Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

oare este vreo diferenta intre kitul care l ai zis tu si oferta delcar in care zice kit distributie 038198119?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, stiu ca s a scris despre pompe de apa firma hepu ,dar eu am cumparat deja si urmeaza sa montez Airtex, este pana la urma o tragedie  cu Airtexul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare este vreo diferenta intre kitul care l ai zis tu si oferta delcar in care zice kit distributie 038198119?

 

Acela este cod pentru kit distributie ATD la masini produse pana in 01.08.2003.

Cureaua de distributie este aceeasi si o piulita, restul sunt diferite, se inlocuieste si o piulita cu un surub:

- 038109119P sau 038109119S - curea dintata Z=120

- 045109243C - rola intindere

- 03L109244C - rola directoare

- 038109454A - piulita M8

- N0195315 - surub M8x40

 

NU folosi acel kit!

 

Edit reason: completari

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest kit il am pe factura de la ultima distributie schimbata la delcar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este fabricata in 20.11.2003, asa cum ai scris, atunci nu este corect.

Sa nu confunzi cu data de achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este fabricata in 20.11.2003, asa cum ai scris, atunci nu este corect.

Sa nu confunzi cu data de achizitie.

 

masina cumparata din germania....nu mai am brief urile si pe talon scrie data primei inmatriculari 20.11.2003.cum pot afla luna exacta in care e fabricata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la orice dealer VAG poti cere acest lucru (ceri decodare VIN).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Urmeaza sa-mi schimb distributia insa am ceva nelamuriri vis-a-vis de pompa apa.Am ales initial Hepu,insa mecanicul care o va monta mi-a spus ca in ultimul timp au picat cam multe in garantie.La el am facut schimbul si tura trecuta,curea Gates,pompa Graf,role inna.

Acum pun kit Inna,iar pompa... Hepu,SKF(are paletele de plastic,e vreo problm.?) sau am mai fost indrumat spre Saleri Sil,italieni,care asta fac de o viata).Acum stiti si voi,la cate bordeie atatea obiceie,multi mi-au spus ca Hepu sunt cele mai cel,altii recomanda skf,Dolz etc.Oare kitul de la Conti,cu totul,ce pompa are,stie cineva?Ruville am inteles ca doar impacheteaza,

 

Modificat de ovidiu-lucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conti are Hepu, cel putin asa am gasit pentru masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus 2 pompe Hepu, a 2-a are 10mii numa', nu am avut probleme. Cea OEM are palele de plastic, asa ca nu e asta un reper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SOT 2007 1.9 TDI , 80000 KM, auto cumparat de noua. Ma gandesc sa schimb distributia datorita celor 8 ani si ceva de cand am cumparat-o, intervalul de km nefiind incheiat 120k. Am inteles ca cele mai bune sunt curelele Contitech, role INA si pompa Hepu. Am dat peste o firma ce comercializeaza piese auto si in oferta apar si piese OE (nu OEM). Diferenta la bani fata de cele After Market este de 20 de lei. Ce credeti? Sa iau After Market sau OE? Nelamurirea mea este ca am cumparat stergatoare OE ambalate cu sigla VW, si pe stergatoare scria Valeo!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW nu are fabrici de piese, le ia de la producatori (valeo, conti, etc) dar in teorie testele de calitate ar trebui sa fie un ceva mai ridicate pentru piesele inscriptionate cu sigla VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am un golf 4 1.6 din 2002 si i-am schimbat de doua luni distributia, pompa apa, role, curele, tot ce trebuia. Problema este ca dupa doua saptamani a inceput sa scartaie cureaua accesorii (schimbata odata cu distributia). Intorcandu-ma la mecanic, mi-a spus ca s-a umezit, a intrat nisip fiind scutul scurt si nu am ce sa ii fac, doar sa astept sa se curete in timp. :banghead:

Problema este ca e foarte enervant zgomotul. Se aude mai intens mai ales cand accelerez. 

Ce pot sa fac? Se poate pune un altfel de scut sa evit pe viitor sa se mai intample acest lucru? De schimbat cureaua, rolele nu mi le va schimba mecanicul doar daca le platesc probabil din nou.

Sper sa primesc un sfat de la voi! Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica rola de pe alternator/incarcarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc!

Aaa si cand am fost la mecanic, a dat cu un spray pe curea, a incetat pe moment sa mai scartaie pt 2-3 minute, apoi a inceput iar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa schimbi intinzatorul si rola fixa de la anexe.Demontata cureaua si vezi care este problematic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. O sa incerc si asta. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

  La masina din semnatura, in carte se specifica inlocuirea curelei de distributie la 150.000 de km, fara sa se specifice si o durata maxima de timp. In cazul in care distributia ar fi fost cu piese de origine, chiar daca nu s-ar fi atins numarul de kilometri, tot s-ar fi inlocuit la un anumit interval de timp ( 8-10 ani probabil ). In august 2012, la 60.000 de km, distribuitia si pompa de apa au fost inlocuite cu piese aftermarket ( cel mai probabil Conti si Hepu ). Intrebarea este cand ar trebui sa schimb urmatoarea data distributia? Ma intereseaza mai ales o durata in ani deoarece acum masina are putin peste 106.000 de km, deci nu fac multi km pe an.

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 mii km fara limita de ani

unii producatori ca Peugeot recomanda maxim 10 ani insa VW nu are limita de ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat-o la 8 ani , nu avea decat 60k , arata super, am pus ceva poze atunci, m-am gandit ca si-a facut destul datoria.Pe curea era stampilata data de schimb la 10 ani, Dayco. Conteaza mult uzura km. de se schimba mai devremein jur de 5 ani asta daca te apropii de interval.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti, am achizitionat primul meu vw si totodata prima masina vreau sa schimb distributia este un golf4,1.6,AUS ce imi recomandati, ulei, pompa de apa, filte de benzina, aer si habitaclu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24 martie 2016 at 8:54, GABIVVX a scris:

trebuie sa schimbi intinzatorul si rola fixa de la anexe.Demontata cureaua si vezi care este problematic.

Rola intinzator, rola ghidare, curea transmisie, cureaua accesorii (conti) sunt schimbate odata cu distributia (800 km facuti pana acum) si cureaua accesorii scartaie din ce in ce mai rau cand accelerez. Mi-a zis mecanicul ca e putin uzata pe margini. Am avut compresorul blocat, l-am inlocuit. 

Am fost la 3 mecanici pana acum. Unul mi-a pus cureaua invers si nu scartaia. 

Un sfat: sa fie tot cureaua de vina? Ce marca imi recomandati? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si rola de pe alternator(sa vezi daca tine ambreiajul de pe ea)/verifica si starea bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a verificat alternatorul, la tester nu am nicio eroare. O sa schimb din nou cureaua sa vedem ce sa intampla. Dar nu stiu ce marca! Tot contitech?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!