Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Se poate o (marca de) curea de distributie care este mai buna dacat celelalte? Daca da, care este aceasta?

<{POST_SNAPBACK}>

http://www.gates.com/brochure.cfm?brochure...rchGatesPopular

Cel mai mare producator de curele de distributie, furnizor la marea majoritate a producatorilor de motoare auto.

Este OEM pentru VAG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2k --- ce ai facut cu avansul pana la urma ?! l-ai reglat ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos, o intrebare ... va rog, nu dati cu paru' ... poate cu un raspuns :) :

dupa schimbarea distributiei, trebuie sau e recomandat a fi verificat avansul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este necesar. Cel putin cand am schimbat eu distributia nu s-a verificat avansul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa schimbarea distributiei, trebuie sau e recomandat a fi verificat avansul ?

<{POST_SNAPBACK}>

din cate stiu eu, trebuie verificat avansul. daca o faci la un service profesionist, o fac ei oricum. daca o faci "pe genunchi", o scanare VAGCOM o sa iti spuna cum sta avansul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa skimbarea distributiei, trebuie verificat avansul. Cat despre service-urile profesioniste cum zice BogdanS... In cazul asta Augsburg nu e service profesionist pentru ca au ignorat acest lucru, chiar si cand le-am spus de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar dupa o operatiune "pe genunchi" si o scanare ulterioara cu Vagcomul reglarea avansului trebuie facuta la un service specializat ? De fapt, ca sa nu mai ocolesc, intrebarea mea de nepriceput este: reglarea avansului poate fi facuta de mine (cu sfaturi si sprijin de la colegi forumisti) sau trebuie sa ma deplasez la un "big" service ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redau mai jos cateva extrase din manualul de utilizare VAG-COM cu referire la acest subiect:

"TDI graf – program complementar este atasat de VAG-COM si se foloseste pentru masurarea si reglarea inceputului de injectie la motoarele TDI cu pompa distribuitoare comuna. La fiecare schimb de curea de distributie este nevoie de reajustarea inceputului de injectie. Sau in timp valoarea se poate modifica din cauza uzurilor, si recalibrarea devine necesara.

Observatie: La motoarele cu sistem [PD]( Pumpe-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu mi-au verificat avansul la schimbarea distributiei si am schimbat distributia in tr-un service destul de serios din Iasi: Open Service care este dealer Skoda. Oare trebuie verificat avansul si la benzinare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta ar trebui sa va duceti inapoi sa vi-l regleze. Reglajul avansului e o operatiune care se face mult mai des decat schimbatul distributiei. Sunt o multime de alte interventii asupra motorului care necesita acest reglaj (sau macar verificare). Daramite schimbarea distributiei. Iar daca va baga strofa cu "noi utilizam echipamente care nu permit avansului sa se deregleze", spuneti-le ca asa e prevazut in manualul oficial de reparatii Volkswagen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajustarea dinamica a pompei de injectie

(operatiune OBLIGATORIE pt motoarele TDI dupa inlocuirea curelei de distributie)

se face la motoarele TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta ar trebui sa va duceti inapoi sa vi-l regleze. Reglajul avansului e o operatiune care se face mult mai des decat schimbatul distributiei. Sunt o multime de alte interventii asupra motorului care necesita acest reglaj (sau macar verificare). Daramite schimbarea distributiei. Iar daca va baga strofa cu "noi utilizam echipamente care nu permit avansului sa se deregleze", spuneti-le ca asa e prevazut in manualul oficial de reparatii Volkswagen.

Eu am fost inapoi la augsburg. Daca stii, avansul are niste limite (ar putea fi +-4 grade dar nu bag mana in foc pt valoarea). E, inainte de schimbarea distributiei, era perfect, deci la 0. Acum este pe la -3.5, deci la super-limita. Raspunsul lor a fost ca atata timp cat e intre -4 si 4 nu-i intereseaza, se considera ok. De catre cine se considera asa, nu stiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k: dupa cum am mai vorbit, aia de la Augsburg au fost f expeditivi cu tine. Dar din cate am mai inteles de la altii cica asa procedeaza majoritatea service-urilor, daca se incadreaza in limite, nu se baga. Daca te framanta problema asta, nu te mai adresa la Augsburg ci mai bine intereseaza-te de o firma la care sa faci asta... Din pacate cred ca va fi contracost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o firma la care sa faci asta...

<{POST_SNAPBACK}>

Cum ar fi ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate a incercat cineva sa masoare lungimea periferica a doua curele de distributie pentru acelasi tip de motor, sigur va constata ca exista diferente de lungime de 1-2 milimetrii. In acest caz pozitia axului cu came si a pompei de injectie se modifica, deci se modifica si avansul momentului injectiei. Cu rola intinzatoare nu facem altceva decat sa tensionam cureaua. In medie 1 caz din 10 nu necesita reglajul avansului, restul da !! La motoarele ALH sant folosite 2 tipuri de curele si culmea amandoua pot fi montate pe acelasi motor daca mecanicul "se va stradui " ( mai corect : daca nu este atent ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Uite, m-am gandit sa va postez niste poze cu o curea de distributie, dupa 50.000 km de rulaj, 25.000 in RO si 25.000 in DE.

