Jump to content

Skoda Octavia 1.6 Fsi Elegance


rvacaru

Postare recomandată

Pai o dau lu tata :)) Daca ii place o tine, daca nu, se vinde :)

Link către comentariu
  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    98

  • Serban F

    15

  • virgilius23

    9

  • Executron

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

;) Pentru lumea a treia , de mai la rasarit de De , ce e aia interfata obd ?Cu ce se mananca ? Ce soft trebuie' ? Ce costuri sunt ?

Parerea mea , fara legatura cu ce s-a mai scris aici , e ca o masina e cu atat mai fiabila cu cat are mai putine dispozitive ( evtl. optionale ) pe ea . Ma uit la balena alba din avatar :

-nu are turbina - nu stiu de probleme , merg linistit de vreo 92.000 de km,

-nu are climatronic , e perfect climaticul , nu face zgomote

-nu am Maxi dot , nu mi-a lipsit EVER

-nu are senzor de lumini si ploaie - trebuie sa mai facem si noi ceva in masina , altfel ne ia somnul si recoltam pietoni de pe strada :(

-nu are geamuri electrice in spate - perfect , un lucru mai putin care sa se strice cand ploua ( sau ninge ;) ) afara !

E bine sa le ai , ca sa te tina ocupat - ce s-a mai stricat ?, da ... trebuie mers la service , scris pe forum sa vada si altii ...

A zis bine cine a spus ( cred ca executron ) ca nu s-a asteptat la o masina perfecta : fratilor , numai Dumnezeu e perfect ! Noi avem masini , proiectate si construite de oameni ! Asa e si la service-uri : oameni , de la receptie pana la femeia care sterge urmele de noroi dupa tine cand intri !

On topic : Elegance e o versiune completa , mai ales in Germania , e echipata foarte bine ( la alt pret ) . Sunt convins ca Skoda NU face masini speciale pentru Vest si altele pentru Pu...ime ( adica noi ) ; nu e economic , se pierde mai mult la productie fata de cat s-ar castiga cu piesele si manopera mai slabute . Nu mai vorbesc de imaginea firmei .

Link către comentariu

Multumesc de link-uri !

Oare cu ce te pregatesti tu poti stinge partial iluminarea bordului , astfel incat sa-ti ramana doar vitezometrul luminat ?

Ma gandesc ca ar fi cool !

Link către comentariu

Hmm.. nu cred ca e posibil. Se fac doar chestii standard cu ea, nu si "exotice" :)

Si mie mi-ar fi placut ca iluminarea din bord sa fie mai slaba la O2 (eu tin dimmer pe minim si tot mi se pare puternica noaptea).

Link către comentariu
Ma uit la balena alba din avatar :

-nu are turbina - nu stiu de probleme , merg linistit de vreo 92.000 de km,

-nu are climatronic , e perfect climaticul , nu face zgomote

-nu am Maxi dot , nu mi-a lipsit EVER

-nu are senzor de lumini si ploaie - trebuie sa mai facem si noi ceva in masina , altfel ne ia somnul si recoltam pietoni de pe strada :mop:

-nu are geamuri electrice in spate - perfect , un lucru mai putin care sa se strice cand ploua ( sau ninge :icon_thumright: ) afara !

Hai ca m-ai inveselit. Pe principiul masina mea e FULL (fara piele ca-i naspa si transpiri pe ea, fara trapa ca ploua prin ea, fara climatronic ca nu-mi place mie si cu geamuri manuale c-asa am avut eu la dacie si era bine). :)

P.S. Eu zic sa lasi prostiile alea cu iluminarea partiala a bordului ca-i doar o chestie in plus care sa se strice.

Link către comentariu

Daca tot am asigurat voia buna , nu vreti sa faceti putina ordine in topicul cu Stilul de condus , ca e deranj mare acolo ?!

Ha , Ha ! Da , bine punctat . Era doar o intrebare , eu nu pot decat sa visez la masinile pe care le au altii , cu mai multi bani decat mine !

Modificat de virgilius23
Link către comentariu

Frumoasa sa te bucuri de ea si cat mai multi km fara probleme iti doresc!

Link către comentariu
Pai la motoarele pe benzina "lupta" sa zicem ca se duce intre 1.6 FSI (mai lent si ceva mai eco) si 1.8 TFSI (mai dinamic si mai potrivit pentru o masina asa mare). In curand 1.6FSI va fi scos din productie si inlocuit cu ceva 1.4Turbo 122CP

Si daca fac un tuning la 1.6 FSI si-i adaug 10-12 CP la cei 115 CP, nu crezi ca e suficient ca sa intru in randul lumii cu 125-127 CP?

