Jump to content

Laguna - Passat - Vectra


maxx
 Share

Postare recomandată

De ce trebuie sa-i numim "dusmani"? :icon_thumright: Din ce am citit , sunt si oameni cu cap (ca si aici :D si atitudinea/actiunea lui @vlad dci - a fost "taxata" si pe forumul lor. Comentariile despre comportament, educatie,etc. cred ca sunt de prisos. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlad_dci

    33

  • xqzme

    30

  • r&d

    17

  • adi76

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand am vazut titlul topicului era sa fac atac de cord...seamana cu o manea ( si eu urasc manelele).

Referitor la ceea ce face vlad_dci...adica pe vwforum scrie cu un ton provocator(sperand probabil ca se va lua cineva de el) si apoi da copy/paste pe forum la renault, mi se pare de prost gust.Probabil e o persoana care iubeste vrajba ...o fi vrand sa se ajunga sa ne "duelam" intre noi vw/renault pe strada cu masinile , pentru ca altfel nu imi explic de face atata caz.

Sunt convins ca daca cei de pe forumul lui vor citi cu atentie topicul respectiv(de pe VWforum) isi vor da seama ca a provocat scandal prin atacuri la persoana si nu prin ceea ce spunea despre masinile in cauza .Pe toate celelalte versus-uri se discuta civilizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit topicul de pe reno nu pot sa nu remarc ca cei de acolo sunt mai civilizati decat unii membri vwforum. Multi n-au fost de acord cu ce a facut Vlad_dci, iar altii au recunoscut ca vw sunt peste renault la materiale si fiabilitate. Nu am vazut un membru sa laude ce a facut vlad sau sa fie de acord cu el.

Pentru asta, eu ii felicit si ar trebui dati ca exemplu de "asa da".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bv Ice_2k am vazut ca sunt oameni care stiu sa discute si civilizat, dar precis tot se va gasi unul caruia sa nu-i convina ceva din spusele tale. In rest numai de bine si sa ne vedem linistiti de masinile noastre :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca de la a compara Laguna cu Passatu, s-a ajuns in a compara forumurile intre ele :)

Chestia cu aripile de plastic e la fel de penibila ca si chestia cu consumul de ulei la VW. Sunt niste replici facute de cine nu are habar despre masini.

Si pe strada la fel ca pe forum. Din 10 Passaturi pe care le depasesc, sigur sare mustaru in vreunu si se ia la intrecere cu mine. Probabil ca la fel se intampla si cu alte marci. Probabil sunt si posesori de Laguna care fac la fel.

Romanii in general sunt crizati pe sosea si vor sa fie primii...depasesc coloana la semafor, flashuri pe autostrada, etc...stim cu totii ce primitivi suntem in trafic.. De ce n-am fi si pe forumuri.

In general, ce-si cumpara romanu e cel mai bun. Si el nu se multumeste doar cu atat, vrea sa aiba si acordul celor din jur. Sa-i confirme ca ce are el e cel mai bun. Eu am si prieteni care imi spun, fara sa ii intreb eu, ca ei nu isi cumpara Renault ca sunt piesele scumpe. Asa si ? Le mai raspund ca "obrazu subtire cu cheltuiala se tine". Degeaba.

O sa va pun la dispozitie niste teste, poate asa o sa va certati mai putin.

1

Nu stiu cat de reale mai sunt preturile, fiindca testul e din 2005

post-10245-1177714829_thumb.jpg

post-10245-1177714970_thumb.jpg

post-10245-1177715144_thumb.jpg

post-10245-1177715298_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Laguna2 , din pacate caci concurenta este binevenita , nu prea se comapra cu Passat.Sper sa nu se supere posesorii , Laguna2 este o masina reusita , dar care vine cu problemele aricunoscute.Passat este o masina cu o imagine peste Laguna2 , 407 sau Avensis , este lider la categoria sa.

De putin timp am fost pus in situatia sa achiztionez o masina noua , non-premium , asa ca am avut de ales intre Laguna2 , 407 , Avensis,Passat , Primera si OctaviaII.Dupa multe analiza si test drive am tras urmatoarele concluzii , care sunt strict personale:

-Laguna2: are un design fluent si placut , dotari care fac fata concurentei , desing interior ergonomic , insa fiabilitatea lasa de dorit , iar atitudinea dealer-ul a fost regretabila(a trebuie sa astept sa isi termine de baut cafeaua , dupa care plictisit imi zice ca Laguna 2 are volan si pedale).

-Peugeot 407: design agresiv si atragator , interior destul de comun , fiabilitate scazuta , probleme mari la mecanica.

-Avensis: design clasic atat la interior cat si la exterior , mecanica deosebit , fiabila insa fara personalitate.

-OctaviaII: design nu tocmai atragaotr , calitate buna la interior , insa nu m-a atras deloc.

