Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Buna,

Este vorba despre ultimul new beetle 2012. Si am citti pe net ca este 5x112 deci ii ok ptr B5.5.

Am pus mana pe ele, si la atingere cercul pare a fi dintr-un material de genu plastic sau fibra. Sunt superbe. Oare cum ar da pe B5.5?

Mie imi plac. Dar banuiesc ca costa enorm, nu am avut tupeu sa ii intreb la reprezentata.

Have a good time

post-39904-0-24825000-1348393448_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai âââ .... la asta nu m-am gandit... Conteaza, atata timp cat vine din gamma VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da conteaza. Mai ales ca difera de la model la model, spre exemplu jante de Golf pe 17" vin cu ET54 pe cand pe Passat b5.5 e nevoie de ET37.

L.E.: Am gasit specificatiile pt jantele heritage, 17 x 7.0 ET43. Cam mare et-ul, i-ar trebui un distantier de 5mm ca sa arate ok.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci sa imi iau gandu... oricum costa enorm. + ca daca nu le pot pune fara modificari de genu distantiere etc.

Deci sa caut ceva cu ET-ul de max 37.

Inca o intrebare, jantele de bmw e39 525 din 99 se potrivesc oare pe passat B5.5? Stiu ca sunt pe 15 (195/65/T15) jantele au 5 gauri. Intre axe si ET-ul nu stiu. Vreau sa le pun ca am pe ele cauciucuri de iarna noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt atatea modele de jante pentru Passat B5.5. De ce iti trebuie tot alte modele?

In primul rand NU orice janta da bine pe Passat. Uite aici cam tot ce vrei. Alege una cu 5x112 si un ET min.35.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ideia ar fi ca am Michelin Alpin A4 din 2011 cumparate iarna trecuta cu 450€. Sunt montate pe jante de seria 5 e39 pe 15. si ideia era sa nu mai dau bani pe jante pe 15 (daca merg pe B5.5) si inca 40€ sa le demontez pe astea si sa le pun pe jantele cumparate.

O sa vad ce si cum o sa fac. Oricum mai ii pana la iarna.

post-39904-0-51391300-1348428687_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe 'Leboncoin" jante de Passat. Gasesti 4 jante de tabla sub 100euroi linistit.

Verifica bine ET-ul sa fie 37 sau un numar mai mic si treaba-i buna.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat jante de alta marca, mai bine de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Merge masina ok cu 3 jante de tabla cu ET 38 si una cu ET 37?

Sau sa incerc sa schimb rezerva cu una cu ET 38?

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai testat jantele cu ET 38 daca potrivesc? Sa nu cumva sa fie de Golf4/Bora.

Daca potrivesc pe Passat atunci diferenta de ET este prea mica sa aiba importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau 5x112, ET 38, R15. Are careva idee ce jante R15, mai late ca cele originale, as putea gasi si sa se potriveasca pe B5.5-ul meu?

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Salutare as dori sa achizitionez si eu in toamna aceasta 4 jante otel -vw passat 2004 3BG dimensiunile sunt ...7jx16h2 et37 .de unde imi dau seama cu aceea prindere de ex 5x112? are ceva daca in loc de 7j este 6j?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 6j pui anvelope mai inguste.

Cu prinderea... e mai bine sa probezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stiu ca jantele de tabla sunt stantate, eu cel putin asa am vazut. Vazusem undeva pe net ca jantele R15 de A4 B6 sunt mai late decat cele OEM de Passat, tot R15? Ma poate ajuta cineva cu informatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Acum am vb cu un tip care a pus un anunt ---> http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/348061726.htm?ca=12_s

A zis ca nu sunt a lui si nu stie exact ET dar stie ca fost montate pe un passat, si ca luni merge la depozitul unde sunt si il intreaba pe prietenul lui mai multe detali.

Toate 4 sunt la 100€ Eu cred ca sunt ok. Nu stiu exact modelul de Dunlop, cred ca sunt Sport 3D. Oricum am auzit numai de bine de Dunlop Winter Tyers. Acum astept si ceva pareri de la voi. Dupa capace, credeti ca au fost montate pe Passat? O sa mmi se potriveasca? Merita investitia?

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca e cineva interesat de un schimb cu jantele mele, sincer asa au venit pe masina si nu imi plac, ma intereseaza ceva clasic de fabrica pentru passat.

Jantele sunt pe 16 si sunt marca SSW (http://www.stamfordt...s078-REGENT.htm)

Atasez cateva poze

post-6634-0-24249000-1348858759_thumb.pn

post-6634-0-51839900-1348858797_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ninu... tocmai ce ti-am spus sa cauti jante de PASSAT. Alea nu sunt de Passat. Cel putin nu Oem.

Te complici cu tot felul de jante. Poate vei avea norocul sa cumperi ceva ce nu ti se va potrivi si sa vezi bucurie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

reinvii un topic, as vrea sa stiu daca vrun coleg are montat pe b5 anvelope 245/235 /55/R16, daca da as dori o poza si cateva impresii legate de stabilitate in curbe si schimbat bucse, resimtire denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca pui balonul de / 55 / nu o sa ai asa mare stres cu schimbatul bucselor...eu am 225 / 45 / R17 de un an de zile si mai merg bucsele,nu bat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa pui anvelope de 235/245 R16 pentru ca nu-ti permite latimea jantelor. Esti limitat de J-ul jantei pe 16" la maxim 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum cosmin, adik 205/55/R16?

si acel j ca sa pun 235 macar, cat treb sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.5j (pentru 235) sau 8j (pentru 245).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!