Jump to content

Amplificator Semnal Radio Fm


roparo
 Share

Postare recomandată

Verifica in meniul secret al aparatului de radio starea antenelor. Tii apasat butonul setup/menu pana apare si acolo trebuie sa ai FM/AM monitor. Aici vezi starea antenelor ANT1 si ANT2. Daca sunt ON (EIN) atunci sunt ok daca sunt OFF (AUS) atunci au o problema pe traseu. Poate fi cablul, conectorii, amplificatorul incorporat in baza antenei, filtrele, adaptorul Diversity daca este extern ... 

Ce am postat aici se refera strict la experienta mea pe masina personala Golf Plus 2006 care a avut RCD 300 din fabrica. Pentru alte masini/configuratii mai bine apelati la un expert daca nu stiti sigur. Stiu ca este frustrant, eu eram gata sa demontez masina pentru a inlocui cablurile de la antena pana la aparatul de radio :-(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara.

De curând mi-am cumpărat o navigatie noua pentru masina mea Golf V 1.9 TDI 2005. Toate bune si frumoase pana la funcția de radio. Vreau sa va spun ca in Navodari si Constanța pot sa prind un singur post decent: 88.5 Virgin Radio. Celelalte posturi pierd semnalul si se aud întrerupt, cu purici, ascultabile doar daca ai nervi tari.  Aceasta problema nu o aveam pe radioul default al mașinii rcd300. La mine masina vine cu 2 mufe fakra iar în navigatie este slot doar pentru una singura; este posibil ca aceasta sa fie cauza pentru pierderea semnlului? Faptul ca in navigatie este introdusă doar o mufa fakra de antena ? Am văzut pe net adaptor 2 fakra -> 1 fakra, dar am zis să întreb si aici inainte sa il cumpăr. Am atasat si o poza cum arată în spate navigația si o poza cu adaptorul pe care l-am gasit. Va rog frumos ma puteti ajuta cu o soluție? 

Screenshot_20180217-192916.png

CT27AA83_Double_Fakra_Female_to-Single_Male_Fakra.jpg

Modificat de rosuadrian.21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e navigatie after aia e buba. Si da poti pune adaptor acela fackra la antena 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, lucaflo26 a scris:

Daca e navigatie after aia e buba. Si da poti pune adaptor acela fackra la antena 

Acel adaptor ar îmbunătăți situația? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu foarte mult. Se stie ca cele dedicate au aceasta mica problema. Intotdeauna trebuie sa faci un mic compromis fata de OEM sau invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul tau original alimenta amplificatoarele de antena prin cablul de antena. In lipsa alimentarii, acestea nu functioneaza si de aceea nu ai semnal. Poti incerca sa intercalezi un amplificator de antena intre aparat si antena si poate o sa obtii o imbunatatire, dar nu vei avea semnalul la calitatea initiala. Am trecut si eu prin asta si am revenit la un aparat OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Mă poate îndruma cineva cu un amplificator de semnal radio, am schimbat rcd cu o chinezarie și nu prea mai am semnal radio bun, dacă și mai montat cineva ceva, m-ar interesa modelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nevoie de amplificator, ci de un alimentator, ampliful este deja pe masina doar ca nu e alimentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va  salut,  am si eu problema cu receptia radio la Golf  6, cu RCD 210 original instalat.

Am ajuns la amplificatorul de antena, am constatat ca daca il strapez (leg firul central direct la antena de pe geam) se imbunatateste receptia. Am inlocuit amplificatorul, aceaeeasi problema. Atunci am masurat si am observat ca nu am 12v pe cablu pentru alimentare, decat 0.4V . Am masurat iesirea pe casetofon, sunt 11.8 V,  concluzia ar fi cablul intrerupt. Dar atunci de ce se imbunatateste semnalul cand strapez amplificatorul? Mai e ceva componenta intercalata pe traseu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu era conectorul Fakra dinspre radio, de la prea multe incercari intrase in scurt. Eu am taiat cablul, am lipit o mufa normala (e mai usor de lipit decat mufa Fakra cred eu) si apoi am pus un adaptor de la mufa normala la Fakra si am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

Am  o navigatie aftermarket montata pe un Golf 6 din 2010. Semnalul radio  este acceptabil in oras, cu mici intreruperi pe unele  posturi.

Antena radio a masinii este prevazuta cu mufa fakra din care ies doua fire si se duc spre amplificator.

Am cumparat un adaptor simplu cu mufa dubla fakra si un amplificator, tot cu mufa dubla, dar receptia posturilor radio  este mai buna cu adaptorul simplu decat cu amplificatorul de semnal. Am legat amplificatorul la 12 v si tot degeaba.

