Jump to content

Trosnitura La Franare


ride
 Share

Postare recomandată

dupa ploaia toretiala de azi-noapte am ieri azi prin oras si supriza, fiecare franare era insotita de o trosnitura la roata din stanga fatza... dupa vreo ora de facut orasul (aveam treaba multa) zgomotul a disparut...

care poate sa fie cauza? brate, capat de bara, planetara?

precizez ca in timpul mersului(drept/viraje etc) si la trecerea prin gropi/denivelari nu se auzea nici un zgomot - doar la franare.

foarte ciudat mi s-a parut

mai precizez ca in urma cu 3 sapt si 1000km am shimbat bratele de sus la roata respectiva si verificat sa nu mai fie si altceva de schimbat..

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca discul de frana era ud si in timp s-a evaporat apa de pe el; franele erau scurte si ferme, sau lungi si apasarea pe pedala usoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este necesara o verificare la service. La mine s-a desfacut surubul inferior de la etrierul stanga fata si acesta, ramas numai intr-un surub, batea in janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa se fi desfacut ceva suruburi...sau din cauza uzurii sa se fi largit culisantii etrieri doar ca din cate am auzit...aia nu suna chiar asa tare.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

franele nu erau bursc sa ma lipeasca de parbriz dar nici lente sa-mi ia 50m sa ma oresc... erau frane de oprit la cedeza trecerea sau cand s-a pus rosu la semafor.

ce mi s-a parut ciudat e ca trosnea doar o data la fiecare franare - nu de 2 ori nici de 3, apoi dupa un timp au incetat.

is curios la urmatoarea iesire daca o sa mai se auda ceva.

daca ar fi vre-un surb destrans nu ar trebui sa se se auda zgomotul mai des?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal asa ar trebui. Oricum ami bine mergi la un service si apoi spune-ne si noua ce a avut. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fusei cu masina in service la verificare - dupa ce au tras de articulatiile rotii in toate felurile posibile concluzia a fost ca nu e nici prob la frane (etrier etc) singura chestie descoperita fiind o fisura la bucsa dispre interior a bratului mare de jos din fata, cu toate ca bucsa nu are joc daca e stresata mecanic (cu levierul si pe bancul ala pe care se pune masina pt verificarea tehnica).

explicatia (nu garanteaza nimeni 100%) e ca ar fi bucsa aia de la brat care pocneste la franele puse mai sanatos ca atunci cica e tensiune in bratul ala.

mi s-a recomandat sa schimb bratul cand zgomotul devine insuportabil, dar cica deocamdata nu are rost ca bucsa nu are joc vizibil

cam naspa :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aduc la viata acest topic odata cu aparitia unei probleme asemenatoare la masina din semnatura.

Problema la mine se manifesta numai la mersul cu spatele, in momentul cand franez se aude o pocnitura la roata stanga fata. Daca repet operatia (dat in fata, pus frana, dat inapoi din nou pus frana, nu se mai aude zgomotul. Daca mai fac vreo 10 km si sunt nevoit sa parchez din nou cu spatele, am toate sansele sa pocneasca din nou.. Nu inteleg de ce face numai cu spatele si cu fata nu, si mai ales de ce nu face tot timpul cand franez cu spatele, numai cand vrea ea.

Mi-a demontat un mecanic etrierul, bolturile de culisare si bucsele etrierului sunt ok, m-am uitat la placute, cea exterioara parea sa aiba joc in etrier, i-am confectionat dintr-o tablita subtire un adaos si i-am anulat jocul. Pocnetul persista.

Jocuri la roata nu prea sunt, cu exceptia unui zgomot care provine de la bieleta de directie cand trag de roata stanga-dreapta , insa in mers nu bate nimic la ea.

Problema poate fi de la acele bielete? Logic, ma gandesc ca trosnitura ar trebui sa vina de la brate, etrierul fiind ok........

A-ti mai avut carevga problema asta? Trebuie sa fac peste vreo 3 sapt 1500 km si ma supara tare ideea ca ceva nu e ok cu masina

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da eu am avut problema. Brat superior anterior cu joc in pivot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am pus mana pe el si se simte acolo un joc

Am sa il schimb si incerc sa vad daca se remediaza problema

Multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu am acelasi joc, la bratul superior de pe stanga. Se aude numai la viteze foarte mici. :P Safe

Poate ne spui si cat a costat toata treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pocneste cand dai cu spatele si pui frana? La mine asa se manifesta, cand pun frana la mersul normal nu trosneste si nici nu bate nimic cand dau prin gropi

Revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si cand dau cu spatele si cand fac manevre de iesire din parcare (totul la viteze mici ). La gropi sau denivelari nu se aude decat fff rar dar se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o "bucurie" de-asta. Doar la denivelari, insa nu intotdeauna. Iar pe timp rece (mai ales iarna) se aude muuult mai tare. La voi nu asa face?

