Jump to content

Jante Passat B5/B5.5


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am gasit niste jante pentru Passatul din semnatura si as vrea sa ma ajutati si voi cu parerea voastra despre ele. Jantele sunt Ronal 7J15, cu cauciucuri Conti 195/65/15(exact cam ce vroiam eu si ce scrie in talon), care mai merg minim 2 veri.

Intrebarea mea pricipala este daca nu cumva jantele sunt prea late, avand in vedere faptul ca cele originale(tabla) sunt 6J15.

Astept parerile voastre!

Multumesc anticipat!

PS: Pretul lor este 350 euro negociabil!

post-7188-1178132332_thumb.jpg

post-7188-1178132344_thumb.jpg

 

Edit by Razvan: Jante OEM Passat B5: http://www.passatplus.de/arbeitshilfen/felgen/index.htm

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link added.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are absolut nimic ca sunt J7 , era problema daca erau J7,5 desi pe 15 " nu se fac decat rar J7,5

deci nu e nici o problema , din contra ai o stabilitate mai buna si o plaja mai mare de dimensiuni la cauciucurile

cu care vei incalta ultrior jantele ,

modelul e deosebit , comfera un aer de sportvitate masinii ,

eu zic ca sunt ok , si pretul e bun mai ales ca din poze se observa ca sunt inregula jantele si mai e si neg.pretu

Sfatul meu e ca inainte sa le platesti sa le pui pe un aparat computerizat pt a le verifica daca nu sunt lovite sau strmbe chiar

daca nu se vede si neaparat echilibrate inainte sa le pui pe masina

Le-ar sta bine cu capacelul din mijloc cu sigla vw ! si etrieri vopsiti argintiu sau rosu ! dar gusuturile nu se discuta !

sper ca am fost cat de cat de folos

Bafta !

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de acord cu alegerea ta.

Daca din punct de vedere estetic gustul tau e singurul care conteaza, din punct de vedere tehnic e foarte bine ca ai ales versiunea pe 15" asa cum e dat de producator. Inca odata O.K.

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sunt faine jantele si parerea mea ca e bine ca au latimea de 7, ca poti sa pui cauciucuri de 205/60/15 si arata foarte bine.

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mi se pare ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar o problema de design si de marime. Oricum si mie mi-ar placea niste jante pe 17', dar nu corespund cu bugetul alocat. Mie unul mi-au spus unii sa nu pun deloc jante de aliaj pt ca sunt pretentioase, se strica mai repede etc. Dar fiecare om are parerea lui.

Nu am mai cumparat jantele astea pentru ca am cumparat de la Horikka unele originale tot pe 15'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne pui si poze cu noile jante.

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine sper sa ajunga si apoi vin si cu poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au ajuns jantele si sunt tare multumit de ele(Multe multumiri lui Horikka, un adevarat domn).

Si acum si pozele.

Numai bine.

post-7188-1178478598_thumb.jpg

post-7188-1178478606_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tutror pentru sfaturi si indicatii!

Se poate inchide!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru alegere, sunt mult mai frumoase cele originale. Sa le stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru noile jante. Sa nu-ti para prea rau pentru cele de 17'. Arata intr-adevar foarte bine pe masina, dar sa nu uitam ca trebuie totusi sa circulam pe drumurile din Romania. Eu am pe 16' iar diferenta fata de 15' se simte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru aprecieri.

Asta a fost si dorinta mea, sa fie rotile exact ce scrie in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Sant super jantele. Sa le stapanesti sanatos. Cat ziceai ca au fost? Sant bestiale. Initial am vazut dinastea parca pe B5.5 de prin 2004 incoace, si imi ziceam, oare nu oi pune mana pe asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_acn

Mersi. Jantele au fost 320 de euro cu tot cu anvelope Fulda Carat Linero(aproape noi) si le-am luat de la Horikka de pe forum. Am avut noroc cu un prieten care primeste zilnic un tir cu marfa din Bucuresti, si asa nu am mai platit si curierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Super pret! Eu aveam posibilitatea cand am luat masina, s-o iau fara jante de aluminiu, si mai ieftina cu 300 de euro. Mai bine faceam asa, ca astea is bestiale rau pe langa ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am gandit si eu!

