Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

eu am schimbat toata distributia la 170000 si ma ajuns undeva la 400 euro cu manopera(curea contitech sau cam asa ceva din fibra de carbon,care duce cica 150000)cat despre curea eu stiam ca se schimba la 90000 si dstributia la 180000 asa ca nu vad de ce se alarmeaza lumea la 120000 dar sa lasam asta

dupa schimbarea distributiei mi se pare ca motorul este mai zgomotos(parca ar bate avansul) in concluzie stie cineva daca la mine mai trebuia ajustat avansul, dar gagii nu au mai facuto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. distributia trebuie schimbata la 90.000 (cel putin la motorul meu)

2. Cum bate avansul? :) Avansul este un moment... :P Anyway, raspunsul este DA, dupa schimbarea distributiei TREBUIE reglat avansul (un lucru pe care cei de la AUGSBURG il ignora)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se face cu vag-com?

detin eu intrefata si laptop

Va rog nu mai faceti quote la postul anterior

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce-am spus mai sus este valabil pt non-PD-uri, acum am vazut ca tu ai PD, nu stiu cum e la tine... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele PD avansul este automat, nu se regleaza !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele PD avansul este automat, nu se regleaza !!!

si in cazul asta cum iti explici ca la mine e mai zgomotoiaasa dupa schimbarea distributiei

si iarasi inca o intrebare: pt cea mai pus frabricantul roata zimtata(cea de distributie) de la chiulasa cu gauri ovale la prindere, daca nu pt reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la paginile 33, 34 se arata exact ce face rota dintata, adica: cand atinge senzorul acesta induce un curent de inalta tensiune care la randul sau ii dicteaza la pompa injector momentul injectarii motorinei, daca pozitia rotii zimtate e modificata(la mine gaurile de prindere sunt ovale) automat se schimba si momentul injectarii cu toate ca, pistonul nu este ajuns pe pozitie

deci cred ca si la mine se regleaza avansul dar nu stiu cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata fratilor ! Am rezolvat-o si eu. Am fost cam nedumerit si speriat dar totul s-a rezolvat cu bine :rolleyes: . De azi dimineata de la 9 pana pe la 12, schimbat : distributie (curea distributie - Contitech, rola ghidaj si intinzatoare - INA), filtrele si uleiul. Total piese + manopera : 14.320.000 ROL. Deocamdata multumit.

O intrebare as mai avea desi cred ca sunt offtopic aici .. scuze. Am trecut de la Castrol SLX LongLife II 0W-30 la Valvoline 5W-40 (tot VW approval pt. PD). Omul mi-a scurs uleiul vechi si l-a pus p-asta nou direct. Trebuia curatat motorul inainte de a pune uleiul nou sau ceva de genul asta ? :angry:

Mersi

Unde ai facut operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu distributia. se pare ca nu a fost schimbata la 90k. piese (curea gates,role ina, pompa ceva cu T) 818 RON si manopera 200RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pret si de la noi, sper sa ajute si sa nu fiu acuzat de publicitate mascata fiindca nu e (mascata :blink: ): Volksparts

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

Am citit si nu m-am lamurit :) .

Unde pot schimba distributia (ieftin, bun si fara dureri de cap) ? Este Augsburg singura solutie mai de doamne ajuta :P ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri ;) ,