Poate va ajuta sa determinati uzura curelelor voastre, a celor care au dubii.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai demult undeva - poate chiar pe forum - ca o modalitate cat de cat simpla de a-ti da seama de vechimea si uzura curelei (daca nu stii cand a fost schimbata) ar fi sa masori latimea ei. Daca aceasta este sub 22 mm atunci "i-a sosit vremea".

Daca tot m-ai facut curios sa ma uit la poze n-ai putea, cu rugamintile de rigoare, sa masori cu un subler si latimea curelei uzate.

Daca nu ma insel cand e noua are 25 mm.

Mersi anticipat.

P.S. Acum am vazut ca ai golf IV si as dori sa te mai intreb de ce ai schimbat-o la 50000 km? De ce n-ai mai asteptat vreo 40000?

Modificat de Cato
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai demult undeva - poate chiar pe forum - ca o modalitate cat de cat simpla de a-ti da seama de vechimea si uzura curelei (daca nu stii cand a fost schimbata) ar fi sa masori latimea ei. Daca aceasta este sub 22 mm atunci "i-a sosit vremea".

Daca tot m-ai facut curios sa ma uit la poze n-ai putea, cu rugamintile de rigoare, sa masori cu un subler si latimea curelei uzate.

Daca nu ma insel cand e noua are 25 mm.

Mersi anticipat.

P.S. Acum am vazut ca ai golf IV si as dori sa te mai intreb de ce ai schimbat-o la 50000 km? De ce n-ai mai asteptat vreo 40000?

<{POST_SNAPBACK}>

Metoda care o descrii tu e relativa totusi pentru ca uzura poate consta si in fisuri.

Acesta este al doilea schimb de curea care e garantat, din cate stiu eu, 60.000 km si nu 90.000 km cum este la prima.

Nu stiu daca o sa am ocazia sa masor cu sublerul dar masurata cu o banala ruleta, si pot sa zic ca are exact 30 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30? sigur? a mea cand am schimbat-o avea 25mm (aia noua). oricum, este intr-adevar relativa metoda, daca are sub 22 TREBUIE schimbata, daca are peste 22 nu se stie. Deci nu poti stii sigur ca e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30? sigur? a mea cand am schimbat-o avea 25mm (aia noua). oricum, este intr-adevar relativa metoda, daca are sub 22 TREBUIE schimbata, daca are peste 22 nu se stie. Deci nu poti stii sigur ca e OK.

<{POST_SNAPBACK}>

Acuma nu stiu daca merita sa te increzi in asa ceva. Daca o curea isi face kilometrii, e bine sa nu o ti mai mult. E chiar mai bine, cateodata sa fi preventiv, ca nu poti sa stii ce a mia intrat pe acolo sau pe la rulement. Cert este ca, cureaua asta, mie mi se pare ca arata f bine dupa 50.000km ... nu stiu ce marfa au astia pe aici pe la reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am gasit o firma care face •Ajustare dinamica a pompei de injectie (operatiune OBLIGATORIE pt motoarele TDI dupa inlocuirea curelei de distributie). a facut cineva asa ceva? cat costa? cum se face? e vorba de un computer ceva, vreo scula meseriasa care nu o are orice service, de ce totusi augsburg nu se baga, cas a afaca treaa klumea....

ajustare dinamica, hmm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In programul VAG COM exista un modul de vizualizare TDI Graph cu ajutorul caruia se verifica ajustarea pompei de injectie acest lucru se face manual pina se incadreaza in parametri ,orice service trebuie sa aiba asa ceva este o operatiune foarte simpla .

PS> este mai complicat de explicat procedura decit de facut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema celor ca nu fac operationea e ca ai nevoie de rabdare s-o faci... poti s-o faci chiar si tu in fatza blocului :D numai sa ai rabdare.... E! la ei rabdarea=timp pierdut... si atunci e mai simplu sa-ti spuna ca "e in parametri" si sa te trimita la "mama ta" acasa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut,

In legatura cu distribuita schimbata la service autorizat vw(reprezentante...): Acum 2 ani eu mi-am schimbat distributia la ei, Pe foaia de garantie e trecuta o conditie: pe periaoda de garantie a distribuitiei eu trebuia sa fac toate reviziile la ei. Adica ma obliga sa ma duc din 15 in 15 kkm sa le dau niste bani pe niste operatii care nu au legatura cu distributia. Ceea ce mi se parea corect era sa zica sa vin din x in x km sa se uite la distributie daca totul e ok, eventual sa puna un fel de sigiliu pe ea.

Asa ca fiti atenti la conditiile de garantie. Poate cineva(avocat, priceput al legilor) ne poate lamuri daca acesta conditionare a garantiei este corecta sau nu.

Numa bine

Aceasta conditionare a garantiei e lovita de nulitate absoluta, ideea este ca daca tu achiesezi la ea (legea e conventia partilor), trebuie sa te judeci cu ei in instanta ca sa anulezi clauzele astea suplimentare privind garantia pe altceva in afara de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!