Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

pe 7.5J ce latime se poate pune maxim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim acceptabil, logic si incadrat in parametri OEM pentru Passat B5.5 este 225.

Pe alte modele poti sa pui mai mult, depinde de inaltimea balonului sau talonului. De exemplu, eu am pe Sprinter 235/65 R16 pe 6.5J adica 165mm latimea jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam la 225/45/ pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent mi-am schimbat si eu jantele am trecut de pe tabla pe aluminiu.

Pe tabla,parca,aveam 6j iar pe al am 7j. am inteles ca sunt mai late.

Si acum intrebarea de 10000 puncte. care e diferenta la cauciucuri sau care ar fi mai bune pe jantele noi : 195/65/15 versus 205/60/15

Pot sa va mentionez ca am rins niste jante second OZ beton si la pret si la aspect.

Si eu pe passatul meu am 205/60/15 de vara si e super ok. Nu am nevoie nici de jante mai mari si nici de anvelope mai late. Astea le recomand si eu. Si in ceva... se gasesc la preturi bune. Eu am gasit niste SAVA noi noute in magazin la 150 lei bucata 205/60/15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa deviez discutia, dar NU iti recomand sa cumperi anvelope de genul ala. :D

Am facut si eu prostia intr-o vara... In 3 luni si ~5000 de km gradul de uzura a fost de 50%. Sa nu mai spun ca suprafata de rulare era foaaaaaaarte ingusta, materialul foarte tare, ca doar de undeva trebuie sa iasa pretul ala de anvelope sh. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fi surprins. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut si eu de la R16' la R17' . se vede si se simte o mare diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este si o sa fie ca cel mai bine pe o masina "mare" arata jantele cu multe spite.visul meu sa am jante cu buza si cu multe spite.ce parere aveti ?

post-68118-0-46361600-1339660044_thumb.j

post-68118-0-03164600-1339660055_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vis pe care chiar vrei sa ti-l indeplinesti, sau intrebi asa de curiozitate?

E o chestie de gust. Ce conteaza ce parere vor avea altii?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie astea mi-ar placea pe passat, dar sunt destul de scumpe. 16459_1298587459.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin jantele sunt pe masina deci visul e implinit

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, deci aia e masina ta. Pai zi asa.

Mie personal nu-mi plac, dar asta e doar parerea mea.

Oricum, sa le stapanesti sanatos, impreuna cu masina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Jantele acestea(vezi poza) se pot rectifica zgarieturile de bordura de pe spitie. A fost o zgarietura tocita si as vrea sa stiu daca "smirgelita" se poate rectifica optic?

Probabil ca ii o intrebare aiurea dar eu mi-am puso :)

Have a good time

post-39904-0-22546600-1339921953_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se pot rectifica.iei un smirghel mai mare si freci bine pana nu se mai vad zgarieturile apoi dai cu un smirghel mai mic pana suprafata ramane fina.restul procesului este simplu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin dupa o perioada si eu pe aici,nu de alta dar am vazut si niste discutii despre cauciucuri (sava) dar si sa pun o poza cu noile jante.

Referitor la cauciucuri este adevarat ca se uzeaza unele marci mai repede ca altele ! Experienta proprie : Inainte am avut o Dacie si cauciucurile SAVA erau cele mai bune si noi si sh.Cele second ma tineau chiar si 2 ani ! De cand am trecut la masina din poza nu mai merg nici un an.Concluzia se mananca mai repede din cauza ca,cauciucul e mai moale (prost) in componenta.Parerea mea este : mai bine cumparati Fulda,continental sau altele mai bune.

Astept pareri despre cum arata masinuta cu noile jante facand mentiunea ca in carte nu am decat doua dimensiuni 195/65/15 si 205/60/15,bine eu acum am prima pozitie deci dupa voi cum arata ?

Si o intrebare : care e modalitatea de a omologa ceva jante pe 16 trebuie musai sa trec pe la RAR ?

2012_07_30_08_39_00.jpg

L.E. Daca nu am pus poza cum trebuie rog moderatorii sa modifice postul.Multumesc

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o intrebare : care e modalitatea de a omologa ceva jante pe 16 trebuie musai sa trec pe la RAR ?

Obligatoriu. Iti vor mentiona in CI modificarile.

Apoi certificat de inmatriculare schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile nu se mananca mai repede. Ele se uzeaza in mod normal in funcție de km parcursi. Daca parcurgi 100.000 pe an e normal sa schimbi chiar doua perechi, daca mergi 5000 km te vor tine cel putin patru - cinci ani pana cand trebuie sa le schimbi datorita vechimii, ele nefiind chiar uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa fac o precizare si in acelasi timp sa inchei offtopic-ul:

- anvelopele CHIAR SE UZEAZA mai repede daca nu sunt ceea ce trebuie sa fie. Degeaba sunt licente de Michelin, Continental, Pirelli sau altceva.

Alte discutii despre anvelope gasiti in aria dedicata.

On-topic: Costi, iti recomand sa alegi cele mai late anvelope ce sunt indicate pentru jantele tale. E pacat sa pui 195 pe jante de 7J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cosmin de 3 ori :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

colegii,cineva care are jante sau a avut jante de aliaj model donington pe 17". cum se comporta pe drumurile noastre si daca merita sa le dau la schimb cu un set wellington pe 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pe ce meleaguri le plimbi. Daca ai drumuri periculoase prin zona, ramai la cele pe 15. Compromisul ideal pentru Romania ar fi 16".

Restul e chestie de gust.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
georgianlaurentiu50

Salutare as dori sa achizitionez si eu in toamna aceasta 4 jante otel -vw passat 2004 3BG dimensiunile sunt ...7jx16h2 et37 .de unde imi dau seama cu aceea prindere de ex 5x112? are ceva daca in loc de 7j este 6j?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Stie cineva daca jantele de pe nou new bethel jantele pe 16 de pe nevelu de echipare vintage, cele cu cerc.

Oare se potrivesc pe B5.5?

Pe configurator nu am gasit detali.

Cred ca ar sta bine pe passat nu?

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu potrivesc. Passat B5.5 are 5X112 si New Beetlte are 5X100.

Noul New Beetle, ultimul, care este fabricat din 2011 incoace, nu stiu sigur, dar banuiesc sa aiba 5X112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!