Sign in to follow this  
Followers 0
SORAN

Ce Ulei Ati Folosit Pt Ibiza/cordoba?

66 posts in this topic

Salut! Am si eu o ibiza 2004 cu 140k km in bord si vreau sa schimb uleiul. uleiul care este acum in masina este 10w-40. Ce ma sfatuiti sa pun tot din asta sau 5w-40. Si de fel sa fie (sintetic, semi sintetic, long life)?

0

In mod normal, uleiul cu care a venit masina a fost 5w40. Poti verifica asta uitandu-te pe manualul masinii, pe prima pagina.

0

Salut! Am si eu o ibiza 2004 cu 140k km in bord si vreau sa schimb uleiul. uleiul care este acum in masina este 10w-40. Ce ma sfatuiti sa pun tot din asta sau 5w-40. Si de fel sa fie (sintetic, semi sintetic, long life)?

Salutare!

Intra pe oilmag.ro si undeva acolo ai o sectiune unde iti pui codul motor format din 3 litere (il gasesti pe certificatul de inmatriculare). De asemenea in manualul masinii ar tb sa ai pe undeva scris caror norme tb sa-i corespunda uleiul ceva de genul 50X.XX (505.00, 507.00 etc). Cu aceste informatii iti va fi destul de usor sa gasesti uleiul potrivit pt masina ta.

Bafta!

0

Ms mult baieti cred ca m-am convins :)

0

ce-mi recomandati intre mobil 1 0w-40 si Castrol Edge Sport 0W-40? iar filtrele de la ce firma is mai bune?

0

Eu as alege Castrol strict dintre Mobil si Castrol. Cat despre filtre, eu folosesc Mann, din cate stiu sunt cele mai bune si vin in echipare OEM, cel putin cel de aer si cel de polen.

0

Motul 5W40 8100 Xcess....la prima vedere se simte o schimbare in functionarea motorului cel putin un zgomot mai redus..la consum ramane de vazut

0

Salutare!

Pt cei ale caror motoare sunt recomandate uleiurile cu normele VW500.00, VW505.00, VW 505.01 gasiti mai jos o lista in format PDF a acestor norme si uleiurile recomandate. Acestea se regasesc de obicei in manualul de utilizare al masinii. De ex pt masina mea 1.4 TDi PD 51 KW am recomandarile 505.01 506.01 507.00.

https://erwin.volkswagen.de/erwin/volkswage...50500_50501.pdf

Nu ti-e buna lista, eu am vrut sa iau Aral Tronic 431 cum scrie acolo si e norma 505.01, eu am nevoie de Aral High Tronic 505.00 ...

0

Am pus de vreo doua saptamani MOTUL 300V power racing. Un ulei scump, dar care face toti banii mai ales pentru cei care solicita mai mult motoarele eventual conduc sportiv pe unde se poate. La 4000-5000 ture motorul se aude mai placut decat atunci cand foloseam spre exemplu Mobil 1. Este maricica diferenta de pret dar merita.

0

ce ulei recomandati pt o ibiza din 2001 cu 93.000 km la bord....am pus pana acu Castrol 5W40 si este cam zgomotos motorul (nu consuma ulei, motor AUA 16V)....am studiat un pic problema si inteleg ca ar trebui sa pun 10w40 numai ca nu gasesc 10w40 cu norma 502.00....Va multumesc

Edited by slasher
0

Salutare, pentru un Seat Cordoba din anul 2003, motor 1.4 benzina(BBY), 55kw, 75 CP, 110 000 km imi poate spune cineva ce tip de ulei ar trebui sa folosesc, ce norma sa caut ... nu sunt primul proprietar si n-am cartea tehnica. Multumesc anticipat!

0

e BBY sau BKY? oricum cred ca-ti trebuie norma vw 502.00 sau cea noua vw 504.00. iar ca vascozitate 5W-40. 3.2 litri in motor plus putin pe filtru.:)

Edited by jag
0

AlinSav:

Salut,

poti sa folosesti ce ulei vrei tu , marca/vascozitate, doar sa respecte norma VW 502 00 ...bafta multa si multi km fara probleme... :icon_thumright:

0

am un cordoba vario din martie 2002,cod motor AUA,nu stiu ce ulei sa folosesc....pe eticheta de la service-ul din germania scrie 10w40.am gasit 10w40,full sintetic,dar e shell.are ceva daca bag ulei shell?este recomandat?nu vreau sa apelez la service ca stau cam prost cu banii momentan,si aia-ti cer si pe mama.....

0

Buna ziua.  Pentru un Seat Cordoba STBKYX01 an 2005 1.4 16V 55kw. Ce norma de ulei este necesara? Care este diferenta intre vw 502.00 si 504.00? Multumesc anticipat!

0

504 e mai buna, inglobeaza 502, mergi cu incredere pe 504

0