Jump to content

Amplificator Semnal Radio Fm


roparo
 Share

Postare recomandată

Si mai trebuia o bobina de radiofrecventa pe firul de alimentare sa nu treaca semnalul radio in instalatia de alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai trebuia o bobina de radiofrecventa pe firul de alimentare sa nu treaca semnalul radio in instalatia de alimentare.

da asa e, trebuie si bobina, e ceva similar cu alimentatoarele de amplificatoare de antena folosite la receptia tv.Apoi e bine ca aceste doua piese sa fie ecranate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Si la mine exista o problema la receptia radio, oarecum ciudata cred eu. Am schimbat Gamma-ul masinii cu un Pioneer DEH-5800MP (ales deoarece se potriveste perfect cu culorile bordului). Am optat la instalare si pentru adaptorul pentru alimentarea amplificatorului din antena. Posturile de radio le prind acceptabil, cu exceptia catorva zone gen Apaca, Grozavesti, STS de pe linia lui 41 etc. Ciudat este ca prind posturi de radio in pasaje (nu se intrerupe postul de la intrare pana la iesirea din pasaj) :huh: . Deci cred ca amplificatorul functioneaza. Deranjant este ca atunci cand sunt in oras eu nu prind bine, cand sunt in afara oraselor nu am nicio problema :blink: . Am incercat niste optiuni de fine tuning din aparat dar fara nicio imbunatatire (micsorare sensibilitate, etc). Masina anterioara, Dacia 1310, avea tot un Pioneer luat din Carrefour acum vreo 2-3 ani si prindea posturile foarte bine; am parcurs o buna parte de autostrada Bucuresti-Pitesti si am putut asculta OneFM fara nicio problema. Cu playerul asta de pe Passat + antena activa nu reusesc sa prind mai deloc posturile preferate (mai ales in orase).

Nu stiu ce sa mai cred. PP ca semnalul este mult amplificat si il deranjeaza pe player. Nu am incercat fara adaptorul acela. O sa incerc. Poate amplificatorul antenei nici nu functioneaza (atunci cum se explica prinderea posturilor in pasaj).

Voi cei care aveti probleme la receptie radio cu HU aftermarket ce solutii ati gasit??? Ma enerveaza la culme ca nu pot asculta ONE FM-ul. La partea de Cd-player nu am ce sa ii reprosez player-ului.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva verificari, am ajuns la concluzia ca amplificatorul ori nu se alimenteaza(contact imperfect, coroziune, etc) ori s-a stricat. Adaptorul pentru alimentarea amplificatorului functioneaza perfect. Problema se pare a fi dincolo de acest adaptor. Acum marea dilema este cum ajung la amplificatorul acela din baza antenei. Cum se desface acea talpa a antenei??? A mai desfacut cineva??? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu a mai demontat nimeni antena de pe plafon??? Nu a avut nimeni probleme cu amplificatorul de la baza antenei???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa citesti Regulamentul. BUMP-urile pe ariile tehnice nu sunt permise. Ai rabdare si cineva iti va raspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o mica problema ..sau poate nu... Pe Fabia am un mp3 Sony ieftin la 270 Ron care a schimbat un radiocas Sony pus de primul proprietar al masinii prin 2001. Masina circuland in Bucuresti si conexiunile fiind facute bine nu a fost nici o problema. Acum la noul proprietar adica la mine receptia e mai slaba (in Oltenia- Caracal pana la Corabia) si nu stiu ce as mai putea face sa rezolv. Am inteles ca masina are amplificator in baza antenei de pe pavilion si la inlocuirea vechiului aparat cu cel nou, facuta de mine, am observat prezenta dispozitivului care initial am crezut ca e amplificator de semnal. Forumisti m-au lamurit. Problema cu receptia ramane. Inainte de Fabia am avut un Matiz (inca il am) cu antena radio de Dacia (fara amplificator) si mp3 Sony, care receptiona mult mai bine. Am schimbat playerele intre ele si receptia e buna pe Matiz si rea pe Fabia. Credeti ca e vorba de lungimea antenei? Am intrebat la un magazin de tuning in Slatina si au zis ca aduc "vergele" pt antene, mai lungi. Credeti ca e o solutie? Pana acum insa nu au avut ceva care sa fie mai lung decat ce am eu pe masina.

