Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Golf V, motor BSE din 2008, 40.000 km

Trebuie schimbata distributia ? Mi s-a spus ca m-ar costa 1200 lei.

Daca nu o schimb, si se strica, cheltuielile sar cu mult de 1200 lei?

Multumesc!

Modificat de Valentin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sare distributia cheltuiala poate fi tripla ....pana la inlocuire motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere km, nu. Avand in vedere vechimea si banuind ca nu a fost schimbata niciodata, atunci da (cauciucul isi pierde din proprietati in timp).

Ar fi mai mult decat indicat sa schimbi dupa 8 ani, costurile variaza in functie de service si de piesele pentru care optezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/27/2016 at 7:48 AM, Alextz said:

 

Buna, stie cineva ce semnifica acest "biletel", oare distributia trebuie facuta la acel nr de km trecuti acolo sau ca atunci a fost schimbata? pls, sa ma ajute si pe mine cineva..mersi!

13838330_1116100441779892_1097585386_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A FOST FACUTA la nr de km trecuti pe eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Cand schimb kitul de distributie+pompa,apa trebuie sa schimb si kitul de transmisie? Ce include kitul de transmisie si la cati km se schimba la octavia 2 1.9 bxe?  Din ce am vazut eu un kit de transmisie ajunge pe la 300-350 lei.

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba kitul de distributie (curea, role, ppa. apa), si cureaua de accesorii, in rest nimic, daca nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nici macar aia de transmisie. Se verifica vizual,nu au legatura una cu alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am 40 mii de la al 2 lea scimb de distributie  si 2 ani.

Ma gandeam sa o schimb pe la 60 mii... este repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inlocuieste la fiecare 180/210 mii km in functie de anul masinii . 

Daca ai pus un kit bun stai linistit 4-5 ani 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..am pus pompa heupu cu distributie de la porche

Dar am auzit ca altii o schimba pe la 60 mii daia.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma apropii de 200 de mii de km si ma gandeam sa pun distributie oem,dar am o mica retinere cu pompa de apa 03L121011GX,X=rectificata este ok ? sau sa merg pe pompa AM ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In kit OE se afla dayco sau contitech. Mergi pe pompa hepu

Marius 

La 60 mii km se inlocuiesc distributiile la masinile din anii '90

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am un Golf 5, 1.9 tdi, 105 cp si as vrea sa stiu daca trebuie sa schimb distributia. Am luat-o la 120.000 km in 2010 si am schimbat tot atunci distributia. Pana acum am facut 42.000 km. Atunci mi s-a spus ca trebuie sa schimb iar dupa 60.000 (deci as mai avea vreo 18.000). Dar recent un mecanic mi-a zis ca trebuie schimbata pentru ca un kit este valabil doar 4 (sau 5, nu mai tin mine) ani. Ce ziceti, sa risc sa mai merg macar 10.000 sau sa dau fuga la un service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios cum kitul meu de distributie a fost schimbat in Germania golf 5 1.9 105 CP  si scrie pe el ca e valabil de la 240 000km pana la 360 000km. In cartea masinii distributia e valabila 120 000km.

 

OK, sa spunem ca piesele aftermarket nu sunt la fel de rezistente precum cele OE, insa de la 120 000km la 60 000km e cale lunga. Eu am sa schimb preventiv pe la 80-90 000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat, adica distributia ta e valabila de 2 ori mai mult decat a mea. Nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-am crezut din prima si vad in tabel. Tocmai de aia mi se pare ciudat ca in Ro suntem invitati sa schimbam la 60k.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, deenman said:

Te convingi singur atunci:

 

http://aam-europe.contitech.de/pages/downloads/docs/Poster-Wechselintervalle_de_en_es.pdf

 

Interval de schimb la motorizarile edc 16 pe golf 5/jetta BKC BXE BLS este de 120 000km. 

corect,la motorizarile bkc bxe si bls distributia se schimba la 120 ooo km,anul fabricatiei pana in 2006,

iar cele de la 2006 in sus la 150 ooo km

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci care este motivul pt care am auzit si eu mecanici vehiculand cifra de 60 000km? de unde au scos aceasta cifra?

 

OK, piesele nu sunt oe, sunt OE/AM nu tin 120 000km, insa 60 000km este foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am auzit chestia cu 60.000 la representanta VW in Cluj (Autoworld), unde am schimbat (deci e versiunea oficiala la noi, nu parerile unor mecanici). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista limita de timp ptr 1.6 tdi CAYC sau doar de kilometri ?

Eu am 147k km dar masina implineste in septembrie 5 ani, unde am facut revizia mi-a spus ca ar cam trebuie facuta distributia, eu i-am spus ca din cat stiu eu se face la 210k ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, eu am ajuns la concluzia ca raspunsul corect la aceasta intrebare depinde de dealer... :(

Cat am facut reviziile la avia, mi-au spus ca trebuie sa fac schimbul distributiei la 5 ani, chiar daca in carte este indica doar limita de km: 180.000.

In cei 2 ani in care am fost cu masina la elcargid am intrebat de fiecare data si raspunsul a fost invariabil, nu exista limita de timp, doar de km.

Anul acesta din lipsa de timp n-am mai ajuns la elcargid asa ca m-am dus la avia pentru revizie si iar mi-au spus ca ar trebui sa schimb distributia la 5 ani.

In concluzie i-am rugat sa faca o verificare vizuala si a zis ca arata bine.

Masina inplineste 7 ani in decembrie si are un pic peste 100.000 km cu distributia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai pastrezi masina o poti schimba, tot pe tine pica schimbul. Daca in maxim 1 an de zile doresti sa o vinzi, nu are sens sa o mai schimbi. Decizia iti apartine, orice cauciuc care lucreaza in conditii de temperatura si intindere continua are de suferit. Ba mai mult, trecerile de la cald la rece slabesc in timp materialul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!