Jump to content

Serpico


bamse
 Share

Postare recomandată

Citind acest forum, s-au spus si lucruri bune si lucruri rele despre Serpico... De obicei nu cred pe nimeni pe cuvant, ci imi fac propria opinie despre un service. Acum doua zile am fost la ei pentru prima oara, pentru schimbarea unei bobina. Am fost tratat cu profesionalism si treaba a fost rezolvata foarte rapid. Am primit si o reducere de 5%, la care nu ma asteptam, si as vrea sa profit de ocazie sa-i multumesc colegului Bamse pentru disponibilitatea aratata. Deci, pana acum, numai de bine despre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AudiPerformance

eu m-am convins ca ei sunt printre cei mai buni la momentul de fata in materie de service VAG.. am fost de 3 ori la ei si niciodata dezamagit! O data mi-au schimbat pe garantie simeringul de palier si a durat ceva pentru ca piesa a avut un defect (nu e vina lor clar) si a trebuit sa fac 2 drumuri bucuresti - craiova dar mi s-a dat masina si totul s-a rezolvat ok intr-un final chiar daca eram foarte dezamagit de faptul ca trebuie sa las masina acolo pentru cateva zile.

acum trebuie sa ma pregatesc pentru o revizie inainte de craciun si logic ca voi merge tot la ei pentru ca sunt multe aspecte la serviceul ala care imi convin foarte tare (in primul rand ma lasa sa stau langa masina).

asa cum le-am spus tuturor celor care m-au intrebat de ce fac 400+ km pentru o revizie sau orice interventie minora/majora raspunsul este foarte simplu: pentru ca merita din toate punctele de vedere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s3anpau1 nu ai pentru ce, ma bucur ca am putut face macar atat :icon_cheesygrin:

@AudiPerformance te asteptam inainte de sarbatori :( In cazul in care ai drum prin Craiova in perioada asta, da-mi un telefon, chiar daca ai omis sa faci programare si o rezolvam :D (asa eviti un drum facut special).

Va multumesc amandurora pentru cuvintele de lauda si va astept oricand pe la noi.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc pentru promtitudinea si profesionalismul celor de la Serpico, in special lui Cezar si Vali!

Ii recomand cu incredere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PRIETENI am fost in cateva service-uri in tara asta, dar marlanie ca si la SERPICO Craiova, mai greu

Sa incepem cu inceputul:

Programare la revizia de 1 an

1.Ajuns la receptie, stat 10 min in picioare, 3 angajati de fata, nu m-a intrebat nimeni ce vreau

2. Intrebat...aaa, revizie, luati loc(in sfarsit)

3.Intocmit contract service(de consilier) nu m-a intrebat nimic, nu mi-a spus ce se face, cat costa, cat dureaza.Semnati! eu---CE SEMNEZ???...a trebuit sa intreb EU sa fiu informat.

4.Masina intra in service(cica am si eu voie inauntru, macar atat)-service-ul mic, destul de murdar, mecanicii nu aveau masa de lucru, tineau bidoanele cu ulei si filtrele pe jos, echipament murdar, si vocabular asemenea.

5.Mecanicul, cam stangaci zic eu, dar mult mai vorbaret si cooperant decat CONSILIERUL DE SERVICE!---MECANICUL m-a interbat ce ulei punem, daca mai vreau alte filtre, daca are ceva masina, probleme, etc...

6.Facut schimb ulei+filtru, verificare vizuala sub masina, resetare interval service,si diagnoza( verificarea erorilor din engine electronics)

7. GATA lucrarea, platim, 360 Ron, bine zic eu fata de preturile de la altii;

8. FACTURARE, nu imi explica nimeni factura, (manopera rezonabila, nu au incarcat factura)-pentru un schimb de ulei cat sa tot iei!

9.SI ACUM CIREASA DE PE TORT:

zic consilierului: am un golf IV, cu bataie la denivelari fata, cat ma costa verificarea directiei pe fata(caseta, bucse, b. antiruliu, ATAT, fara test frane, amortizoare?

Raspuns 150 RON!

EU: nu comentez politica firmei referitoare la preturi dar mi se pare fff scump;

CONSILIERUL: diagnosticarea e foarte complicata, poate fi si parte electrica;

EU- nu vreau verificare generala; vreau doar verificat bucse, bielete antirul, bielete directie si caseta, verificat jocuri, ATAT!

RASPUNS: 150 RON!

EU: OK, nu doaresc programare, mi se pare scump!

CONSILIER: se pare ca dumneavoastra nu intelegeti!

EU:??????????am ramas fara cuvinte!!!, dupa care consilerul isi baga nasul in monitor cu o atitudine sictirita, gen da-te d**cu!!!

10. ma iau si plec, La Revedere! mi se raspunde printre dinti la salut.

p.s. ACEEASI VERIFICARE LA DIRECTIE, M-A COSTAT 40 RON , LA O REPREZENTANTA A UNEI MARCI DIN FAMILIA VW;

MA SPERIE GANDUL SA FAC O REPARATIE ACOLO, CAT MI-AR CERE SA SCHIMBRE UN BEC? SI MAI ALES CONSILIERUL SERVICE, IMPERTINENT!