Sau totusi la mine e altceva?! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine face numai la franarea cu spatele, si nu tot timpul, numai cand vrea ea.

Asta e curios si ma face sa cred ca daca as avea un joc pe undeva ar trebui sa faca tot timpul.

Am facut acum ceva: cu o seringa am introdus niste ulei in fiecare pivot de la bratele superioare din stanga, acolo unde imi pocneste. Jocul de care vorbeam mai sus de fapt nu prea este joc, daca misc putin de bratul acela se simte in pivot ca si cuma ar fi o frecare foer pe fier, sper de acolo sa fie pocnetul. Sper ca lubrifierea acelei zone sa rezolve problema

Mai umblu putin cu ea si revin cu impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, ala nu prea e joc in articulatiile bratelor, e mai degraba amortizor uzat sau bucse superioara amortizor fata uzata (i se mai spune eronat flansa). Articulatia bate la gropi cu marginile abrupte, la denivelari e amortizorul, arcul flansa, etc.

Floro, ridici roata pe cric si tragi de ea ca si cum ai verifica bieleta sau pivotul. Daca ai joc o sa simti. Daca ai un pic de joc poti sa o ungi si cu iarba fiarelor, daca s-a uzat teflonul e pa.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Desi sant off-topic, o sa mai spun ca la gropi abrupte nu face. Doar la denivelari mai line si dese. Deci sa ma gandesc la o flansa de amortizor pe cand schimb amortizoarele. E un lucru nou pentru mine, cu asa ceva n-am mai avut de-a face. Am desfacut eu tot ce putea fi mobil in partea dreapta fata, dar n-am gasit nimic concret. Mersi de informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A functionat treaba cu seringa, nu mai pocneste. Valioglu, cred ca totusi la mine nu era joc.

Deocamdata nu mai face, vom vedea cat o va tine naravul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine trosneste ceva cand pun frana dar numai pe fata.

Peste denivelari cand pun frana,se aude mai tare(bratele la mine sunt toate schimbate).Eu cred ca este rulmetul de presiune de la amortizoare.

A....inca ceva,peste denivelari daca ma duc si nu pun frana nu se aude numic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema persista si dupa treaba cu seringa.

Am tras din nou de roata azi si nu se simte nici un joc :angry: .

Cred ca o las pana se simte mai tare, nu ma dreanjeaza foarte tare mai ales ca face numai la franarea cu spatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adilau daca te referi la passatul din semnatura atunci sa stii ca nu are rulment la amortizoare.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Poate se reinvie topicul

@valioglu esti sigur ca nu are rulment de presiune in capul telescopului.

La piese auto cand am intrebat dupa serie sasiu mi l-au si aratat,primind un pret foarte bun pe ele.

Nu stiu ce sa mai cred pana nu umblu acolo.

In legatura cu acele trosnituri am aflat de unde veneau,erau de la bratul de pe partea dreapta de jos,cel care are bucsa mare(inspre sasiu).

Bratul nu mai statea perfect pe mijlocul bucsei,ci s-a tras pana pe capatul ei,iar la bracarea rotilor st,dr lovea in sasiu si de acolo proveneau trosniturile.

Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut pe toata lumea de aici sunt posesorul unui passat si foarte de curand am schimbat tot kitul de brate cu tot cu capete de planetara placute de frana mai putin un rulment.Dupa ce am iesit cu ea din service imediat am fost si am reglat unghiul de fuga...toate bune pana cand am observat k doar la franari scurte si bruste trosneste ceva o singura data se aude cat timp este actionata frana la viteze mai mari nu se aude trosnitura se repete de fiecare data knd franez imediat cu apas pedaua inainte de a se opri. De la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ebaystriker problema ta fi senzorul de ABS,atins cu cheia sau mana,sau cumva dizlocat si ABS`ul intra mai repede provocand o pocnitura (asa am patit eu)Incerca senzorul sal apropi si vezi daca mai face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am franat mai puternic de cateva ori la viteze mici si pocniturile au incetat.Multumesc mult pentru sfaturile date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!