-PassatII: design fluent si atragator , atentia la detalii este extraordinara , dimensiuni generoase , interior ergonomic si calitate extra la materiale , este castigatorul clasei insa are un sigur "defect": este pretentios la intretinere si nu m-a lasat inima sa il chinui prin oras.

-Nissan Primera Ph2:ei se pare ca locul 2 a fost si castigaotr de data aceasta: design interesant , cu o atentie a detaliilor extraordinara, dimensiuni generoase , dotari peste competitori , interior lucrat ingrijit si personalizat(inconfundabil).Este usor de intretinut, iar pentru mine a fost alegerea ideala.Daca nu ar fi fost conditiile de trafic din Pitesti , Passat merita cu varf si indesat , chiar daca era ceva mai scump cu dotari asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nissan Primera e pur si simplu naspa, la orice, la plasticele de la interior, la design etc. Dintre toate masinile enumerate in postul de mai sus Nissan e clar pe ultimul loc. Insa, cum viata ne-a demonstrat ca gusturile nu se discuta iata ca exista si oameni care pot lua o masina de pe ultimul loc si o pun pe primul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar te poftesc intr-un Nissan Primera Ph2 sa evidentiezi materialele de proasta calitate si imbinarile care nu sunt la locul lor.

Din pacate cele doua masini nu sunt aceasi clasa , insa nu pot spune ca nu imi place Octavia2 , este o masina buna , insa Nissan Primera are mai multe de impartit cu Passat B6 , unde Passat iese castigator , insa cu un pret pe masura.De asemenea exista dotari care nici la Passat 2 nu sunt disponibile , asa ca m-am gadit destul de mult pana am luat aceasta decizie.

post-7309-1178472485_thumb.jpg

post-7309-1178472498_thumb.jpg

post-7309-1178472509_thumb.jpg

post-7309-1178472885_thumb.jpg

post-7309-1178472895_thumb.jpg

Modificat de Mihacom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-PassatII: design fluent si atragator , atentia la detalii este extraordinara , dimensiuni generoase , interior ergonomic si calitate extra la materiale , este castigatorul clasei insa are un sigur "defect": este pretentios la intretinere si nu m-a lasat inima sa il chinui prin oras.

-Nissan Primera Ph2:ei se pare ca locul 2 a fost si castigaotr de data aceasta: design interesant , cu o atentie a detaliilor extraordinara,

La Passat, ai uitat un lucru esential: PRETUL, care mi se pare principalul inconvenient.

Alegand Primera, ai facut de fapt un Step-down fata de modelele din titlul topicului. Nu mi se pare nici medie, nici compacta. Ceva mai sus decat Megane-ul, mult mai jos decat Passat-ul, iar lucrul asta se reflecta in pretul de achizitie. Contrar afirmatiei tale, nu are mare lucru de impartit cu Passat-ul. La dotarile indisponibile la Passat, te referi probabil la camera video....in rest, nu inteleg ce e indisponibil la Passat.

Am urcat intr-o Primera...Da, interior interesant, mi-ar fi placut sa-l am si eu pe masina. Si atat.

Modificat de Madriann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul care este mai scump ca Primera este Passat2 , lucru care se reflecta in calitatea per ansabmlu a masinii.Asa cum am mai zis este invingatorul lejer al versusului , insa pretul este principalul aspect care il face o optiune mai dificila.In rest , OCtavia2 , 407 nu mi se par peste Primera si din drive-test si calitatile masinii nici nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si asa topicul asta a luat-o pe aratura rau de tot.

macar sa ne limitam in a discuta masinile din topic.

pentru nissan poate fi facut un topic nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

LiviuGeo, nu, nu era mai bine, am fost si am vazut laguna si dupa ce m-am uitat mai atent la ea am inteles de ce e asa ieftina, pur si simplu nu merita mai mult.

Motor de 150 cai? de ce? am si un passat 2.0 140 cai in familie si nu ma impresioneaza cu nimic puterea in plus, ma inpac excelent si cu astra-ul care il mai am de 75 cai, e tot aia pt. mine.

Motor zgomotos? In interior nu se aude absolut nimic decat la relanti si atunci f.f. putin, dar dupa 20-30km/h deja zgomotul rotilor depaseste zgomotul motorului.

Vibratii? ce-s alea? La relanti nu vibreaza abolut deloc, in mers nici atat.

Consum de ulei? la passat am completat 1 litru in primii 15 mii km pana la primul schimb, si apoi nu a mai consumat absolut deloc, acum la 20+ mii km e la maxim, iar la jetta nici macar atat, am 4000 km cu ea si nivelul uleiului e la maxim deci nu prea vad care e problema.

Consum de carburant? Cat consuma laguna aia care zici tu? eu scot 4.5 - 5.5% afara si 7-8% in oras si asta in rodaj, la passat dupa 10 mii km a scazut f.f. mult consumul, cu 1-2 litri %.

