Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Pentru cele de tabla ai pe 15" diametru. 195/55 R 15 ET37, 6.5J. Mai mult de ET 42 sa nu iti iei, mai degraba ET mai mic sau 37, asta e original pe Passat-ul tau. Uite un link cu jante in care poti invata ceva.

3BG Original-Felgen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult de ET 42 sa nu iti iei, mai degraba ET mai mic sau 37, asta e original pe Passat-ul tau.

Daca ET e mai mare de 42 la Passat ce are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata urat...

Cu ET 37 spre 32 arata cel mai bine. Pana la urma aspectul masinii conteaza... Daca tot dam banii pe ceva, macar sa ii dam pe ceva ce e in parametri.

Cu astea a iesit passatul B5.5 din fabrica:

195/65 R 15 ET 37

205/55 R 16 7J ET 37

225/45 R 17 7J ET 37.

Daca pui jante 205/55 R 16, ET45 de Passat B6 pe Passat B5.5, e posibil sa nu mai poti pune lanturi de iarna.

Daca pui jante 205/55 R 16, ET45 de Passat B6 pe Passat B5 treaba-i buna ca au ET-ul la fel, 45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat niste jante de A3, 225/45 R17, 7,5J si ET 54 pe passat-ul meu B5.5 si au potrivit si alea, numai ca treceau doar la 2mm (nu exagerez) de etrier si de bratul fuzetei. Trebuie sa fie si practice, nu numai frumoase, adica sa poti pune lanturi de iarna daca este necesar, indiferent ca sunt de tabla sau aliaj (15", 16" sau 17")

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an era A3-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu anul masini, pentru ca jantele le-am cumparat cand aveam A6, pe urma mi-am luat Passat. A3-ul de pe care au fost luate era dupa 2005 si era 2.0 TDI, l-am vazut cand am facut tranzactia.

Nu cunosteam importanta ET-ul in momentul cand le-am cumparat, asa ca pe A6 (2003, 2.5 179cp) cu jante 16" ET 45 eu am pus 225/45R 17, 7,5 J si ET 54. A trecut o vreme pana mi-am dat seama de prostie, dar nu mai conteaza ca am vandut-o, la o cunostinta...

Avand in vedere ca am vandut-o la cineva din anturaj, am avut posibilitatea de a testa roata de pe Audi A6 (cele de A3) pe Passat-ul meu, nu pentru ca mi le trebuia, ci din curiozitate. Deci nu vorbesc prostii cand zic ca trebuie cumparat jante cu ET corespunzator, ca EU sunt patitul care nu a putut pune lanturi pe Audi. Ca sa nu mai vorbim de aspectul masinii... daca tot suntem pasionati de asta.

In momentul de fata Passat-ul are 225/45 R 17, 7J, ET33.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat pentru distanta dintre prezoane. Pentru ca la A3 8L (>2004) distanta e 5x110, ca si la Golf4.

Cu ET-ul asa e cum spui. De ce s-ar mai vinde flansele si distantierele de jante? ;)

La Passat pana pe la ET33 cum ai tu, dau bine jantele (in functie si de J). Pe fata deja e maxim. Pe spate cred ca ar merge pana spre ET20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi A3 8L si Golf 4 distanta e 5x100 si nicidecum 5x110 ;)

Opel Astra G, Astra H si Vectra C au prindere 5x110 ;)

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e greu sa scrii coerent (si corect) cu juma' de ochi. :)

Asa este Rockule.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an era A3-ul?

Cred ca asta a fost intrebare capcana... :lol:

Priviti cu atentie despre ce este vorba... si nu-mi spuneti ca arata bine, ca nu asa trebuie sa arate un A6... :dry: . Jantele sunt super e drept, dar daca puneam distantiere erau bine si pe masina. ET-ul este 56 sau 54, nu mai tin minte exact. Jantele au fost luate de pe un A3 2.0TDI Ambition Luxe, am vazut modelul asta de jante de multe ori pe A3 3.2 Quattro.

Observati diferenta... jantele pe fostul meu A6 si un A6 de pe net, cu jante originale.

edit: Link cu A6 de pe net.

post-77175-0-40830700-1332961817_thumb.j

post-77175-0-66465800-1332961833_thumb.j

post-77175-0-59511800-1332961848_thumb.j

post-77175-0-19002500-1332962380_thumb.j

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare....am si eu nevoie de niste informatii....detin un passat 2.5 v6 2002 si am jante de 16" si vreau sa le schimb si sa pun de 17",puteti sa-mi spuneti ce marimi de cauciucuri sa iau ca sa se potriviasca cu modelul masinei...va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Am un Passat din 2004 avf 96 kw,as dori sa imi iau jante pe 15 5*112 7J*15H2 ET 35

M-am uitat la roata de rezerva si scria 7J*15H2 ET 27

Este ok?Rog raspuns urgent.

pe masina am cele standard in 9 spite dimensiuni anvelope 205/60 R15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt in regula dimensiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.

SA inteleg ca dif de la ET 37 pe original si ET 35 nu e semnificativa,nu risc sa atinga de amortizor si se potrivesc pe anvelopele 205/60 R15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ET mai mic scoate roata in afara. Eu am pe 17 cu ET 35.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J-ul (latimea jantei) si ET-ul (offsetul fata de mijlocul jantei) sunt cele care conteaza.

Poti sa le identifici, care de-aici sunt alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva zice ca e posibil sa atinga in etriere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identifica-le in link-ul dat de mine. Apoi iti spunem cum e.

Dar n-o sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are jante Wellington, sunt singurele cu 9 spite pe 15" si sa fie originale 3BG.

edit: Confirm si eu ca n-o sa atinga, o sa fie mai in exterior cu 2mm, n-o sa poata nimeni remarca vreo diferenta optica.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recent mi-am schimbat si eu jantele am trecut de pe tabla pe aluminiu.

Pe tabla,parca,aveam 6j iar pe al am 7j. am inteles ca sunt mai late.

Si acum intrebarea de 10000 puncte. care e diferenta la cauciucuri sau care ar fi mai bune pe jantele noi : 195/65/15 versus 205/60/15

Pot sa va mentionez ca am rins niste jante second OZ beton si la pret si la aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu merg pe varianta 205/60 . cu 195/65 o sa iti arate balonul prea mare si janta o sa para prea mica.parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. 205 e pentru jantele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfaturi.

Anul asta o sa raman deocamdata la 195/65 nu de alta dar lipsa buget pentru altele,la fel ca la tot romanul in zilele astea.

:grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa specific ca anvelopele de 195 nici nu au latimea necesara jantelor de 7J. O sa arate ca o roaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!