescribed by the manufacturer 

Engine control toothed belt test mode,first time at 90.000 km (54000 mi) ,, then every 30.000 km (18000 mi) 

Daca schimbi la 90.000 km si maxim 6 ani vechime este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Multumesc pentru raspuns GABIVVX.

Atunci eu nu inteleg de ce daca mergi la service si intrebi ei zic ca se schimba la 50-60.000 km sau la 4 ani in cazul in care nu faci km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neapărat, poate că folosesc Autodata unde în afară de ce a scris Gabi mai sus mai scrie şi asta

58a76a6a6c54d_inlocuirecureadistr..JPG.a936e9056a9090a305c0789364a37308.JPG

În Elsa nu am întâlnit să scrie aşa ceva probabil din cauză că diferă de la un producător la altul şi la acelaşi producător se poate schimba intervalul prin îmbunătăţirea tehnologiei. Normal este ca producătorul să spună care este intervalul de schimbare. De exemplu pe site-ul de la Gates este un manual cu intevalele de shimbare la curelele fabricate de ei pe tipuri de maşini şi ani de fabricaţie, iar Continental scrie AICI că pentru maşina ta nu este un interval de shimbare ci numai vefiricare cum ţi-a scris Gabi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta la aftrmarket. La oem spune reprezentanta,manualul sau vesis. Nu stiu exact ce folosesc la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 10k am schimbat distributia cu contitech si pompa apa hepu plastic. Acum e totul demontat ptr modificari.

Ce alternativa am ptr pompa de apa metalica? Am inteles ca SKF dar nu sunt sigur, ce alte marci cunoasteti?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!