Nici nu m-am gandit ca niste jante pot sa schimbe asa mult in bine aspectul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la jante eu am de 17'' atp flash si sunt foarte pretentioase,azi am indreptat una.sapt asta trebuie sa o sudez pe alta o mica fisura ca de drumuri ca in bucuresti nicaieri nu gasesti

post-10991-1178626251_thumb.jpg

Modificat de hjk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
@cosmin_acn

Mersi. Jantele au fost 320 de euro cu tot cu anvelope Fulda Carat Linero(aproape noi) si le-am luat de la Horikka de pe forum. Am avut noroc cu un prieten care primeste zilnic un tir cu marfa din Bucuresti, si asa nu am mai platit si curierul.

Salut, stii cumva daca mai are Horikka ca as vrea si eu un set la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta ca asta e pretul. eu am gasit cu 250 fara cauciucuri, 350 cu cauciucuri, mai este si varianta Audi A4 sau alte modele VAG cu prinderea 5*112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Reinvii topicul cu o intrebare,poate s-a confruntat cineva.

Se poate pune fara probleme cauciucuri 195/70/15 cu jante ET60 6J 15 H2 5x112 pe Passat?Adica nu atinge in nimic ,nu bate...etc?

Eu stiu ca specific Passatului este 195/65/15 cu jante ET37 6J 15 H2 5x112...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu umblu de 2 ani cu 215/65 R15 ceea ce inseamna un diametru de 660mm, si nu am probleme deloc cu ele. Ce vrei tu sa pui au un diametru de 654mm, deci au cu 6mm mai putin decat ale mele.

Eu nu am probleme deloc cu ele. Ba din contra, e numai bine pe denivelarile astea dragi din Romania. Asa ca poti pune linstit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la jantele astea de care zici este de ET.

Eu pe passat am pus ET 42, la jantele de iarna si sunt cam la limita, in sensul ca sunt destul de apropiate de amortizor.

Este posibil ca la ET 60 nici sa nu le poti monta. Oricum, inainte de a le cumpara, pune o anvelopa pe una dintre ele si monteaz-o completa pe masina.

Cu siguranta merita sa pierzi cateva zeci de lei la vulcanizare decat sa cumperi un set de jante pe care sa nu le poti monta.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am sapat mai adanc pe mai multe site-uri si diverse forumuri am gasit niste raspunsuri la ceea ce ma framanta pe mine.Postez aici raspunsurile,poate are nevoie si altcineva,si un link cu care poti face niste calcule pt rotile potrivite.

Bun,deci ET tine strict de cat de in exterior sau interior va fi janta.Un ET mic inseamna janta in exterior,iar unul mare,janta va sta mai in interior. J tine strict de latimea minima si maxima a cauciucului ce il poti pune pe janta.

Facind un calcul cu calculatorul din linkul de mai sus,am ajuns la concluzia ca punind jante cu ET60 pe passat,nu intra roata in locas,fiindca atinge in amortizor,iar punind cauciucuri de 195/70/15 in loc de 195/65/15 va creste circumferinta rotii cu 61,26 mm,iar raza cu 9,75 mm,avind efect asupra masuratorii vitezei,care va creste cu 3,12%,adica la o viteza masurata pe climatronic(care este cea reala,fiind data de senzorul ABS-sper sa nu gresesc-,nu cea aratata de instrumentul din bord ,care are o eroare la orice masina) de 100 km/h,viteza reala va fi de 103,12 km/h.

Concluzie:jante cu ET 60 nu intra pe passat,iar cauciucurile cu inaltimea la talon mai mare de 65 dau un + la viteza reala.

Modificat de claut07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu umblu de 2 ani cu 215/65 R15 ceea ce inseamna un diametru de 660mm, si nu am probleme deloc cu ele. Ce vrei tu sa pui au un diametru de 654mm, deci au cu 6mm mai putin decat ale mele.

Eu nu am probleme deloc cu ele. Ba din contra, e numai bine pe denivelarile astea dragi din Romania. Asa ca poti pune linstit.

Si eu vroiam sa-mi pun anvelope de 205/60/16 in loc de 205/55/16(dimensiunea recomandata de producator) ceea ce rezulta o eroare a kiolmetrajului de 2,82% si o crestere a razei cu 9 mm,am tot citit si umblat pe forumuri si nu m-am putut hotari,unii ziceau ca nu mai ai stabilitate in curbe altii ca se strica una alta dar nimeni nu avea montat pe masina sa-mi spuna daca asa e.

La anvelopele tale ai o raza mai mare cu 13 mm fata de dimensiunea standard 195/65/15,ziceai ca nu ai avut deloc probleme cu ele, te rog sa-mi spui daca is ok dpdv al stabilitatii,nu sunt probleme la viteze mai mari sau in curbe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!