Nu s-a prezentat, am citit numele pe ecuson, dar sincer nu sunt curios sa-i retin numele elefantului, ii retin mutra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se cam bat cap in cap afirmatiile tale, nu crezi?

7. 360 Ron, bine zic eu fata de preturile de la altii;

8. (manopera rezonabila, nu au incarcat factura)-pentru un schimb de ulei cat sa tot iei!

MA SPERIE GANDUL SA FAC O REPARATIE ACOLO, CAT MI-AR CERE SA SCHIMBRE UN BEC? SI MAI ALES CONSILIERUL SERVICE, IMPERTINENT!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cam bat cap in cap afirmatiile tale, nu crezi?

NU CRED! IA CITESTE MAI CU ATENTIE! Pentru revizie pretul e bun, dar constatarea 150 RON mi se pare mult! sunt 2 lucruri diferite. Iar comportamentul respectivului angajat...

Modificat de Yulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa ma interesez despre cazul tau, insa pentru asta, am rugamintea sa incerci sa iti amintesti numele consilierului. Chiar daca la tine este poate prea tarziu pentru a putea repara ceva, putem evita acest comportament fata de altii ca tine pe viitor. In cazul in care nu iti amintesti numele dar ii retii figura, te invit pe site-ul dealer-ului, la sectiunea "Echipa" unde cu siguranta vei reusi sa il identifici.

Ma bucura, in schimb, faptul ca ti s-a parut rezonabil pretul reviziei, poate, pe viitor nu ne vei evita. Ma poti contacta pe PM si, cu siguranta, ma voi revansa pentru "patania" de acum.

Nu uita ca membrii vwforum.ro beneficiaza, in continuare, de reducerea de 5% total factura. Nu este mult, insa este ceva. Sunt deja destui colegi care au avut parte de aceasta reducere si nu poate fi decat un lucru bun.

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Multumesc Serpico pentru operativitate.

Joi dimineata mi-a intrat masina in service datorita alternatorului cazut (rotor+releu), sambata dimineata la ora 10:00 luam masina cu noul alternator Valeo, adus de la depozitul din Ungaria.

Am beneficiat si de reducere vwforum 5%, platind pentru toata tevatura 1302 lei (1207 alternatorul si 95 manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc si eu Serpico Craiova pentru profenionalismul si rapiditatea de care au dat dovada la operatia de schimbare motor la un MK2.

Toate bunele recomandari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Vali, zi-mi si mie te rog daca de la voi pot obtine si eu o varianta printata a istoricului de service a masinii (adica toate operatiunile asupra masinii in service-urile vw)?

Eu am masina luata la 91.000 km de la o reprezentanta vw din tara, iar varianta care mi-au dat-o ei este incompleta (la modul ca unele randuri se termina brusc). Ei au zis ca asa iese la imprimanta din acel program al lor de service.

Daca se poate cat ma costa.

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Din pacate istoricul unei masini este o informatie destinata strict uzului intern (reteaua de dealeri), iar eu nu pot elibera o copie dupa acest istoric. Acum, fiecare dealer face cum crede, insa exportarea istoricului atrage o oarecare raspundere, tinand cont ca pe acel document este imprimat userul care a facut solicitarea, data si ora.

Oricum, Romania a intrat in acest sistem de centralizare al istoricului abia anul trecut, deci, orice intrare in service inainte de acea data, eu nu o pot vedea, o vede doar dealerul care a facut efectiv lucrarea respectiva.

Spune-mi, insa, daca te pot ajuta cu alte informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iau legatura din nou cu cei care mi-au dat masina, poate de data asta gasesc o metoda sa printeze tot textul.

Ideea este ca trebuie sa fac revizia tehnica si deocamdata nu stiu exact cand s-au facut ultima data schimburile.

Ca sa imi zic si eu parerea despre Serpico, si sa fiu on-topic:

Am trecut de 3 ori pe acolo.

- Un schimb de oglinda, vopsire oglinda, usa si aripa. Foarte multumit. Eu nu vad diferente intre culoarea masinii si cea aplicata recent. Cel putin la vopsire se pricep ff bine.

- Reparare prag + vopsire. Foarte multumit.

- Si de curand inca o vizita. Ne-am tot chinuit sa rezolvam problema cu zgomotul din masina. Aici din nefericire nu pot fi la fel de multumit, dar cel putin mi-am facut o idee de unde ar putea fi; defapt mai multe idei :)

Per total, am o parere buna.

Poate o sa trec pe acolo sa fac revizia la masina in viitoarul apropiat. Eventual daca imi poti spune la cine sa dau un email pentru aflarea detaliilor de pret pentru o revizie..