ionutc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la augsburg e ok pretul. ai si garantie 60k. Garantia e pe bune... testata.... si nu e doar la piesele schimbate.... e la toata paguba produsa. Oricum..da domane sa n-ai nevoie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hai sa va sperii putin: amicului meu tocmai i-a pleznit pompa de apa - a adus un A4 TDI PD, din 2003, cu 120000 km , cica reali daca e sa ne luam dupa caietul de service (complet, la zi) si dupa aspectul masinii - impecabila dealtfel... Saptamana trecuta fara sa forjeze in vreun fel masina, ba chiar stand pe loc la relanti, deodata a observat apa multa curgand sub ea si aburi. A oprit imediat motorul, a impins-o in garaj si s-a apucat de demontat. In final a descoperit pompa de apa facuta terci - am vazut-o personal - deci, rulmentul complet distrus, rola de la pompa de apa se misca excentric ca si cum rulmentul nu ar fi avut bile deloc si toate paletele de la pompa sparte - fusese de plastic (partea aceea ca o elice)... A doua zi a venit mecanicul si a constatat spre fericirea lui ca nu sarise de la punct desi avea extrem de multe sanse. A curatat toate bucatile - cioburile- provenite din elicea pompei si a inlocuit-o. In caietul de service aparea recent schimbata odata cu distributia - e clar ca nu ne mai putem increde nici in caietele de service.... Acum intrebarea mea e alta - daca elicea era de metal, cum multi spun ca ar fi mai avantajos - la cum se misca axul pompei care avea joc de 5 mm cel putin in diametru - deci ansamblul se putea invarti ca un titirez ametit in corpul pompei - ce s-ar fi intamplat? elicea de metal ar fi mancat de jur imprejur in loc sa se sparga... O fi mai bine asa? Ar mai fi si scenariul in care in loc sa se rupa paletele pompei, fiind de metal s-ar bloca moment in care vorbim despre distributie data peste cap complet, eventual curea rupta.... Un lucru e cert: nu va jucati cu pompa de apa!!! Schimbati-o daca tot sunteti la capitolul distributie - daca pana acum nu a mai semnalat nimeni un caz de genul asta, nu inseamna ca nu exista - mie personal mi s-a ridicat parul in cap cand am vazut pompa rupta si am realizat cat de 'norocos' a fost amicul meu. Am in masina toate piesele, tot ce se invarte de la distributie pana la aer si alternator - curele, role, suporti si intinzatoare - saptamana viitoare le schimb la mare urgenta - chiar m-am speriat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 117.000 km si la fiecare plecare de pe loc ma gandeam la cureaua de distributie :P asa ca am cumparat: curea bosch, role Ina , pompa de apa Ruville, + o curea de transmisie toate de la augsburg , total 7.800.000 Rol , azi am schimbato + Schimb ulei Aral tronic 10 w 40 , + filtru ulei + antigel +manopera 3.000.000 Rol ( la promotie ;) ) Total pt mine 10.800.000 Rol . :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti sa-mi spuneti unde as putea(in bucuresti) sa ma duc sa reglez avansul ca in focsani nu s-a auzit de asa ceva :banghead: cand am schimbat distributia nu stiam de chestia asta :scratch: si vad ca e important

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati de suruburile de unica folosinta, acelea date in manual cu forta de stringere la o valoare + 90grd de rotatie in plus. trebuie inlocuite toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si astea vin incluse in chitul de distributie , sau se cumpara separat ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parte vin in kit-ul de distributie (ala oficial de la dealer de 10.500.000 ROL). Multe nu vin cu kit-ul si trebuie comandate separat. De obicei nu sunt pe stoc la dealer :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Galati - Braila unde imi recomandati sa schimb distributia (cu kitul meu - nu al lor) ?

Eventual daca cunoasteti pe cine care face asta in particular.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

ieri am schimbat si eu distributia la 167.000 km.

kit distributie Contitech + cele 2 curele din spate de la radiator (AC si inca una care nu stiu cum ii zice) + pompa de apa Airtex + 4L ulei Castrol TXT 5W (am verificat pe calculator inainte) + filtru ulei = 853 RON

A mai trebuit sa schimb un intinzator hidraulic de la AC care a fost 460 RON !!! , un simering pompa ulei 25 RON si inca ceva tot de la curele vreo 100 RON.

Manopera la toate astea 210 RON.

Total 1700 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu_moraru

@wolfydRg

Cunosc un mecanic (angajat la service autorizat VAG) pentru operatiune in particular.

Suna-ma pentru nr. lui de telefon.

Oferta Ecotech Galati pentru distributie:

-materiale inclusiv pompa apa si manopera pt. masina din semnatura 750RON.

Ce spuneti?

Modificat de laurentiu_moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wolfydRg

Cunosc un mecanic (angajat la service autorizat VAG) pentru operatiune in particular.

Suna-ma pentru nr. lui de telefon.

Oferta Ecotech Galati pentru distributie:

-materiale inclusiv pompa apa si manopera pt. masina din semnatura 750RON.

Ce spuneti?

Pretul mi se pare ok. O sa trec pe acolo sa ma informez ce si cum.

Daca nu imi convine te sun in legatara cu numarul de telefon. Merci din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P

@wolfydRg

ai mare grija cu reply. nu mai da reply la postul anterior.

http://vwforum.ro/index.php?act=announce&f=20&id=13

am vazut multe warninguri verbale zilele astea. :P

miercuri schimb si eu distrbutia+uleiuri.

pret aprox: 10-12 mil fara manopera.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Scuze pentru mesajul anterior, din neatentie si graba.

Am fost la Ecotech.

Deci pentru schimbul de distributie, inclusiv pompa apa, e in jur de 790 RON cu piesele lor (cu tot cu manopera).

Cu piesele mele cred ca nu mai primesc garantie (nici nu stiu daca accepta). Asa ca raman la aceasta varianta. Revin cu detalii in cazul care este nevoie.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!