Adica sa inteleg ca daca ti-a scazut consumul cu 1-2l%iti ia in afara 2.5-3.5 si in oras 5-6%! Buna masina vreau si eu! Iar daca tu te "inpaci" bine cu ea iti uram tot binele si sa te bucuri de achizitie!

Am urmarit discutia pana sa scriu aceste randuri pana la pagina 6, asadar sigur mai urmeaza un post. Ca posesor de Laguna 1 Ph2 va spun ca DA este mai scumpa la intretinere fata de VW doar daca facem referire la Golf 2 si 3, atat! Dupa ~5 ani mi-a picat un cap de bara pe dreapta(~40000km) datorita trecerii timpului adica s-a copt burduful si a intrat mizerie.

Distributa la 1.816V 88KW a costat 650 pe original de la Dedeman Automobile BC(reprezentanta Reno), ambreiajul pe original 570ron si kitiul de transmisie tot original 350 Ron, 2 cap de bara+2 bielete de directie+2 burdufe +2 antiruliu -260ron(pivoti bucse ...nu a fost nevoie iar pb a fost doar cap de bara pe dreapta resul schimbate mai mult din moft sa nu mai umblu acolo macar 4 ani, directia facuta) iar la toata treaba asta manopera a fost 700 ron in service autorizat pentru a beneficia de garantie! Multi ar spune ca am bagat prea mult intr-o masina veche dar motorul merge brici, nici o problema de cand am masina, nu consuma ulei iar la consumul de carburant e in functie de sofer, acum de cand am strumfa 6.5-6.7mixt, pana in 140km/h.

In plus o iubesc ca in prima zi :) iar daca va fi sa o schimb(dupa ce am bagat atatia bani sigur nu o mai dau de curand) as trece pe Laguna 2!

Passat e mai robust, mai sobru ceva mai rezistent pe tren de rulare(nu cu mult) dar costul de intretinere a trenului de rulare este exagerat de mare, de ex pe unixaut.ro set brate pt Passat 2002 ajunge la 2990ron ceea ce inseamna foarte mult in plus nu rezista pe drumurile patriei!

In alta ordine de idei passat se mentine mai bine ca pret pe piata nu datorita fiabilitatii sau altceva ci datorita pretului mult mai mare la achizitie la aceleasi optionale minim 4000E diferenta de pret! Mi se pare logic la revanzare sa fie mai scump.

Nu zic ca Laguna e peste Passat sau Vectra nici invers. Inainte sa faceti o achizitie faceti un drive-test cu masina unui prieten.....si vedeti care vi se potriveste! Personal daca firma TATA face o masina care imi place o cumpar! important este sa te simti bine nu sa stai cu urechea aplecata la ce spune lumea!

Si ca idee nu exista masini proaste ci doar prost utilizate/intretinute!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta era acu 5 ani, omul e si exclus din comunitate,crezi ca-ti va raspunde. :lol: Nu a mai intrat de 4 ani pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut dar dadusem ca exemplu pentru ca am considerat ca si la ora actuala lumea are nevoie de informatii in vederea achizitionarii unei masini sh. Oricine cumpara o maina sh e ca si cum ar juca la loz in plic si de aici normal ca daca cineva si-a luat teapa cu o Laguna, Vectra Passat samd va spune ca e o masina proasta ca e scumpa ca e nu stiu cum. Problema cea mai mare la anumiti producatori este imaginea. Logic este sa lauzi cotetul din dotare si sa arunci cu noroi in alti producatori ca ai auzit tu de la "un var care e frate cu tatal unui coleg de-al unui baiat cu care a facut armata varul unui unchi din partea mamei fratelui vecinului unuiei colege de liceu", ca acea masina sucks si e proasta si nu poti merge nici pana la piata sa iei cartofi! Astfel de subiecte vor naste permanent controverse dar partea buna este ca la fiecare pata de noroi aruncata va veni cineva sa "curete" adica sa aduca argumente ca este, sau nu este asa! La fel spun si despre Honda cei de la Top Gear, ca e foarte buna, ca pe partea de mecanica este "practic indestructibila" si iaca pe forum la Honda se vad probleme pe partea de suspensie/directie la masini luate noi si pana in 60-70k km, despre vopsea proasta care sare de pe masina dupa 1 an....samd! Vedem pe strada cate un Martzadas dupa 2003-2004 cu rugina, BMW la fel ......iar exemplele pot continua! Ca si concluzie, sa-ti placa masina pe care o cumperi, sa te simti bine in ea si sa reusesti sa o intretii cum se cuvine si atunci sigur vei fi multumit! Intre Laguna, Vectra si Passat as alege masina de firma :)) cea mai usor de intretinut(consum de motorina 0%, revizii gratuite, reparatii gratuite doar trebuie sa ai bani de un casetofon la care sa pui un subwoofer si sa dai maneaua la maxim )

Bafta si aveti grija de conservele din dotare!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!