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la dealer si le ceri (le ceri nu ii rogi ca e o diferenta) o copie dupa cartea de service a masinii.O sa o primesti cam intr-o saptamana.O sa faci evident o cerere (doar daca esti proprietarul masinii).Toata treaba o sa te coste cam 100 ron.Si o sa ti se elibereze un duplicat dupa cartea de service.Dar sa insisti cu acest lucru pentru ca e o procedura cam incomoda pentru dealer si nu castiga nici macar un leu.SI prefera sa iti spuna ca nu se poate sau ca trebuie sa intrebe pe altcineva .

Dar, asa cum a spus Bamse o sa ai trecute doar reparatiile efectuate in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici faci o confuzie, eu pot informa cand trebuie facut urmatorul schimb si iti pot da alte informatii referitoare la intretinerea masinii, insa nu pot elibera un act in acest sens. Intr-adevar se poate face o cerere pentru a elibera un duplicat dupa cartea service, insa acolo apar doar inspectiile service, nu istoric complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duplicatul nu il elibereaza dealerul ci Porsche Romania .Dealerul doar il livreaza daca pot spune asa.

In el se trec inspectiile periodice adica exact ce a cerut mariuslm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un VW Golf MK2 la reparat la Serpico. Masina a primit o lovitura in spate de la un alt auto.

Ieri am dus-o, astazi cand am fost in vizita se lucra intens la ea. Mi-a placut f mult profesionalismul cu care se lucreaza la masinuta, chiar daca are 20 vechime. Sper sa iasa cat mai bine posibil, stiu ca este pe mana unor oameni de nota 10+ !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o sa trec pe acolo sa fac revizia la masina in viitoarul apropiat. Eventual daca imi poti spune la cine sa dau un email pentru aflarea detaliilor de pret pentru o revizie..

Ma bucur ca esti multumit de partea de vopsitorie, sper sa fii macar la fel de multumit si de lucrarile facute de colegii de la Mecanica. Referitor la inspectia service, ai PM.

Duplicatul nu il elibereaza dealerul ci Porsche Romania .Dealerul doar il livreaza daca pot spune asa.

In el se trec inspectiile periodice adica exact ce a cerut mariuslm.

Am spus eu undeva ca duplicatul il face Serpico??!??!!!! Sau te-ai pus pe contrazis de dragul de a contrazice???!! Si daca te uiti mai atent la primul pot al lui mariuslm, vei vedea in paranteza, ca este vorba de toate intrarile in service, nu doar inspectiile periodice. Insa daca ma uit si mai atent, se pare ca postezi doar ca sa ma contrazici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu isoricul de service, sau cel putin e in curs de rezolvare. Masina are toate interventiile facute pana sa o iau eu la o reprezentanta vw. Ei m-au dat listat acel istoric, doar ca unele randuri mai lungi de 6 cuvinte nu se vad in foile date de ei. Alea ma interesa pe mine, sa imi pot da si eu seama ce anume s-a schimbat acolo.

Eu zic sa ne oprim aici cu problema mea.

PS. Vali, astept PM-ul ala.

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai rezolvat.Si felicitari lui Bamse pentru ca incearca sa ne lamureasca cat poate mai bine.

@Bamse,

Tine-o tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la dealer si le ceri (le ceri nu ii rogi ca e o diferenta) o copie dupa cartea de service a masinii.O sa o primesti cam intr-o saptamana.O sa faci evident o cerere (doar daca esti proprietarul masinii).Toata treaba o sa te coste cam 100 ron.Si o sa ti se elibereze un duplicat dupa cartea de service.Dar sa insisti cu acest lucru pentru ca e o procedura cam incomoda pentru dealer si nu castiga nici macar un leu.SI prefera sa iti spuna ca nu se poate sau ca trebuie sa intrebe pe altcineva .

Dar, asa cum a spus Bamse o sa ai trecute doar reparatiile efectuate in reprezentanta.

Si pe langa ce a spus Bamse mai trebuie si.............

- act de identitate al delegatului;

- contractul de vanzare cumparare, prima si ultima pagina;

- certificatul de garantie;

- procesul verbal de predare primire a autovehiculului.

- certificat inmatriculare autovehicul

Nu stiu daca proprietarul care solicita duplicatul mai are asa ceva

Modificat de 99CLU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am si eu o intrebare : la Serpico exista sistemul buy back ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu, b6-le il am luat de la serpico in leasing, dar in perioada garantiei, am facut revizii si la alte reprezentante; cei de la serpico craiova sunt de treaba " specific, unii " pe cand altii sunt " foarte neciopliti ".

in rest, toat stima si mandria pt ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, buy-back la Serpico nu exista, insa intreaba-l prin PM pe Bamse - Vali, daca au asa ceva;

Eventual da-le si un telefon...vezi ca ai si site;

Buy-back este doar la Weltauto din curtea Autec Craiova - Skoda! :icon_thumright:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buy-back doar la welt auto, dar te ard oamenii in adevaratul sens al cuvantului; de neg nu neg si vor banii in lei, la cursul afisat de Porche Bank care este cu mult peste cel normal.

mai bine incearca sa iti vinzi masina normal si apoi, sa iti cumperi o alta noua, deaorece, preturile oricum au scazut

si apoi, trebuie ca masina sa fie in regula, carte service pe ea, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!