Poate cei ce se pricep la electronica stiu mai multe. Astept sugestii . Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut ca exista topic pt "Schimbare antena". Imi cer scuze si daca este cazul, un moderator imi poate muta post-ul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am pe Golful meu sistemul audio din fabrica un radiocasetofon Gamma si magazie de cd in bord.Nu sunt multumit de calitatea receptiei pe radio care cam lasa de dorit,am probat si un radiocasetofon Beta si face la fel.

Am vorbit cu cineva care monteaza aparatura audio pe masini si mi-a recomandat un amplificator radio(costa 45 lei) care va veni montat inainte de intrarea in casetofon.

Credeti ca e o solutie buna care sa imi imbunatateasca semnificativ calitatea receptiei radio?

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am testat curentul de iesire din acel adaptor care trimite curentul la amplificator nu si la radio, este de 4 v. Oare este suficient ? Eu stiam ca amplificatorul din baza antenei se alimenteaza cu 12v. Daca aceasta din urma e valabila, inseamna ca alimentatorul sa stricat.Am umblat pe acolo dupa ce am observat ca semnalul radio nu mai e la fel, cum a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stau prost cu receptia posturilor de unde stiu daca am amplificator in baza antenei?

si cum ajung la el sa il haceresc!

am antena normala ca in poza asta (poze e de pe google) http://www.4tuning.ro/bazarimages/2008/2/semiprofil.jpg

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine stie cat costa si de unde il pot cumpara, un amplificator radio la un Rcd300 de pe un golf V, am antena in luneta..cred!

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stiu ca nu s-a mai discutat de mult pe aceasta tema dar va cer sfatul in urmatoarea problema: am inlocuit Hu Blaupunkt London MP35 1 DIN cu DVD 2 DIN Pioneer si aceeasi problema din acest topic: in Bucuresti semnalul radio apare si dispare iar cand trec de Otopeni semnalul dispare de tot(nici macar Romania Actualitati nu mai prinde :)). Am incercat cu amplificator de semnal, dezastru complet, nu mai prinde nimic nici in oras. Am intercalat condensator de 10 nanofarazi cum a spus misu tdi si am injectat direct 12V catre amlifu de la baza antenei, nici asa nu merge. Sincer nu mai stiu ce sa fac. Am avut montate din 2007 de cand e masina 2 HU(Sony si Blaupunkt) si cu amandoua se prindeau perfect posturile de radio. Am zis sa upgradez la ceva multimedia si uite ca mai multe probleme mi-a creat.

Daca s-a mai intalnit cineva cu aceste probleme sau daca stie cineva o rezolvare, un service , orice va rog sa-mi spuneti. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a oxidat amplificatorul..din baza antenei,...dupa ce am citit acilea..mam pus pa treaba,..aceleasi probleme ca si voi,...

calamina,....si un fir rupt,.de langa prinderea cu piulita,. firu..e de culoare neagra...cu dungi verzi transversale cablului,...ma intreb oare. pt ce o fi firu acela,..oare pentru - la caroserie..

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai ce mi-am montat si eu un "all in one" witson si receptia posturilor FM este jalnica. ati reusit sa inbunatatiti cumva receptia radio?

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu receptia la radio, banuiesc ca e amplificatorul de antena imi puteti spune si mie cum se da jos? ca habar nu am. Trebuie sa dau jos capitonajul de l cupeu? si cum se da?

Mare merci!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu si-a rezolvat nimeni problema cu receptia slaba?

