Jump to content

Calatorii In Afara Romaniei Cu Copii Minori


godoroja
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

In acceptiunea mea, minori sunt tinerii sub 18 ani.

Din acest topic nu am inteles clar in ce masura un copil de 15 ani (deci minor), poate calatori in tarile din jur (unde asta este permis, de ex in Hungaria sau Austria) doar cu buletinul de identitate (asemeni parintilor lui), impreuna cu parintii lui in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • V i c t o r

    6

  • maxu

    5

  • MishuL

    3

  • godoroja

    3

  • Administrator

Nu are nicio restrictie daca minorul (<18 ani) calatoreste impreuna cu AMBII parinti, avand asupra sa doar actul de identitate (C.I.).

Daca nu calatoreste cu ambii parinti, iesirea din tara trebuie insotita si de procura notariala.

 

Iti spun in cunostiinta de cauza, fii-miu are 15 ani si n-am avut nicio problema in concediile externe de anul trecut. A fost si in tabara in Malta cu un profesor, iar pentru asta a trebui sa-i facem profesorului procura notariala cu semnatura mea si a sotiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri. 

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aici se vorbeste de procura dar defapt este vorba de o declaratie prin care un parinte isi exprima acordul ca minorul sa paraseasca tara alaturi de celalalt parinte. Daca  copiul va pleca insotit de alta persoana trebuie declaratie din partea ambilor parinti sau doar din partea parintelui caruia i-a fost incredintat minorul dupa divort. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intentionam sa mergem in Italia vara asta, pe ruta Ungaria-Slovenia-Italia.

Pasaportul baiatului cel mare expira la 5 luni dupa data sejurului. Va trebui sa-i facem unul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost anul trecut in iunie in Bulgaria si pasaportul la piticul meu a expirat in septembrie. Nu am avut probleme la vama. Dar cel mai bine da un telefon pașapoarte si iti va confirma daca e om.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

In teorie nu trebuie altul pentru UE. MAE nu precizeaza nimic in acest sens... http://www.mae.ro/travel-conditions/3711

 

daca mergi in Turcia, etc - atunci trebuie sa fie valabil cel putin 6 luni si avem precizari in acest sens http://www.mae.ro/travel-conditions/3753#791

 

Poti suna la IGPFR - au telefon pentru informatii la 021.9590

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am sunat la numarul sugerat de Florin si mi s-a confirmat : nu sunt probleme legate de valabilitate in cadrul UE.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!