Jump to content

Fabia sau Clio?


IGS
 Share

Postare recomandată

Dragi co-forumisti vin si eu cu o intrebare:

Din motive de legate de natura serviciului si de marire a familiei (bebe vine de la toamna labucuresti nu mai sta la bunica) trebuie sa cumpar o masina pentru nevasta, octavia nemaifiind suficienta.

Asa ca oscilez intre Fabia 1.2 htp - elite si Clio bicorp 1.2 16v - confort expression.

Mentionez ca masina va fi folosita preponderent in Bucuresti iar nevasta nu are nici pe departe un stil de condus sportiv.

Voi ce ati alege ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC: Dacia LOGAN ? :D :D :D

:bounce: Sincer nu am nici o idee. Cred ca depinde foarte mult de gusturi si de buget :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[SK][HTP]Daniel

:D Eu as alege o Fabia combi 1.2 HTP, desi nici una Break n-ar fi rea. Sotiei mele i-a placut Combi-ul cel mai tare din cele 3 variante, si pot spune ca ii place in continuare, la volan fiind...

In comparatie cu Bicorpul, Fabia are climatronic si comp. de bord in plus, Breakul are apox. aceleasi dimensiuni(un pic superioare Bicorpului: 3960 /1646 / 1451 fatza de 3773/1639/1417 la Bicorp)si e mai ieftina cu 550 E, iar Combi-ul are acelashi pret dar nu se compara la dimensiuni: 4220 m lungime, portbagaj de 438 L fatza de 255 la Clio Bicorp, deci se incadreaza la clasa compacta, iar la fiabilitate stii deja care cistiga. In plus Clio-ul e foarte comun pe la noi, iar asta scurt e ur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci un Polo nivel de dotare Attractive.

Motor 1.2 55CP 11500euro......

1.4FSI 85CP 13350...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia de 1.2 nu este cumva in 3 cilindri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu incerc polo / fabia break / logan ?

pai bugetul este de 9k - 9.5k CIP si nu vreau sa il depasesc. polo e mult peste banii astia

asa cum am spus va fi a doua masina care va fi folosita aproape numai in oras, in afara vom merge cu octavia. asa ca e bine sa fie o masina mai mica sa se poata strecura si sa nu aiba probleme cu parcarea. asa ca break-ul este exclus.

loganul nu se pune pt ca am mai avut dacie inainte si mi-a ajuns.

avand in vedere cele spuse, credeti ca are vreo importanta ca are numai 3 cilindri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta iti pot recomanda regina masinilor din Bucuresti!!!

Este cea mai buna alegere pe care o poti face daca vrei sa o folosesti numai in Bucuresti. Consumul este foarte mic ( maxim 8.5 cu a/c in conditii de forja sanatoasa :ok: si 7.2 in conditii normale de trafic ). Se strecoara peste tot, nu ai probleme cu parcarea si este foarte fiabil. Pana acum am 20.000 km si nu am avut nici o problema. Am condus multe masini in Bucuresti si aceasta masina conduce detasat! Avand in vedere pretul rezonabil ( vreo 4500 ) eu zic ca este intr-adevar un best buy .

P.S. Nu detin actiuni la firma producatoare si nici nu am comision la vanzare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaaa...... parca mai era ceva ......... AAAAAAAA!!!! :D Am uitat , in postul anterior laudam MICUL GIGANT aka MATIZ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca este un forum VW, raspunsul este clar: Fabia :colors:

Eu am Fabia, prietenul meu are Clio Symbol. Eu am avut ceva mai multe probleme cu a mea. Si m-a costat si ceva mai mult. Dar mie nu-mi place Clio. Si in general nu-mi plac masinile "made in France".

Daca vrei ceva mic totusi, ia-i Citroen C2. Sau Nissan Micra. Sau VW Lupo.

Sau... Matiz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

my friend, reformulez, vreau masina adica autoturism ! :)

glumesc, dar nu am avut in vedere aceasta optiune pt ca daewoo romania e pe duca iar noi vrem sa tinem masina asta o perioada ceva mai lunga (min 5 ani). in plus, confortul si siguranta sunt cu totul altele la skoda / clio.

astept in continuare opiniile voastre, mai ales ale posesorilor de fabia 1.2 htp, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GM tocmai a batut palma ptr. Daewoo Craiova, asa ca vom mai auzi de celebrele produse coreene foste Opel (o parte), macar ptr. o vreme. Matiz este de departe cel mai dezamagitor copilash Daewoo... Tico il surclaseaza de departe... si stiu ce vorbesc ptr. ca administrez ~60 de Matizuri full option :-)

Clio Symbol este o alta mare tzeapa - nu stiu, insa, prea multe despre Clio clasic... Renault este - per total - piperat la service si cu probleme generale de fiabilitate.

Asadar, cred ca ramane Fabia, fie ea si in 3 cilindri si cu timbrul acela de fierastrau electric al motorului a la Tico / Matiz...

Sotzia mea a ales un Lupo care - by the way - nu poate fi batut in aglomeratia urbana. Parerea mea de propritar, fie el subiectiv :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IGS: stiu ca ai postat acelasi topic si pe forumul Renault - :12: de curiozitate, baietii de acolo ce ti-au raspuns?

Si pana la urma, parerile cui o sa le asculti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

charisman, cred ca s_c deja ti-a dat raspunsul la intrebare: mi se pare normal sa aflu si parerea posesorilor de clio care sunt cei mai in masura sa isi dea cu parerea despre masina asta. tot asa si la posesorii de fabia.

nu e nici un secret, daca as fi intentionat asta m-as fi inregistrat acolo cu un alt nume.

pentru satisfacerea curiozitatii, uite link-ul cu raspunsurile baietilor de acolo:

http://forum.reno.ro/viewtopic.php?t=457

e clar, si ei sunt subiectivi, ca si posesorii de fabii.

decizia finala cred ca se indreapta catre fabia (deh, sunt si eu skodist la urma urmei) in baza urmatoarelor argumente:

- sunt f.multumit de octavia pana acum;

- oferta la echiparea "elite" mi se pare foarte buna (raport calitate/pret peste clio);

- fabia e de conceptie mai noua decat clio;

- motorul 1.2 htp e de ultima generatie, cu injectie directa;

si argumentul decisiv:

- nevestei i se pare mai "frumusica"

asa ca saptamana viitoare merg sa dau comanda.

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia:

azi am luat oferta de la Porsche Romania: fabia elite 1.2 htp, rosu corrida 8,997 CIP: are pe ea cam tot ce se poate mai putin jante de aliaj, xenoane si geamuri electrice spate. oricum se poate trai si fara astea.

a ramas sa imi confirme domnisoara de la vanzari daca pot sa ii pun oglinzi incalzite (eu zic ca merita 85 eur in plus).

azi trimit oferta la firma de leasing. cu 30% avans si valoare reziduala inclusa in rate ma duce la 336 eur / luna in lesing pe 2 ani sau 235 pe 3 ani (sume fara TVA).

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca topicul poate fi inchis.

Ca regula generala, orice topic care se abate cu mult de la discutia legata de subiectul acestuia va fi inchis asap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!