Nu a experimentat nimeni vreo schema de aplificator radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In cazul in care dupa "injectarea" corecta a tensiunii spre preamplificator nu exista imbunatatiri, exista 2 solutii:

- inlocuirea preamplif-ului de la baza antenei cu unul functional

- eliminarea lui

Foarte probabil la autoturismele cu o anumita vechime au existat scurgeri de apa si oxidari in acel preamplif...

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are careva o schema buna de amplificator RF de banda larga, eu am una da nu e ceva scula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari

Mi-am luat si eu un Pasat B5 din 97 (cam vechiut stiu...) adusa direct din Germania. Posturile radio merg foarte prost, chiar si intre blocuri variaza deplasandu-ma 3 m de la un colt la altul. Sunt anotimpuri cand nu prea prinde nimic sau din posturile presetate prinde una dar foarte slab.

Casul e Gamma original (Philips :). Chestie interesanta e ca pare nou casul(interiorul, butoanele tot), parca a fost scos ieri din cutie. Am si cd changer dar nu functioneaza (in portbagaj).

Am citit posturile de aici cu oxidari corodari si mi-am luat o antena + talpa cu electronica in ea (dezmembrari), culmea ca merge la fel ca si cu cea originala. Am desfacut pe cea de la dezmembrari, arata perfect pe dinanuntru, nici urma de oxidare, toate piesele arata sanatoase si fara urme de infiltrare.

Cand am scos casul din bord de curiozitate am masurat tensiunea dintre firul din mijloc al aneteni si carcasa casului. E aprox 1V pe acolo. Masurand cu aparatul pe acolo, casul a inceput sa prinda perfect posturile, chiar mai multe posturi...

Am bagat un fir amarat ce l-am avut la indemana in mufa casului, si miracol..merge de rupe. Am posturi am tot.

Ce naiba poate fi? A fost oare schimbat casul si nu mai da 12v pe firul antenei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un adaptor care sa alimenteze partea electronica a antenei, adica sa trimiti +12V pe firul din mijloc al cablului coaxial ce merge la antena exterioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna din nou.

Am realizat adaptorul cu condensator si o babina pe bara de ferita dar nu e 100% treaba. Merge mult mai bine decat mergea inainte (nu prea mergea nicicum inainte), dar am folosit un condensator pe care scria 102, nu am gasit pe care sa scrie 20pF (nu prea le am cu electronicele...). Poate fi de vina condensatorul? :(

Mersi

B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edit la postul anterior.

Am schimbat antena+talpa cu cea de la dezmembrari. Merge treaba bine, am posturi am tot, dar tot nu e 100% treaba. Talpa de antena originala e oxidata pana in dinti dar nu are piese lipsa sau arse. E turnat cu ceva ceara pe piese.

Tind sa achizitionez un cas nou si sa schimb antena+talpa cu una simpla fara porcarii de electronice in ea. La astra mea veche mergea de rupea un jeg de panasonic, fara amplificari si injectari de curent.

Acuma doar un cas colorat asemenea bordului tre' sa gasesc :cheers:

B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare ..

Am un Polo 6N2 din 2001, la care am probleme cu semnalul la radio. Din fabrica masina a venit cu un casetofon Kenwood KRC-478R, cu caseta. Citind forumul, m-am decis sa scot casetofonul. Am observat ca intre antena si casetofon nu exista acel amplificator de 12V de care vorbeste toata lumea. E posibil ca el sa fie sursa problemelor mele.

Poate cineva sa-mi spuna de unde as putea sa achizitionez asa ceva, si cam cat ar costa?

Poate un model sau ceva de genu..

Eu sunt din Constanta.

Ms mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amplificatorul este dar in partea de sus in baza antenei ...cel putin asa am inteles eu...

Iar alimentarea se face prin coaxial. Ai nevoie de un adaptor cu fir alimentare 12V...ce se pune intre casetofon si firul care vine de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!