Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Salutare!Desi sunt convins ca s-a discutat destul de mult despre asta,as vrea sa ma lamureasca cineva in legatura cu urmatoarea intrebare:acum am 195/65/R15 si din primavara ma gandesc sa dau jantele si gumele care le am acum si sa cumpar ceva pe 16,eventual pe 17.Am urmarit ce spunea COSMIN ca diferenta de la R15 si R16 in cazul lui a fost de 5 kg pe janta,deci 20 kg per total.Urmarind aceasta logica as presupune ca pentru R17 va fi o diferenta de cca 40 kg.INTREBARE:CONSUMUL CRESTE DATORITA GREUTATII IN PLUS?ADICA CEA DE CCA 20,RESPECTIV 40 KG?Mi se pare absurd...am mers vara asta cu 4 pers in masina si cantaream toti cam 360 kg(2 eru mai voluminosi:D) si am scos un consum de aprox 7l/100 km....ideea este ca oricat m-as fi chinuit,daca eram singur in masina nu puteam scoate un consum mai mic de 6-6.5 la motorul asta.Deci pan la urma cum sta treaba cu dimensiunea jantelor+cauciucuri si consumul efectiv al masinii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vitalie, e imposibil sa nu te lamuresti daca intri pe aria Jante si Anvelope. Uite cateva topic-uri care trateaza ceea ce te intereseaza pe tine:

Efectul Jantelor De 17, Fac rau masinii?

Jante mari Vs jante mici pareri pro si contra upgrade-ului

Cauciucuri si jante pe 17" - Passat

Jante de 17 Intrebare pt posesori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul o sa-ti creasca putin daca ai rotile mai grele, dar cel mai mult conteaza diametrul TOTAL al rotilor. In mers extraurban diferenta de consum va fi nesemnificativa. In mers urban, semafoare, depasiri, vei vedea cel mai tare efectul.

Daca respecti dimensiunile standard omologate pentru masina, nu vei avea probleme. Chiar si la jante de 17".

In ceea ce priveste masa rotilor, toata lumea poate sa confirme ca odaca cu trecerea la rotile de iarna cu jante de tabla, a scazut si consumul.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-20640-0-10847800-1289729699_thumb.j

Deci stie cineva ceva?Exista vreo sansa sa pot gasi?

Au eu, dar doar 3 buc.Una a plecat insotita de surubul antifurt intr-o noapte ....

post-20640-0-09419800-1289730230_thumb.j

Modificat de mikipcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un Passat 1.9 TDI 4Motion fabricat pana in 2005 si m-ar interesa si pe mine sa stiu daca se pot pune jante de tabla de 15 (195/65/15) ET 37 cu cauciucuri de iarna. Am fost la un service si am intrebat lucrul acesta si mi-a zis ca e posibil sa loveasca in discurile de frana. Eu nu ma pricep asa de bine la masina .. as fi recunoscator daca cineva ma poate ajuta (ar fi util un sfat de la cineva care are sau a vazut ca se poate monta asa ceva). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune.

Doar Passaturile cu motoare mai mari au discuri mai mari. La cele de 1.9 sunt discuri normale, in consecinta se pot monta jante pe 15 de tabla. ET 37 merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa cumpar jante aliaj si nu stiu daca sunt bune pe care le-am gasit.am gasit jante enzo v dark ...frumoase conteaza si greutatea masini? astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tot ce trebuie sa te intereseze este distanta intre prezoane, care la Passat este de 5x112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ET-ul (adancimea jantei). ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,doresc sa imi cumpar si eu niste jante . Am gasit unele pe internet ... ,iar proprietarul mi-a spus ca le vinde ca i se par ca ies

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe forum un site unde sunt prezentate majoritatea jantelor, aveti AICI jantele de passat.

Sunt curios, jantele ASTEA cat costa, nu am vazut nici un VW PASSAT echipat cu asa ceva.

P.S.: Gata am gasit... 330 euro bucata :)

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca sunt capace, nu jante,oare cine da 330 de euro pe ele? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Am avut o discutie de principiu cu un prieten despre jante iarna / vara si tabla / aliaj , avantaje si dezavantaje; Mi-a spus ca la schimbarea pe aliaj ar trebui sa folosesc prezoane mai lungi sa intre suficient si cu un profil mai conic la contactul cu janta !?! este corect..... ? ma pus pe ganduri enumerandu-mi si o serie de dezavantaje, greuate, consum, uzura prematura etc.

Se poate dezvolta subiectul? sa le punem cap la cap, macar sa fim in cunostinta de cauza cand facem o alegere..... la mine ca am un B5.5 1.6 ALZ se simte diferenta de putere ca la consum nu prea ma uit ...dar si stabilitatea in curbe e alta ;)

Deci pareri pro / contra sau avantaje si mai ales dejavantaje....!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru iarna am jante de tabla, pentru vara jante de aliaj OEM. Jantele de aliaj sunt astfel construite incat sa nu necesite alte prezoane. Nici macar profilul nu difera.

Jante aliaj

avantaje:

- aspect net superior.

- stabilitate (e discutabil) in functie de dimensiuni (R, ET, J).

dezavantaje:

- consum de combustibil usor crescut dupa montarea lor.

- o usoara scadere a puterii, datorita masei proprii mai mari (inertia mai mare) a jantelor de aliaj.

- mult mai sensibile la gropi si mai greu de intretinut.

Cam asta ar fi...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra, fara probleme daca pui cauciucuri standard si nu sunt prea late jantele, maxim 7,5

Dar o sa arate urat,rotile vor fi bagate adanc sub masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa arate chiar asa urat. Eu am de pe passat 3C Milwaukee si arata OK.

post-27036-0-56599800-1298309539_thumb.j

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine, eu cred totusi ca diferenta este foarte mica. Daca ar stii cineva cati cm intra inauntru ar fi bine :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut jante de aliaj OEM Adelaide 7x15 ET45 iar cand am trecut la Road America (7x16 ET37) diferenta a fost FOARTE sesizabila. Parerea mea ca ET45 sunt cu 8mm mai inauntru decat ET37. Valoric nu inseamna foarte mult, dar optic... incomparabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu le am de pe un AUDI A6 , 400lei m-au costat , sunt 205/55/16 , mai sunt putin zgariate dar la banii astia :rolleyes: mai trebuie sa le pun sigla vw pe capace.post-59350-0-32860900-1299956672_thumb.j

Modificat de rexy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de offtopic: de unde le-ai luat la banii astia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten sofer pe international nu a scapat de mine , le-am luat direct din camion :) la o bere seara atat mi-a cerut acum caut capace pt vw , sau o sa lipesc peste cele de audi :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!