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu

Probabil ca se simte ceva acolo dupa tuning... fa si spune-ne si noua :rolleyes:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Am gasit si o geanta dintr-un material greu de descris (o sa ii fac o poza, e ca o stofa groasa, si se prinde cu scai de peretii masinii) cu care am umplut gaura aceea mare din spatele stopului stanga :o O gramada de lucruri au intrat in ea (burete, spray-uri, set becuri, etc).

Salut,

Ma intereseaza si pe mine o astfel de gentuta. Poti sa ne arati niste poze ?

ms

Link către comentariu

O sa fac poze foart curand. Abia acum am citit aici si ploua afara de rupe... o sa incerc maine.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Probabil ca se simte ceva acolo dupa tuning... fa si spune-ne si noua :P

Radu, ai vazut si tu ce am ales pana la urma. Iar daca mai fac tuning la cei 160 de CP ajung ca RS-ul de pe diesel (170 CP) si chiar peste. Insa cei 222 Km/h cred ca sunt suficienti . Pe urma devine greu de stapanit masina si ma refer si la frane.

Link către comentariu
Sunt convins ca Skoda NU face masini speciale pentru Vest si altele pentru Pu...ime ( adica noi ) ; nu e economic , se pierde mai mult la productie fata de cat s-ar castiga cu piesele si manopera mai slabute . Nu mai vorbesc de imaginea firmei .

Suntem offtopic dar daca ai adus vorba..

Eu nu sunt convins de asta legat de ce spuneai de Skoda. Am putut sa vad clar acest lucru folosind VIN decoderul. La Octavia din 2001 am pe masina 1.9 TDI AGR si nu 1.9 TDI ALH cum e o alta masina fabricata in aceeasi saptamana pt Italia. Nu ca as fi avut vreo problema cu AGR-ul dar na, nu da bine sa vezi ca pt Romania a fost buna si o versiune de cod mai veche.

Link către comentariu

E posibil , posibil zic, sa fie o " economie " facuta de dealerii din Ro . O versiune mai vechiutza la un pret ceva mai mic !

Din aceeasi perspectiva , cred ca suntem una din tarile fruntase la vanzarea de Octavia Tour !

De ce ?

Pentru ca e o masina dovedita solida si cu un pret corect !

Variantele de echipare din tari diferite sunt facute , dupa parearea mea la nivel de tara : " facem Ambiente cu Climatronic , dar cu jante de tabla , cu 2 geamuri electrice ... , iar la Elegance mai bagam ce se mai cere prin Ro :jante ... !

Elegance in Germania are toate airbagurile si ESP serie pentru ca asta se cere acolo la acest nivel !

Concluzia mea : masina nu e facuta de Skoda mai slabut , e ceruta de dealeri ( clienti ) mai subtire echipata !

Raman deschis la contraargumente , mai ales de la un Moderator :icon_thumright: !

Link către comentariu

Nu are rost sa facem ferfenita topicul omului. Ai dreptate cu echipari diferite pentru piete diferite-asta e valabil la orice marca de auto (La Mercedes de exemplu DPF e in serie in Germania, aici e optional obligatoriu :) ). Doar ca atunci cand pui motoare mai vechi la unii si mai noi la altii (ma refer la anul 2001) imi suna net discriminatoriu.

PS. Poate muta moderatorul ariei posturile astea la un topic din Subiecte generice Skoda.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

26900 km: Masina a primit un senzor de alarma (interior) nou (garantie). Sa vedem daca cel nou e troublefree (cel vechi mai avea "scapari" cam 1 data la 2 saptamani ;) )

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
De ce sa aiba numai cei cu S3 cifre, sa avem si noi astia "familistii civili" :P

Cum au iesit masuratorile ? Cat te-a costat interfata+soft ?

Link către comentariu

N-am mai facut nici o masuratoare, ca n-am avut timp :P Si parca nici n-are rost sa o chinui saraca :lol:

Interfata e luata de pe ebay (licitatie, circa 70 eur) iar softul a venit cu ea :P

Link către comentariu

Jantele VEGA au venit cu masina sau le-ai cumparat din germania ?

:D Sti cumva cam cat costa in germania un set ca in Romania mi-au dat niste preturi f mari dealerii :D 8,5 mil /buc mi se pare exagerat ...

Link către comentariu

Pai ma gandesc ca dai comanda la un dealer (codul este scris acolo) prin telefon/fax si te notifica atunci cand vin. Si faci o plimbare pana acolo si le platesti. Mai intreaba si la dealerii din RO... pretul de catalog ar trebui sa fie la fel.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!