Ce ma sfatuiti?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu prea ai ce-i face... Problema comuna la unitățile AM, recepția slaba la radio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Până la urmă a folosit cineva un aplificator de semnal care se montează înainte de antenă? M-am lovit şi eu de problema cu semnalul radio după ce am schimbat casetofonul original Beta, care se defectase, cu o navigatie AM. Am cumpărat şi o antenă cu GPS, GSM şi Radio pentru a nu folosi antena de GPS care am primit-o împreună cu navigaţia. Recepţia radio cu noua antenă a fost aproape inexistentă. Antena de GPS în schimb prinde mai mulţi sateliţi decât antena originala a navigaţiei (probabil din cauză că este în exteriorul maşinii) Am cumpărat şi adaptorul care trimite 12V pe cablul coaxial spre antenă. Am verificat până la intrarea în antenă şi veneau 12V până acolo. Cu antena originală am prins câteva posturi, dar nu erau foarte stabile. Cel mai bine s-au prins posturile cu firul de la multimetru, când mai puneam borna pe mufa centrală de la ieşirea de antenă. Am anulat amplificatorul din noua antenă şi am legat firul pe direct spre spicul antenei, sperând că un fir mai lung împreună cu spicul este mai ok decât firul scurt de la multimetru. Aiurea, recepţia era mai proastă decât cu firul scurt de la multimetru. Până la urmă am scos amplificatorul din antena originală şi l-am montat în noua antenă cu GPS. Nu prea s-a potrivit prinderea aşa că l-am făcut cumva să stea înăuntru şi l-am izolat cu bandă izolatoare să nu se atingă de talpa metalică a antenei. Recepţia este ceva mai bună, cât timp stau pe loc. Cum încep să mă mişc cu maşina recepţia îmi face figuri. Chiar şi pe EuropaFM, care pe RC Beta se prindea şi fără antenă, acum îmi bârâie foarte urât şi nu se poate asculta. Un sigur post este cât de cât stabil şi anume DigiFM, dar sunt zone prin oraş unde dispare recepţia. În afara oraşului nu prind aproape nimic.

Aş vrea să anulez amplificatorul din antenă, să leg din nou firul central direct la spic şi să pun un amplificator în spatele navigaţiei. Poate cineva să-mi recomande un amplificator care să îmi ofere o recepţie mai bună? Am văzut aici link de la 2 amplificatoare dar nu a comentat nimeni dacă sunt bune de ceva sau dau banii aiurea pe ele. A folosit cineva un astfel de amplificator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua, 

Am nevoie de ajutor.

Detin amplificator antena luat de pe Jetta si vreau sa il adaptez la o unitate aftermarket .

Cel mai mult ma intereseaza ce ies/intra pe cei tre pini dim stanga modul

20200704_084920[1].jpg

modulul  asa arata

modul.jpg

20200704_084106 (2).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ma alatur si eu cu aceasta problema despre care se discuta pe acest topic.  Am trecut de curand de la rns 315, la un aftermarket. In oras am semnal bun, dar deja de pe la 7-10 km de oras nu mai prind aceleasi posturi iar la 60 de km e durere. Actualitati, cultural si inca 1. 
     Si la mine pe masina mufa antenei este 2*fakra si am mufat acel adaptor din poza, care a venit cu navigatia si care intra in navigatie. Acela are rol de alimentare a antenei sau e doar un adaptor de la 2xfakra la 1 fakra?. Ar trebuie sa cumpar ce este in poza 2.?

   

C15AE4AD-7CFC-4142-A65E-E8C67F44321C.jpeg

8A3C947E-74B3-4AED-8782-153D2A5CCD7B.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pune-i si acel adaptor, ca sa alimentezi circuitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut, am și o problema cu semnalul radio foarte slab.

În ultima poza postata se afla mufa care o am și eu băgat în antena, pe cablajul de pe masina sunt 2 mufe care intrau în casetofonul original.Gasesc un asemenea cablu cu cele 2 mufe tata și antena în celalalt? și cum ii spune?

 

8A3C947E-74B3-4AED-8782-153D2A5CCD7B.jpeg

 

//am găsit, sper sa îmbunătățesc puțin situatia

Modificat de Bounce
Adăugat ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.thumb.png.ee54e7696102f8ed2861e9584983d479.png

adaptor fakra 2 la 1

 

Insa, nu faci mare lucru

Degeaba pui acest adaptor , nu vei avea rezultate mai bune, fata de folosirea unei singure mufe/antene.

 

Antena originala Diversity e un sistem complex format din 2 tunnere in unitatea originala, 2 antene pe masina, cu amplificator de semnal in fiecare antena si filtru , etc

 

image.thumb.png.da7fd92fe8b7742642f082ba22a2b10b.png

 

poti cauta direct un amplificator integrat. 

si firul albastru se monteaza la un +12V , ca sa alimenteze amplificatorul.

Am vazut o gramada cu firul albastru legat la masa -

 

image.thumb.png.25df54781424145a4ac4ce4b70482173.png

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 17.07.2023 at 21:10, Bounce a scris:

Va salut, am și o problema cu semnalul radio foarte slab.

În ultima poza postata se afla mufa care o am și eu băgat în antena, pe cablajul de pe masina sunt 2 mufe care intrau în casetofonul original.Gasesc un asemenea cablu cu cele 2 mufe tata și antena în celalalt? și cum ii spune?

 

8A3C947E-74B3-4AED-8782-153D2A5CCD7B.jpeg

 

//am găsit, sper sa îmbunătățesc puțin situatia

S-a îmbunătățit receptia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! merge ok acum cu o mufa ca in poza de mai jos.

 

spacer.png

Modificat de Bounce
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!