Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Nu-s Montreal......Montreal sunt cum am eu pe masina mea - la Passat, sau Montreal II - la Golf 4.

Astea-s Montreal de Passat http://4130-products...s/Montreal.html

Problema cu jantele astea s-a discutat si aici http://forums.vwvort...e-VW-OEM-Wheels

Aici avem catalogul cu jantele de VW http://4130-products.com/wheels/ - Razvan, il punem undeva sa fie mai usor de gasit ?

Asa cum zic si in discutia de mai sus, le-am gasit doar aici http://www.replicawheelscanada.com/ - vezi poza atasata.

post-30007-0-69120500-1321355446_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inautru pe butuc au stantata sigla vw cu made in germania si le-am cumparat de la reprezentanta din Germania in 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in general jantele de vw nu sunt facute in Germania....cel putin pentru generatia B5, G4... oricum, singura cale sa afli ce e model sunt, e sa dai jos o roata si sa iei PN-ul de pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este ala PN?

Am mai vazut un golf 5 cu aceleasi roti ca ale mele.Sa fie oare jante de golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De B5 sau B5.5 sigur nu sunt. Am vazut si eu...parca si pe Touran...plus ca mai sunt unele asemanatoare cu ale tale, doar ca nu au capac peste prezoane.

PN - part number - codul piesei - gen xxx xxx xxx (nu filme din categoria interzisa minorilor :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,merci.Cum ajung la garaj ma uit sa vad.Chiar m-ai facut curios.Stiu ca are stantata sigla vw si ce naiba ca le-am luat de la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca mai e putin si aflam despre ce e vorba. Daca sunt cumparate de la reprezentanta, ma indoiesc sa fie replici....pana atunci, misterul continua :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bingo ! Sorin vad ca nu ne-a mai zis nimic.....dar nici in ceata nu e frumos sa ramanem. Aseara , a venit cineva la mine cu un G5....cand ma uit, aceleasi jante ca ale lui Sorin. Le-am scos capacul, am luat PN-ul lui....si dimineata am inceput cautarea. Rezultatul....

Jantele sunt OEM, se numesc ESTORIL - P.N. - 1k0601025c

http://www.carlego.ru/catalog/tyres_wheels/group_648/group_663/item_1246/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...numai lui Sorin nu-i pasa..... :lol: Le-am transmis si peste hotare...ca poate cineva a asteptat 3 ani raspunsul :lol: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3965949-Identify-me-these-VW-OEM-Wheels&p=74557814&viewfull=1#post74557814

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu am uitat,doar ca nu am ajuns la garaj sa le fac poza. Multumesc colegilor care sau strofocat si au deslusit misterul jantelor mele. Cum ajung la garaj le fac poza si o sa le pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, nu mai e cazul sorin, ca am deslusit misterul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma si gandeam cum naiba astia de la reprezentanta din Germanica vand jante replici.

Cu urmatoarea ocazie ma duceam la ei si le dadeam :tomato: .Nu de alta dar au costat 2000 euro tin minte. 9200 am dat pe masina si 2000 pe jante.Ce nebun eram in 2005 :banghead: .

Deci am jante OEM si se numesc ESTORIL

Modificat de sorin mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Merg jante de 7jx17 ET 54 pe passat? Trebuie cumva distantiere la acest et?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de A3 sau de Golf probabil... O sa treaca la 1-2 mm de bratul curbat care se intinde pe deasupra rotii cu vreo 5cm. Eu am pus odata ca sa testez si rezultatul e urat de tot. Nu stiu daca intrebi pentru passat-ul vostru sa pentru altcineva, dar mai bine renunta si pune cu ET corepunzator. Sau cu distantiere de 20mm o sa arate beton.

Pe passat-ul meu am 7J ET 33, 225/45R17 si arata superb. Deci ET 54 cu 20mm distantier iti da perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de golf si e vorba de passat-ul din familie. S-a ivit ocazia sa mut jantele, pt ca pretul de revanzare ar fi foarte prost si jantele Road of America au deja 8ani.

Cu distantiere it is. :icon_thumleft: Multumesc de sfat.

Asa arata jantele, au suprafata polishata.

29524_1449188677014_1452137287_31123272_1546436_n.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
georgianlaurentiu50

Salutare !As dori si eu sa cumpar 4 jante pentru un vw passat din 2004 . 205/55/R16. Nu stiu dimensiunile! Am mai cumparat altele dar nu se potriveau. Puteti sa ma ajutati cu acele dimensiuni? VA MULTUMESC !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt dimensiunile

205/55 R 16 pneuri, jante 7J sau 7.5J iar ET37 sau ET35, diametru 16"

225/45 R 17 pneuri diametru 17" cu aceleasi J si ET de la 16".

Data viitoare posteaza in aria Passat B5. ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

parca erau la mine 7J...10H2 nu mai stiu

am cumparat anul trecut unele de tabla si nu erau bune in mijloc parca au tabla mai diferita de cele ale passat-ului B5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa H-ul... J-ul este latimea jantei calculata in inches. Tu ai nevoie de 7J sau 7.5J, cum am scris mai sus. ET-ul este deportul. Tu ai nevoie intre 35-40, se calculeaza in mm. Cu cat ET-ul este mai mare cu atat janta va fi mai spre interiorul masinii,sub aripa. Cu cat ET-ul este mai mic, cu atat janta va fi mai iesita in exterior.

edit Cu placere :icon_thumleft:

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc

!

Probabil ca din cauza dimensiunilor

erau mai mare sau mai mici nu imi aduc aminte decat prezoanele masini!

deci 7j conteaza la dimensiune?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7J este perfect.

Treaba cu prezoanele este 5X112, dar astea nu sunt scrise pe jante, altceva nu potriveste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc ! Cel mai tare forum!

Ale mele sunt Road America dar as vrea sa imi iau de tabla!

Am vazut ca nu scrie 5x112

deci se potrivesc ce am zis eu. Dupa rezerva v-am spus aceste dimensiuni!

inseamna ca sunt bune dimensiunile citite de mine de pe rezerva masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!